O Mektubu Stannis Yazdı

herkese merhaba
Ramsay Bolton’un yazdığı söylenen ve Stannis’in öldüğünü iddia eden (ve Stannisçileri büyük kederlere boğan) meşhur mektubu aslında Stannis’in yazdığına dair bir teori bu. Teorinin aslı şurda
http://asoiaf.westeros.org/index.php/topic/89829-stannis-wrote-the-pink-letter-updated/

önemli not: ben teoriyi ilginç gördüğüm için çevirdim. yani teori bana ait değil. lütfen beni eleştirmeyiniz:))))

1. Stannis, üstad Tybald’ı ele geçirdi ve böylece mektubu mühürlemek için pembe balmumuna ulaştı.

2. Stannis, Kara Kale için eğitilmiş kuzgunlara sahip. Sur’dan ayrıldığından beri Jon’a bir mektup gönderdi ve bunun mantıklı tek anlamı Sur’daki garnizonla ve Mel ile iletişimi sürdürmek istemesi.

3. Stannis birden fazla vesile ile Jon’a Stark adını ve Winterfell’i teklif etti ama her birinde Jon yeminlerinden dolayı bunları reddetmiştir, fikrine göre de Winterfell Sansa’nın olmalıydı. Ve aslında Stannis’in teklifini kabul ederse ve babasının kalesini talep ederse babasının tanrılarına sırtını dönmek zorunda kalacaktı.
    Senden bir kılıçtan fazlasına ihtiyacım var.
    Jon şaşırdı. Lordum?
    Kuzeye ihtiyacım var.

Babanın toprakları kanıyor, ve benim ne gücüm ne de yaraları durdurmak için zamanım var.
    İhtiyaç duyulan şey bir Winterfell Lordu. Sadık bir Winterfell Lordu.
    Bana bakıyor, Jon düşündü,şaşırmıştı. Winterfell artık yok. Theon Greyjoy orayı ateşe verdi.
    Granit kolayca yanmaz, dedi Stannis. Kale zamanı gelince tekrar inşa edilebilir. Duvarlar bir lord yapmaz onu yapan insandır. Senin kuzeyli adamların beni tanımıyor, beni sevmeleri için bir nedenleri yok, buna rağmen yaklaşan savaşlarda onların kuvvetine ihtiyacım var. Sancağım altına gelmeleri için Eddard Stark’ın oğluna ihtiyacım var.

Kral fincanı kenara koydu. Kuzeyi bana getirebilirsin. Babanın sancaktarları Eddard Stark’ın oğlu için toplanabilir. Ata binemeyecek kadar şişman bir lord bile. Beyaz Liman bana hazır bir kaynak ve ihtiyaç anından geri çekilebilmem için güvenli bir üs verebilir. Aptallığını değiştirmek için geç değil, Snow. Dizlerinin üstüne çök ve şu piç kılıcı bana sunmak için yemin et ve Winterfell Lordu ve Kuzeyin Koruyucusu Jon Stark olarak ayağa kalk.
    Bunu daha ne kadar zaman söyletecek? Benim kılıcım Gece Bekçilerinin kılıcı.

4. Kış Rüzgarları’ın da Theon povunda Stannis Justin Massey’e:
    Belki bu savaşı kaybederiz, dedi kral suratsızca. Bravoos’ta öldüğümü duyabilirsin. Bu gerçek bile olabilir.
    Bana göre, Stannis, Massey’i dedikodulara karşı uyarıyor, bildiği gibi Massey işini tamamlamadan önce mektup Kara Kaleye ulaşacak. Akla şu gelebilir: neden Massey’e hileyi söylemiyor? Ama Stannis komutanlarına onlara yetecek kadarını söyleyecek kadar kurnaz ve Massey’in bilmesine gerek yok. Duyduğu dedikodular ne olursa olsun tek ihtiyacı paralı askerleri almak.

5. Yine aynı bölümde Theon Stannise şöyle diyor:
    Frey ve Manderly asla güçlerini birleştirmez. Senin için gelecekler, ama ayrı ayrı. Lord Ramsay de onları yakından takip edecektir. Gelinini geri istiyor. Reek’ini istiyor. Theon zayıfça kıkırdadı. Majestelerinin korkması gereken kişi Lord Ramsay

Bu iki cümle mektupta da var. Ramsayin mektubunda : Gelinimi geri istiyorum. Reek’imi istiyorum.

