Nissa Nissa'daki Anagnam

Az önce
Arya Nissa Nissa olamaz diye düşünürken; çünkü Jon eğer Ramsey’i öldürmeye gidiyorsa bunda tam bir vazgeçiş yoktur diyordum ki! Nissa Nissa kelimelerinde bir şey dikkatimi çekti. Bilmiyorum daha önce konuşuldu mu ? Burada ya da başka yerde…

Harflerin yeri değişince SANSA ve çözemediğim bir kelime daha çıktı İSNİS

(sizde yazın göreceksiniz)

Kraliçe Sansa teorim dahada güçlendi hem kafamda, hemde kitapta için
Sizin fikriniz nedir?
Ve 2. kelime ne olabilir ben onunda boş öylesi bir kelime olduğunu sanmıyorum

DÜZENLEME
Anagramda tüm hatf ve kelimeler kullanılarak araya başka harfi koymadan anlamlı yeni bir kelime yada cümle yaratılır.
defalarca kontrol ettim
2n
2i
4s
2a

Sansa da ise
2s
2a
1n
var geriye
1n
2i
2 s kalıyor

Harry Potterdan bir anagram :

Tom Marvolo Riddle isminden ise “I am Lord Voldemort” cümlesi türetilmiştir

sadece Nissa derseniz sizin dediğiniz doğru ama isim http://viki.gameofthronestr.com/Nissa_Nissa1

İbranice bilgisi için teşekkürler
translate girince sansa isnis = Olacak şeklinde tercüme edildi
Sansa isnis de sansa fısıldıyor şeklinde
Sansa fısıldıyor= Sansa ısnis
tek tekte ise sansa olacak gibi cümlelerde çıkıyor
Anagramım da hala ısrarlıyım İngilizce sanıyordum İbranice çıktı.

VE ANAGRAM NEDİR İÇİN

:grin: @ichigo bu sen misin ? Değilsen komik değil çünkü.

Ne güzel farkl bir bakış açısı getirmiş arkadaşımız çamur atma

S N
A I
N S
S S
A A

İkişer S :white_check_mark:

Birer N :white_check_mark:

Birer A :white_check_mark:

Bir A ve Bir I :negative_squared_cross_mark:

Anagram harflerin yeri değiştirilerek yazılan yeni kelime ve cümlelerdir
Çoğu yazar eserinde anagram kullanıyor Martin’in kullanmaması için sebebi yok.
Eğer yanlış çıkarım yaptığımı söylüyorsan düşünüyorsan onu söylemeni tercih ederim. Harflerin hepsi zaten ortada

Anagram bir kelimenin veya ismin harflerinin tamamıyla başka bir kelime veya isim oluşturabilmektir.
Her harf kullanılmalıdır, birinci kelimede aynı harften iki tane varsa, ikinci kelimede de o harften iki tane olmalıdır.
Mesela…
Kaya - Yaka
Her ikisinde de bir K, bir Y, ve iki A vardır.

Siz “Nissa - Sansa” için anagram diyorsunuz.
İkisinde de bir N, iki S var, orası tamam ama sonra birinde bir İ ve bir A varken, diğerinde iki A var.

Hee birde kadının adının Nissa değil, Nissa Nissa olmasına hiç girmiyorum bile.

Bunları geçip diğer tahmininize gelelim…
Sansa Nissa Nissa olursa Kraliçe olamaz zaten, çünkü ölür.

Anagramda aynı şekilde tüm harfler kullanılarak birden fazla kelime ya da cümlede olabilir.
Sansa ve 2. bir kelime deha çıkıyor dedim 2. kelime için tahmin istedim çünkü benim İngilizcem o derece değil…
Nissa Nissa’ya gelirsek; ben ilk Nissa Nissan’ında ölümden döndüğünü düşünüyorum. Öyle olmasa bile zaten ilk Nissa Nissa öldürülmüş. Jon da Sansa o kadar şey yaşarken ortadan kaybolurken onun için hiç bir şey yapmadı yani feda durumu zaten oldu ödül olarak onu kanlı canlı zarar görmeden (LF yi araya katmayalım şimdilik ) alacak diye tahmin ediyorum

Seride AA’nın aşık olduğu kişiyi öldürmesi gerektiğine dair bir kehanet de yoktu ama neyse :smiley:

@Starkgaryen boşver uğraşma. Ben saldım balon gibiyim şuan.

