O Mektubu Stannis Yazdı

Güçlü olan tahtı veya varisliği alır ama alması onun meşru bir şekilde aldığı anlamına gelmez jon bran veya rickon u öldürüp tahtı alabilir ama bunu güçle yapar kendi meşru olduğundan dolayı değil tüm konuştuklarımız meşruluk üzerine idi savaş olmadan veya güç kullanmadan varis kim olur üzerine konuştuk. Devreye güç girerse güçlü olan kazanır. Aegon ün bir baretheon lordu atayacağını nerden çıkardın babaları babasını öldürmüş ( tâbi rheagarın oğluysa) eğer aegon tahtı alırsa fırtına toprakları dan birini atar edric veya gendrimi adam 'ın beyinsiz olması lazım bunlardan birini ataması için babaları ısyan etmiş adamların çocuklarını niye geçirsin. Jon kararkalede 100 adamı yonetiyo ve sen koca kuzeyi yönetebileceğini düşünüyorsun hemde bran ve rickon adına oyle birşey olsa bile jon yönetmez çocuklar büyüyene kadar tecrübeli bir lord yönetir kuzeyi ( örnek nestor royce jon arryn gittiğinde niye harry harding yonetmedi de nestor yönetti bildiğiniz üzere roberten sonraki varis harry idi) maderley ya da robert glover yönetebilir. Tecrübesiz jon u yönettirmezler. Jofrey ve tommene gelelim ikisi de kendine baretheon diyolar demi çünkü bu onların taht iddeasını güçlendiriyor jamienin povlarından birinde tommene babası oldugumu söylesem mı diyor ama söylersem tahtı kaybedebilir diye vazgeçiyor yani yanında 100bin askerli tyreller ve lannisterler olda bile sadece güç yetmiyor tahtaki iddianı destekleyecek soyun da olmalı karasu savaşından sonra tyreller kralın şehrinde kaldı isterlerse şehri alıp tüm lannisterleri öldürüp tahta geçebilirlerdi niye yapmadılar sence çünkü geçirecekleri adam meşru olmayacaktı.

öncelikle yazarken paragraf kullan lütfen

Jon u sevmiyorsun anladık bari objektif bakabilsen
Jon kimseyi bile isteye güç için öldürmez ve kuzeydeki durumu idrak etmediğin belli idrak etsen jon un tek lider olduğunu görürdün. Birazda objektif baksan Jon un Brann ve Rickon un ortaya çıkması durumunda nasıl davranacağını bilirdin. Jon un vasi olmasını aşağılarda yazacağım çünkü tamda o konuya denk getirmişsin konuşmayı

Aegon asla tahta çıkamayacak, Senin Jon un kral olma ihtimaline de sıcak bakmayacağını sezdiğimden Lannesterlar zaten çıkar çatışması yaratır onları o yüzden yazmadım ve Aegonuda sahte olduğundan yazdım ve tamamı örnekti . Ben Piçleri tartışıyorum Jon Gendry Edric Tommen ı falan değil
Ve sorumu, tartıştığım şeyi anlamamışsın! Piç yada meşru fark etmez önemli olan büyük balık olması ve bu evrende büyük balık kimse onu yer o kadar

Jon un 100 adamı yönetip yönetmediğini, kuzeyi yönetip yönetemeyeceğini yeni kitapta gör sen çünkü sana ne anlatırsam anlamayacaksın

Vadide vadiyi Lord Arryn adına şuanda Üvey babası ve en yakın akrabası olarak Lf yönetiyor mesela, Yakın reşit akraba varken Weteros un hiç bir yerinde lordlar bu görevi diğerinden almaz ve vadide Sansanın yada Aleyne nin povlarını okuduysan LF nin bu gücü nasıl kontrol altında tutmaya çabaladığını, kimse onu sevmese, istemese bile bu gücü koruduğunu görürdün. Yani Jon hem meşru hem reşitken hiçbir lord gelipte onlar adına kuzeyi yöneteceğim diyemez. Şu kitap çıksada ne kadar boş tartıştığımızı görsek

işte güce çok iyi örnek güç ile saklıyorlar piç olduklarını güç ile onlar adına aileleri herşeyi hallediyor ve önlerini açıyor. Onların Piçliğini gizlemek için Robertın 10dan fazla çocuğu öldürülmedi mi? Ned Stark, Jon Arryn onların piçliğini ilan etmesin diye öldürülmedi mi onca savaş kaos onlar piç olduğundan çıkmadı mı ? Kendilerine Baretheon diyorlar evet bu sayede güce sahip olup koruyorlar. Staniste Bretheon ve meşru o niye güce sahip değil!. Çünkü Arkasında gücü yok olan gücünüde tüketti

