Night King'in amacı Lyanna Stark'ı diriltmek olabilir mi ?

Azor Ahai ve Vadedilmis Prens ayni kisi. Bölgeden bölgeye bu isim, ünvan degisiyor. Ama tabi söyle bir durum da var : Iki Azor Ahai var; birincisi efsanelerde anlatilan, alevli kilici olan kisi. Ikincisi kehanette bahsedilen, daha kim oldugunu tam olarak bilmedigimiz kisi… Yani Vadedilmis Prens/Prenses ile ikinci Azor Ahai ayni kisi. Insanligi kurtaracagi vadedilen kahraman.

Son Kahraman ise bambaska biri. Onun ilk Azor Ahai ile ilgisi yok, çok farklilar. Ilk Azor Ahai su an Yi Ti olarak bilinen bölgede savasmis, The Great Empire Of The Dawn döneminde. Adamin alevli bir kilici varmis.
Son Kahraman ise Westeros’dan. Ormanin Cocuklarini bulmaya gidiyor yardim istemek için. Ve adamin kilicinin soguktan kirildigi biliniyor. 13 kisilik kafileden hayatta kalan son kisi olmasindan dolayi “Son Kahraman” diyorlar. Yani hayatta kaldigi için ve Ormanin Cocuklari yardima geldigine göre, onlari buldugu ve ikna ettigi için. Ama bunlardan öte bilgi yok. Ormanin Cocuklarini bulduktan sonra ne yapti? Savasti mi? Akgezenlerle insanlar arasinda bir anlasma, uzklasma olduysa bunda bir rolü var miydi? Savasin bitmesine direkt bir etkisi oldu mu? Ne zaman ve nasil öldü? Bilmiyoruz. Ama kesin olan su ki, kendisi Azor Ahai’den çok farklidir.

Bunun sadece melisandre tarafından ortaya atıldığını unutmayınız. Üstad aemon hiç bir defa tptwp ile aa nın aynı kişi olduğunu söylemedi, azor ahaiyi sormadı, melisandre azor ahsi dedi diye aemonun/Rhaegarın bunu kabul ettiği malum değil. Dizide olayları basit tutmak için ikisini aynı göstermelerine rağmen, kitapta bu bağlantı melisandre yarafından yapılmasına rağmen, kitapta rhaegarın bunu bildiğini söyleyemeyiz, hatta. Bilmediğini söylemek daha olası olur.
Gerçi her türlü bu teori okuduğum en malce şey olabilir. Niye hala konuşuluyor hiç bir fikrim yok.

Bunlar da teorinin temellendirilmesime gerek yok diyenlere gelsin:
Tdk: Sistemli bir biçimde düzenlenmiş birçok olayı açıklayan ve bir bilime temel olan kurallar, yasalar bütünü, nazariye, teori
Fransızcadan geçmiş: Ensemble relativement organisé d’idées, de concepts se rapportant à un domaine déterminé : Une théorie littéraire. Système d’hypothèses sous-tendant les interprétations des événements : C’est votre théorie, mais ce n’est pas sûr. Connaissance purement spéculative : Il y a loin de la théorie à la pratique. Bu anlamda kullanılmış, bizde karşılığı kuram, o da yukarda bulunan anlamla karşılanıyor.
Hatta buyrun ingilizcesi:
Definition of theory

plural theories
1 :a plausible or scientifically acceptable general principle or body of principles offered to explain phenomena the wave theory of light
2 a :a belief, policy, or procedure proposed or followed as the basis of action her method is based on the theory that all children want to learn
b :an ideal or hypothetical set of facts, principles, or circumstances —often used in the phrase in theory in theory, we have always advocated freedom for all
3 a :a hypothesis assumed for the sake of argument or investigation
b :an unproved assumption :conjecture
c :a body of theorems presenting a concise systematic view of a subject theory of equations
4 :the general or abstract principles of a body of fact, a science, or an art music theory
5 :abstract thought :speculation
6 :the analysis of a set of facts in their relation to one another

Hatta etimolojik kökenlerine inelim şunun: Kelime yüksek ihtimalle latinceden, fransızcs, ingilizce gibi latin esintili/kökenli avrupa dillerine geçip dünyada yayılmış. Fakat biz bunu helenistik yunanca kökenli theoria hatta antik yunanca kökenli theoros’a kadar takip edebiliyoruz.
Latince theory, zihin şeması olarak kullanılırken, helenistik versyonu, gördüğünü tartışmadır.
Antik yunanca theo bakmak demekken, horas görmek, yani baktığın şeyin sende oluşturduğu imgelem, baktığın şeyin analizi demektir. Spekülasyondur.
Sanırım bunu teori başlığına da yazıcam ki, gelenler oluyup buna göre açsın. Saçmalamaya tahammülüm yok. Düşünce kırıntısı bulunmayan, ben şstedim bak sana teori tarzı teoriler, saçma olmasını geçtim, kitaplardan pasaj pasaj kelime kelime arayarak, analiz ederek, röportajları dinleyerek yıllar boyunca delil biriktirip düzenli olarak kendini güncelleyen insanların teorilerine, ve kendilerine bir hakarettir. Demiyorum ki bu kadar emek verin, ama emek verin.