Bu arada yeni arabam Nissa Nissan GT-R. İlk kim gezmek ister ?

https://tr.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQW5hZ3JhbQ burdan bakabilirsiniz anagram nedir diye

Tamam iste, benim yukarida anlattigim gibi. Sag taraftaki örneklere bakin, her kelimenin veya ismin karsisinda duran kelimede veya isimde ayni harfler esit sayida kullanilmis.
Yazinin içinde “I am Lord Voldemort” - Tom Marvolo Riddle anagraminin örnegi de veriliyor.
Analiz edin. Ortaya çikan durum bu :

Ikisinde de 1 T ; 3 O ; 2 M ; 1 A ; 2 R ; 1 V ; 2 L ; 1 İ ; 2 D ve 1 E var.
Tamamen ayni, eksiksiz.
Anagram budur.

Nissa - Sansa anagram degildir.
Nissa’da 1 İ ve 1 A, Sansa’da ise 2 A var çünkü.

Ikinci kelime… ISNIS…
Öncelikle bu bir kelime bile degil, hiçbir anlami olmayan bir… sey.
Bunda bile yanlis yapmissiniz hatta. 2 tane İ var.
Nissa’da 1 tane İ varken, türetilmis “kelimede” o ikinci İ nereden çikti?
Bunun disinda… Ben de Nissa’dan harflerin yerini degistirerek birçok baska “kelime” çikarabilirim ortaya.
Nassi - Sanis - Isnas - Asnis…
Bunlarin da mi bos “kelimeler” olmadigini düsünmeliyiz simdi?
Öyle sey mi olur? Ben nasil “kelime” uydurdursam, siz de uydurmussunuz iste. Bunun bir anlami olur mu hiç?

@YeniAy_Ottoman
Aaah ah! Su foruma üye oldugumdan beri en çok söyledigim sey bu iste.
Azor Ahai efsanesini, Azor Ahai kehanetiyle karistirmamak gerek diyorum hep. Yeni bir Nissa Nissa, yeni bir Lightbringer olacak diye bir sey yok, bunlar ilk Azor Ahai’nin hikayesine ait. Yeni Azor Ahai’nin hikayesi, yani Azor Ahai olma sekli farkli olacak diyorum ama kimse takmiyor beni :smile:

diyorum ki sansa ve isnis harfleri ile mesela ben
sansa is sin cümlesini çıkarıyorum belki doğru belki yanlış belki o 5 harfle başka bir kelime türüyor mu araştıralım biliyor musunuz diyorum

Ben kusura bakmada Sansa isminin bu kelimelerden çıkmasını tesadüf bulmuyorum güçlü adaylardan biriyken ismin orda olması tesadüf mü niye Cersie değil niye jane değil sansa

Seride bahsedilen bir kehanetin çıkmaması bence saçma olur dahası Brann in bir döngüye gireceği ve her şeyi tüm zamanlarda aynen tekrar ettireceğine dair bir teori var mesela bu devirde olanı geçmişte anlatacağına dair yani o yaşanmış Azor Ahai hikayesi kehaneti henüz yaşanmadı

Ne düşünüyorum biliyor musun? Herkesin kafasında (benim var ) bir hikaye bir final var. Herkes karakterleri, olayları ona göre kafasına yerleştirdi. Yazılan teoriler bizim kafamızdakine uyuyorsa hemen kabul ediyoruz,uymuyorsa yok öyle değil böyle diyoruz…
Bu anagram içinde aynı şey oluyor benim kafamdakine cuk oturdu ama sen Dany’yi kafanda benim Sansa’yı koyduğum yere koyduğundan yok olmaz diyorsun.
yargı eleştiri değil gözlem aynısını bende yapıyorumdur
Hatta kehanet ve efsane diye 2 ayrı olay var diyorsun bence yok
Kitaplar yayınlansın, kim kitaba daha yakın oturtmuş kafasında hikayeyi görücez.