Tyrell hanesini bir araştır derim niye inatla bir kraliçe yaratmak istiyorlar. o zaman bu konuyu konuşurum senle

Ben jon; bran ve riconu öldürecek demedim sadece bir örnek verdim. Ben jonu severim ama jonun kral olması için fonboyluk yapmak başka birsey ben olaylara objektif yaklasiyorum fanboyluk yapmıyorum.
Burada fonboyluk yapan ben değilim
Benim olaylara yaklaşımımdaki objektiflik senin kafandaki jonun istediği noktayla uyuşmadığı için bana objektif değilsin diyemezsin burada jon fanboyluğu yapan sensin ben değil

En yakın akrabasımı LF ile arryn arasında hicbir kan bağı yok. annesiyle evli ama annesinde arryn kanı yok. Robertle kan bağı olan bazı isanlarda var ama onlar niye yönetmiyor vadiyi
Jonun mesruluğumu meşru olunca biri adına kuzeyi yönetme hakkına nereden sahi oluyor. anlamıyorsun jonun yönetme anlamında tecrübesiz. Yani onlar adına kuzeyli ve tecrübeli bir lord yönetir.
Ve 100 adamlı karakale yönetimi tecrübesi ile jonun kuzeyi yönetebileceğini düşünüyorsan bu bildiğin fanboyluktur ve sen insanlara bu düşünce sistemine sahipken objektif değilsin diyorsun

Bu güce örnek değildir bu mesrulugun önemine aittir kendininde dediği gibi niye jofrey arkasında hiç bir gücü olmayan çocukları öldürdü (çünkü kendi picliginden şüpheliydi ve bu cocuklar bir hak iddeasindan bulanabilir ihtimalinden korktu)örnektede mesrulugun önemini kendin ortaya koydun her şey güç değildir gücün yanında geçerli mesruyetinde olacak cersinin aklı çıkıyordu piç oldukları anlasilacak diye senin dediğin gibi güçle olsaydı kendilerine piç derlerdi güçlede yönetirlerdi ama yapmadılar öyle değil mi olmadiklarıni bildikleri halde mesruyeti sağlamak için yırtındılar

Bu konuya gelice benim düşüncem margeryi tommenle evlendirdiler ve cersi ile tommen arasındaki bağı koparmaya çalıştılar amaçları cersi yı aradan çıkartıp kendilerini koneye sokup diyarı yönetmek ya da tommen ide öldürüp margyriden gelen eş hakkıyla diyarı yönetmek ( buda niye kraliçe yaratmak istediklerini acılar margryin veya olursa çocuklarından gelen hakla kendi yönetimlerini meşru kılarlar ve de bu gücün değil mesrulugun önemine gelir yine

Şurada Jon yönetmeyi bilmez, yorumuna karşı bir yorum yazacağım izninizle.

Şimdi dizideki Jon’a bakarsak bir şey görmek pek mümkün değil ama kitaptaki Jon’un Lord Kumandan olduktan sonra ciddi bir şekilde olgunlaştığını ve içinden çıkılmaz konularda çözümler ürettiğini biliyoruz.

