Nehirova Laneti

image

Geçenlerde bir ayrıntı dikkatimi çekti. Bildiğiniz gibi serinin ilk kitabında Tyrion Lannister, Nehirova topraklarındaki bir han’da Cat Stark’ın eline esir düştü. Daha sonra gelişen olaylar malum.

Daha sonra ise Robb ile yaptığı savaşta Jaime Lannister, kardeşi Tyrion gibi, Nehirova topraklarında esir düştü ve bir seneye yakın bu esareti sürdükten sonra Cat tarafından serbest bırakıldı.

Lakin 4. kitaba baktığımızda Jaime’nin tekrar bu topraklara geri döndüğünü ve en son Brienne ile birlikte Cat Stark’a doğru giden bir yolda tuzağa çekildiğini ve 5. kitaba bakacak olursak bir daha haber alınmadığını gördüğümüzden yüksek ihtimaldir ki yeniden esir düştüğünü çıkartabiliriz. İroniye bakın ki Brienne ile kurtulduğu esaretten yine onunla birlikte geri dönüyor/döndü.

Nasıl ki Stark erkekleri için bir güney laneti var; Lannister erkekleri(en azından kardeşleri) için de bir Nehirova Laneti var gibi. Martin’in ironi seven bir tarafı olduğunu iyi kötü fark etmişizdir, en azından ben böyle bir yönü olduğuna inanıyorum.

Bu tespitimde haklı isem bu durumda Tyrion’ın da bir sebeple/şekilde Nehirova’ya dönmesi ya da geçen seferde olduğu gibi, burayı geçiş yolu olarak kullanması halinde yeniden esir düşmesi ihtimali var. Hatta şöyle söylemek gerekir ise iki kardeş de sürekli Stark ailesinin eline esir düştüğü için Tyrion’ın da Starkların eline tekrar düşmesini bekliyorum. Elbette ironi meselesinde haklı isem. :stuck_out_tongue:

Sizin fikirleriniz nedir?

Ben lanet olduğunu düşünmüyorum Nehirova da kontrol tam sağlanmadı ve olaylar orada cereyan ettiğinden genelde böyle oluyor diye düşünüyorum.
Vadi savaşa katılmadı sadece Kuzey ve Nehirova savaşta yer aldı. Kuzeyde isyancı bir grup yok.Lordlarda isyan etmek için lider ve gerekçe bekliyorlar, Stanis var o da kış şartlarından henüz ulaşamadı bir yerlere. Nehirova da ise Sancaksızlar ve Lady taşkalp var. Jaime nin peşine düşmesi için haklı sebepleri varken lanet demek bana doğru gelmiyor açıkcası …
Tyrion un bu saatten sonra Starkların eline düşeceğine ihtimal vermiyorum. Düşse bile Sansa ya iyi davrandığından affedilir bence, diğer olaylara zaten dahil değildi

‘Lanet’ kelimesi ironik bir manada kullanıldı, yoksa gerçekten bir lanet yok. Starkların güneye indiğinde ölmesi de bir lanet yüzünden değil, yazarın ironisi o kadar… Yanlış noktaya takıldın. :slight_smile:

DİPÇE: Bildiğim kadarıyla da Nehirova’da tam hakimiyet sağlandı; Jaime bu yüzden oraya gitti; son kalan asileri de dize getirdi, kaleyi geri aldı ve halası ve kocasına verdi. O bölgedeki yegane pürüz Sancaksız Kardeşler.

Nehirova’nın resmi lordu ve soyu ölmedikçe sağlanan hakimiyet sallantıda demektir. Kuzeyde bubu yaptıklarından yada yaptıklarını sandıklarından yalandan da olsa bir düzen var. O da kaynıyor ama göreceğiz.
Sancaksızlara gelirsek, kaleler ele geçirilse ne olur küçük bir grup kendileri ile böyle oynayıp Jaime ya kadar ele geçirebiliyorsa…
Ben buna düzen hakimiyet dememe açıkcası.
Hem sonra Edmure için kaçış planına dair bir şey gördüm geçen. O da varsa Nehirova hepten kaynayacak gibi dahası ben Roslin’inde ya doğumda öleceğini bebeği ile beraber yada bebeğin öleceğini düşünüyorum ki o zaman Frey ve Lannester hakimiyeti iyice sallanacak

Edmure’u kaçırmaları bence düşük ihtimal; zira Jaime; Sancaksızların ya da amcasının kaçırmasına engel olmak için resmen bir orduyla gönderdi oğlanı Castery Kayasına.

