O Mektubu Stannis Yazdı

Jon Ned Star tarafından Kuzeyde kuzey kuralları ile büyütülmüş biri
2 ölümüne dek Sözünün eri olduğu gibi bir kanıtı olacak
3 Robb ölmeden önce onu varis ilan etti
4 piç olsa bile kuzey kanıda taşıyor
5 Ailerler bir aileye yemin ederken aileyi koruyacağına yemin ediyor ve kan bağı olan herkesi kapsıyor bu yemin Jon da da bu kan bağı var
Tecavüz olayı kitaptan nasıl işlenir bilmiyorum o konuya girmiyorum ama tecavüz olayını Robert dedi Ned Stark değil

Rickon bulunsa bile 5 yaşında falan olacak ve 16 yaşına kadar bu yaştaki kişiler vasi korumasında en yakın kan bağı yada yasal akraba olur bu kişi yani ucu yine Jon a çıkıyor

Westerostaki yaygın hikaye tecavüz yönünde, evet insanlar lyana’yı çok seviyorlar ama birisi çıkıp demezse lyanna istekli kaçtı o zaman jon büyük sıkıntı yaşar rickon varistir yaşı küçük falan olmaz robb gittiğinde kısyarı 'nı branındı yani yaşı küçük diye jonu başa geçirmezler ve jon gece nöbetçilerinin adamı öldü dirildi yemin gecersiz mi sayılır orasını bilemem tabi bunlar rickon yaşadığı süre içinde olan teoriler ve eğer jonun rhegarın oğlu olduğu teorileri dogru ise kısyarı tahtı zaten onun olamaz demir taht da onun değildir (aegon blacfyre çıksa bile jonun piç olup olmadığı bilinmiyor) dany dr var zaten insanlar targeryenlara zaten ofkeliler rheagar iyi birisi olabilir ama bu öfkeyi dindirecek sebep degildir

Robb un ilan ettiği belgelediği varisi kimse inkar edemez. Yaşça büyük olduğundan doğal varis ne olursa olsun jon olur ki Jon da istemez kardeşleri/kuzenlerinin haklarını hiç tanımamışsın onu
hadi diyelim Rickon varis, Jon Rickon adına yönetir zaten o 16 yaşına gelene kadar yönetir kimsede gık diyemez
Ramsey de tecavüz sonucu doğdu şuan Sahte Arya ile evliliği nedeniyle Kuzeyin sahibi kim ona sen tecavüz sonucu doğdun diyor !!!

bildikleri Dany Aegon a o öfke döner ama Jonda sempati bile duyarlar
Jon yeminden azat çünkü gece nöbeti yemini ölene kadar bağlayıcıdır o da öldü

Bak robb un varis konuşmasını iyi okumamışsın orada çocuğum yok bran ve rickonda öldü diyor sansa varisi oluyor bu durumda ve sansa tryion 'la evli olduğu için kuzeyi ben ölürsem bir lannister yönetmesin diye jonu varisi ilan ediyor rickon ve branın hayatta olduğunu bilse zaten jonu varisi yapmaz ve rickon hayatta ve bulunursa varis o olur benim anlatmak istediğim jonun varisliği ancak bran ve rickon ölürse geçerli olur. Robb zaten jonu bu ikisi öldüğünü, aryanın kaybolduğunu sandığı ve sansanın tryionla evlendiğininden dolayı jonu varisi yaptı. Jonun varisliği bu olaylar çerçevesinde geçerlidir fecr olaylara ben realist yaklaşırım sen biraz fanboyluk yapıyorsun sanki

Yanlışın var Jon yaşça büyük olduğunda ve Robb tarafından meşrulaştırıldığından (kardeş durumunda ) Brann ve Rickon un önüne geçer
Kuzen yada piç olması durumunda ise Brann yada Rickon reşit olana kadar onlar adına yönetir kimsede itiraz etmez
2. durum sorunsuz geçer 1. durumda ise mirası kabul etmez Brann ve Ricok büyüyene kadar hem yönetir hem onları yönetim konusunda yetiştirir. büyüyüncede haklarını devreder onlara

