O Mektubu Stannis Yazdı

Galbart Gloverin kardeşi Beyaz limana geçmişti bu yüzden bir ihtimal Wyman Manderlynin de haberi ola bilir bu işten.

Ben hem Wyman’ın kurduğu ordu, hem Boğaz’dan gelecek ordunun Büyük Kışyarı Savaşı’na yetişeceğini düşünüyorum

Karabalık’ın sözünü hatırlamadım Lannister oyunu diye, bir ara bakarım…

Her ne kadar bize göstermediler ise de evet, Robb hepsine açıklamıştı, doğal olarak biliyorlar. Umber dışında şu an kim esir? Serbest gezenlerden Jon’un meşru varis olduğunu bilen varsa(Glover gibi), bunu Stannis’e söylemediklerine göre(aksi halde gel benle savaş demez bu adam ona) bunu sır olarak tutuyorlar. He yalnız Bolton biliyor mu? Bu açıklandığında kendisi Harenhall’da değil miydi? O zaman o da hala bilmiyordur.

melisandrenin tek bir povu var ayrıca hiçbir zaman bir kaç basit büyü biliyorum tarzı saçma salak bişey söylemedi aksine melisandre her zaman güçlü olduğunu herkese hissettirdi. sur stannis e diz çökmedi. sur tarafsızdır ve westeroslu kimseye surda ne işin var diye sorulmaz ayrıca da stannis yardıma geldi bu sebeple surda stannisin ağırlanmasından daha normal bir durum yok. jonun bıçaklanmasının tek sebebi yabanılları güneye geçirmek, stannis ile bir ilgisi yok.
jon piçi hala ned starkın yaşayan tek oğlu kueyde. stannis derinorman kalesini greyjoylardan kurtararak kuzeyde büyük sempati kazandı 1.000 kişi ile çıktığı winterfel yolunda şimdi 4.000 kişiler. robb un en yakınlarından olan ve ölmeden önce büyük sırlar verdiği leydi mormont ta stannis ile beraber. eğer ned starkın son oğlu da stannis e katılırsa kuzeyin büyük bir çoğunluğu stannis i destekler.

ramseyle olan savaşmı ? ramsey kim allah aşkına ramsey dreadfortun surundaki taştan daha değersiz. Roose bolton un sıçtığı bok olamaz. Roose ramseyi önden göndercek freyler ile birlikte. ve stannis in nasıl kendinden emin konuştuğunu hatırlarsanız bu saldırıyı stratejik dehası ile rahatça savuşturacaktır. sonra stannis ve roose un savaşı ne olur bilemem

haklısın reis. ama şu var stannis jonu kandırmak ister dediğin gibi stannis surdan 1.000 kişi ayrıldı şu an sayıları 6 7 bin değil ama 3 4 bin civarı olmalılar her geçen gün daha fazla kuzeyli stannisin davasını destekliyor eğer ned starkın yaşayan son oğlu(rickon un yaşadığını 3 kişi biliyor sadece) stannis i desteklerse kuzeyin tamamı stannis in davasına katılabilir. bu yüzden stannis jon u ister.
7 gün mevzusunda da saçmalık şu ; winterfel son derece kolay savunulabilen bir kale ve Roose bu kalenin içinde güvendeyken üstelik stannis te kaleye doğru gelirken neden kaleden çıkıp meydan savaşı riskini göze alsın ?

Stanisin ordusunun 3000 i kuzeyin dağ kabilelerinden gelen adamlar kalanı kuzeyli aileler ve kendi askerlerinden oluşuyor ve jon un dönüşü hemde yeminden azat olarak Stanis için büyük tehdit
Eğer Stanisin teklifini kabul etseydi Jon o zaman ona vefa borcu olarak adamı olabilirdi ama şimdi yeminden azat ölümden dönmüş olarak gelecek Kuzey Rickon dönene kadar onun etrafında birleşecektir. Stanisin şuanki adamları da (yani kuzeyli adamlar ) jon un safına geçecektir sadece Gloverlar arada kalabilir ama 2 tarafada ihanet etmeyecektir.
Winterfell savaşına gelirsek o ayrılık yenilginin kilidi olacak bence Martin buna hazırladı bizi Bolton piçinin o hareketi