Onun ömrü de karısının bir erkek doğurması halinde sona erecek. Yani oğlan doğması, Lannister ve Freylerin işine geliyor; böylece çocuk, kendi hakimiyetlerinde, kendilerine göre yetişeceği için ileride de herhangi bir sorun teşkil etmeyecek Lord Tully olarak.

Fakat kız doğurması halinde yaşamaya devam eder. Zaten Edmure’u şimdi öldürmeme sebepleri de Nehirova Topraklarının hala Tully Hanesine olan bağlılığı. Boltonlara baksana; Kışyarını ele geçirmeleri vs. Kuzey hakimiyeti için tek başına yeterli olmadığından sahte Arya ile bir evliliğe ihtiyaç duydular ki meşrulaşsın hakimiyetleri.

Kısacası Nehirova Hakimiyeti aslında en az %90-95 oranında sağlanmış durumda ve sallantıda sayılmaz o kadar. Sonuçta Tully’lerin tüm sancaktarlarına da boyun eğdirdiler; çocuklarını esir aldılar vs. Hal böyle iken kim kime ayaklanıyor? Tehlike ne? Tully soyunun yaşaması sorun olaydı zaten Edmure çoktan ölürdü. Zor mu öldürmek? Değil. Kaçtı diyelim, Roslin galiba hala babasının yanında; Walder gibi bir adamın bebek torununa el sürmeyeceğini düşünmek saflık olur gibime geliyor; adamda çocuk da torun da bol bol var.

Tully soyunun Edmur’un ölümüyle birlikte sona ereceğine dair hiçbir işarete rastlamadım seride. Kadının ve çocuğun öleceğine dair kanaat geliştirmek için de elimde bir şey yok. Belki kadınların sık sık doğumda ölmesi yüzünden Roslin de ölebilir, bir ihtimal mevcut ama bebek için bu ihtimal bana düşük geliyor.

Nehirova Kalesi, Lannister/Frey ortaklığında (Tywin’in kız kardeşi ve Walder’ın oğlu[?]'nun elinde) yönetiliyor, İkizler zaten Freylerde; Lannisterler askeri olarak destek çakmış durumda. Bana durum gayet sağlam görünüyor ama elbette bu hayatta hiçbir şey %100 sağlam değildir, ufacık hesaplanmamış bir dış etken ile her şey altüst olabilir. :slight_smile:

Bence de alt-üst edebilir çünkü bir aegon gerçeği var lannister ve aegon savaşında nehir lordları lannisterleri destekleyeceğini sanman lord piper, blocwood, ve malissterler zaten pek sevmiyorlar karabalık ortaya çıkıp edmure adına toplayabilir nehir lordlarini kuzeyde de stanis var rickon bulunmayı bekliyor stanis boltonları yenip aşağı inerse fırtına lordlarida lannisterler a bağlılıklarını sorgulayabilirler ve bu savaşın içinde kalmak istemezler nehir ova şuan için iyi ama uzun vadede bir düzen olacağını zannetmiyorum

doğrudur fakat sancaksızları, hemde Lady taşkalp başlarındayken çok küçümsüyorsun bence ha olmaz mı olmaz ama olma ihtimalide az değil bence
Öncelikle doğru Edmure u Nehirova lordlarını daha kolay kontrol etmek için öldürmediler katılıyorum. Ama çocuğu doğduğu an kız erkek fark etmez (erkekse daha iyi olur ama ) ona ihtiyaç kalmayacak ve çocuk Tully adı ile Frey olarak yetişecek. Büyüdüğünde de Walder Frey hayatta olursa Lanneseterla istemeden hemen bir Frey ile evlendirilecek, değilse ve akılsızlarsa Lannester ile plan bu ama dediğim gibi ben o çocuğun doğacağına inanmıyorum .
Nehirova kontrolu Edmure ellerinde olduğundan sağlanmış oldu ama ben Karabalık boşa kaçtığını sanmıyorum ve onu kaçıracaklar bence o zaman kontrol kaçırılacak kalenin kimde olduğu önemli değil
ama bütün bunlara gerek olmayacak bence sadece Edmur’u kaçıracaklar. Roslin frey doğumda bebeği kesin kaybedecek kendi de ölecek bence ama Martin ironiyi seviyor Roslin ile Edmure u hala evli yapıp olayı karıştırabilir.
ve asla Tuky soyu ve edmüre birlikte ölür yok olur demedim

