Night King'in amacı Lyanna Stark'ı diriltmek olabilir mi ?

Mesela night king rhaegar targaryendir ve amacı Lyanna’yı yani eşini diriltmektir bence süper ters köşe olur.

Bak hocam, temellendirme yapmadığın sürece bu bir teori değildir. Temellendirme olmayan şey, basitçe ayh öyle bir şey olabilir mi lütfen olsun tarzı bir istek olur. Eğer ki bir teorin var ise, bunu temellendireceksin.
1- Night king niye Rheagar?
2- Niye Lyannayı diriltmek istiyor?
3- Nasıl diriltmeyi amaçlıyor?
4- O zaman şu an yaşanan olaylar biye yaşanıyor?
Bak, bu kadar sorunun en azından cevaplanması lazım, ki bunlardan da soru çıkar.
Şiödi, bu soruları cevaplarken de, dizi veya kitap odaklı olup olmadığına göre, elinde bunu destekleyecek somut deliller var mı? Bunun iması yaşandı mı? Yapımcılardan bunu yapcakları hakkında kuşkuya düşüren demeçler verildi mi?
Bak burada da sorunun nasıl cevaplanması ile ilgili bilgi aldın. Şimdi;
Sorulan soruyu gene yukarda dediğim sorular üzerinden cevapla, sonra da başka soru kalıyor mu ortama, onları yokla.
Yoklayamıyorsan, net saçmaladığını, ve saçmaladığını bilmediğini göstermiş oluyorsun, gidip biraz daha mantık nedir çalışmanı öneririm
Trollsen, kendine laf ettirebilen trol berbat bir trolldür, gene gidip mantık nedir, sistemli düşünme nedir bir bak derim.

Adam soru sorduğu için pişman be :joy:

Düzgün sorsun…
Troller ve bilmeyenler…

Temellendirme yapmamanla bi sorunum yok. Sadece şunu anlamadım. Night King Lyanna’yı diriltmek için niye savaş başlatıyor ? Gelsin desin “Beyler benim adım Rhaegar. Bu da benim ordum.” Yani orduyu görünce kimse karşısında durmayacak zaten 100.000’den fazla adamı var ve ayrıca ölüler. Savaşmanın manası yok.

Onu da geçtim adam zaten WW meselesi yüzünden AA kehanetine takmış bir şekilde 3 bebe derdine ve AA’yı bulma derdine düşmüştü. Demek bunların varlığından ve geldiklerinden haberi varmış. Çok saçma bir olay, kuram denemez gerçekten.

Denir hocam, rhaegarın WW ler peşinde olduğuna dair bir kanıt yok elinde, kehanetlere takık olduğunu biliyorsun, hadi diyelim ki oldu, üstteki sebepleri açıklamıyor bu dediklerin. Temellendirme olmadan her teoriyi kabul edelim o zaman. Zaten insanlar tuvalete gider gibi teori yazıyorlar, bunun adabı nerede?

AA kehanetine takık bir adamın WW meselesinde bihaber ve takıksız olacağına inanmak manalı olmaz. Adam ne diye AA için uğraşıyor o zaman?

Adam vaadedilmis prens icin uğraşıyor. Vaadedipmiş prens ile azor ahai teorisi benzemiyor.
En azından o zamanlar için.

Nasıl benzemiyor? O zamanları nereden biliyon? Aydınlat beni.

Maester Aemon mentions a bleeding star, along with smoke and salt, as being part of the heralding of the prince that was promised coming,[1] but he does not mention Azor Ahai. Archmaester Marwyn recalls that according to the prophecy, the prince would be “Born amidst salt and smoke, beneath a bleeding star.”[6] When he was younger Aemon thought that Prince Rhaegar Targaryen was the prince who was promised, since the smoke would be from the fire at Summerhall and salt from the tears of those who cried there.[1]

Young Rhaegar agreed with Aemon that he might be the prince that was promised. According to Arstan Whitebeard, one day Rhaegar found something in his scrolls that changed him and he decided to become a knight, telling Ser Willem Darry, “I will require a sword and armor. It seems I must be a warrior.”[7]

Rhaegar later believed that his infant son, Aegon, was the promised prince, since a comet was seen above King’s Landing when the boy was born.[1] Rhaegar was killed by Lord Robert Baratheon in the Battle of the Trident,[8] however, and Aegon was killed by Ser Gregor Clegane in the Sack of King’s Landing.[9]
Bu bilgiyi özetlersek
Rhaegar bu teoriyi aemın ile konuşuyor
Aemon bu teoriye atıfta bulunurken azor ahaiden bahsetmiyor
Rhaegarla beraber tartıştıkları için rhaegarın bildiği kadarını bildiğini var sayarsak, rhaegar azor ahai teorisi ile aynı teori olduğunu bilmiyordu demek, aksini iddia etmekten daha doğru ve mantıklıdır, çünkü ilki mantık sonucunda ulaşılmış bir sonuçken, ikincisi tüm bu verilere ve bilgilere karşı çıkmaktır, ve verinin aksimi söylemek mantık dışıdır.