Birşey daha ben Martinin Jon’un kimliğini daha fazla saklamayacağını düşünüyorum nasılsa kitap okuyan okumayan herkes öğrendi jon un kimliğini gerek kalmadı saklamaya 6. kitabın çoğunluğunun jon un kimliğini kabul ediş süreci olacağını düşünüyorum
Targ olsa bile Stark kanı taşıyan Starklar tarafından Kuzeyde büyümüş bir targ olduğundan kuzeyin onu çok rahat kabul edeceğini düşünüyorum
Ve Ramsey kim demişsin Ramsey Sahte Arya ile evlenerek kuzey lordu oldu babasının üstünde ama tabiki babasının politik ve askeri gücü ondan fazla ve kuzey lordu olarak tüm gücünüde babasından alıyor

stannisin o mektubu neden yazmış olabildiğinden bahsettim(jon ölmeden önce). jonun dirilmesi tamamen ayrı bir olay. jon stannis için hiçbir zaman tehdit olmaz çünkü bir çıkar çatışması yok. kaldı ki stannis jonu kuzey lordu yapmak istiyor jon istemiyor bile. kuzey rickon dan habersiz ve davos rickon u bulsa bile savaş kazanılmadan rickon ortaya çıkmaz yoksa rickon ortaya çıktığı gibi öldürülür. yani jon dirilse bile stannis jonu yanında ister jon da stannis e cephe almaz çünkü hala kuzey kazanılsa bile güneydeki tehditlere karşı stannisi kullanabilir ortak düşmanları var.

martin jonun kimliğini saklayacak çünkü jonun targaryen olmama ihtimali çok yüksek. ve martin kişisel bloglarında şöyle yazmıştı ‘‘okuyucunun olayları önceden tahmin etmesinden nefret ediyoum’’. yüzyılın en büyük edebi eserini yazan adamın da hikayenin en çok merak edilen hususunu saçma sapan bir dizi senaryosu ile önceden ifşa etçeğini düşünmüyorum ben de.

ramsey in arya ile evlenmesini kimse takmıyor kuzeyde. ramseye biat eden bir kişi bile yok en yakın adamları bile stannis in onu dizginlemesi için yanına yerleştirdiği adamlar. kuzeyde ramsey i takan yok roose bolton korkusu insanları bolton hanesi etrafında topluyor.

dizideki gibi saçma sapan bir şekilde ramsey babasını bıçaklasa bolton askerleri ramseyin derisini dreadfortbayrağı yaparlar

Öncelikle mektubu Stanis’in yazdığını düşünmüyorum Stanis bu derede aşağılık oyunlar oynamaz oynasa bile mektupta Reek değil Theon derdi.
Açıkcası dizide geçsin geçmesin 6. kitapta da Jon un kimliğinin açıklanacağını düşünüyorum karakter gelişimi üstüne kitaplar ve hem ölüm hemde yeni kimliği kabul etme kısa süreli bir şey olamaz sonrada o kimlikle yeni ve büyük savaşlarda önder rol oynama çok büyük karakter değişimleri lazım bu kadar şey için…
Jon Targ ise menfaat çatışması olur. Jon istemese bile Kuzey Jon u kral olarak isteyecektir. Stanis kibirli kendiği beğenmiş aşırı dürüst va adalet anlayışı bile uçlarda olan bir karakter bu yüzden kimse ona güvenmişyor iyi günde Staniste güçlü ama kötü günde iyi günleri hatırlamak lazım ve Stanisin işte bu kötü günde iyi günleri hatırlamayacağı korkusu kardeşini bile karşına rakip olarak çıkardı
insanlarda işte bundan korkuyorlar Stanis kral olursa ödülü de cezasıda çetin ondan Kuzey, kuzey kanı taşıyan kral adayı varken Stanisi desteklemez bence

bende onu dedim ya Ramsey kukla lord arkasındaki tüm güç babasından geliyor üstüne fevri, düşüncesiz, sabırsız
Ramsey nin kitapta babasını bıçaklayacağını sanmıyorum bence Stanisin elinde ölecek Ramsey

Mel. oldukça güçlü büyücüdür, evet. Hatta kehanet görme meselelerinde vs. de döneminin en güçlüsü gibi bir şey diyordu povunda.