Nehirova Robertın isyanı sırasında Targeryanlara karşı ayaklanan bölgeler ailelerden bence Aegon söz konusdu olunca tarafsız kalacaklar Lanneseterlar yenilirsede yine Targ ve Aegon hükümdarlığını tanımayacaklardır.
Ben bu konuda ne düşünüyorum dersen bence Jon Targ ve vadedilmiş prens olarak taşlamış ejderhaları da uyandırarak dirilecek. Önce Kışyarını alacak sonra Rickonu alıp gelecek sonra kimliğinin derdine ve araştırmasına geçecek sonra Sansayı bulacak ve kimliğini ilan ettiği için destek lazım olacak onla belki aşktan belki Vadi ve Nehirova desteği içinde evlenecek. Tullylerin torunu Lord Arryn’ın kuzeni olduğumdan bu 2 bölge ona destek olmak zorunda kalacak başka türlü Vadi Nehirova ve Kuzey bir Targ ı kabul etmez demir tahtta

Targaryenler, ortak düşmanları Lannister dahi olsa, Nehirova halkını kolaycana müttefiklik için ikna edebilme ihtimalini düşük buluyorum. Onların gözünde Targ ve Lannister Hanelerinin aynı göründüğü ihtimalini göz önünde tutmamız gerekir.

Stannis’in kuzeyden sağ çıkma ihtimalini vermediğim için Lannisterlara karşı bir cephe almazlar onunla birlikte. Sağ çıktı diyelim; 4. kitabı yeniden okuyun lütfen(Jaime Povlarını); sancaktarları dize getirildi ve çocukları da REHİN olarak alındı. Bunu yukarıdaki yorumumda da söylemiştim. Neden çocuklarını/varislerini Lannisterlara rehin verme durumlarını görmezden geliyor ya da küçümsüyorsunuz ki? Siz varislerinizin/çocuklarınızın kafasının size geri gönderilmesini ister misiniz? Sanmam. Onlar da istemez. Aynı şey Karabalık ile de geçerli; zaten kaleyi elinde tutarken bile sancaktarları birleştirip, ortak hareket ettirememiş iken kaybedip kaçtıktan sonra nasıl bu dediğini yapsın ki? Yapaydı en başta yapardı. Bu durumda Stannis ile ya da Karabalık ile bu ayaklanma ve karşı cephe alma durumu olmaz, ayaklanma zaten bastırılmış.

Sancaksızların ekseriyeti köylülerden vs. oluşuyor ve Beric’in zamanında ki gibi de değiller. Öyle sürüsüne bereket savaşçı kökten gelen adam sayısı iki elin parmağını geçmez. Kaldı ki bunlar çete; ordu değil. Bir çeteyi orduya karşı nasıl savaştırıp, Edmure’u kaçıracaksın? Lady Taşkalp, gaddarlaşmış bir yürüyen ölü; süper güçleri olan bir kadın değil ya da yaşayan ölü diye zekası bir anda süper olmuyor. Sen biraz kadını abartmıyor musunuz? :slight_smile:

Hayır, Jamie’nin Edmure ile olan konuşmalarını oku yeniden; iç düşüncelerinde eğer ‘oğlan’ olursa Edmure’un açıkça öleceğini söylüyordu; yani kız doğar ise yaşamaya devam edecek. Unutma ki ataerkil bir evrenden bahsediyoruz(bizim evren bile böyle); soy erkekten devam eder; kızlar evlendiğinde kocalarının ismini aldığından doğdukları aileye ait olmuyorlar. Tully soyunun tükenmesi işlerine gelmediği için oğlan doğana kadar Edmure’ı hayatta tutuyorlar ki Nehirova lordlarını yönetebilsinler.

Karabalık boşa kaçmadı? Adam kaçmasaydı ölecekti; o yüzden kaçtı. :smiley: Ha demek istediğin boş durmaz ise, bana da tamamen boş duracak bir karakter havası vermiyor ama mevcut haliyle yapabileceği bir şey de yok. Eğer tahminler doğru ise Robb’un hamile karısı ile kaçtı; onu Sancaksızların yanında ya da kuzeyde güvende tutma düşünceleri olabilir. Yok kızla kaçmadı ise de ne yapar, kestiremiyorum. Belki gerçekten Vadi’ye gider? Bunun dışında sancaktarları ayaklandırma ihtimali için yukarıda yorum yaptım.

