Nissa Nissa'daki Anagnam

Bakmamisim öyle mi?
Bu nedir o zaman söyler misiniz?

Iki yorum önceki yorumumda yazdim bunlari.
Size yazilan yorumlari okumadiginiz, sadece göz gezdirdigini o kadar belli ki.
Devam edelim isterseniz…

Hadi canim?

Ilk yorumumda bakin ne demisim…

Ve ismin Nissa Nissa olmasi da zaten daha beter.
Nissa Nissa’da 2 N, 2 I, 4 S ve 2 A var.
Ve Anagram yapabilmek için Nissa Nissa’dan türeyen isimde, cümlede veya kelimede de 2 N, 2 I, 4 S ve 2 A olmalidir. Bir tane bile eksik olmamali. Ana kelimede, isimde veya cümlede 2 A varsa mesela, digerinde de 2 A olmalidir. Yoksa anagram olmaz.
Siz bence anagram ne oldugunu bir kez daha arastirin, buldugun sonuçlari ve örnekleri tekrar okuyun. Göz gezdirmeyin, okuyun diyorum. Verilen örneklerdeki harfleri sayin bakalim.

Benim kafamdaki Azor Ahai, yeni Azor Ahai’nin anlatildigi bu kehanete uyan, bu kehaneti karsilayan kisidir.

Hee siz yani fanlarin yazdigi bir teoriye inaniyorsunuz, dogru kabul ediyorsunuz, ama Martin’in yazdigi Azor Ahai efsanesini, ve Azor Ahai kehanetini öyle çokta ciddiye almiyorsunuz öyle mi? :joy:

Elbette kimsenin düsüncesine katilmak zorunda degilsiniz, ama yazdiklariniz kitapta yazilanlara ters düsüyorsa, ve biz “hayir bakin kitapta böyle yaziyor” diye size kanitlarla geliyorsak; ya da sizin yazdiklariniz yanlissa, yaptiginiz anagram’in yanlis olmasi gibi, ve biz yine size açiklamalarla bu yanlisi gösteriyorsak, o zaman durum farklidir.

Ben sizin yalan söylediginizi veya bir seyler uydurdugunuzu söylemedim, ne haddime?
Uydurma olayi tamamen Nissa Nissa’dan türettiginiz kelime ile ilgiliydi.
Siz Nissa Nissa’dan “ISNIS” gibi bir kelime çiktigini ve bunun bir anlami olabilecegini söylediniz. Ve ben, “Bakin ben de Nassi, Sanis, Isnas, Asnis gibi kelimeler uydurabilirim. Bunlarin da mi bir anlami var simdi?” dedim.

Sizi yanlis anlamak için diretiyor muyuz???
Niye? Size karsi bir garezimiz mi var bizim? Sizi dogru düzgün tanimiyoruz bile. Biz niye sizi yanlis anlamak için ugrasalim? Siz kendinizi çok özel falan mi görüyorsunuz? Biz uzun zamandir bu forumdayiz, ve siz bizim için yeni bir üyeden fazla bir sey degilsiniz ki su an. Cünkü dedigim gibi, biz sizi tanimiyoruz, neden size karsi anlayissiz olmak gibi bir çaba içine girelim? Bu çok saçma.
Foruma üye oldugunuzdan beri, neredeyse konustugunuz herkes sizi yanlis anliyor veya düsüncelerinize katilmiyor. Sadece bir ya da iki kisi size inat gitse, tamam derin, size gicik oldular. Ama herkes? Herkes sizi yanlis anliyorsa, bir durup düsünmeniz, kendinizi sorgulamaniz gerek. Hatayi biraz kendinizde aramaniz gerek, öyle bir erdeme sahip oldugunuzu umut ediyorum hala. Sizi özellikle yanlis anlamak için direttigimizi düsünmek resmen paranoyakliktir.
Ayrica, forumda beni taniyanlar bilir; ben gayet sakin, sabirli insanim ama siz artik beni bile zivanadan çikacak duruma getirdiniz neredeyse. Bunu da söylemis olayim yani.