Jon’un bıçaklanma sebebi yabanıllar değil, Arya.
Jon, ölüler tehlikesini adam gibi idrak eden tek gece nöbetçisiydi ve sur’un yabanıllar için değil onlar için yapıldığını anlamış biri olarak hayatta kalmak için Sur’un ilk savunma hattı olacağını biliyordu ama bu halde hiçbir şey yapamazdı. Yabanılları Sur’dan içeri almaya başladı(kaldı ki zaten bir kısmını ilk Stannis almış ve kendisi için savaşmak için teşvik etmeyi denese de başaramadı). Elbette bu durum kardeşlerin bazıları arasında huzursuzluğa ve hoşnutsuzluğa sebep oldu ve Jon’un arkasından konuşmalara başladılar. Jon da kim ne diyordu gayet bilincindeydi zaten. Lakin buna rağmen kimse Jon’u öldürelim tarzında bir harekete geçmedi… Ne zaman ki Ramsey’den geldiği iddia edilen mektup Jon’a ulaştı(hemen öncesi yola çıkmak üzereydi Çetinocak’a doğru), anında 180 derece dönüp gönüllüler ile güneye at sürüp Arya’yı kurtarmak istedi ve bunu açık seçik herkese anlattı ve gönüllü istedi. Yaptığı şeyin ihanet olduğunu, yemin bozucu olarak tanımlanacağını gayet iyi biliyordu ve baş kahya başta olmak üzere birkaç kişi için artık su kaynadı ve taştı; öncesini zor sindiriyorlardı zaten ama gene dayanıyorlardı ama bu son yaptığı artık açık seçik yemin bozmak ve diyarın savaşında yer almak olduğu için kendilerince onurlu olduğunu düşündüğü şeyi yapıp Jon’u cezalandırdılar. Jon, Arya’yı kurtarmayı seçmeseydi hala yaşıyor olurdu.

Jon’un kimliğinin deşifre olması OKUYUCU için 6. kitap olur da Jon ne zaman öğrenir, o muamma.

yanılıyorsun Jon Ramsey e kendi için tehdit olmadığını kanıtlamaya gidiyordu ben gece nöbetindeyim yeminliyim demeye

sebeblere gelirsek

Kısa süreli bile olsa yemin bozma yada yemini bozduğu düşüncesi
Yabanıllar
Lannesterların yerleştirdiği 100 adamın fitnesi (cercie pov unda asıl işleri jon un öldürülmesini sağlamak olan 100 adam gönderilmişti sur a )
ve Hatta Stanis ve adamlarından duyulan rahatsızlık
Jon yukarıdaki sebeplerden bıçaklandı

Ben de bu konuda sizinle hemen hemen aynı fikirdeyim.
Jon’un bıçaklanması ile sonuçlanan süreçte birçok sorun yaşandı, Arya konusu sadece bardağı taşıran son damlaydı.
@YeniAy_Ottoman Sana demiştim, “Jon’un bıçaklanma sebebi Arya” demek abartılı yani, kusura bakma :smile: Sur’da Jon kimseyle sorun yaşamıyor olsa, sevgi ve saygı görüyor olsa, o zaman tamam, senin dediğin doğru olur. Ama zaten Jon’a karşı bileylenmiş, patlamaya hazır bir bomba gibi duran bir grup var. Sonucu sadece Arya olayına bağlamak öncesinde yaşananları önemsizleştirmek olur.

Lütfen! Yanına Yabanılları alıp, “Abi, ben tehdit değilim ya.” demeye mi gidiyor? Zaten Ramsey, Jon’u tehdit görmüyordu ki! “Bana karımı geri ver, senin yanında, biliyorum. Yoksa gelir piç kalbini sökerim.” diyor. Ramsey’in yanına gidip, yalvar yakar derdini mi anlatmaya çalışacak?

Jon’un şu sözü sana yeter :slight_smile:

Kadınların derilerinden pelerinler yapan bu yaratık, benim kalbimi sökmeye yemin etmiş ve ben bu sözlerin hesabını sormak niyetindeyim

Stannis ve askerlerinin varlığının Jon ile bir ilgisi yok, kendisi kumandan olmadan önce geldi ve bildiğin tepelerine çöktü; kimse de onunla savaşacak gücü olmadığının gayet farkındaydı. Hatta yakın zamanda kumandan seçilmeseydi Stannis’in bizzat kendisi kumandan ataması yapacaktı resmen, Sam devreye girdi de Jon’un seçilmesini sağladı.