Roslin’in bebeğinin KESİN öleceğini söylemek için elinde KESİN bir delil olmak zorunda, aksi halde bu tahmin/temenni ikilisinin ötesine gidemez. Kitaplara senden daha hakimim ama ben bile kesin ölecek ya da kesin yaşayacak diyemiyorum; iki ihtimal olmasına rağmen genelde anne ölümlerinin çok olmasının yanında doğan bebekler çoğu zaman hayatta kalıyorlar. Misal Jon’un; Dany’nin ve Tyrion’ın anneleri doğumda ölmelerine rağmen çocukları hayatta kaldı. Yazarın bunun gibi nice örnek sunmuş kitaplarda; çoğunlukla bunu yaptığı için çocuğun da yaşama ihtimalini fazla bulduğumu söylemek dışında bir yorumum yapamam; anne ise ölebilir, evet. Lakin bir KESİN konuşma mümkün değil, hiçbirimiz yapamayız. Elbette seride buna dair bir gelecek iması varsa, o başka.

ben alıntı yapmıyorum ilk paragraflarına cevabım Stanisten değil Jondan dolayı birbirleşme bekliyorum
Bende onu demek istedim Kuzey, Vadi ve Nehirova Targlara karşı Lannester, Lannesterlara karşı Targ desteklemez. En fazla tarafsız kalır kazanan ile mücadeleye girişir
Ben küçük grupların bazen (iyi bir lider varsa) büyük ordulardan daha etkili olabileceğini düşünüyorum bu sebeple Edmure Tully nin kaçırılması ihtimalini zayıf bulmuyorum açıkçası.
Karabalık kaçtı evet ama yanında Robb un hamile karısı olduğunu ben sanmıyorum. Yalnız kaçtı.
Meşru lord varken esirken kimse meşru lordu tehlikeye atacak bir şey yapmaz yapamaz yeminlerine ters bu sebeple Karabalık’ın lordları toparlayıp bir şey yapamaması gayet doğal

Kesin diyorum çünkü yazar Cat üstünden onun doğum endişesinde çok durdu ve son 2 kitap kalmış bir şeylerin toparlanması düzenlenmesi lazım Frey yada Lannester elinde rehin sorun olacak ben o sebeple bebeğe kesin ölü gözü ile bakıyorum. Bu saatten sonra ben özellikle Freylerinin yanında Lannesterların işine yarayacak olaylar beklemiyorum. Bu sebepler yüzünden kesin gözü ile bakıyorum.
Ve açıkcası Roslin ve Edmure dan çift olmaz bu saatten sonra bence ölmesi o yönden de iyi olur diyorum. Hele hele Freylerin bir ferdinin bile mutlu olmasını istemiyorum finalde :smiley:
Edmure u finalde ya Arianne yada Margery ile görürsek şaşırmayalım. Ben Arrianne e daha çok ihtimal veriyorum Arrianne talipleri arasında olmasına rağmen babasının onu istememesine üstüne yaşlı talipleri söylemesine bozulmuştu.

Kızın doğum yapma ihtimali üzerinde duruyordu ama; yani “Acaba hamile kalacak kapasitesi var mı?” sorusuna, üstat; “Evet, hiçbir sorunu yok. Gayet uygun.” cevabını vermişti ki kız da gerçekten hamile kaldı. Yani “kesin bebeği ile ölür” şeklinde bir yorum çıkartabilecek bir konuşma/üstünde durma meselesi yoktu. Öyle ise aynı kadın Jeyne için de ‘geniş kalçalı’ olmasına vurgu yaparak “rahat çocuk doğurur” diye düşündüğünden, bu durunda kızın hamile olduğunu farz edip, Karabalık tarafından kaçırıldığını üreten kurama daha fazla ihtimal vermelisin. :slight_smile:

Roslin’in ölme meselesi senin için biraz temenni olmuş, Frey garezi :smiley:

Anlayamadım, kimi istememiş babası?

Jon dolayısı ile bir birleşme ben de bekliyorum aslında; Nehirova’nın tekrar kuzeye bağlanması ihtimalini küçük görmüyorum. Sonuçta güney bölgesinde yer almalarına rağmen bu insanlar da İlk İnsanın soyundan geliyor; Andal değiller yani. Lakin Edmure esir iken zor bir iş.