O zamana kadar benim kafamdakide, senin kafandakide, onun, şunun kafasındaki de doğru O KADAR

Adsız (2)

verdiğim adresteki anagram nediri bir okur musun ?

Keşke ben olsam ama maalesef :frowning:

Sansa is sin…
Sansa günahkar anlamina mi geliyor bu? Ingilizcem çok iyi degil.
Yaa neyse tamam da, bakin, "isnis"de 2 “İ” VAR !Sansa’da 2 “A” ! Nissa üzerinden baglanti kuruyorsaniz eger, Nissa’da 1 “İ” ve bir “A” var !

Bunu bana açiklayabilir misiniz lütfen?

Sansa’nin ismi orada degil ki ama ! Harflerde farkliklik var. Rica ediyorum bir durun, bir nefes alin, ve su harfleri tekrar inceleyin, Anagram’in ne oldugunu bir tekrar okuyun.

Sorun da bu zaten. Nissa Nissa’dan bir efsanede, hikayede bahsediliyor; bir kehanette degil.
Azor Ahai kehaneti ne biliyor musunuz? Bu :

“Kırmızı yıldız kanadığında ve karanlık çöktüğünde, Azor Ahai küllerin ve tuzun içinden yeniden doğacak ve taştaki ejderhaları uyandıracak.”

Burada Nissa Nissa yaziyor mu?
Bakin çooooookk eskiden bir adam varmis. Akgezenleri yenebilmek için kendine bir kiliç yapmis. Kilici sogutmak için suya sokmus, kiliç parçalanmis. Adam bir kiliç daha yapmis, bu sefer daha uzun süre emek vermis, sonra bir aslan bulmus ve kilicini aslana saplayip sogutmaya çalismis ama bu kiliç da parçalanmis. Sonra adam bir kiliç daha yapmis, ve öncekinden de uzun süre çalismis bu kilici yaparken. Sonunda karisini çagirmis yanina; demis ki, “Nissa Nissa, gögsünü aç ve seni bu dünyadaki her seyden daha çok sevdigimi unutma”. Kadin adamin dedigini yapmis, adam kilicini kadinin kalbine saplamis. Kadinin içindeki tüm cesaret kilica akmis ve kiliç alevli bir kilica dönüsmüs. O kilicin adi Lightbringer, yani Isikgetiren. O kiliçla bu adam Akgezenlere karsi savasmis ve insanligi kurtatmis. O adam Azor Ahai’ymis iste!

Yani bu adam ilk Azor Ahai, ve bu anlattigim onun hikayesi.

Ve simdi yeni bir Azor Ahai daha olacak. Bu yeni Azor Ahai’nin hikayesi ise farkli olacak. Bu yeni Azor Ahai, yukariya ekledigim kehanetteki olaylari yasayacak.

Benim Dany’yi kafamda sizin Sansa’yi koydugunuz yere koymamla ne ilgisi var?
Siz yanlis bir anagram sonucu, Sansa’nin Nissa Nissa olacagini söylüyorsunuz. Birincisi, ben yeni bir Nissa Nissa olacagini düsünmüyorum, bu ilk Azor Ahai’nin hikayesiyle ilgiliydi çünkü, az önce anlattim. Ikincisi ise, hadi diyelim ki yeni bir Nissa Nissa olacak… Ben Dany’nin Nissa Nissa olmasini istemiyorum ki.

Bunun disinda, ben bu forumda hiçbir zaman kafama uyan seye göre yorumlamadim olaylari. Durum neyse, onu söylüyorum ben her zaman. Mesela, Dany’nin hikayenin sonunda hayatta kalmasini, ölmemesini istiyorum ama birçok kez bu forumda “Dany sonunda ölebilir bence” dedim. Bir Dany’ci olarak bunu istemesem de, öyle olacagina inandigimi söylüyorum. Ben kafama uyan veya uymayan seylere göre yorumlasaydim bu hikayeyi, “Dany ölebilir” demezsim, kafama uymazdi çünkü, hoslanmazdim bu düsünceden.