Evet Jon’un ugradigi ihaneti, Catelyn’in ugradigi ihanete kiyasla küçümsediniz; ve ben ne yaptim? Size katildim, ayni fikirde oldugumu söyledim, degil mi? Demek ki neymis, dogru seyler söylediginizde, size katilan birileri oluyormus. Ve demek ki, bu forumda sizi yanlis anlamak için ugrasmiyormus kimse.
Ve sunu tekrar ekleyeyim… Biz sizin düsüncelerinize karsi çikmiyoruz, kitaplarlar uyusmayan düsüncelerinize karsi çikiyoruz. Biz sizin bu konudaki gibi anagram dediginiz, ama anagram olmayan seye karsi çikiyoruz. Mesela o yazdiginizda gerçekten anagram olsaydi, yemin ediyorum biz burada su an o anagrami degerlendiriyor olurduk, ama anagram yok. Allah askina, anagram diye inat etmekte vazgeçin, bir tekrar arastirin. Bakin hepimiz diyoruz bunun anagram olmadigini; hepimiz yaniliyor olamayiz degil mi?
Karsi çiktigimizda size saldiriyormusuz gibi düsünmekten de vazgeçin artik.

Bu konudaki son yorumum bu.
Aslinda bu yoruma baslarken bu kadar yazmayi da düsünmüyordum çünkü önceki yorumlarimi dogru düzgün okumamis oldugunuzu görmek beni epey sinirlendirdi. Size yazilanlari dikkatle okumamak, karsinizdaki kisiyi ciddiye almadiginiz anlamina gelir, onun size söylediklerini önemsemediginiz anlamina gelir, ve bu saygisizliktir. Bu karsinizdaki insana bos yere vakit kaybettirmektir.
O yüzden bu size yazdigim son yorumdur.

ilk konuyu açtığım başlığa bakar mısın ??

Sansa ve bir kelime daha çıkıyor dedim sonradan da
Sansa is sin
var benim çıkardığım bir cümle ve ben bundan şiirsel bir anlam çıkarıyorum.
Eğer başka bir cümle başka bir anlam varsa söyleyin dedim benim o derece İngilizcem yok İngilizce kelimelere hakim değilim dedim
Yanlış olma ihtimalim var tabiki ama ben Martini’n en fazla merak edilen karakterine bağlı yine bir o kadar merak edilen konuşulan okuyucuları bölen bir konuda böyle bir anagramı şifreyi tesadüf bulmuyorum!
Sen 2. kelime anlamsız diyorsun peki başka bir isim dururken Ayşe Fatma gibi Sansa’nın çıkabilmesi nasıl bir tesadüf olabilir.?
Anagramı bulduğumdan beri Volangar ve Azor Ahai de de var mı anagram diye düşünüyorum

(bak işte kendi öz eleştirimi de yapıyorum) bana deseydin ki bu kelimelerde niye anagram yok. Gerçekten yaptığım bulduğum şeye iyi niyetle baksan beni biraz olsun bu yaptığım şeye saygın yada bana saygın olsa bunlarla gelirdin bana…
Sansa daki tesadüf değil bilmiyorum belki diğer kelimelerde de var anagram ama İngilizcem yetersiz olduğundan mıdır ? Ben mi yanılıyorum?Başka dilin ardına mı saklandı? Bu gizem belki yazar bizi şaşırtmak için tek birine koydu!
Bütün bunlar olur mu olur !!
Ama onun yerine kitabı bilmemekle eleştriliyorum.
Sen kehanet ve efsane ayrı diyorsun bende diyorum ki o da senin yorumun ben sana katılmıyorum katılmak zorunda değilim. Belki yazar onu bile düşündü bir kısımda böyle düşünsün ama onlarda şaşırsın sonunda diyebilir. Martin gibi deneyimli yazarda bunu haydi haydi çok rahat yapar. % 100 de haklı olabilirsin %5 te aynı şey benim içinde geçerli iken sen mantıklı kanıtlar sonuyorsun diye ben niçin senin dediğine geleceğim Brann örneği mesela sana mantıksız geliyor finalle ilgili bana mantıklı konuyu okuyanlarda aynı şekilde mantıklı mantıksız gelenler oldu.
Bugun senin mantıklı görüşlerini kabul ettim, sonra x bir arkadaş geldi sana zıt ama onunda mantıklı görüşleri var, onuda kabul ettim. Peki ben kitapları niye okudum? Senin onun bunun şunun mantıklı her yorumunda diğerine ters olsa bile kabul edeceksem !!!

Ben kitaplar yayınlanana kadar kendi hikayemi yaşamak istiyorum buna dair kanıtlar bulacağım. (Uydurmayacağım) bu kanıtları ama bana kanıt uyduruyormuşum gibi yapılmasına da müsaade etmeyeceğim. Sizde kendi hikayenizi yaşayın.
tekrar söylüyorum Sansa isminin çıkması tesadüf olamaz 2. kelimeyi belki anlamsız seçti şaşırtmak için bilemem sana göre yoksa ok yok bana göre var bu kadar kitaplar yayınlanırsa görücez kim haklı
gayet iyi okuyorum yazdıklarınızı ama üst yorumumda da dedim dağınık ve hızlı yazdığımdan herşey dağılıyor.