Abi ne teorisi ? Buna bu gözle bakmayalım. Yani ben ben mesela buna benzer bi konu açmak istesem , içeriği “Hacı abi Jon snow Night King’e tek atsa efsane olmaz mı ya süper olur bence” gibi birşey olurdu. Bu düşüncenin gerçekleşmesi gerekmiyor. İnsanlar sevdikleri karakterleri yüksek makamlara yakıştırıyorlar. Dizinin ilk zamanları Jon’un hayranlarının onu demir tahta yakıştırması gibi ne bilim Tayyip’e padişah yakıştırması yapanlar gibi.

Evet galiba biraz üstüme alındım.

Sorun konu başlığının olduğu yerde. Yoksa tabii ki bu geyikle sorunum yok. Deniz kızı teorisi yazdım lan daha ne oldun

Aemon: “Şafak için yapılacak savaştan bahsediyorsunuz leydim. Fakat vaadedilen prens nerede?”

“Karşında duruyor,” dedi Melisandre, “onu görecek gözlere sahip olmasan da. Stannis Baratheon Azor Ahai’nin yeniden dönüşü, ateşin savaşçısıdır.”

AA meselesini Mel. totoşundan uydurup ortaya çıkmadı; Essos’lu biri olarak, R’holler’ın rahipleri tarafından yetiştirilirken öğrendi ve kendine AA’yı bulmayı vazife edindi. Bu kadının kitapta da dizide olduğu gibi göründüğünden daha yaşlı olma olasılığını dikkate alırsak eğer(yemek yemiyor, içmiyor ve günde 1 saatten fazla uyuma ihtiyacı dahi hissetmiyor kitapta; yürüdüğü yerde karlar eriyor. Gözleri kırmızı. Normal dışı bir kadın bu. Üşümüyor da.) Aemon’dan çok daha fazla şey bildiğini düşünebiliriz, hatta yanlış da olmaz.

Aemon ile konuşmasına tekrar bakın. Üstat,“şafak için yapılacak savaştan bahsediyorsunuz leydim.” diyor ve prens nerede diyor? Mel. de kendi geldiği yerdeki ismi olan AA’dan bahsederek Stannis’i işaret ediyor “işte aradığın kişi bu” diyerek. ŞAFAK VAKTİ İÇİN YAPILACAK SAVAŞTA SAVAŞACAK KİŞİ deyince ikisi de AA ve Prens ifadesini kullanıyor. Ve ne Mel. ne de Aemon, AA ve Prens’in farklı iki kişi olduğunu dile getirmedi, aksine aralarında geçen sohbet ikisinin de aynı kişi olduğuna işaret ediyor, aksi olaydı ikisi de o kişinin ismi bu değil, şu derdi. Fakat ikisi de birbirini onaylıyor bu ikisinin aynı olduğunu. Yazar, bize böyle bir konuşma vererek iki kişinin de aynı olduğunu belirtmek istemiş.

AA, WW ile savaşacak kişi, Prens ise krallığa huzur getirecek, güzel yönetecek kişi derseniz totoşunuzdan element uydurmaya girer bu; krallığın başına geçip, harika bir hükümdar olmakla ilgili bir kehanet yok! Prens meselesi Targ efsanesi, AA başka diyemezsiniz zira zaten bu Targlar da Essos kökenli adamlar. Haliyle geldikleri yerden biliyorlar ki arıyorlar; ağaç hayaleti cadının lafı üzerinde prens doğsun diye deli kral ile karısını evlendiriyorlardı; Mel’in bu kısımdan haberi olmamış olacak ki Deli Kral’ın kanı dışında birinin peşinden gitmiş.

Rheagar, prens/aa’yı ararken efsanelerdeki kehanetin işaretlerini üzerinde arıyordu sonuçta. Aemon bir kılıç arıyor, ısı yayan bir kılıç; aa’nın kılıcı ve stannis o değil diyor. Nasıl Rheagar bunu bilemez? Aemon biliyor ise o hayli hayli bilir AA’yı ve zaten prens ile aynı şey AA da…

Sadece Mel tarafindan ortaya atildi diye bir sey yok. Ayrica Azor Ahai ve Vadedilmis Prens’in ayni kisi oldugunu dair sadece Mel ve Aemon arasinda geçen o kisa konusma da yok. Baska seyler de var.

Öncelikle, Azor Ahai kimdir özetle? Geçmiste insanligi Akgezenler tehlikesinden kurtarmis, alevli bir kilica sahip bir kahraman.
Bu bilgiye ek olarak Azor Ahai kehanetini de yazayim, sonradan ekleyecegim kanitlar konusunda bu da önemli çünkü.

