Oberyn Martell vs Arthur Dayne

Arthur Dayne, Barristan Selmy bunlar kral muhafızı oldukları için kralın ve kralın ailesinin hayatını riske atabilecek hiçbir harekette bulunamazlar. O yüzden aslında ona zarar vermeden kazanmak zorunda oldukları için kazanma şansları yok. Yoksa Rhaegar, Arthur Dayne’in veya Barristan’ın düşmanı olsa çok rahat bir şekilde yenerler. Bu yüzden Robert Baratheon, Rhaegar’ı nasıl yendi diye çoğu kişi merak ediyor…Rhaegar dövüşmeyi seven birisi değil, doğasında şiddet yok…

Rhaegar’ı çok hafife alıyorsunuz.Mızrak savaşında da amaç rakibi öldürmek veya ölümcül zarar vermek değil.Sizin dediğiniz Yedi’nin Yargısı’nda mümkün.

Rhaegar da Robert da aynı kulvarda savaşacak çok iyi savaşçılardı.Robert da zaten at süremeyecek kadar yaralı çıkıyor o kavgadan.

Oberyn Martell ise Ser Arthur Dayne ile aynı kulvarda savaşacak kadar iyi değil.

Yanlış hatırlamıyorsam Robert savaşa başlamadan önce, Rheagar’da baskı kuruyor. Tywin’in yağmasından falan bahsediyordu. Rhaegar, öfke, korku ve üzüntü içinde savaştı. Psikolojik olarak zaten kaybetmişti. Robert bunun sayesinde kazandı.

Mızrak dövüşünde rakibi nasıl atsız bırakıyorlar peki ? Mızrak dediğin şey sahte bir sopadan bozma asa değil, o hızla rakibe yapabileceğin bir darbede rakibi öldürebilirsin. Turnuvada bilincini yitirenler, ölenler yok mu ? Ben mi yanlış biliyorum… Az önce Mallister Hanesi’ni okuyordum vikide, orada bile mallister lordu turnuvada aldığı darbe ile bilincini yitiriyor. Turnuva dövüşleri nasıl tehlikesiz olabiliyor yani ? Kral muhafızı, prense böyle bir darbe savurabilir mi ? Zaten böyle bir darbe savurmayı düşünmeden tereddüt ederek kazanması mümkün mü ?

Son Tower of Joy sahnesinden sonra Ser Arthur Dayne tek geçer. Ha eğer Dayne vs Oberyn,Jaime,Robert şeklinde olursa o zaman denk olur bence.

Lannisterlerin Kralın Şehri’ni yağmalamaları Trident Savaşı’ndan sonra oldu. O düelloda sinirli olan taraf Rhaegar değil, Robert Baratheon… Hatta vurduğu darbe ile Rhaegar’ın zırhını paramparça ediyor.

Dediğim gibi yanlış hatırlıyor olabilirim. Ekşide okumuştum sanırsam.

İkiside büyük savaşçılar ama Arthur Dayne eğer arkasını dönmemişse herkesi yener :smiley: Dağ ın büyütülecek bir tarafı olduğunu düşünmüyorum, tazı bile ona karşı koyabiliyordu… Usta bir savaşçıya karşı zaten fazla bir şansı yok onun. Muhtemelen onu Arya öldürür zaten :slight_smile: Arthur Dayne çok çok farklı… Hani bugünün Olimpiyatlarında en iyisi olur ya onun gibi bir şey o . Alman disiplinine sahip :d iki elini de ustalıkla kullanabiliyor. Üçgözlü kuzgunun onun için dediğine bak bir de. Bran 'a

Arthur Dayne’yi anca Robert Baratheon indirir.