Jon varis olarak öne geçmez çünkü piçken mesrulastirilmis dizide ramseyi bolton yaptığı halde ve varisim sensin dediği halde ramsey şişman waldanin çocuğunu öldürdü ve sansa ramseyle bu konuda konuşmuştu

dizideki saçmalıkları bırak dizide sansanın doğuracağı çocuğun önüne kimsde geçemezdi onun karısı iken
kitaptan konuşuyoruz hem ne yazmışım iyi oku

Jon meşrulaştırıldığında öz starklardan önce gelmez

büyük olduğu için gelir ama gerek olmayacak

jon arya yı kurtarmaya yabanıllarla beraber gitmek istedi ve kargalar yabanıllar surdan geçince jona yavaş yavaş sırt çevirmeye başladı ah o yabanıllar herşeyin temelinde onlar var :smiley:

aslında edric dayne(jonun kuzeni) jonun kimliğini açıklıyor bence ( kılıçların fırtınası arya povu). jon nedin gerçek aşkından oğlu. dorne lu bir velet yoksa niye jon snow hakkında yorum yapsın

Hocam, orta çağ hukukunda yok öyle şey.
https://en.0wikipedia.org/wiki/Legitimacy_(family_law)
Martin burakardan esinleniyor.
Sadece kızların önüne kpyar bu durum onu.
Hani hem ingilizce bilmiyorsun hem de ben öyle düşünüyorum gibi saçma argümanlarla kendini kabuğuna çekiyordun ama, ben kanıt sunabilirlen senin kanıtın yok.

Ramsey varis evet ama bolton’un başka çocuğu yok. Varis kalmadığında piçler meşrulaştırabilir (örnek hornwood’un piçi için bu düşünülüyordu) ama asla meşrulaştırılmış piçler özlerden önce gelmez. Jonun yönetme hakkında ne biliyorda yönetecek kışyarını geçe nöbeti kumandanı idi evet ama 100 adamı yönetmek ayrı koca kuzeyi yönetmek apayrı

Öncelikle Ramsey in varisliği ile ilgili bana cevap verilmiş
Kitapta Ramsey Sahte Arya yı gerçeği diye Kuzeyin meşru sahibi (Sansa suçlu kralca idam edilecek yakalalınca) ile evlenerek dehşet kulesinin değil Winterfell in sahibi oldu. Roose Boltonun kaç tane çocuğu olursa olsun Sahte Arya dan gelen bu hakla hepsine üstün konuma geçti
Sahte Arya kaçtı şimdi çocuğu yok yada olmayacak o ayrı mesele
Jon a gelirsek gerek olmayacak yazdım ama buna rağmen hala sanki kuzeyin sahibi o demişim gibi…

Jon Kuzey Muhafızı unvanına sahip olabilir ama Kışyarı Lordluğu Rickon’a kalır diye düşünüyorum.

Aegon’un Fethinden beri Winterfell’in başında kim varsa, Kuzey Muhafızı da o kişi olmuş ya hani, bu yüzden kafamda pek canlandıramadım bu düşünceni. Biraz daha açar mısın lütfen? Jon, Kuzey Muhafızı görevini nasıl, nereden yürütür? İşler ne şekilde idare edilir? Ki ayrıca bu durumda Kuzey bağımsız bir Krallık da olmayacak, Kral Toprakları ile arayı nasıl düzeltecek Stark hanesi? Kafamda çok soru oluştu :grin:
Düşüncen için “olmaz” demiyorum, yanlış anlama. Dediğim gibi, şu an tam canlandıramadım, fazladan bilgi, detay iyi olur :slight_smile:

şuanda LF nin Lord Arryn a yaptığı gibi bir muhafızlıktan bahsetti sanırım ve kuzey muhafızı deyince anlam değişti ama bende o tip bir şey bekliyorum açıkcası