Tamam.

(20 karakter kuralina uyan bir yorum degil sevgili adminler, biliyorum ama iste böyle arada sira 20 karakter bile yazamayacak durumlar oluyor. Hiç yazmamak da elde degil)

anlamadım ne demek istedin burada

Hocam, martinin tek kitabını okumuşsun gelip burada martin güzellemesi yapıyorsun.
Sadece game of thrones serisi ile tanıdığın adamı, martin yapar, tesadüf değil bu gibi kelimelerle bize satmaya çalışıyorsun.
Martini senden daha fazla okuduğumu bekirteyim.
Martini sendne daha fazla araştırdığımı da belirteyim.
Anagrama giden hazar kötü bir yazardır. Voldemort anagramı bizzat voldemortun yapmış olduğu bir şey zaten. Verdiğin örnek sansa örneği ile uyuşmuyor.
Bak, birisi kendine kitap içinde anagram yapıyorsa, bu karakter yaptığı için göze batmaz.
Ancak kötü yazarlar, ve kötü okuyucular hikayeye anagram sokarak, okuyucu ve eser işe dalga geçerler.
Yani bunu ben demiyorum, bunu da basit mantık dişe getiriyor.
Sansa nissa nissa çıksın, aaa isimleri anagram oluyor olsun!
Bunun edebi değeri ve plot twisti 0dır. Çünkü voldemort gibi kendi ismi değiştirilmemiş. Harry potter hikayesşnde tom karakterşnin ipuçları bize verilmiş, sonra da voldemort anagramı sunulmuştu. Ama anagram bize voldemortun kendisi tarafından sunulmuştu.
Senin teorindeki yaratıcılık ise dizide bulunan en saçma sahnelerin de üstünde bir abaürdlük, nedensizlik ve saçmalık içeriyor.
Teori açacaksan bize somut kanıtlarla gel. Sen şimdi bunu farkettiğin için akıllı olduğunu düşünüyorsundur. Ama bu teori saçmalıktır. Her kelimeden bir anagram çıkıyor sonuçta. Sence martin verdiği isimleri, bu ölecek ölümle anagramik olsun diye mi veriyor? Yaptığın şey hazarı küçültmektir. Bize sansanın nissa nissa olması durumu için bir sebep vermiyorsun, temellendirmiyorsun.
Safsata yapıyorsun, bu da dediğin şeyde haklı olsan bile, safsataların argümanını geçersiz kılmasından ötürü, doğru olmaktan alıkoyuyor. Hatta argümn geçersiz olduğu için zaten bu kadar seni yanlışlıyor herkes.
Bu senin” Ama bana göre mntıklı!” Demenle kurtaracağın bir şey değildir. “Posiedon çok kızgın. Çünkü denizler dalgalı. Denizler dalgalı, çünkü posiedon kızgın” ile “ Bence ben haklıyım, çünkü bence mantıklı, bence mantıklı çünkü ben haklıyım” zinciri aynı safsatadır. Ben şimdi posiedonun kızgın olduğuna dair bir temellendirme yapamadım. Şimdi ben arkadaşlarıma yağmur yağıyor çünkü zeus ağlıyor mu diyeyim?
Bu tartışacak zemin bırakmadığı için doğru olmuyor mesela. Bu insanlar saçmaladığı için tartışacak zemin bırakmıyor. Sen saçmaladığın için starktargaryen tamam yazdı, anlamdığı için yazmadı. Bazen saçmalayanla muhattap olunamıyor. Kadına sorduğumda, fecre karşı sabırlıyım dedi. Burada bulunan insanların sana tavrı sabretmek. Bence em yakın zamanda mantık nedir araştır. Bunu da sildim yanlışlıkla, tekrar yazınca yazım hatası olmuş olabilir ama, konu sahibinin saçmalıklarını okuyacağına, bunu okurlar en aaından kafalarındaki basınç düşer.

hayır akıllı olduğumu düşünmüyorum akıllı olduğumu ne zaman düşünüyorum biliyor musun 3 mesaj yazıp herkese dönen kişi bana dönmediğinde aa bunun benimle derdi var dediğim zaman eğer bunu fark edemezsem fark edecek zekadan yoksun olursam o zaman akıllı olduğumu düşünecek kadar basitleşirim

Tetiklenmekle uğraşacağına mesajımdakş soruları incele, kafidir.