Cersei bir plan yaptı ama o plan 2 aşamalıydı; 1. aşama yattığı herife Marg.'ı bertaraf etmesinde yardım ettirmesiydi; 2. aşama işlediği suç yüzünden onu, adamlarla Sur’a gönderilip Jon’u öldürmesiydi. Lakin planı 1. aşamada tıkandı ve ayağına dolandı, iş yattı. O 100 adam hiçbir zaman Sur’a gidemedi.

Yabanıllar meselesi ciddi bir sorun oldu onlara ama bardağı taşıran nokta Arya oldu, bunu ben de söylüyorum zaten. Arya meselesi peydah olmasaydı, Jon’u bıçaklamazlardı. Lakin yabanıl meselesi olmasaydı hatta Jon, kumandan bile olmasaydı; Arya için güneye at sürmeye kalksa idi gene öldürülecekti, çünkü firari sayılacaktı; yemin bozan olacaktı ki bu insanların cezası ölümdür. Daha önce de dedim başka bir yerde; kardeşi Robb için de kaçmaya yeltendi de arkadaşları yakaladı, getirdi; Mormont olayı gizledi etti üstünü örtü yoksa oğlanı asmaya kalkardı diğer lordlar(hele ki ondan nefret eden mallister mı neydi o). Yani diğer nedenleri aradan çıkarsanız ortada sadece Arya meselesi olsa, gene ölecek iken sebep Arya değil de yabanıl ya da başka bir şey nasıl diyebilirsiniz? Denklemi bu hale getiren Arya meselesi. Onunla ilgili kararı vermese yaşayacakken, Arya kararını nasıl küçümsersiniz asıl? Adı Arya olmasın, Sansa olsun ya da Robb veyahut başka bir şey olsun… Gene aynı sonuç.

Bu aşağıdaki alıntı, Jon’un mektup sonrası kendi iç düşüncesi. ÖNERDİĞİNİZ ŞEYİN ADI İHANET. Bunun nöbete açık seçik ihanet olduğunun gayet farkındaydı. İhanetin cezası da ölümdür, o adamlar bunun gereğini yaptı kendilerince.

Gece Nöbetçileri taraf tutmaz.
Elini kapatıp açtı. Önerdiğiniz şeyin adı ihanet. Saçlarında karlar eriyen Robb’u düşündü. Çocuğu öldür ve erkeğin doğmasına izin ver. Bir maymun kadar çevik bir şekilde kule duvarlarına tırmanan Bran’ı düşündü. Rickon’un soluksuz kahkahalarını düşündü. Leydi’nin tüylerini tarayıp kendi kendine şarkı söyleyen Sansa’yı düşündü.
Hiçbir şey bilmiyorsun Jon Kar.
Saçları kuş yuvasına benzeyen Arya’yı düşündü.
Mance için, onunla birlikte Kışyarı’na gelen altı fahişenin derilerinden sıcak bir pelerin yaptım. Karımı geri istiyorum… karımı geri istiyorum… karımı geri istiyorum…
“Planı değiştirsek iyi olacak sanırım,” dedi Jon Kar.

Aryanın kaçtığını bilirken kendine gelmesini beklemek yerine(daha önce kızıl kadının kehaneti ile bekledi hatırlatırım) Ramsey’e gitmesi evet Arya için yapıyor haklısın

Jon yollamadı diye evet jondan önce geldi ama Jon git dese giderlerdi hen Yabanılları Stanisin desteği ile surdan geçirdi unutuyorsun ne kadar olsa da kendilerinden olmayan rahatsızlık verir hemde nöbetin tüm erzakı tükenirken
bu 100 adam planı kargaların ziyafetinde oldu Cercie 7’nin eline Ejderhaların dansında düştü diye hatırlıyorum yanlışım tabiki olabilir

KATILMIYORUM Arya mesele bile değil çünkü adı geçmedi zaten yani ben Arya yı kurtarmaya gidiyorum demedi ki mesele olsun ben Winterfelle gideceğim tehdit olmadığımı kanıtlayacağım dedi suru terk etmesi meseleydi
Arya mesele olsa surda o kadar kadın vardı yabanıl yada Karstark kızı gibi onlarda sorun olurdu
Sur terk etmesi bahanesi oldu diğer sebeblerin yanında

ve dikkat ettin mi bilmiyorum

sözü kimi düşündükten hemen sonra söyleniyor düşünmeden önce söylenmesi manasız bence kendi alıntın senin teoriyi bozuyor

neyse artık konuşmama gerek kalmadı

Jon yollamadı diye evet jondan önce geldi ama Jon git dese giderlerdi hen Yabanılları Stanisin desteği ile surdan geçirdi unutuyorsun ne kadar olsa da kendilerinden olmayan rahatsızlık verir hemde nöbetin tüm erzakı tükenirken
bu 100 adam planı kargaların ziyafetinde oldu Cercie 7’nin eline Ejderhaların dansında düştü diye hatırlıyorum yanlışım tabiki olabilir