Sen yanlış yorumlamışsın bu metni; Vaat Edilmiş Prens, Westeros dilinde söyleniş şekli; AA ise Essos’daki söyleniş şekli, orada AA diyorlar, burada VEP diyorlar.

İkisi de aynı kişi.

AA nın Westeros’daki karşılığı “The Last Hero” yani Son Kahraman. Vadedilmiş Prens/Prenses ise AA veya The Last Hero dan farklı bir kavram.

Değil abi, wikiden kontrol edip bana sunsan da elinde veri olsa…

Abi? Ben bayanım, erkek değil. :slight_smile:

Doğru mu anladım, sana kaynak olarak wiki bilgisi mi getirmemi istiyorsun?

@ThomasShelby Son Kahraman, tahminime göre kuzeyli bir şahıs. Onun olayı duvarın ötesinde yardım araması; kendisiyle beraber 13 kişi, bir tek kendisi hayatta kalıyor. Ormanın Çocuklarını arıyordu. Sanırım 1. kitapta Yaşlı Dadı anlatıyordu bu hikayeyi Bran’a.

AA ve Vaat Edilmiş Prens ise aynı kehanetin ürünü, tek bir kişi.

O zaman hocam diyeyim sana lelz.

Evet doğru Son Kahraman kuzeyli bir şahıs. Ayrıca Son Kahraman’ın Westeros’daki Ak gezen istilasını durduran kişi olduğu biliniyor. Essos’da Ak gezen istilasını durduran kişinin ise bir çok adı var fakat en çok bilineni Azor Ahai. Vadedilen Prens ise bu iki kavramdan farklı. Tam olarak emin değilim ama tüm diyarı barış ve huzur içinde yönetecek olan kişi Vadedilen Prens’ti sanırım.

Son Kahraman, ormanın çocuklarını bulmak için yola çıkmış 13 kişilik kafile içinde hayatta kalmış kişi tek kişi; onun bu macerasını anlattı Yaşlı Dadı; ww döneminde idi ama onlarla savaşıp, istilayı durdurduğuna dair hiçbir şey yok. Zaten yola çıkış amacı bu çocukları bulup, insanların kaybettikleri toprakları vs. büyü ile geri almayı amaçlaması.

Prens ise, huzurlu diyar meselesi ile ilgili değil, AA ile ilgili. Mel. ve Aemon’ın Stannis hakkındaki konuşmasında bu iki isim zikrediliyor, ikisi de aynı kişi.

Aemon: “Şafak için yapılacak savaştan bahsediyorsunuz leydim. Fakat vaadedilen prens nerede?”

“Karşında duruyor,” dedi Melisandre, “onu görecek gözlere sahip olmasan da. Stannis Baratheon Azor Ahai’nin yeniden dönüşü, ateşin savaşçısıdır.”

Son Kahraman ormanın çocuklarını bulmak için yola çıkıyor ve tüm yoldaşlarını kaybediyor. Sonradan ne olduğunu bilmiyoruz fakat insanlar bir şekilde onları geri göndermeyi başarıyor. Bu ani misilleme ve sonunda ki zafer ile ilgili bildiğimiz tek şey, Ötekileri uzakta tutan büyülü Duvar’ın inşaa edilmesi. Savaşı durduran bir Azor Ahai veya Vadedilen Prens’ten bahsedilmiyor. Hatta bu konu hakkında Son Kahraman’ın bir savaşcı değil bir diplomat olduğu hakkında teoriler mevcut. Yani ben Westeros’da uzun geceyi durduran kişinin Son Kahraman olduğunu düşünüyorum. Essos’da ise bu kişinin Azor Ahai olduğu zaten ortada. Melisandre yanılmıyorsam Stannis’den Azor Ahai olarak bahsediyor ve çok da güvenilir birisi değil. Aemon Targaryen ona farklı bir kavram olarak Vadedilmiş Prens’i sormuş olabilir ve Melisandre’de Stannis’i yüceltmek amacıyla böyle bir şey söylemiş olabilir. Ben şahsen AA ile Son Kahraman’ın aynı Vadedilmiş Prens’in farklı bir kavram olduğunu düşünüyorum.

Aemon daha sonra Stannis’in kılıcına bakıyor ve ısı yaymadığı için kılıcın sahte olduğunu Sam’e söylüyor… AA ve Prens farklı kişi olsa ve dediğin gibi Mel. yüceltmek için aa dese, Aemon karşı çıkar, bu ikisi farklı vs. gibi konuşurdu. Seriyi okuyanlar biliyor ki aa/prens meselesinde en çok bilgi bu adamda mevcut, Rheagar sürekli onunla bu konuda mektuplaşırdı.

aa ve son kahraman aynı, prens farklı olabilir diye düşünebilirsin, eyvallah ama mevcut bilgiler tersi yönünde şu an… 6. ya da 7. kitapta söylediğine yönelik bilgi çıkarsa o zaman gerçeklik değişir, o zamana kadar aa ve prens aynı; kahraman ise bunlardan farklı kişi. Kahramanın malum hikayesinden başka hiçbir bilgi vs. yok, o yüzden duvarı inşa etti, diplomat oldu, ww’leri durdurdu diyemeyiz, tahmin olabilir ama ötesi olmaz.