Sakin olun arkadaşlar…

Ben ne öğrendim şu yazılanlardan biliyor musunuz?

1- Nissa Nissa’nın 2 isim olduğunu(Ben, kadının isminin Nissa olduğunu sanıyordum ya; iki kere söylemesini seslenme manasında olduğunu sanmıştım. Hangi manyak aile çocuğuna aynı iki isimle seslendirir anlamadım; bu arada bilmeyen varsa nissa ibranice kurban mı fedakarlık mı ne demekmiş. :stuck_out_tongue: )

2- Anagram nedir, onu öğrendim.

Teşekkürler. :smiley:

İbranice bilgisi için teşekkürler
translate girince sansa isnis = Olacak şeklinde tercüme edildi
Sansa isnis de sansa fısıldıyor şeklinde
Sansa fısıldıyor= Sansa ısnis
tek tekte ise sansa olacak gibi cümlelerde çıkıyor
Anagramım da hala ısrarlıyım İngilizce sanıyordum İbranice çıktı.

Çeviriyi hangi dillerde yaptın? Manası neymiş? Nissa için ibranice dedim, Sansa için değil.

Fransızca, İspanyolca gibi çok kullanılan dillere bakmıştım sen İbranice deyince ona da baktım.

sansa İsnis= Sansa fısıldıyor
Sansa= Sansa
İsnis = olacak
İsnis Sansa = Yannis Sansa :smiley:
olarak çevrildi

Sansa ibranice degil. Anagram cok dilli yapılmaz.
En azından yapılmasi ancak boyle komplo teorisyenlerinin yapacağı olur.
Soralim bakalım. Bu anagramın kullanılması nasıl mantıkli olur. Ne icin kullanıldığına inanıpmalıdır?

Anagram yazarın dil bilgisine bağlı yapılır
Martinin İbranice bilgisini bilmiyorum ama niye yapılmasın yapmasın İbraniceye hakimse yapabilir hemde çifte şifre olurki Martin de o yakışır

kac adet martin eseri okudun, izledin, dinleein de bu yakıştirmayi yapıyorsun merak ediyorum. Martinin oykulerini de okudum, blogunu da okudum. Adamın düşüncesine dair açıkladıği her seyi analiz ettim. Yakışıp yakışmayacağını konunun dışına çıkaralım çünkü, yakışmiyor onun tarzına ve, ayni mantıkla ned starka yasamak yakışiyor diyip de ned starkın yaşadığıni savunursak eğer bu da yanlıslanamaz bilgi olur. Demek ki yakışıyor demek doğrulugu belirtmedigi için kanıt olarak sunulamaz. Algıladın bu bu dedigimi. Ustte ki posiedon ornegini anladın mı onu da sorayım. Çünku yaptığın budur, bu da bir kuram degildir. Dolayisi ile teori degildir.

sen fazla zekisin benle takılma zarar sana
konuşmuyorum senle hala gelip yapışıyorsun iyilik bende kalsın ayıp diyorum kendime kızıp sana cevap veriyorum yine saldırma
senin fikirlerini umursamıyorum çünkü uslubunu beğenmiyorum üslubunu beğenmediğim kişi ile de muhatap olmak istemiyorum
ben yanlışsam bana yanlış kendimi rezil ediyorum sana ne oluyor bu kadar öfke neyin nesi
benim kaç kitabını okuduğum seni ilgilendirmez.
ben Martinin olayları önceden çaktırmadan haber vermesine (Sansa İsnis’de de bu var bana göre ), ustaca kehanetlerine, karakterlerine ve tüm bunları ustaca birleştirmesine hayranım oldu mu

Iste bu nerede? Onu goster ki inalalım diyorum.

Şükğr ki, konu teoriler başlığındna alınmış. @bekircem teori nedir nasıl yazılır konulu başlık açıcak sonunda. Yapmamı şster misin?

Bu arada arkadaşı tebrik ediyorum. İnandığı şeyi öyle bi savunuyor ki ara sıra kendimden şüphelendim. Jaime Lannister’a “Kingslayer” diyen Ned Stark gibi hissettim. Şehri kurtardığını bile bile…

Uff fena yazdım beğensene @ichigo

İnandığı şeyi savunmuyor aslında. Safsata yapıyor. Umarım ki anlar safsata yaptığını.

Şehri kurtardığını bilmiyordu, diye biliyorum?