Bir ihtimal acaba olur mu? diye düşündüğüm şey şuydu; Jon kral olduktan sonra ordusunu alıp İkizlerin Freyleri ile işini halledip, kaleyi ele geçirebilir mi? Öyle olursa sancaktarlar bu durumdan rahatsız olmazlar aksine sevinirler ama esir çocuklar meselesi ellerini bağlayabilir. Biraz çetrefilli bir durum; mevcut şartlarda ihtimal varsa da çok yüksek bir beklenti içine girecek kadar değil. Lakin bu Nehirova meselesi için en başta Freylerin ölmesi şart, ancak ondan sonra denklemlerde değişim yaşanır.

hayır doğum yapıp yapamayacağı üstüneydi sonrada üstad annesinin sağlıklı 4 çocuk doğurduğunu söylemişti
hamile kalmasından çok ayları tamamlaması ve doğum üstüneydi kaygısı

hemde ne garez her hanede sevilecek bir şeyler var Freyler de yok :smiley:

Prens Oberyn’in piç kızlarına bahşettiği özgürlük, Prens Doran’ın meşru veliahdı tarafından asla paylaşılmamıştı. Arianne evlenmek zorundaydı,
bunu kabullenmişti. Drey’in ve Drey’in ağabeyi Limon Ormanı Şövalyesi Deziel’in onu istediğini biliyordu. Daemon Kum, prensesi babasından
isteyecek kadar ileri gitmişti. Fakat Daemon gayrimeşru doğmuştu ve Prens Doran kızını bir Dorneluyla evlendirmeyi de düşünmüyordu.
Arianne bunu da kabullenmişti. Bir zamanlar, Kral Robert’ın kardeşi Güneş Mızrağı’na gelmişti ve Arianne onu baştan çıkarmak için her şeyi
yapmıştı ama Lord Renly, henüz yarı çocuk olan prensesin girişimlerini ateşli değil eğlendirici bulmuştu. Daha sonra, Hoster Tully, Arianne’in
Nehirova’ya gelmesini ve vârisiyle tanışmasını istemişti. Arianne, Bakire’ye teşekkür mumları yakmıştı ama Prens Doran bu daveti geri çevirmişti.
Prenses, sakat bacaklı Willas Tyrell’i bile kabul edebilirdi ama babası onun Yüksek Bahçe’ye gitmesine ve Willas’la tanışmasına izin vermemişti.
Arianne babasına rağmen gitmeye çalışmıştı, Tyene’in yardımıyla… ama Prens Oberyn onları Vaith’te yakalamış ve geri getirmişti. Aynı yıl, Prens
Doran, Arianne’i Ben Beesbury ile nişanlamayı denemişti; adam önemsiz bir lorddu, en az seksen yaşındaydı ve dişsiz olduğu kadar kördü.
Beesbury birkaç yıl sonra ölmüştü. Bu, Arianne’i, mevcut durumuyla ilgili az da olsa teselli etti; ölü bir adamla evlenmeye zorlanamazdı. Geçit
Lordu da tekrar evlenmişti, yani Arianne ondan da kurtulmuştu. Ama Elden Estermont hâlâ sağ ve bekâr. Lord Rosby ile Lord Grandison da
öyle. Grandison’ın lakabı Grisakal’dı ama Arianne’in onunla tanıştığı zamanda adamın sakalı kar beyazı olmuştu. Grandison, onuruna düzenlenen
karşılama ziyafetinde, balık servisiyle et servisi arasında uyuyakalmıştı. Drey bunun çok uygun olduğunu söylemişti, zira adamın armasında uyuyan
bir aslan vardı. Garin, Arianne’e meydan okumuş ve adamın sakalını onu uyandırmadan düğümlemesini istemişti ama Arianne bunu yapmamıştı.
Grandison iyi bir adama benziyordu, Estermont’tan daha az huysuz ve Rosby’den daha sıhhatliydi. Bununla birlikle, Arianne onunla asla
evlenmeyecekti. Hotah baltasıyla birlikte arkamda dursa bile.
Ertesi gün kimse onunla evlenmeye gelmedi. Ondan sonraki gün de. Cedra da dönmedi. Arianne, aynı yöntemi kullanarak Morra ve Mellei’yi
kazanmaya çalıştı ama beceremedi. Kızlardan birini yalnız yakalasa bir şansı olabilirdi ama kardeşler bir aradayken duvar gibiydi.

