O Mektubu Stannis Yazdı

@creas orada dil bilgisi hatasından çok daha büyük hatalar var. GRRM kan ağlıyor.

En basitinden şunu söyleyebilirim Robert çocukların piç olduğunu bilmiyor???

alçak gönüllü biri robert biliyordu ya kadar götürür yada umursamazdı onu diyorum yoksa bende biliyorum roberttin bilmediğini taht savaşında bu konuda sonuna kadar hak ta veriyorum stanise.

taht piçlerin hakkı demiyorum asla bir örnekti anlamak istediğin gibi anladın o kadar…

teşekkürler tam anlatmak istediğim bakın anlamak isteyen anlıyormuş dediğimi

@starseh siz çok yanlış gelmişsiniz. Robert duysaydı Cersei’nin derisini yüzer Joffrey’e dikerdi.

@Queen Arianne Alternatif son :slight_smile:

Robert öğrense muhafızının kardeşi olan karısı ile yaptığı üç çocuğun kendi çocukları olmadığını…

Onları bağrına basardı. Gelin ben sizin babanız olayım derdi. Çok severdi onları. Bir ayrı bakardı onlara. İçkiyi, kumarı, fahişeyi bırakıp imana bile gelirdi. Diyara huzur gelirdi.

Konu çok dağılmış her zamanki gibi. Konuya dönecek olursak ben teoriyi çok zorlama buldum. İmkansız da değil ama çok çok zor.

Şimdi kanıtlar güzel, Stannisin böyle entrika çevirmeyeceği o kadar da doğru değil, pek hoşlanmasa da gerektiğinde yapıyor. Sadece sebepler problemli bence. Böyle bir yol denemesi saçma ve elinde Jondan daha iyi biri var - Arya(sahte). Bakın ben sizin Eddardınız kızını kurtardım ve Boltonları yok ederek sizin onurunu geri verdim. Jayne Poole da onun tarafında durursa Jona ihtiyacı kalmaz ki, durur. Jayne kendisine söyleneni yapıcak bir kız.

Teori düzgün,kanıtlar sağlam olur mu? Olabilir.Ama hep diyorum ya bazı olaylar dizideki gibi olursa?Ya Stannis gerçekten yenilmiş ve mektubu Ramsay yazmışsa.Bu ihtimalde var.Jon Povu savaştan sonra ise bu dediklerim muhtemel ama önce ise Stannis teorisi doğru.

Kuramı hortlatalım. :slight_smile:

Şahsen ben de mektubun Stannis’in tertibi neticesinde yazıldığı görüşündeyim. Kuzey halkı için Mance bir kral değil ve haliyle onun baldızı ve oğlu da prenses ve prens değil, hatta kendi Özgür Halkı için bile… Lakin güney gelenekleri ile yetişmiş bu adamlar için -biraz da politik nedenle olabilir- prenses/prens takıntısı söz konusu; bu takıntı yüzünden Jon, oğlanı Gilly ile gönderdi.

Mel’in yazdığını sanmıyorum ama işin içinde olduğuna şüphe yok. 7 gün meselesi biraz yedi inancını ima ettiği için Mel’den çıkma değil gibi.

DİPÇE: Yalnız bu başlık TEORİLER kısmına taşınsa iyi olacak.

Teoriyi gerçekten beğendim. Çevirin de güzel. Tebrik ederim.

Şimdi aklıma geldi. Acaba bu Manderly oyunu olabilir mi ? Biri Stannis’le Manderly’ler arasında bir anlaşma yaptı. Kılıç ve bir kafa Kışyarı’na gitti. Karşılığında Ramsay bu mektubu yazdı. Bu daha mantıklı değil mi

Biri dediğin Davos herhalde? O anlaşmanın şartı, Davos’un Rickon’ı sağ salim getirmesiydi.

Kılıç ve bir kafa meselesi neydi? Hatırlayamadım.

@YeniAy_Ottoman zaman o kadar çabuk olur mu bilmiyorum. Kitap eğer Ejderhaların Dansı’dan birkaç hafta yada bir iki ay önce ise Davos çocuğu bulup getirmiş, Robett Glover’da orduyla Kışyarı’na gitmiş olabilir. Ben dizide gösterilen Sansa-Yohn Royce-Baelish sahnesini kitapta Rickon-Osha-Davos olarak görmek isterim.

Mektupta Stannis’in kafasının ikiye ayrıldığı ve sahte kılıcının alındığı söyleniyordu.