Jon, Stannis’e “Git!” derse, gider miydi? Buyur? Nasıl olacak o iş? Stannis ondan bir sürü kale istedi, bir sürü başka şey istedi de Jon diretince “İstersem her birini senden zorla alırım!” dedi; hatta yemek vb. konularda da kahyaya falan; “isteseler zorla alırlar” tarzında bir şeyler söyledi. Nöbet adamları 600 civarı bir sayıya sahip şu an(belki üç beş aşağı yukarı oynar sayı). Stannis’in adamları ise kat ve kat fazla; binlerce. Bu adam kumandan seçimlerine müdahale edecekti eğer hala seçim gerçekleşmeseydi; Sam, bunun üstüne devreye girdi(arada başka şeyler de oldu tabi). Yani git, istenmiyorsun… deyince gidecek biri değil Stannis. Baya ters okuyorsun kitapları. Bir kez daha sıfırdan oku lütfen. Öyle olsa idi Jon, bunu çoktan yapar; yemek sorunu için Demir Banka’dan borç almaz, yabanılların değerli mallarına el koymazdı ödeyebilmek için… Gerzek mi bu adam? Niye çeksin tüm bunları; bir de Demir Taht’ta Stannis’in varlığından rahatsız olan Tywin ve kraliçe meselesini unutmayalım; gelip, cezalandırmaya karar verirlerse? Jon, bu yüzden mektup göndermek zorunda kalıyordu demir tahta; tarafsızız vs. diye.

Kızıl Kadın, “Düğün gecesinden kaçacak” dediği grilere bürünmüş, ölmekte olan bir atın üzerinde kız gördü. Jon, kadına güvenmediği için ilk başta uyarısını dikkate almadı(bıçaklanma konusunda da uyarmıştı, onu da dikkate almadı.). Sonra inanmaya başladı; lakin o kişi Allys Karstark çıktı. Dahası Jon, gene beklemedi; Mance ve 6 mızrak karısını Arya’yı kaçırması için Kışyarı’na yolladı. En son Mance’den haber bekliyordu ve adamın onu kandırmış olabileceğini düşünmeye başlamıştı ki o sırada Çetinocak’a gidecekti Yabanılları almak için; mektup geldi Ramsey’den olduğu söylenen ve bunun üzerine alıntıladığım paragrafla iç çatışmasını okuduk ve Kışyarı’na at sürme kararı aldı.

Şimdi sen diyorsun ki “Tehdit olmadığımı kanıtlayacağım.” dedi. Bunu neye dayanarak söylüyorsun? Kitaba mı? Rüyalarına mı? Zira kitapta açık seçik Ramsey’i öldürmeye niyetliydi. Buyur o kısmı tamamen alıntılayım sana.

İlk önce mektup konusunda iç çatışma.

Gece Nöbetçileri taraf tutmaz.
Elini kapatıp açtı. Önerdiğiniz şeyin adı ihanet. Saçlarında karlar eriyen Robb’u düşündü. Çocuğu öldür ve erkeğin doğmasına izin ver. Bir maymun kadar çevik bir şekilde kule duvarlarına tırmanan Bran’ı düşündü. Rickon’un soluksuz kahkahalarını düşündü. Leydi’nin tüylerini tarayıp kendi kendine şarkı söyleyen Sansa’yı düşündü.
Hiçbir şey bilmiyorsun Jon Kar.
Saçları kuş yuvasına benzeyen Arya’yı düşündü.
Mance için, onunla birlikte Kışyarı’na gelen altı fahişenin derilerinden sıcak bir pelerin yaptım. Karımı geri istiyorum… karımı geri istiyorum… karımı geri istiyorum…
“Planı değiştirsek iyi olacak sanırım,” dedi Jon Kar.