alıntı yaptım kitaptan Kargaların ziyafeti Arrianne Pov u

ben Jon un taşlaşmış ejderhaları uyandırmasını bekliyorum onlar ile Freylerin üstüne gider bence ama tabiki göreceğiz.
İşte esir çocuk olayı olmayacak bence şans onlardan yana döndü o sebeple kesin diyorum
Freylerin ölmesi şart ama ellerinde Edmure olmadanda bir işe yaramaz Freylerin ölmesi

Ben nehir lordları targ tarafına geçecek demedim ki tarafsız kalabilirler veya isteksiz isteksiz savaşırlar bu olağan duruma bağlıdır

Stanis kendinden emin konuştuğu için aşağı inebilir dedim. Nehir lordlarının oğullarını falan esir aldılar. Ve bu yüzden zaten huzursuzlar yani lannesterlerin yanında savaşsalar bile bu isteksiz olacak ve ordu içinde huzursuzluk olacak yani onlara zaten lannisterler tam anlamıyla güvenemez. Karabalık konusuna gelirsek aslında orada da gerçeği bir bölümümü görüyoruz karabalık’ın kaleyi savunurken zaten savaş kaybedilmişti ve herşey nerede ise bitmişti ve suanki duruma bakarsak aegon 20000 bin adamla karaya çıktı ve ilk hedefi demir taht olacaktır.
Zaten lannisterler tywin in ölümü ile çok kan kaybetti kevan da öldü ve adamlar çok savaştı king landing zaten oradaki durumlar çok karışık krallığı yonetecek bir tane akıllı adam yok( belki jamie) çocuk bir kralları var ve aegonun ordusu westerostan kovulmus adamların soylarından , 1 örnek dışında da sözlerini hiç bozmamışlar, ve bunlar dediğim gibi sıradan paralı askerler değiller sahada sadece para için değil eski yurtları içinde savaşacaklardır yani lannisterler cok kötü durumda ve tyrell-lannister ittifakı çalkantılı yani nehir lordları bu durumda kesin bir şekilde lannisterlerin tarafında olur mu bilmem

1. Hangi taştan ejderhaları uyandıracak benim bildiğim hiç ejderha yumurtası yok
  2. Jon bran kendisine demeden onca derdi arasında niye kimliğinden şüphelensin bran ta nerelerde howland reed dersen o adam kuzeyli ve onu kim takar westerosta
  3. Jon ww’leri bırakıp niye güneyde savaşmaya gidiyor
  4. Jon bailsh 'in özenle sakladığı sansayi nasıl buluyor
  5. Jon bran gelmeden kimliğini öğrenip sansa ile nasıl evlenebilir ( ögrense bile adam onca yıl kardeşi olarak görmüş şimdi ben zaten değilmişim diye niye evlensin)
  6. Bailsh gibi orada bir adam var ve adam inanılmaz bir stratejist kolay kolay niye sansayı jona versin
  7. Jon hadi howland reed den kimliğini öğrendi ama lyanna ölüm döşeğinde iken herhalde rhaegarla evlendim dememiştir. Bu da Jon u yine piç yapar ve sen piçken tahta nasıl hak iddea ediyorsun ve sansa niye bir piçle evlensin
  8. Kış zaten geliyor
  9. Jon lord kumandan bile olmak istemiyordu şimdi niye koca krallığı istesin
  10. istedi diyelim nasıl alacak westerosta tahtı sayamayacağım kadar çok kişi istiyor ( aegon, dany, euron,bailsh ve sana göre jon ) bu savaş zaten inanılmaz kanlı olur ve kolay kolayda bitmez ww lerlede artık karıncalar savaşır
  11. Ve sen jonun nasıl dirileceğini bile temellendirmeden bu işlere kalkışa bileceğini söylüyorsun lütfen ayrıntılı ve sağlam teorilerinizi yazın
  12. Kışyarını nasıl alacak ona girmek bile istemiyorum
    Ben kitapta stanisi severim tahtada oturmasını isterim ama olacak gibi durmuyor yani fanboyluk yapsam ve kafamdaki stanis i oturtmak için demir tahta şunu yazarın
    stanis boltonları yenecek kışyarını alacak sonra kışlarında ejderha yumurtaları bulacak sonra onları yumurtadan çıkaracak sonra aegonunuda, lannisterınıda,danysinide euronunuda victarionunuda alayını yakacak sonra dönecek ww leride yakacak (Bu arada da ışık getiren tabiki ejderler olacak) ama demem çünkü bu dediklerimi kanıt sunarak temellendirmem lazım yoksa fanboyluga herşey kolay teori zaten bol istediğin teoriyi fani olduğun karaktere temellendirmeden uyarla sonra bu bir teori şeklinde sun ve mantıklı de