#MEKTUP "Sahte kralın öldü, piç. Yedi gün süren mücadelede sahte kral ve bütün adamlar ezildi. Kralın sihirli kılıcı bende. Bunu kralın kırmızı fahişesine de söyle.
Sahte kralının dostları öldü. Kafaları Kışyarı duvarlarının üstünde. Gel de onları gör, piç. Sahte kralın yalan söyledi. Sen de yalan söyledin. Bütün dünyaya Sur’un Ötesindeki Kral’ı yaktığını duyurdun ama onu, benim karımı kaçırması için Kışyarı’na gönderdin.
Karımı geri alacağım. Eğer Mance Rayder’ı geri istiyorsan, gel ve onu al. Mance Rayder’ı bir kafese tıktım. Onu senin yalanlarının kanıtı olarak bütün kuzeye göstereceğim. Kafes soğuk ama Mance için, onunla birlikte Kışyarı’na gelen altı fahişenin derilerinden sıcak bir pelerin yaptım.
Karımı geri istiyorum. Sahte kralın kraliçesini istiyorum. Sahte kralın kızını ve kırmızı cadısını istiyorum. Sahte kralın yabanıl prensesini istiyorum. Sahte kralın küçük prensini istiyorum, şu yabanıl bebeği. Ve Reek’imi istiyorum. Onları bana gönder, piç. Gönder ve seni ya da kara kargalarını rahatsız etmeyeyim. Onları benden sakla ve o piç kalbini yerinden söküp yiyeyim.
Ramsay Bolton,
Meşru Winterfell Lordu

Kafa kesme meselesi Stannis’in lordları ile ilgili; onun için sadece öldü diyor.

Zaman çizelgesini bilemeyiz ama bu konuda Davos POV’u görürüz diye düşünüyorum. Fakat Glover Hanesinin varlığı öyle büyük bir fark yaratacak kadar değil, zaten Stannis’e katılma kararı almıştı. Mandery istedi Rickon’ı haliyle onun kuvvetlerini almak için Beyaz Liman’a gider Rickon ile Davos ama lordları şu anda Kışyarı’nda… Beyaz Liman’daki ailesi(planı bilen) onun hayatını tehlikeye atmak istemeyebilir.

Dediğim gibi mektup ya Ramsey’den çıktı ya da Stannis’den; eğer yenildi ise gerçekten ona böyle bir mektup yazabilir Ramsey ama yine sanmıyorum, zira Theon ve sahte Arya zaten Stannis’in elinde, yendi ise onları da bulmuştur. Doğal olarak da Jon’a böyle bir mektup yazmaz. Yazdı diyelim Mance, baldızının ve oğlunun varlığından neden bahsetsin Bolton’lara?

Mektubun bazı kısımlarının gerçek bazı kısımlarınınsa yalan olduğunu düşünüyorum. Mektub Ramsay tarafından yazıldı ama henüz savaş gerçekleşmedi. Ramsay Jonu korkutup Stannisin ailesini ve kendi karısını geri ala bilmek için yalan söylemiş ola bilir.

Ramsey daha ortada bir zafer yok iken Jon’u kışkırtıp Stannis’e katılmasına neden olacak bir mektup yazacak kadar ahmak ise bilemem(Sur’da olan bitenin ne kadarına hakim bilmiyorum Boltonlar; yabanılların geçiş yaptığını biliyorsa Jon’un binlerce kişiden oluşan bu savaşçı halkı kendisine karşı kullanacağını bilecek kadar akıllı.) ama şahsen büyük olasılıkla Stannis’in planı olduğunu düşünüyorum. Yine de %100 diyemeyiz elbette, artık 6. kitap çıkınca bir çok konu gibi bu da kesinleşecek inşallah.

Aslında mektuptakiler tam da Ramsayin yazacağı türden şeyler. Roose Boltonla Theonun konuşmasında Roose Ramsayin bu yönünden bahs ediyor ve bunun başlarına bela ola bilceğini söylüyor. Diğer yandan Ramsay Jonu tanımıyor, onun nasıl biri olduğundan haberdar değil ve karakteri icabı Jona böyle bir mektup göndererek onu korkutmaya çalışması gayet normal. Dizide sonradan yanlış lanse edilse de Yabanılları güneye geçiren Jon değil Stannisdir. Bu yüzden Jonun ve Yabanılların arasının bu kadar iyi olduğunun Kışyarında bilinmesi pek mantıklı değil aksine Kara Kardeş olduğu için kötü olduğu düşünülmesi daha mantıklı.

Mektup evet, tam da Ramsey’in yazacağı türden kışkırtma cümleleri ile dolu ama senin de söylediğin gibi Theon elinde ve onu çok iyi tanıyor. Stannis böyle bir aldatmaca yapmak istese ondan faydalanabilir. 6. kitaptaki POV’un zamanı nedir nasıldır vs. bilmiyoruz, o yüzden mektup ne zaman yazıldı etti muamma.