Yaa birde biz sizin söylediklerinize karsi çiktigimizda, düsüncelerinizin yanlis oldugunu söyledigimizde, kitaplardan kanitlar göstererek yapiyoruz bunu, kitaplardan alintilar yapiyoruz “bakin burada yaziyor ne oldugu” diyerek. Ama o kanitlari siz resmen umursamayip kafanizin dikine gidiyorsunuz, yanlislarini kabul etmiyorsunuz. Birde sanki biz size saldirmisiz gibi davraniyorsunuz; Kimse ASOIAF serisi uzmani degil burada, hepimizin yanlis hatirladigi seyler var. Mesela ben ve @YeniAy_Ottoman genelde hep farkli sekilde düsünüyoruz ama birbirimizin ne anlatmaya çalistigini anlamak için özen de gösteriyoruz. Ve bu sayede ben YeniAy sayesinde birçok yeni bilgiye sahip oldum, bazi seyleri yanlis hatirladigimi farkettim. Benim sayemde o da birkaç bilgiye sahip oldu mu bilemem tabi ama olduysa, ne mutlu bana. Eger biz sizin davrandiginiz gibi davransaydik, asla yeni bir seyler ögrenemezdik, yanlis bilgilerle kalirdik öyle.
Sizin her söyledigine biz karsi çikmiyoruz aslinda, direkt Martin’in kitaplarda yazdiklari karsi çikiyor genelde. Ama dedigim gibi, umursamiyorsunuz, durup düsünmüyorsunuz. En sonunda da kizip “kitaplar çiksin, kim daha dogru tahminler yapmis görecegiz” gibi bir laf ediyorsunuz, her seferinde! Siz kitaplarin çikmasini niye bekliyorsunuz ki? Bizim size gönderdigimiz kitap alintilarini umursamiyorsunuz, o halde kitaplarin, kitaplarda ne yazdiginin sizin için ne önemi var ki? Siz kafaniza göre, istediginiz sekilde hikayeyi yeniden yazmissiniz ve bu yazdiklariniza inanmissiniz resmen. Cidden yani, alintilarini umursamadiginiz kitaplarin yenilerini neden bekliyorsunuz?

Kabalik etmek istemezdim gerçekten ama bu kaçinci yani. Size bir sey anlatmaya çalisiyoruz, gayet anlasilir bir sekilde hemde, ama siz bunlari degerlendirmiyorsunuz bile. Neden? Cünkü kafaniza uymuyor belli ki. Ama bizim o anlattigimiz seyler genelde kitaplarda geçiyor iste ya da kitaplardaki durumlarin üzerine oluyor, kanitlar, alintilar sunuyoruz. Bizi dinlemeyen, verdigimiz bilgileri umursamayan sizsiniz; dolayisiyla size bir seyler anlatabilmek için çabalayan insanlari dinlemeyip, kafasini dikine giderek saygisizlik eden de sizsiniz, ama ne tuhaftir ki sonunda sinirlenen, hep yanlis anlasildigi için sikayet eden de sizsiniz.
Gerçekten durup bir düsünmeniz gerek artik.