İkiside büyük savaşçılar ama Arthur Dayne eğer arkasını dönmemişse herkesi yener :smiley: Dağ ın büyütülecek bir tarafı olduğunu düşünmüyorum, tazı bile ona karşı koyabiliyordu… Usta bir savaşçıya karşı zaten fazla bir şansı yok onun. Muhtemelen onu Arya öldürür zaten :slight_smile: Arthur Dayne çok çok farklı… Hani bugünün Olimpiyatlarında en iyisi olur ya onun gibi bir şey o . Alman disiplinine sahip :d iki elini de ustalıkla kullanabiliyor. Üçgözlü kuzgunun onun için dediğine bak bir de. Bran 'a " Babandan çok çok daha iyi" diyor. Ned başlı başına diyarda nam salmış bir savaşçı. Hatta Jaime onunla dövüşmek için can atıyor. (Gerçi onun Arthur dan daha iyi olmadığını kanıtlamak istiyor gibi bir izlenimi var) Oberyn de büyük savaşçı şüphesiz, ama emin ol Arthur Dayne nin kılıç salladığı vakitleri Oberyn genelevde geçiriyordur.

Bu karşılaştırmayı yaparken silah konusunda bir takım hatalara düşmüş bir kaç kişi.

Cofri’nin isim günü turnuvası ya da Ned’in Kral eli oluşu için düzenlenen turnuvasında, iki atlının karşıdan birbirlerine koşturdukları “jousting” (Türkçesi nedir bunun bilmiyorum) müsabakalarında kullanılan “lance” denen silah ile, Oberyn’in Gregor Clegane’la kapışıp edip hayatını kaybettiği mücadelede kullandığı “spear” aynı silah değil. Bizim literatürümüzde ikisi de mızrak ama bu ikisi birbirlerinden oldukça farklı işlevlere sahip. Lance daha çok turnuvalarda kullanılan ve işin şov kısmına yönelik bir silahtır ve bir savaş ortamında birebir mücadele için elverişsizdir. Oberyn’in kullandığı spear ise tam olarak göğüs göğüse muharebe için üretilen bir silah.

Konuya dönecek olursam, spear kullanıcına menzil avantajı sağlayıp, kılıcın kendisine temasını kısıtlayacaktır. %100 engelleyemez tabi ama spear kullanıcısı, kılıç kullanıcısını bunaltıp/yorup +1 avantaj sağlar. Olaya bu açıdan bakarsak Oberyn, Arthur’a kuracağı baskı ile onu yenecek olabilir ama karşısındaki adam da boş beleş bir şövalye bozuntusu değil. Arthur Dayne, Obery’nin hata yapmasını sağlayabilir ve spear’ını düşürtebilirse (ki o disiplin ile bunu başarabilir kanısındayım) Oberyn’in hiçbir savunması kalmayacak ve sonuç kesinleşecek. Sahip oldukları silah kullanma teknikleri de önemli bir unsur ayrıca. Tabi tüm bunlar “öyle olursa” ihtimallerine dayalı.

Bana kalırsa ikisinin de kazanmak için %50 şansı var. Bu ikiliden, rakibinin dikkatini ilk dağıtan o andan itibaren üstünlüğü ele geçirir. Ben de bu konuda tamamen duygusal nedenlerden dolayı Arthur Dayne %51-49 gibi bir oranla galip gelir diyorum. :stuck_out_tongue:

beyler arthur’un işeme muhabbetine hiç girmeden şunu söyleyim ikisi de farklı yeteneklere sahip. oberyn rakibine direk saldırmak yerine değişik hamleler yaparak rakibini şaşırtır, yorar böyle bir kavgada arthur’un bir anlık sekmesi dövüşü oberyn’e kazandırır. ama oberyn direk arthur’a koşa koşa dalmaya giderse o zaman da dövüşün galibi arthur olur

rhaegar bulunduğu konum nedeniyle iyi bir eğitim alıp iyi dövüşen birisi lakin bu iki savaşçıyla kıyaslanamaz bence çünkü yetenek çok başka birşey

dağ ise yenilemez değil usta ve dayanıklı bir dövüşçü dağı yenebilir. oberyn dağı yendi zaten