Lütfen olaylara kafanızdaki favori karakterinizin istediginiz yere gelmesi adına saçma teoriler yazmayın madem karakteriniz bunları yapmasını istiyorsunuz o zaman bunu nasıl yapacağını bir temellendirin

çok güzel yere değindin taşlaşmış yumurta için benim teorimi söyleyeyim
bir kere taşlaşmış yumurtanın taşlaşan ejderhalar olduğuna ben inanmıyorum o başka bir şey göreceğiz
Ejderhalar büyüden gelir yada büyülü yaratıklardır gibi cümleler kitapta geçti ve hatta 150 yıl önce büyü yok olmaya başladığında ejderhalarda yok oldu bir daha var olmadı. Büyü yok olunca ejderhalardan kalan yumurtalar sihiri ne kadar az hissetikçe taşa dönmesi mantıklı değil mi ?

Ama serinin başında büyünün döndüğüne dair işaretler gördük ww ler ulukurtlar göründü, döndü. Büyü döndükçe varlık sebebleri büyü olan bu yumurtaların eski formlarına dönmesi ve hatta yanlarında bulunan bir sahip ile çatlaması mümkün değil mi ? Bence mümkün ama şimdi bunada itiraz olacak.
Taşlamış ejderhalara gelince tam olarak ne bilmiyorum/bilmiyoruz ama duvarda buz ejderhalarının uyuduğuna dair söylentiler var. Deniz ejderhaları denilen yaratıklar varmış AA nın bunları kontrol etmesi mantıklı değil mi ? Winter is coming in Starklara ait bir buz ejderhası ile ilgili hikayesi var Martinin onayladığı ve bu buz ejderhası çok soğuk bir kış geldiğinde tekrar dönecekmiş.
Kış rüzgarlarının yayınlanan bölümlerinde 2 ayrıntıdan da bunu dedim ama zamanı gelince bunlar bunlardı diyeceğim şimdi söylemek istemiyorum.

Dirilince; ejderhaları uyandırması, kontrol etmesi falan kendi değilse bile mel şüphelenecek yada winterfel şu bu sonrası reed gelecek söyleyecek bence
Reed kim takar yanlış bir söylem ne olursa olsun westerost ta kuzey lordlarından biri atacağı idda sahipsiz kalmaz hele böylesi bir durumda
tabiki ilk anda şüphe duymayacak önce dirilmenin şoku sonra ihanetin şoku ve hatta ben ghostun öleceğini düşünüyorum o dirilirken onu kaybetmenin şoku tüm bunlardan sonra sakinleşince bu şüphe ortaya çıkacak

güneyde düzen kurulmazsa kuzeydeki derdi ve sıkıntıyı nasıl anlatacak kim tehlikedeki evini bırakıpta onla savaşacak 2 si de bir gelecek güneydeki insana

bu konularda benimde şüphelerim var
sansa ve jon evliliğine gelince sen Martinin mektuplarını okumadın galiba yada duymadın orada kardeş aşkından bahseder ve Arya sansa olarak çoğu kişi ayrılmış durumda ben sansacıyım

nerden biliyorsun evlendim demediğini demeyeceğini ben olsam ilk söyleyeceğim sözlerden biri olur ben evliyim çocuğum piç değil adı şu sahip çık ona söz ver bu kadar basit
sözü neye göre isteyecek hangi yüzle isteyecek

jon yine istemeyecek ve taht için gitmeyecek düzen için gidecek ve ben onunda ejderhaları olacağını düşünüyorum böyle iken diğer isteyenlerin önemi olacağını sanmıyorum sadece Dany olabilir meşru olması durumunda onunda çok bir etkisi olmaz