Anagramda tüm hatf ve kelimeler kullanılarak araya başka harfi koymadan anlamlı yeni bir kelime yada cümle yaratılır.
defalarca kontrol ettim
2n
2i
4s
2a

Sansa da ise
2s
2a
1n
var geriye
1n
2i
2 s kalıyor

sadece Nissa derseniz sizin dediğiniz doğru ama isim http://viki.gameofthronestr.com/Nissa_Nissa

"ve verdiğim anagram nedir "deki çok bilinen örneğe bakmamışsınız

Harry Potterdan bir anagram :

Tom Marvolo Riddle isminden ise “I am Lord Voldemort” cümlesi türetilmiştir

Nefes almanızı sizin rica ediyorum ok kafanızda bir hikaye var saygı duyuyorum. Benim kafamda da var. Ama sizin mantığınız benim mantığım ile çakışıyor. Doğru yada yanlış ben anlamıyorum. Böyle bir kanıttan sonra anlamak zorunda da değilim sizin mantığınızı’ kendinizi ikna etmişsiniz.
Buradan da aklıma şu soru geliyor sizin kafanızdaki AA nasıl bir hikaye ?
Ama kitapta Nissa Nissa diye tasvir edilen şeyin içinde böyle bir anagram ??? Benim için gayet ikna edici başka birinin farklı yorumuna katılmak zorunda değilim hem diyelim ki sizin dediğiniz gibi olsun
Peki Bran in zaman döngüsüne gireceğine ve herşeyi aynu anda tüm zamanlarda yaşatacağına anlatacağına dair Babylon 5 ve Zaman Döngüsü Teorisi
varken niçin efsane ve kehaneti ayrı kefeye koyayım ki sonuçta hiç biri hala yaşanmamış oluyor.

ben kitapları okuyup geçtim aklımda kalanlar ile konuşuyorum ve aklımda da çok şey kalmışken kimsenin düşüncesine katılmak zorunda değilim kendi fikirlerim var. Hiç bir şeyi uydurmuyor yalan söylemiyorum
Nissa nissa mesela Martinden çıkan bir kelime ve ondada böyle anagram şifre varken ben niçin sizin dediğinize uyacağım ???

Sizin kafanızda kim nerede azıcık söyler misiniz çünkü sizin kafanızdaki hikayeyi anlamadan buna cevap vermek konuşmak zor olacak gibi…

Bakın yukarıda ne yazdım bunu sizin yazdıklarınızın altındakileri okumadan yazmıştım

Öncelikle ben sizi eleştirmedim yargılamadım
eleştirmediğim halde sinirlenmek niye
o "bu kaçıncı"yı ben diyorum !!!

Yalnış anlamak için diretiyorsunuz bence eleştirmediğim, yargılamadığım halde kafanızdaki hikayeye uymuyor diye şuan ki kanıtımı yok sayıyorsunuz. Ben onu anlıyorum
ve buna yanlış anlama demem diyemem

Ben daha öncede dedim dağınık yazıyorum hızlı yazıyorum ondan kafamdakileri toplamak bir yana dağıtıyorum bu yüzden yanlış anlaşılıyorum. Bende çok şey öğreniyorum ama benden de öğrenilmesini bekliyorum çünkü HİÇ BİR ŞEYİ UYDURMUYORUM. Teori isem teori/teorim diyorum ve tüm cümlelerinde bence sözcüğü mutlaka var.(kendi düşüncelerim için ) Bilmediğim şeyi zorlamıyorum.
Madem kendi eleştrinizi yaptınız bende yapayım Jon u çok sevdiğimi görmüşsünüzdür Geçen gün ihanet var ihanet varda Jon un uğradığı ihaneti diğer ihanete göre küçümsemedim mi mesela
Eğer sırf karakteri sevdiğim kişiyi savunmak için kendi düşüncemde ısrar edecek olsam Jon nun ihanetini daha büyük kefeye koymazmıydım ???
Beni siz yanlış anlamak için uğraşıyorsanız ben ne yapayım

@Starkgaryen
Bernard shawın sözünü yazayım buraya,
I learned long ago, never to wrestle with a pig. You get dirty, and besides, the pig likes it.

Ben seni takıyorum kuzum, merak etme. :slight_smile:

Öğrenmez olur muyum, benim de yanlış hatırladığım veya anlamlandıramadığım, dar çerçeve ile baktığım kısımlar olmuştu; sayende düzelttim. :slight_smile:

Apilerim aplalarım bu şiddet ve celali bi kenara bırakalım ve hep birlikte engin maviliklere doğru gidelim.