Bu karşılaşmanın sonucunda Arthur Dayne rahat kazanır. Ayrıca oberyn’in dağ ile kapıştığı mevzuda mızrağında cok kuvvetli bir zehir vardı. Adam hilekarlığın allahını yapmış siz hala burda oberyn yendi diyorsunuz intikam icin yapti eyvallah sonucta ablasina tecavuz etti bebegini oldurdu ama normal bi dovuste oberynin o mevzuda o zehiri olmasa korkudan altına yapardı bu karsilasmada ise Oberynin mızrağında ister aynı zehir olsun ister farklı arthur onu doğrar arobert rhaegar mwvzusuna gelirsek ne savas psikolojisi arkadaşlar rhaegar mızrak dovusunde iyi diyorsun arthur dayne onun yakin arkadasi oldugu icin ve barristan selmyde targaryen yalakasi oldugu icin bilerek yenildiler rhaegar trident savasinda yurek yese roberti alamazdi adam tek atti rhaegara

Cevap verdiğim arkadaş mızrak diye tabir ettiği için ben de aynı tabiri kullandım. Şövalyelerin kullandığı mızrak çeşidi kargıdır ki bu da mızrak olarak geçer. Mızrak bunların genel adıdır.

Mızrak yakın dövüş için ideal silah falan değildir. Piyadeye karşı hiçbir şekilde üstünlüğü yoktur. Gregor Clegane’in yaptığı gibi mızrak kılıçla çok rahat parçalanabilir. Çünkü sadece uç kısmı keskindir. Bu arada Oberyn’in düelloda kullandığı silah senin düşündüğün tarzda mızrak değildir, Teber çeşidi bir mızraktır, altı üstü yanı her tarafı keskindir, mızrak ise sadece atlı askerlere karşı etkin bir silahtır ve sadece uç kısmı kesicidir.

Herhangi bir araştırma ile de bunu çok iyi anlayabilirsin ki mızraklı diye tabir edilen bütün askerler yanlarında kılıç taşırlar nedenini bir araştır istersen :slight_smile:

Daha önce de bahsedildiği gibi Oberyn Martell Arthur Dayne ile aynı kulvarda değil. Yani bir Barristan Selmy,Jaime Lannister,Gerold Hightower,Aemon Targaryen olsa karşılaştırılabilir ama Arthur bariz Oberyn’i alır.

Dur sana anlatıyım.Orada mızraklar meléé dediğimiz ucu keskin ve gerçek mızraklar değil.O tür mızraklar atın hızından dolayı kalkanı deldiği için Şarlman sonrası dönemde kaldırılıyor ve kalkanı ittirecek basit ‘‘sahte sopadan bozma asalar’’ kullanılıyor.Kazalar da bunun sayesinde sadece düşerken oluyor ki bu da acemiler yüzünden oluyor.Kısacası Arthur Dayne ve Barristan Selmy gibi ensesi kalın yiğit insanlar bu işin vuruşundan tut nasıl oturulması gerektiğine kadar bütün nizamı bildikleri için karşısındaki rakibe öldürücü darbe vurmazlar.Lakin bu onursuzluğu Dağ yapabilir.

Turnuva, basit bir Orta Çağ savaş oyunudur.Her şey kurallarına ve nizamlarına göre oynandığı taktirde hiçbir tehlike arz etmez.Amaç da zaten o ‘‘sahte sopadan bozma asaları’’ kalkana vurmaktır.Çok da profesyonellik istemez.

Kusura bakma, ben Game of Thrones’un Şarlman sonrası dönemde geçtiğini unutmuşum. Zaten atla hızlanıp rakibe vurmaları da rakibe uygulanan gücün/şiddetin azaltılması için, kimsenin canının yandığı falan yok.

Uzun bir kapışma yaşanır ama Arthur alır

Yaşansaydı seride nerdeyse en iyi kılıç kullanan adamlardan ününü duyduğumuz kadarıyla Arthur Dayne alırdı gibi geliyor.
Jaime’nin kral muhafızlarına dediği üzere bir eliyle işerken diğer eliyle 3 ünüzü birden öldürebilirdi.

Bence daha tahmin edilemez vs Arthur Dayne vs Barristan Selmy olur.

Arthur Dayne barristan’ı rahat alır