jon un dirileceğini yazdım daha evvel şuanda ghostun bedeninde biraz onda kalacak sonra bedenini yakmak için ateş hazırlayacaklar o sırada kurdu da öldürelim onla birlikte yansın diyecekler (çoğunlukla serbest kalırsa kontrol edecek yok korkusundan ) onu öldürürlerken yada öldüreceklerken jon ona zarar geleceği korkusu ile bedenine dönecek ve kabustan uyanır gibi uyanacak belki o sırada ateşte yakılmış olabilir bilmiyorum. duman ordan tuz onu sevenlerin dökeceği göz yaşı yada onun ghosta döktüğü göz yaşı uyanacak
bence böyle olacak

ben jon un ejderhalı yada ejderhasız dönüşü ile kuzeyin onu lider olarak göreceğini düşünüyorum
Sahte aryayı ilan ettiği an Boltonlar büyük güç kaybedecek içerde zaten Manderlyler Bolton ve Freylerin kuyusunu kazıyor. Dahası Manderly ve diğer lordlar piçte olsa bir Starkı, Rickon gelene kadar lider olarakta kabul edecek ve içerden kapıyı stanise olmasa da (ona da açabilir) jon a açacağını düşünüyorum. Hem içerde hem dışarda savaş veremez Bolton- Frey ittifakı bence ve böyle çift savaş verecekleri belli

fanboyluk yapmıyorum kendime göre mantıklı bulduğum yerler noktalar var onları birleştiriyorum. Bu birleştirmeyi yaparken çoğu şeyi dile döküp anlamlandıramıyorum o kadar. Bu size göre fanboyluk ama bana göre değil… Haksızsam kitap yayınlandığında aa böyle miydi diyeceğim, haklıysam ben bildim, tahmin ettim diyeceğim. ilkinde mutlu şaşkınlık uzun süreli, ikincide kısa süreli mutlu şaşkınlık oldu bitti

Sana artık cevap vermekten yoruldum jon düzeni sağlamak için iniyor diyorsun demi sence jona kim inanacak ww lerden kimin haberi var ww leri biz bile 2 kez görmüşken güneydeki adamların savaşı bırakıp çoğunun hikaye ve zırva sandığı şeyi kuzeye niye bakmaya gitsinler. Ha diyorsan jon lord kumandan ona inanırlar buna da şüpheyle bakarım alister thorne yanındaki elle kralın şehrine geldiğinde adama nasıl güldüler hatırlamıyormusum ve adamın kanıt olarak sunduğu bir şeyi vardı ve jonda zaten o da yok yani nasil ikna edecek vallahi şaşırıyorum sendeki hayal gücüne ve bu fanboyluk değil ha

Hocam boşver uğraşma küçüklerle, aklın küçülmesin.

diziyi hatırla dizide de aynı şey olmadı mı ?
kitapta Jon öldürülmeden az evvel Winterfele savaşa gitmiyor muydu ? WW tehdidini o bile o an için yok saymadı mı ? Güneye inmesi niye bu kadar zor geliyor size Beric ten biliyoruz ölüp dirilenin düşünce yapısı çok değişiyor Jon da bu değişim niye olmasın ?
bana cevap vermekten yorulduysan öyle olsun sen bilirsin ben kitaplarda olayların aşağı yukarı böyle cereyan edeceğine eminim gelsin göreceğiz yanılsamda altı üstü bir kitap herşeyi tabiki bilemem

Fecr bak teori üretiyorum diyorsun ( jonun tastaki ejderhaları uyandırması) ama bu teorinini bize başka bir teori ile temellendirmeye çalışıyorsun ve temellendirmeye çalıştığın teoride sadece bir varsayım net kanıtları yok

sana göre yok bana göre var
teori bilim için geçerli bir sözdür bilimdeki teori için dediğin doğru ama heran her yere gidebilecek bir hikaye için her şey teoridir
ben aynı anda 40 noktayı birleştiririm beynimde (sorsan bu 40 noktalar neler diyemem 2 3 ünü derim ancak ) ondan sonra teorimi sunarım ve bu 40 noktanın 40 ınıda diyemediğimden size temelsiz geliyor
kitap yayınlansın göreceğiz yanılıyor muyum haklı mıyım

Nerde bar, açıklasana üstat?
Yoksa senin yazdığın evrenşn teorileri mi bu.
Benim teorime göre niki f ile başlayanlar da idiotikmiş. Anlatmamı ister misin?