1. Stannis tekrar tekrar Val için prenses ve bebeği için de prens diyor. Jon ise Val’in prenses bebeğinde prens olmadığını söylüyor ama işe yaramıyor. Ve Stannis bunu mektupta tekrarlıyor. Yabanıl prensesimi istiyorum. Onun küçük prensi yabanıl bebeği istiyorum. Bunu düşünün. Neden Ramsay veya herhangi bir kuzeyli lord onları bir prens ve prenses olarak bile düşünür. Onun için onlar sadece yabanıl. Mance ve yabanıllar bile onları prenses ve prens olarak düşünmez. Sadece Stannis.

Adamların Val’a bir prenses olarak sesleniyor, ama yabanıllar için o krallarının ölmüş karısının kız kardeşi. Eğer ona istemediği bir adamla evlenmesi için baskı yaparsan, düğün gecesi adamın boğazını keser. Kocasını kabul etse bile bu yabanılların onu veya seni takip edeceği anlamına gelmez. Onları senin amacına bağlayacak tek kişi var o da Mance Rayder.
Bunu biliyorum, dedi Stannis, mutsuzca. Adamla konuşarak saatlerimi harcadım.

1. Popüler inanışın aksine, bence Stannis Mance’ın yaşadığını biliyor. Aslında ,bence değişikliği Stannis emretti.
  2. Bu biraz zorlama olabilir ama mektupta şundan bahsediyor, o(Stannis)ve tüm ordusu yedi gün süren savaşta ezildi. Bunun gerçek olduğuna inanmıyorum. Eğer bir savaş olduysa, bu koşullarda yedi gün sürebileceğini düşünmüyorum. Bunun kitabın yazarı tarafından olmasa da mektubun yazarı tarafından rastgele seçilen bir rakam olduğuna inanıyorum. GRRM belki buraya mektubun yazarının bir güneyli olduğu ipucunu koymuştur. Biliyorsunuz güneyliler yedi bizi korusun, yedi cehennem vs. derler.

Sonuç olarak, Stannis’in yalan söylemeyecek veya mektup uydurmayacak veyahut yeminini bozması için Jon’u kazanmayacak kadar şerefine bağlı olduğuna inanan birçok okuyucu var. Fakat Jon’a Ejderhaların Dansı’nda ne dediğini düşünün: “Babanda inatçı bir adamdı. Şeref, öyle derdi. Şerefinde bir maliyeti vardır. Lord Eddard’ın kederiyle öğrendiği gibi.

Ve bu da Stannis’in Jon’un Gece Nöbetçileri yemini için sözleri
Jon konuştuğunda sesi katı ve resmiydi, ben Gece Gözcülerinin adamıyım.
Sözler, sözler rüzgardır.

Stannis karakteri bazı okuyucuların inandığı kadar siyah ve beyaz değildir. Çoğu kişi bu teoriye Stannis böyle bir aldatmada yer almaz diye temelden itiraz ediyor. Stannis’in parçası olmaya istekli olduğu iki açık hileye dikkat çekmek istiyorum.

1. Kızıl Tanrı
    Stannis öfkeyle ayağa kalktı. R’hllor. Çok mu zor? Beni sevmeyeceklerini söylüyorsun ne zaman sevdiler ki?hiç sahip olmadığım bir şeyi nasıl kaybedebilirim? Güney penceresine gidip ay ışığının aydınlattığı geceye baktı. Gurulu Rüzgar’ın paramparça oluşunu seyrettiğim gün tanrılara inanmaktan vazgeçtim ben. Annemi ve babamı zalimce öldüren tanrılara asla tapmayacağıma dair yemin ettim. Kral Topraklarında ki Yüce Rahip, Yedinin adaletinden ve iyiliğinden bahseder dururdu ama ikisi de insan elinden çıkar aslında.
    Eğer tanrılara inanmıyorsanız…
    …buyeni tanrıyla ne işim var? diyerek Davos’un sözünü kesti. Bunu bende kendime sordum. Tanrılar hakkında çok az bilirim ve bildiğimden azını umursarım ama kırmızı rahibenin gücü var.

Tüm diyar ve bazı okuyucular Stannis’in din değiştirdiğini ve Kızıl Tanrı’ya inandığını düşünüyor. Ama gerçekte Stannis tanrıları daha az umursayamaz ve sadece Kızıl Tanrıyla oyalanıyor çünkü Mel’in gücünü istiyor.
Demir Tahtın sahibi benim. Ama onu nasıl ele geçireceğim? Diyarda dört kral var. Diğer üçü benden çok adama ve altına sahip. Benim gemilerim var… ve ona sahibim. Kırmızı kadına.

1. Büyülü Kılıç

Melisandre yüzümü alevlerinin içinde gördüğüne dair yemin ediyor, karanlığa karşı Işık Getireni havaya kaldırırken. Işık Getiren! Stannis alaycı bir şekilde homurdandı. Parıltıları hoş. Onu sana bağışlayacağım ama Karasu da bu büyülü kılıç bana diğer adi kılıçlardan daha iyi hizmet etmezse.
Stannis büyülü kılıcın sahte olduğunu biliyor, ama maskaralığa sebat ediyor.

Özet olarak, Stannis Kara Kale için eğitilmiş kuzgunlara sahip, pembe balmumuna ulaşabiliyor, mektubu yazmak için gereken tüm bilgilere sahip ve Jon’u Winterfell’e getirmek için açıkça sıraladığı nedenleri var.

Sonuçta Jon Snow bıçaklandı. Yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor. Gece nöbetçileri Ramsay e karşı savaşamaz bence.
Teori çürük olabilir. Doğru olsa bile Stannis in planı ise yaramazdı.

Aynen katılıyorum.Stannis bu sefer zekasını konuşturacak gibi.Zaten köyde kalarak bişeyler planladığı belliydi.

Bana mantıklı geldi. Bence de Stannis yazmış olabilir.

Akgezenler, Azor Ahai ve Uzun gece üzerine

Pembe mum, Bolton hanesi arması olmaksızın zaten pek de inanılası birşey değildi.
Bu teori düşündüğünün aksine Stannis taraftarları tarafından daha kolay anlaşılabilir ve benimsenebilir. Çünkü Stannis’in kurnaz olmadığını ve politikadan anlamadığını söyleyenler Stannis taraftarları değil.
Ben bu mektubun Mel tarafından Stannis bilgisi dahilinde yazıldığını düşünüyordum ama bu daha da inandırıcı geldi.
Stannis’in aslında dine inanmadığını ve sadece gücünü kullandığını zaten söylemeye gerek olmadığını düşünüyorum. Kitabı okuyan insanlar az biraz bunun farkına varıyor.

Tuttum bu teoriyi. Teşekkürler çeviri ve açıklama için.

Bende stannis yazmistir diyodum.burda ayrintili gayet guzel aciklanmis.paylasim icin tesekkurler

Güzel bir teori olmuş.

Bana biraz zorlama gibi geldi ama emeğe saygı.

Bunu düşünüyorduk, bu başlıkta onun gerekçesi oldu.
Çaresizlik daha detay düşünmeye zorluyor tabi. Stannis’den beklenmeyen manevralar görebiliriz 6. kitapta…

Bide planı yaparken, muhakkak, Gece Nöbeti’nin adamlarının Jon’a yürüyeceğini düşünmüşlerdir.
Yani burdaki teori Jon’un devam etmesini destekliyor olabilir.

+1, Stannis ve Melisandre’nin kurduğu bir plan bence.

hep ramsayin eğer stannis yenilmediyse, mance rayder ve 7 yabanıl kadını nasıl bilebileceğini düşünürdüm teori bu kısmı açıklamış

mektubun stannis ya da ramsay dışında, mance rayder, asha greyjoy ya da melissandre tarafından yazılmış olabileceğine dair teoriler var… bana mektuptaki ifadelerden ötürü mance’in yazmış olması daha mantıklı geliyor false king, crow gibi kelimeler onun kullandığı kelimeler…

ayrıca zaten ramsay’in yazmış olması düşük bi olasılık çünkü hem mühür tutmuyor,hem mürekkep farklı, hem mektuba kurbanından bir parça konulmamış… ve hatta yazı tipi de farklıydı sanırım…
bununla ilgili bi yazı daha vardı onu da bulursam atarım…

Mance Rayder olamaz çünkü muhtemelen Theon kaçtığında Roose Bolton Mance’i anında yakalatmıştır. Stannis Baratheon veya Theon Greyjoy’un Jon’un Kışyarı’na gelmesiyle kazanabilecekleri herhangi bir şey olduğunu sanmıyorum. Zaten savaşı kazandılarsa Wyman Manderly’den Rickon Stark’ın yaşadığını öğrenmişlerdir. O yüzden Jon’a bundan sonra Stannis tarafından bir teklif geleceğini sanmam. Melisandre zaten Sur’da değil miydi en son? Kraliçe ve kız da Sur’daydı. Hatta bu Jon’un pıçaklanması sadece Jon’un pıçaklanmasıyla kalmamıştır. Muhtemelen Melisandre, kraliçe ve prenses de tutuklanmış veya öldürülmüşlerdir. Ben Roose Bolton’ın Stannis tarafından tek bir savaşla yenilecek kadar basit bir adam olduğunu hiç sanmıyorum. Baktı hiç oluru yok fazlalık adamları yollar Stannis’in üstüne, alır 500 adamı gider Dehşet Kalesi’ne girer bir daha 100 yıl uğraşsalar çıkaramazlar onu oradan.

Teori gerçekten güzel ve iyi düşünülmüş fakat kafamda onu çürüten bir milyon fikir var. Biri demiş ki neden kurbandan bir parça yollamadı, mektup kuzgun ile geldiyse zaten ne bileyim kuzgunun neresine koyacaktı ki deriyi hem Stannis veya Theon’un o denli kaba ve içten tehditli bir mektubu yazacaklarını sanmam.

Kuzgunla yolluyorsa eğer kuzgunun ayağına mektubun yanında bir parmak yollayabilir. Ve bence Stannis zeki bir adam o tarzdaki bir mektubu kendisi de yazabilir.

niye öyle bi şey yapsınlar ki? saçma bence jon’u yemininden döneceği için durdurmak amacıyla öldürme kararı aldılar o kadar da ileri gideceklerini sanmam… ayrıca melissandre’yi zaten öldürebileceklerini düşünmüyorum kadın o kadar da güçsüz değil…

Melisandre’nin hani öyle ahım şahım bir gücü yok zaten kendi POV’larında da söyledi bunu birkaç basit büyü biliyor ve bu bildiği kara büyüler de zaten kara büyüyle uğraşan herkesin bildiği kara büyüler. Ayrıca Sur zaten Stannis’e diz çökerek tehlikeye girdi ve Jon da aslen bu sebeple pıçaklandı. Yani kesinlikle Kral’ın maiyetinin başına bir şey gelir. Parmak, deri olayı falan gerçekten o çok karışık o konuda siz de belki haklı olabilirsiniz. Ama dediğim gibi Stannis’in Jon’u çağırmakla kazancı ne?

Canım sıkılıyorken forumda beğendiğim tuttuğum teorileri hortlatma kararı aldım. Bu teori benim kişisel olarak başarılı bulduğum bir teoriydi. Gerçi ben Stannis’ın Ramsay’le olan savaştan sağ çıkabileceğini düşünmüyorum. Ordusu oldukça kötü durumdaydı ama şu anlık yenilmedi.

7 krallıkta lannisterlerden sonra sevdiğim tek adamdı, büyük ihtimalle kaybetti. Ruhu şad otağı uçmağ olsun.

1. madde hariç diğer maddeler diğer maddeler çok önemli değil bence kafamı karıştıran sadece 6. madde
    çünkü kuzgun denmiş iyi bir üstad her yere gidebilecek kuzgunu eğitir
    ben pembe mum yapımının sır olabileceğini düşünmüyorum kitaplarda buna dair bir şey geçti mi hatırlamıyorum
    bence başka renklerde nasıl mum yapılır biliniyor ama kullanmıyorlar belki maliyetli belki gereksiz bulduklarından
    her neyse dediğim gibi yabani prenses ve prens kısmında kafam karışıyor ama stanis böyle bir oyun oynayacak gibi biride değil bence bu derece kurnazlık manipülasyon yapamaz bana öyle geliyor
    mance yada kadınlarından birini konuşturdularsa 6. maddeyi de bilir bolton piçi ki bu konuda uzman oldukları kesin işgence sırasında diyebilir stanis prenses ve prens diyor diye

her neyse ben hala bolton piçinin mektubu diyorum

Üstat Tybalt Dehşet Kalesi’nin üstadı yani yanında pembe mum taşıma ihtimali var. Burdan teori doğru gidiyor herşey de tamam Stannis’le alakalı ama asıl sorun şu neden Jon’u kandırsın ? Jon bazen pişman oluyor evet ama Stannis neden onu kandırmak istesin? Bende 7 gün süren bir savaşa inanmam çünkü Kuzeyli’ler yediye inanmaz yani yedinin gücüne inanmaz. Ben Manderly Komplosu içinde bakıyorum bu olaya. Ayrıca Stannis’in şuan ki uvveti azımsanmayacak kadar çok. 6 7 bin kadar askeri var. Her halükarda teori çok mantıklı