Ramsey Jon’u tanımıyor ama Jon da Ramsey’i tanımamasına rağmen onun hakkındaki söylentileri duydu(zaten o duygu ise Sur’da, Stannis de duymuştur ve karakterine uygun bir şekilde mektubu yazabilir.); Ramsey de 16 yaşında Lord Kumandan seçilen Ned’in piç oğlu Jon Snow’u hiç duymamış mıdır? Sur’a gitmeden önce bile adını kesin duymuştur. Ned’in bebelerinin nasıl olduğunu Boltonlar bilmiyor mu? Biliyorlar. Kumandan seçilen bir adamın tırsacağını vs. düşünecek kadar da ahmak ise onu da bilemem.

Eğer mektup ondan ise Mance’nin yakılmasına kadar duyduğuna göre yabanıl meselesini de iyi biliyordur; onun kralları olduğunu da iyi biliyordur. Böyle bir harekete karşı yabanılların kralları için harekete geçme riskine girecek kadar ahmak mıdır ki Ramsey? Haydi o öyle de Roose böyle mi? Asla!

İlk kısmını Stannis geçirdi ilk defa, daha sonrasını Jon geçirdi ve Çetinocak’takileri de geçirmek için gemilerle oraya gidiyordu ki Arya meselesi ve suikast patlak verdi.

Zaten mektubun kim tarafından yazıldığı muamma olduğu için bunu tartışıyoruz. Stannis tarafından yazılma ihtimali de var, Ramsay tarafından da hatta Manderly, Glover, Mormont hanelerinin Robbun vasiyeti üzre Jonu kral ilan etmek için böyle bi şey yapma ihtimalleri bile var. Ben Ramseyin yazma ihtimalini daha mantıklı buluyorum.

Ramseyin Jonu ismen tanıması onu karakterini de tanıması anlamına gelmez. Eddardın oğlu olması onun onurlu biri olduğunun kanıtı değil. Şöyle bir şey hatırlıyorum Güneyde birileri Jonun Lord Kumandan seçildiğini duyunca bunun Lannisterların oyunu olduğunu düşünüyor. Güya Lannisterlar Jonun rahat durması için satın almışlar bu yolla. Kim olduğunu hatırlamıyorum galiba Karabalıkdı. Her kimse o adam Jonun Eddardın oğlu olduğunu bilmiyor muydu? Yani söylemek istediğim Eddardın oğlu olması insanların Jon hakkında iyi düşünmesi için yeterli sebep değil. Ayrıca Jon bildiğin gibi piç. Westerosda piçlerin namı kötüdür. Ramsayde piç hatırlatırım. Ayrıca Ramsay Jonun nasıl olduğu bilse de bi şey deyişmez o yine yapacağını yapar.

Roose meselesine gelirsek. Ramsayin Roosela problemleri var. Ona haber vermeden bunu yapmış ola bilir. Ayrıca şunu da demek istiyorum Ramsayin Jona mektub göndermesi bir ihtimal o kadar da kötü bir fikir olmaya bilir. Belki Boltonların bir planı vardır. Belki Jonu bir tehdit olarak görüyorlardır.

Ve evet Stannis ilk önce geçirtti suru yabanıllara daha sonra Jon da Stannisin emriyle bunu yaptı. Hatırlarsan Stannisden önce Jon yabanıllarla savaşıyordu hatta Mance Rayderi öldürmek istiyordu.

Glover, Mormont hanelerinin Robbun vasiyeti üzre Jonu kral ilan etmek için böyle bi şey yapma ihtimalleri bile var.

Bu iki hane hiç bu vasiyetten bahsetmedi, bildiğim kadarıyla. Robb, varisi ilan ettiği için Jon’u hediyeler vs. ile yeminlerinden azat edilmesini sağlayacaktı, getirecekti; böyle bir mektup bu dediğini nasıl yapabilir? Adam bu sebeple yemin bozan kabul edilip öldürüldü.

Ramseyin Jonu ismen tanıması onu karakterini de tanıması anlamına gelmez. Eddardın oğlu olması onun onurlu biri olduğunun kanıtı değil.