Misaller, ilk aklıma gelenler;
1- Stannis, Jon’da kaleleri istedi ama Jon, pazarlık yaparak kaleleri muhafaza etmeyi başardı ki Stannis gibi bir adam bile Jon’un pazarlık yeteneğini takdir etti.
2- Kuzey lordları malum sebeplerle Kara Kaleye artık yemek yardımı gibi şeyleri yapmıyor; yabanılların da etkisiyle(ve kaldığı süre boyunca Stannis ve askerlerinin de) yemek deposu hızla tükenmekte; bildiğiniz gibi bunlara altın yardımı vs. yapılmadığı için beş parasız insanlar. Bu sorunu hem yemek satın alarak hem de Kışyarı’ndaki gibi cam evler kurup kendi yiyeceklerini vs. yetiştirerek çözmeyi düşündü ama para sorunu olduğundan Demir Bankanın temsilcisi olan adamla anlaşma yaptı. Şimdi ne var bunda, adam bankacı; bu şekilde para kazanıyor diyeceksiniz ama bu adamların geri ödemek için ne gibi bir teminatı var ki? Harabe Sur’u alacak halleri yok, para etmez. Artık nasıl oldu ise hem parayı hem gemileri (yabanılları getirmek için) almayı başardı.
3- Jon, 600 kişi ile Sur’u WW’lere karşı savunamayacağını iyi biliyor; bu sorunu da Yabanılları kullanarak çözmeye karar verdi ki yaptığı anlaşma ile hem onların olası taşkınlıklarının önüne geçti(çocukları rehin almak gibi önlemlerle) hem de bütün hazinelerini, değerli eşyalarını vs. aldı ki bu şekilde Demir Bankaya da borcunu ödeyecek.
4- Jon, liderlik yeteneği olan biri; seri boyunca yaptıkları bunu kanıtlıyor. Yabanıllar gibi insanların bile saygısını kazanır hale geldi ki diz çökmeyi bir nevi kölelik gibi kabul eden bu insanların saygısını -hele ki kara karga olarak- kazanmak kolay olmasa gerek, değil mi?

Jon’un toplantılara vs. sadece Robb’un götürüldüğünü söylediğini hatırlayamadım ama mantıklı, zira bildiğim kadarıyla bu evrende sadece varisler(en büyük olanlar) yönetmek için, diğer kardeşler de sancaktar olmak için; kısacası abilerini takip etmeleri için yetiştiriliyorlar. Misal Ned Stark da bu şekilde yetiştirildi; abisi Brandon’ı takip etmesi için. Lakin Ned gayet iyi bir yönetici idi değil mi?

Yine de böyle olması, o çocukların yönetme becerisi olmayan hiçbir şey bilmeyen cahiller olmasını gerektirmez. Misal Dany de doğru düzgün eğitim almadı ama bir kraliçe olarak fena bir portre çizmiyor kitapta, sadece tecrübe eksikliği var. Kaldı ki Jon, Robb ile birlikte eğitim gördü, yani işin özünde o ne öğrendi ise o da öğrendi; kendisi söylüyor. Hatta Robb’u kılıçta, hesapta ve başka şeylerde geçtiği zaman Cat’in Jon’a çok pis bakışlar attığını falan da söylüyordu.

Kısacası Jon, yönetme becerisi olan lider olmak için(bu doğuştan olur, sonradan kazanılmaz) doğmuş biri.

öncelikle ben piçliği tartışırken konuyu sürekli Jon da tutan ben değildim
Jon hakkında yazdıklarına bak hiçte onu seven birini ona objektif bakan birinin söyleyeceği şeyler değil mesela Nöbeti çok zor şartlarda kimsenin daha evvel karşılaşmadığı şartlarda yönetmiş biri iken 100 adamı idare edemiyor dedin
Kardeşlerini öldürmek derken; hem öldürmek manasında, dedim hem de haklarını çalmak onları incitmek manasında öldürmek demek istedim. Jon u azıcık tanısan çok sevdiği kardeşleri için bunların hiç birini yapmaz demek fanboyluk ise öyleyim. Kitap çıktığında göreceksin fanboyluk yapmıyorum .

LF üvey baba annesinin eşi sıfatıyla akraba oluyor kandan değil…
Lysa öldüğünde yönetim yada Robertın vasiliği ona geçti şuanda onunda adına başkası değil o yönetiyor. 1 gr Arryn kanı yok diyorsun da iyi ki yok. Olsa ne Robert kalırdı ne Herry ne başka biri şimdi lord o olurdu.

objektiflik konusuna cevap verdim yukarda

Joffret öldürmedi annesi onun adına öldürdü. O çocuklar piçken hepsi farklı bir fahişenin kızıyken/ oğluyken mi hak iddia edeceklerdi? Öldürüldüler çünkü; Robertt’ın tüm piçleri Robert’e aşırı benziyordu. Piçlikleri kanıtlanmasın diye öldürüldüler. Hepsi siyah saçlı mavi gözlüydü galiba mesela Robert gibi
İşte bende bu güçten bahsediyorum piç ol meşru ol gücün yoksa hiçsin
eğer ülkede yeterince güçleri olsun tüm aileler tam kontrollerinde olsun o zaman piç yada benim piçim de derler şuan tam o kontrol yada güce sahip değiller o yüzden diyemiyorlar, diyemediklerinden değil
hem meşrulukta Staniste vardı niye almadın o kısmı