Sonra yaptığı planı kargalara ve yabanıllara anlattığı kısım.

Peki sen nerede olacaksın karga?” diye kükredi Borroq. “Beyaz köpeğinle birlikte burada, Kara Kale’de mi saklanacaksın?”
“Hayır. Güneye gideceğim.” Jon, Ramsay Kar’ın yazdığı mektubu salondakilere okudu.
Kalkan Salonu çıldırdı.
Herkes aynı anda bağırmaya başladı. Ayağa kalkıp yumruklarını salladılar.
> Rahat sıraların sakinleştirici etkisi buraya kadarmış.
Kılıçlar savruldu, baltalar kalkanlara vuruldu. Jon Kar, Tormund’a baktı. Devfelaketi savaş borusunu bir kez daha üfledi; ilk seferinden iki kat daha uzun ve iki kat daha gürültülü.
Salon tekrar sessizleştiğinde, “Gece Nöbetçileri, Yedi Krallık’ın savaşlarında yer almaz,” diye hatırlattı Jon. “Bolton Piçi’ne karşı koymak, Stannis’in intikamını almak, kralın dulunu ve kızını savunmak bizim işimiz değil. Kadınların derilerinden pelerinler yapan bu yaratık, benim kalbimi sökmeye yemin etmiş ve ben bu sözlerin hesabını sormak niyetindeyim… fakat kardeşlerimden, yeminlerini bozmalarını isteyecek değilim. Gece Nöbetçileri, Çetinocak’a gidecek. Ben tek başıma Kışyarı’na at süreceğim, meğerki…” Jon duraksadı, “…burada, benimle birlikte gelip yanımda duracak bir adam var mı?”
Kopan gürültü Jon’un umut ettiğinden fazlaydı. Ses o kadar şiddetliydi ki duvardan iki eski kalkan düştü. Soren Kalkankıran ayaktaydı, Göçebe de öyle. Uzun Toregg, Brogg, Avcı Harle, Yakışıklı Harle, Ygon Yaşlıbaba, Kör Doss, hatta Büyük Öküz Balığı.
Kılıçlarım var, diye düşündü Jon ve senin için geliyoruz piç.
Yarwyck ve Marsh, bütün adamlarıyla birlikte gizlice dışarı çıkıyordu; Jon gördü. Önemli değildi. Jon’un artık onlara ihtiyacı yoktu. Onları istemiyordu.
Hiç kimse, kardeşlerimi yeminlerini bozmaya teşvik ettiğimi söyleyemez. Eğer bu yemin bozmaksa, suç sadece ve sadece benim.

Şimdi burada nerede Ramsey’e tehdit olmadığını kanıtlamaya gittiğini söylüyor ya da böyle bir iç düşünce geçiriyor? Hiçbir yerde. Zaten Ramsey için Jon bir tehdit de değil ki! Mektubuna bakalım.

Sahte kralın öldü piç. Yedi gün süren mücadelede sahte kral ve bütün adamları ezildi. Kralın sihirli kılıcı bende. Bunu kralın kırmızıfahişesine de söyle.
Sahte kralının dostları öldü. Kafaları Kışyarı duvarlarının üstünde. Gel de onları gör piç. Sahte kralın yalan söyledi. Sen de yalan söyledin. Bütün dünyaya Sur’un Ötesindeki Kral’ı yaktığını duyurdun ama onu, benim karımı kaçırması için Kışyarı’na gönderdin.
Karımı geri alacağım. Eğer Mance Rayder’ı geri istiyorsan, gel ve onu al. Mance Rayder’ı bir kafese tıktım. Onu senin yalanlarının kanıtı olarak bütün kuzeye göstereceğim. Kafes soğuk ama Mance için, onunla birlikte Kışyarı’na gelen altı fahişenin derilerinden sıcak bir pelerin yaptım.
Karımı geri istiyorum. Sahte kralın kraliçesini istiyorum. Sahte kralın kızını ve kırmızı cadısını istiyorum. Sahte kralın yabanıl prensesini istiyorum. Sahte kralın küçük prensini istiyorum, şu yabanıl bebeği. Ve Leş’imi istiyorum. Onları bana gönder piç. Gönder ve seni ya da kara kargalarım rahatsız etmeyeyim. Onları benden sakla ve o piç kalbini yerinden söküp yiyeyim.
Mektup imzalanmıştı;
Ramsay Bolton,
Meşru Kışyarı Lordu.

Burada Ramsey’in Jon’u bir tehdit gibi gördüğünü gösteren bir şey gördün mü? Hayır. Burada Ramsey ne talep ediyor? Karısı Arya’yı; Reek’i; Val ve bebeği ve kraliçe ve kızını. Mel’i… Bunları vermezse oraya gelip öldürmekle tehdit ediyor. Mektup gerçekten bundan çıkma ise o zaman Ramsey tüm bu kişilerin Jon’un yanında olduğuna inanıyor ve teslim etmesini istiyor. Jon da gidip onu öldürmek ve Arya’yı bulmak için güneye at sürme kararı alıyor.

Kara Kardeşlik Yeminine göre zaten Jon’un yegane kardeşleri ve ailesi nöbetteki kargalar; çıkıp da “Arya… kız kardeşim… onu kurtarmaya gidiyorum, yanımda at sürecek var mı?” demesini bekleyemezsin. Onu geçtim, neden Ramsey’in ölmesini istesin başka? Arya ile evlendiğini öğreneceği zaman onu öldürme arzusu ile dolmuştu zaten.

Şimdi kitapta yazan şeyler ortada iken hala KATILMIYORUM demek ne demek? Ben burada bir görüş fikir paylaşmıyorum ki bilgi paylaşıyorum; bilgiye katılıp katılmamak olmaz; yanlış bilgi dersin, doğrusunu yazarsın o kadar ya da olduğu gibi kabul edersin. Kaldı ki yanlış bilgi veren de sensin, kitaptan konu ile ilgili alıntıyı da ekledim gördüğün gibi. Hala hayır, katılmıyorum deyip bilgiyi çarptırıp değiştireceksen burada bırakalım konuşmayı zaten, hep böyle şeyler yapıyorsun. Ben de salak gibi her defasında senle sohbet etmeye çalışıyorum.

sözü kimi düşündükten hemen sonra söyleniyor düşünmeden önce söylenmesi manasız bence kendi alıntın senin teoriyi bozuyor

Ne kuramı? Ortada kuramdan bahseden yok. Var olan bilgiyi ortaya koyuyorum. Sen hala Jon ve Arya aşkı meselesinde mi kaldın?O yüzden diretiyorsun Arya meselesi için öldürüldü, dememe? O başka bu başka, elma armudu karıştırmayın. Ohooo böyle olacaksa zaten tartışmalarınız bir yere varılmayacağı belli. Bu son yazışım bu konuda. Zira kitap bilgisi ortada iken zıttını iddia edene başka şey söylenemez ki.

öncelikle o adamların gözünden konuştum Jonu öldürmek, ihanet etmek için bahane arayanlar var ya hani !! Bence sende ön yargılı okuma yorumlarımı o zaman okuduğum anladığıma laf etmezdin
Kara kardeşliğe bu şekilde tehdit ouşturmadığıma ikna için gidiyorum dediğine eminim
sonra onuda bulacağım bendeki e booklar bir tuhaf düzenleyim dönücem bu konuya (pdf ebook düzenleme lazım olursa bilgin olsun )
şuan arama yapamıyorum zaten 2 saat olmuş kalkamadım pc den

hayır Arya yüzünden ödürüldü diyen ben değildim

Bak hala inat ediyon, kitaptan alıntı yaptım sana; yeri de söylüyorum arama fazla; 5. kitap son jon Pov’u.

Bu oğlan manyak mı? Birine başka diğerine başka şey mi söylüyor?

ben öyle bir şey gördüğüme eminim neyse ben yanılsam bile hani Arya için olan ihanet kısmı

Çok emin olmak çok hata yapmak demektir, derdi bizim eski öğretmenlerden biri… Sen her şeyden çok emin olma… Bu konuyu kendi açımdan kapatıyorum şimdilik. Kitap bilgisine rağmen hala aksi yönde tartışma çabası boşa zaman bana göre.

Kuzeyin jonun targeryen olması durumunda jonun arkasında olacaklarını sanmam lynna olayında rheagar 'lynna 'a “tecavüz etti” olarak biliniyor westerosluların piçlere bakış acıları zaten çok kötü birde tecavüz piçi olarak bilirlerse jonun arkasından gitmezler tecavüz olayını sadece bran bilebilir o da kuzeyde değil o gelesiye kadar rickon zaten bulunur