Şüphesiz temelde haklısın ama Jon, dedikoduları duyarak Ramsey’in karakteri hakkında fikir sahibi ise Ramsey de dedikoduları duyarak Jon hakkında fikir sahibidir. Tamam, gaddar ve hırslı ve şeytani bir karakter ama o kadar da aptal değil. Ayrıca babası ondan daha akıllı ve oğlunu çok iyi tanıyor, her daim ondan bir adım önde ilerliyor; Theon’u ondan aldığında “Bana casusluk yapmanı, söylediğim ve yaptığım her şeyi ona anlatmanı istedi, değil mi?” diye soruyordu. Yani onun nasıl düşündüğünü nasıl hareket edeceğini gayet iyi biliyor, dizide Roose pek geri çıktı oğlu karşısında. Oysa kitaptaki bir gram dahi güvenmiyor hatta doğacak yeni çocuklarını öldüreceğini de adı gibi biliyordu. Yani tamamen ondan habersiz iş yapma olasılığı pek düşük bir ihtimal.

Ramsayin Jona mektub göndermesi bir ihtimal o kadar da kötü bir fikir olmaya bilir. Belki Boltonların bir planı vardır. Belki Jonu bir tehdit olarak görüyorlardır.

Tekrar söylüyorum sandığım kadar akıllı değilse söylediğin gibi mektup, ondan çıkmış olabilir. Tehdit olduğunu düşündüğüm birini bir başka tehdit ile birleştirip üzerime salmazdım. Mance meselesi yüzünden Yabanılların, Jon’a katılacağını akıl edecek zekaya sahip olduğunu varsayıyorum. Sayıca artmış ve birleşmiş bir düşmanı mı yenmek kolaydır, parça parça yenmek mi? Ayrıca Jon’un varlığı ‘Gece Nöbetinde’ kaldığı sürece, bir tehdit olamaz. Kendin söyledin oğlan bir piç ve yeminleri yüzünden Sur dışındaki hiçbir olaya dahil olamaz ama diyorsan ki Ramsey bu, tehdit görmüştür; kumar oynamış ve o mektubu göndermiştir; onu tahrik ederek harekete geçirtip yemin bozan yaparak kardeşleri tarafından öldürülmesini UMMUŞTUR… Bu ciddi bir kumar ve hataya çok açık bir risk perdesi var… Stannis tepesindeyken bence böyle bir harekete girişmesi pek akıllıca olmazdı ki Stannis’i reddetmişti, katılacağı varsa zaten onunla gelirdi, bunu düşünebilir Boltonlar.

Jonun Lord Kumandan seçildiğini duyunca bunun Lannisterların oyunu olduğunu düşünüyor. Güya Lannisterlar Jonun rahat durması için satın almışlar bu yolla. Kim olduğunu hatırlamıyorum galiba Karabalıkdı.

Karabalık, Jon’a güvenmiyor çünkü yeğeni Cat., Theon hakkında doğru çıkarım yapmıştı ve o da kendi mantığına göre onda haklı ise bu piç oğlanda da haklıdır, demişti. Jon, 4. kitapta lord kumandan oluyor; Karabalık ile ilgili bir POV yok diye biliyorum bu kitapta? Haliyle “Lannister oyunu.” sözünün ona ait olmaması gerek, şahsen böyle bir görüş hatırlayamadım… Güneyli başka kim düşünmüş olabilir bunu? Bu kısmı bir aydınlat kardeş, yani hangi kitap, hangi karakter bir sağlamasını yap bilginin, yanlış bir şey olmasın şimdi.

Ve evet Stannis ilk önce geçirtti suru yabanıllara daha sonra Jon da Stannisin emriyle bunu yaptı. Hatırlarsan Stannisden önce Jon yabanıllarla savaşıyordu hatta Mance Rayderi öldürmek istiyordu.

Sur’dan ilk geçirme olayı, saldırı sonrası hayatta kalanların teslim olmasıydı; onları geri göndermenin kaçanlarla birleşip yeni güç oluşturup tekrar saldırma olasılığı olduğundan esir olarak tutuyordu. Sur’da beklediği zaman boyunca kaçanlardan (Tormund vs.) saldırı bekledi ama daha fazla bekleyemeceği an geldiğinde gitti… Stannis, Jon’a bir emir vermedi bu yönde; iyi savunun tarzında telkinleri oldu. Kalan kısmı geçirmek ve Sur’a yerleştirmek vs. hep Jon’un kendi fikriydi.

Nehirova Kuşatması’nda Jaime Karabalıka siyahları giyme teklifi yapıyor bunun üzerine Karabalık böyle bir cevap veriyor.

Robb kendi varisini aslında açıkladı. Kızıl Düğün’e gitmeden önce tüm lordların önünde hatta. Ve kararın altına imza attılar. Peki o imza sırasında şuan yaşayan kim ? Galbart Glover, Maegi Mormont, Jon Umber, Jason Mallister. Benim hatırladığım başka yok. Yani Jon’un meşruluğu kolay açıklanabilir.