Kırmızı yıldız kanadığında ve karanlık çöktüğünde, Azor Ahai küllerin ve tuzun içinden yeniden doğacak ve taştaki ejderhaları uyandıracak.

Simdi bu ikisini aklimizda tutalim. Üstat Aemon’un Azor Ahai yerine Vadedilmis Prens dedigini de unutmayalim.

Kargalarin Ziyafeti - Samwell’in 4.POV’u :
Üstat Aemon : […] Kiliç yanlis, bunu bilmek zorunda… isisiz isik… bos bir cazibe… kiliç yanlis… ve sahte isik bizi daha derin bir karanliga götürebilir Sam […]

Gördügün gibi, yanan bir kiliçtan bahsediyor. Karanliktan bahsediyor. Böyle bir kilica sahip olan kimdi? Azor Ahai. Karanlik burada neyi isaret ediyor? Akgezenleri. Adam bunlari Rhaegar ile birlikte arastirma yaparken ögrenmis. Onlar Vadedilmis Prens diyorlar, Melisandre ise Azor Ahai diyor. Burada önemli olan Aemon’un sahip oldugu “Vadedilmis Prens alevli bir kilica sahip olup karanliga karsi savasacak kisi” bilgisi. Melisandre’in Azor Ahai ile ilgili sahip oldugu bilgi ile birebir ayni.

Kargalarin Ziyafeti - Samwell’in 5.POV’u :
Sam : Üstat Aemon, kehanetin tamamlayicisinin Daenerys Targaryen olduguna inaniyordu… Stannis degil, Prens Rhaegar degil ya da kafasi duvarda parçalanan küçük prens degil.
Aliüstat Marwyn : Kanayan bir yildizin altinda, tuzun ve dumanin ortasinda dogdu. Kehaneti biliyorum.

Vadedilmis Prens’in, kehanetin tamamlayicisinin Dany oldugunu düsünüyordu Üstat Aemon. O bahsettigi kehanet Azor Ahai kehanetiydi, ki bu alintida GRRM Aliüstat Marwyn’e kehanetle ilgili biraz detay verdirip bunun gerçekten de Azor Ahai kehaneti oldugunu bir kez daha vurguluyor, iyice kesinlestiriyor. Kanayan yildiz, tuz, duman…

Bunlara ek olarak…
Biliyorsun, Vadedilmis Prens’in, yani yeni Azor Ahai’nin Targaryen olacagina dair bir kehanet daha var. Rhaegar’in takintisinin ve kendisinin Vadedilmis Prens oldugunu düsünmesinin temellerinden biri de bu. Ki burada bir parantez açmam lazim; Mel’in “Stannis Azor Ahai’dir” inanisin sebeplerinden biri Stannis’in Targaryen kani tasiyor olmasidir, Aemon buna da deginiyor, Mel’in isaretleri yanlis okudugunu söylüyor. Hatta Stannis’in ejderha kani tasidigini hatirladiginda onun Vadedilmis Prens/Azor Ahai olduguna inanmak istedigini, umut etmek için kendisine izin verdigini de söylüyor ama bu dogrunun yaninda birçok yanlislik, uyumsuzluk oldugunu da görüp o kisinin Stannis olamayacagini da görüyor. Neyse, Rhaegar’a dönelim.
Daha sonra Rhaegar bu kisinin kendisi degil, oglu Aegon olduguna inaniyor. Neden böyle bir düsünceye kapiliyor? Cünkü Aegon dogdugunda gökyüzünde kirmizi bir kuyruklu yildiz çikmis ortaya. Kirmizi kuyruklu yildiz = Kanayan yildiz. Azor Ahai kehanetinde bahsedilen, olacagi söylenen olaylardan biri yasanmis. Üstat Aemon Azor Ahai yerine Vadedilmis Prens ünvanini kullaniyorsa, ve Rhaegar ile bu konu hakkinda sürekli ilestisim halinde olduklarini hesaba katarsak, Rhaegar da ayni sekilde o ünvani kullaniyordur.

Yani sonuç; Azor Ahai (yenisi) ve Vadedilmis Prens ayni kisidir :grin:

Daha da bunun üstüne laf olmaz yani. :smiley:

Aegon doğduğunda kuyruklu yıldız mı varmış? Hatırlayamadım. Ben de neden oğlu olduğuna inandığını merak ediyordum ama çok çabuk basit şeylerle inanıyorlar şu bu vs. diye. Gerçi bilmediğimiz daha ayrıntılı şeyler de olabilir. :stuck_out_tongue:

Neyse AA adaylarımız; Dany, Aegon(gerçek Targ olduğunu farz edersek) ve Jon. Hepsi de Deli Kral’ın kanından geliyor.