Kendininde söylediğin gibi ramsey arya dan gelen hakla kışyarı lordu boltonun oğlu olduğu için değil boltonun oğlu olursa ve aryanın gerçek olmadığı anlaşılırsa ramsey varis olmaz çünkü piç doğumlu ve benim karşı çıktığım nokta meşrulaştırılmış piclerin özlerden önce gelmediği idi sen ramsey in varisligini meşrulaştırılmış piçe bağlamadın aryaya bağladın ve buda öz bir boltonun hak iddeasını meşru kılar

Duruma göre özelden önce gelir.
Stark çocuklarını ele alalım hepsi küçük haklarını koruyacak kimse yok bu durumda vasileri de o piç kardeş olur.
Ramsey’in kardeşi olsa Roose Bolton ölmüş olsa orada da öncelik Ramsey de olur kimse yetişkin oğul varken küçüğün büyümesini beklemez ancak meşru çocukların şöyle bir avantajı oluyor o sayede piç in önüne geçebiliyorlar. O da dayıları falan, annelerinin akrabaları güçlü kuvvetli ama piç çocuk yalnız ve ardında güç yok. 2 side aynı şartta olsa lord hangisi olurdu sence
Ramsey örneğinde de bu var meşru çocuğun ardında Freyler olacak Ramsey in ardında kimse olmayacak
Meşru ya da piç olması önemli değil önemli olan ardındaki aile

Haklarını koruyacak kimse yok ne demek kim haklarını almaya çalışacak rickon veya bran bulunursa haklar zaten onlarındır kimse bunların hak iddeasını sorgulamaz demir taht diyorsan onların başı çok büyük belada. Meşrulaştırılmış bir adam ne hakla haklarını koruyacam diye başa geçer küçük diye yönetemez algısı nereden çıktı bir üstat gelir beraber yönetirler jon yönetmeyi bilmiyor ki babası toplantılara hep robb u götürüyormüş bunu jonun kendi düşüncelerinden biliyoruz westerosta asla meşrulaştırılmış piçler özlerden önce gelmez bunun hiç bir örneği yok bir tane örnek ver bana ama bu örnek zorla elinden almak olmayacak herkes o adamı meşru lordu sayacak

Bunu diyorsan Buz ve ateş evrenini tanımamışsın anlamamışsın
Buz ve ateş evreninde güçlü arkası sağlam olan gücü, tahtı ele geçirir. Zayıfsan küçüksen arkanda kimsen yoksa yenilirsin büyük balığın küçük balığı yutması gibi…

Ben asla jon; Bran ve Rickon’un hakkını alır almak ister demedim genel manada yorum yaptım. Benim düşüncem Jon varis olsa bile tüm her şey ona ait olsa bile Brann ve Rickona ait olanı verecek ve onlar kendilerine ait olanı sahiplenip, koruyacak çağa gelene kadar onlar adına koruyacak.

Ben genel manada piçleri dedim mesela Stanis yok diyelim Aegon tahta çıktı ve ona Baretheon lordu lazım Gendry ve Edric 2 si birden meşru oldu. Baretheon lordu hangisi olur şu durumda?? Büyük olduğu için Gendry mi, yoksa annesinin akrabalarından dolayı Edric mi ? 2 side piç ama ibre Edric i gösterir
Meşru olmak çokta önemli değil ardındaki güç önemli
Joffrey, Tommen da piç ama meşrular Lannester ailesi öyle bir kurguladılar ki taht onların oldu mesela

Ve Jon yönetmeyi bilmiyor mu :smiley: gülerim ancak bu lafına hemde kahkahalarla :smiley:
Ondan mı Lord kumandan oldu yönetmeyi bilmediğinden.
Yönetmeyi gayet iyi bildiğinden öldürüldü Jon!!!
Evet Robb du. Lordluk eğitimi alan ama jona nasıl lord olunur hariç bilmesi gereken her şey öğretildi. Nasıl asker olunur nasıl ordu yönetilir nasıl yönetime yardımcı olunur. Bunları bilen akıllı herkes yönetmeyi de bilir.