ben ne sordum sen ne cevap verdin… Alakasız yazdığın şey benim soruma bari soruyu anlamadım deseydin !!!
Ben margery neden 3 kralla evlendi niçin bu ısrar dedim ?
Cevap vereyim Tyrell hanesi Targeryanların desteği ile Menzile sahip olmuş bir aile ve daha öncesi kahyaydılar, Menzilde. Şuanda Menzilin en köksüz.en diğer ailerin bağlılığından kuşku duyan ailesi onlar. Bu hem diğer ailelere göre tarihleri daha yeni olduğundan hemde kahya hizmetli olduklarından diğer aileler karşısında yada bağımlı ailelerce hep hissettiirilen bir şey onlara
Bu yüzden işte Margery yi kral yada kral adayı kimse onunla evlendirip hizmetli değil asil olduklarını kanıtlama derdindeler.
Not : 100 askerde kitapta değil dizide gelmişti KL ye.
2. bir husus her aklına gelen tahta karşı isyan düzenleyemez yada tahta oturamaz. Robertın İsyanında bile Robert anneannesiydi galiba ondan gelen Targ kanını bahane edip oturdu. Diğer 3 lordu niye ben oturacağım demedi mesela Starklar en fazla onların canı yanmışken…
İşte Tyrell ler bu sebeblerle isyan etmiyorlar

Çünkü roberta olan ejder kanı onun hükmünün mesruluğunu sağlar bu da bir takım ayaklanmalara engel olur stark ya da arryn bu yüzden geçmedi biraz fazla meşru demiş olabilirim ama bu olay çok önemli gerçek dünyadada bu böyledir türkler neden hep soylarını mete yada cengiz hana dayarlar ? Çünkü belli bir algı vardır ve sen o adamın soyundan geldiğini iddea ettigin için. bazı otoriteni sarsacak eylemleri kısıtlamış olursun. Mesela tyrell lerde soylarını gart yeşilel e bağlıyorlar

Bu da bir neden olabilir ama bence bundan çok daha bir oyun oynuyorlar üstte yazdım

Hayır hak idea etme olayı şöyle birileri bu cocuklar adına halkı ayaklandırabilir. tahta geçmez belki ama çok sıkıntı yaratabilirler bu yüzden kundaktaki bebeğe kadar öldürdüler. ( o dönemde çok büyük sıkıntı vardı kralın şehrinde hatta isyanda jofreye piç dediler stanis e kral dediler falan )
Not: cocuklar ısyan etmeyebilir birileri onlar adına ısyan başlatır

100 adam derken jon u küçük görmedim sadece kara kale ve kuzeyi yönetmek bir tutulmaz dedim.
Bran ve rickon a gelince ben orada sadece olursa olabilecek şeyleri söyledim jon zaten öldürmez onları ama kuzeyde Ww ler varken jonun kuzeyi yönetmeyle falan uğraşması saçma.
Benim serideki sevdiğim ilk 5 in içindedir jon ama ben onu yönetecek biri değil de Wws larla girilecek savaştaki en önemli adam olarak görüyorum hikayesine kuzeyin kuzeyinde devam etse daha güzel olur

Kardeş, yorum yazarken alt alta flood dediğimiz iletiler atma lütfen, her birini tek bir yorum içinde topla ki sonra yönetici ile aranda sorun olmasın.

sende unutkanlık mı var ?
Tyreller tahta niye isyan etmiyorlar dedin benden bundan bundan dolayı dedim şimdi senin cümlelerin sen değil ben demişim gibi tahta Tyrelller niye isyan etmiyoru! Hiç hoş değil bu durum

evet oyun var Lannesterları saf dışı bırakıp saf güce sahip olmak bu kadar basit

piçler için kim halkı ayaklandırabilir
o piçleri toplardı bakın Robertın çocuklarının hepsi böyle ama Cercie den olan çocuklar nasıl farklı onlarda bunlar gibi piç demesinler diye delil yok ettiler

ben hem WW ler ile savaşacağını, hem kuzeyi yöneteceğini, hemde Westerosta düzen ve huzur getireceğini düşünüyorum

Gart yeşilel menzilin kralı idi demek istediğini anlamadım menzildeki iddialarını güçlendirmek için yeşilel e bağlıyorlar soylarını

Bence bunlar az gelir tanrı falan olsun jona tapsınlar

:joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy::joy:

Güzeldi. Sesli kahkaha attım. :smiley: