O Mektubu Stannis Yazdı

düşündükçe daha çok stanisin yazmadığına dair şey geliyor aklıma
reek i niye önemsesin ve niye piçin ağzından yazıyor. Stanis gibi kibirli bir adam roose bolton ağzından yazmış olmalıydı
dediğim gibi tek 6. maddeden takılıyorum belkide hepsine mantıklı bir açıklama vardır ve stanis yazmıştır kitaplar çıksın öğreneceğiz

Roose Bolton’un ağzından yazsa inandırıcılığı olur muydu sence? Ramsay’in üstüne yürüyor zaten Roose’un ağzından yazmak Jon’u Roose’a yönetirdi ki bu Stannis’in hiçbir işine yaramazdı. Reek’i de inandırıcılığı olsun diye koymuş çünkü bu direkt Ramsay’in yanında baya kalmış Theon’un cümlesi.

inandırıcılığından bahsetmiyorum stanisin kibrinden bahsediyorum

Stannis kibriyle olayın ne alakası var? Sahte bir mektup yazarken ama ben kralım piç gibi konuşamam mı diyecekti? Mantık biraz lütfen.

asıl mantığa sizi davet ediyorum

her ortamda piçleri aşağılayan kendini üstün gören adam sahte birşey yapıyorsa bile o sahtelikte bile kendi dengi yada dengine en yakını kullanır yani roose bolton u piçi değil kibri dediğim bu işte

Sizin kafanızdaki Stannis çok garipmiş iyi ki gerçeği o değil. Bu adam kibirden ölen bir karakter değil. İnandırıcılık için kim gerekliyse onu kullanır ve nerede piçi ezdi? Örnek istiyorum. Bu adam insanların kendilerine değil sıfatlarına bakıyor olsa Davos’u yükseltir miydi?

jon ona dağ kabilelerinden bahsederken “bu da bir piç oyunu değildir inş” gibi bir cümle kullandı bu cümle ne manaya gelir
stanis in pek iyi yönü olmasına rağmen kibirli bir adam bence
davos şükran duydu yüksetti davos piç olsa yine de aynını yapardı iyiliği sadakatide ödüllendiren bir adam stanis ama toplumdaki genel kanı onunda kafasınn da piçler günah tohumu ihanete meyilliler 10 tane 1000 tane piç davosun yaptığını yapsa yine aynını yapardı stanis ama davos kadar güvenir miydi o piçlere onu bilmem

Maddelere bakarak yorumlamam gerekirse, zorlama mı yoksa güzel teori mi çözemedim :smiley:
Her şey bir yana, maddeleri geçelim, Stannis uzmanı değilim tabi ama onun böyle ufak da olsa oyun, entrika çevirecek bir karakter olmadığını düşünüyorum. Birde diyelim ki evet, mektubu Stannis yazdı; sonuç olarak bununla ne elde etmeye çalışıyor olabilir? Amaç ne? Ben tam anlamadım yaa, aydınlatın beni :smiley:

@starseh asla hatırlamadığım bir Stannis cümlesi yüzünden Stannis’in piçlerden nefret eden biri ilan etmeniz komik. Bu adam Edric’in kaçırıldığı zaman gıkını çıkardı mı? Hatta Davos’u bunun üzerine el yapmadı mı? Edric’e zarar vereceği için çok üzülüyordu. Bir tek Tommen, Joffrey’e sinirli o da meşru bir piç gibi takılıp tahtı elinden aldıkları için. Stannis hiçbir piçe kötü davranmamıştır.

@starkgaryen Jon’u güneye çekip savaşa katmak istiyor.

@"Queen Arianne"
Hee tamam, teşekkürler. Aslında gayet acıkmış, salak bir anıma denk geldi herhalde :smiley:
Yalnız Stannis Kuzey’in Jon’u Lordları olarak kabul etmeyeceklerini akıl edemiyor mu? Sonuçta Jon onun planına uysa ne olur? Kuzeyliler “Ned’in oğlu, piç ama olsun, onu takip ederiz. Jon Stannis Kralımızdır diyorsa öyledir” diyecek değiller, değil mi? Yani Stannis Jon’u bir nevi Kuzey’in anahtarı gibi görüyor ya? Ben bunu anlamadım hiç.

Bunun dışında, kibir konusunda bir iki şey söylemek istiyorum. Bence hiç tartışmayın arkadaşlar, şu seride kibirli olmayan kişiler parmakla sayılacak kadar azdır bence. Hele ki söz konusu bir Kral veya bir Kraliçe ise, en iyisi, en merhametlisinde bile kibir var az çok.

@starkgaryen Stannis Jon’u meşru yapacaktı ve Kuzey’in Ned Stark’ın oğlu için ayaklanacağını umuyor ki ayaklanırlar.

North remembers

@"Queen Arianne"
North remembers evet :smiley:
Ama ben Stannis’in Jon’u meşrulaştırmasını da kabul edeceklerini pek sanmıyorum. Hani Stannis’e özellikle gıcık, düşman oldukları falan yok tabi, hatta Ned’in ölmeden önce taht için Stannis’i desteklediğini de biliyorlardır fakat araya çok şey girdi, bilemiyorum. Stannis’in Jon’u Stark yapmasının Kuzeylilerin gözünde bir değeri, geçerliliği olur mu emin değilim.
Amaaan her neyse :smiley:

kitabı bulup alıntılayacağım sana o cümleyi
Edric yiğeni ve Fırtına burnunda rehindi. kendi elinde tehlikesiz piç yiğen olabilecekken düşman elinde herşey olabilirdi…
Davos etrafındaki az sayıda güvenebleceği kişilerdendi ondan el yaptı
tommon, joffrey iyi hatırlattın (nasıl unuttuysam :smiley: kafa bir dünya ) piç olduklarını düşünüyor da veliaht değil diyor niye söylentilere uyuyor onlar yiğenim ya da kardeşim kabul etmiş piçte olsalar hakları demiyor demir taht … hem kibrinden, hemde piçlere olan bakışından işte demiyor diyemiyor

jon u meşru yapması bir şeyi değiştirmez kuzeyliler azam lordu olarak yemin bozanı istemezler stanis ya bunu bilmiyor yada görmek istemiyor

Trollüyorsun di mi? Şu Tommen ve Joffrey olayı şaka herhalde. İnanarak söylemiş olamazsın. Bu o kadar saçma ki parmaklarımı cevap vererek yormak istemiyorum.

Edric’le ilgili yazdığından bir kelime anlamadım. Açıklarsan sevinirim.

bence anlamak istemiyorsun

@starseh dil bilgimi ağlatarak biraz anladım galiba da olayla alakası ne anlamadım. Edric’i zindanda tutabilirdi öldürebilirdi ama paşalar gibi baktı vallahi.

@Starseh Tam olarak anlamadım. Stannis ve Tommen, Joff olayını tekrardan yazım ve noktalama kurallarına uyup yazabilir misin? Hiç bir şey anlaşılmıyor ne yazık ki.

düzenledim

Stannisin yiğeni edric, fırtına burnunda rehindi. Kendi elinde yiğeni ama düşmanın elinde tehlikeli olabilirdi. Davos güvenebileceği biriydi bu yüzden onu kral eli yaptı. Tommen ve joffreyi evlilik dışı ilişkiden olduğu için piç kabul ediyor ve veliath olarak görmüyor mu demek istediniz @starseh