Oyun Anıları

Ehe , ehe . Evet arkadaşlar bu başlık altında istediğiniz oyun anınızı paylaşabilirsiniz.

İlk ben başlayayım ;

Oyun: Crusader Kings 2 GOT Modu

Yeni güncellemede direk Ned’i alıp, Robertın İsyanından başladım.Başıma gelenleri tek tek anlatayım istedim;

Bölüm 1

Öncelikle ; Kuzeyden topladığım 18 bine yakın asker ile KL’e gidip , Roberta yardım etmek için düştüm yollara…Tabi yolda bir kaç Targaryen ordusunuda ezmedim değil ama bunlar önemli değil, neyse.Asıl planım KL’i 16 bin kişilik Baratheon ordusu ile kuşatan Robert’a gelen ataklara karşı tampon bölge oluşturmakdı.Zaten Nehirova ve Vadinin büyük orduları sayesinde bu tamponu rahat kurarız diye düşünmüştüm fakat hiçde düşündüğüm gibi olmadı.İlk önce Roberta arkadan 20 binlik bir Tyrel ordusu vurdu.Bunu üzerine Robertda 5 bin kişiye inen ordusu ile Duskandale kaçtı.Daha sonra Nehirovanın 10 binlik 15 binlik orduları Ejderha Kayasından gelme Targaryen ordularına teker teker av oldu , birçok nehirova lordu esir düştü.Bende bu olanlara karşı davamdan vazgeçmeyip, bir şekilde KL’e uzanan yolumda sarsılmaz adımlarla devam ettim.

KL’e ilk ulaştığımda ilk işim etraftaki dağınık Kraliyet ordularını püskürtmek oldu , bu sayede Robertın KL’i tekrar kuşatması için ona yol açıyordum. Fakat Randly Tarly’nin Robertı dağıtan ordusu aynı şekilde benide pusuya düşürdü.İlk başta kazanacağımızı düşünüyordum , fakat Tarlylerin amansız okçuları ordumun merkezini düşürdü ve daha savaşın ortasında iken esir alındım bu sırada kendisine Kuzeyi emanet ettiğim Roose Bolton 8 yaşındaki , Benjenin kızı , benim yeğenim olan Lyandaa Starkı suikast yolu ile öldürtüyor.Bu haberi alır almaz Roose Boltonu yakalama emri verdirtiyorum bunu duyan Roose Bolton bir kaç haneyi daha yanına katıp isyan bayraklarını çıkarıyor.Tabi bende o sırada Randly Tarly tarafından menzile götürüldüğüm için bir çare oturup olaylara uzaktan müdahale etmeye çalışıyorum. İlk olarak Ayı Adası Lordu Jeora dağılan ordumu emenat edip ‘‘Kuzeyi almadan geri gelme !’’ mesajını yolluyorum.Bizim cesur Jeorda dağılmış olan 7bin kişil Stark kuvvetlerini Nehirova topraklarından Moat Cailine kadar yürüttürüyor.Kuzeye vardığında durum umduğundan daha karışık çıkıyor. Umberler ayrı bir yanda isyan çıkartmış Boltonlar ayrı biryanda Wolfswood ayrı biryanda…Jeorda bütün kuvvetiyle başlıyor Kuzeyi temizlemeye…

Bütün bunlar olurken Roberta bir darbe daha geliyor ve kardeşi Stanniste esir düşüyor.Sonracığıma Robert KL’nin artık alınamayacağını anlayıp evine yani Fırtınalar diyarına geri dönüyor.Tabi evini beklediği gibi bulamıyor.Dorneliler güneyden Tyrlerlar batıdan Fırtına Diyarına yiyip bitidiğini görüyor.Hal böyle oluncada Robert içindeki isyanın ateşini söndürüp davasından ve Lyannasından vazgeçiyor.Tüm bunlar olurken Lannisterlar tüm soğuk kanlılıkları ile tarafsızlıklarını koruyup , olan biteni izlemeye devam ediyor.

Bütün bu olayların sonrasında

-Robert isyanı Kuzey,Vadi ve Nehirova lordları için büyük bir hayal kırıklığı ile sona eriyor.
-Rhegarın kaçırdığı Lyanna Stark, Stark hanedanlığı tarafından geri alınıyor ve Nehirova lordu Edmure Tully ile gönülsüzde olsa evlendiriliyor.
-Stannis Demir Tahtın sahibi Rhaegar Targaryen tarafından zindana hapis ediliyor,
-Winterfell Lordu Ned Stark Randly Tarlye ödenen 250 gold ile serbest bırakılıyor,
-Roose Bolton ve yardakçıları yakalanıyor.Roose Bolton sura gönderiliyor,
-Roose Boltonu yakalama görevinde duelloya çıkan Benjen Stark yenilip savaş alanında öldürülüyor,
-Gösterdiği kahramanlık sayesinde Kuzeyi tekrar düzene sokan Jeor Mormont ,Kuzey birliklerinin generali ilan ediliyor,
-Rhager Targaryen demir yumruk ilede olsa bütün Westerosu yine demir tahta bağlıyor…

Bölüm 2

Aegonun  İsyanı

Evet , yanlış duymadınız bu bölümde başımdan geçen Aegonun İsyanını anlatacağım.

İlk yazımda Rhaegarın Demir tahtı demir yumruk ile iyi mücadele ederek kazandığını söylemiştim.Bu bölümde ise tahtın gücünün Rhaegarı yavaşça delirtmesine tanıklık edeceğiz…

İsyan bitmişti kaybetmiştik , Robert Fırtına Burnunda , Stannis Kings Landingde hapiste , ben ise Kışyarında ,uzun süren savaşın yorgunluğunu üzerimden atıyordum.Aynı zamanda 38-39lu yaşlara gelmem sebebi ile kendime velihat yapma denemelerim de tüm hızıyla devam ediyordu .Fakat bu denemelerin çoğuna başarısızlık hakimdi.Zaten başarısız olan isyanımızdan sonra tanrılar ,önce benden intikam alma hakkımı , şimdide çocuklarımı alıyordu.Tamam ,Catelyn iyi, güzel ve kibar bir kadındı fakat 10 yılda sadece 2 çocuk doğurmuş ve bunların biri 1 yaşında diğeride 8 yaşında aynı hastalıktan ölmüşdü.Ama yılmayıp devam ediyordum.Fakat o deneme süreçlerinde Winterfella gelen bir mektup olayları epey bir karıştırmıştı.

Mektup ,Kralın Diyarındandı. Mektupta kral , ‘’ Seni Kışyarında değilde Kings Landing zindanlarında görmek beni çok daha mutlu eder , Lord Stark .Sen ne zaman gelip bu zindanlardan birine girersin ancak o zaman ben kendi canımdan endişe etmeyi bırakabilirim’’ yazıyordu.
Bu mektubun üzerine hiçbir söz söylemeden , atlayıp atıma ,gidiyorum Kralın Diyarına…

Fakat yolda iken kafamda hep isyan fikirleri gezinip duruyor.Evet ,belki Robert içindeki isyan ateşini söndürmüş olabilirdi Evet, ben gidip kız kardeşime tecavüz eden adama karşı bütün 7 Krallık önünde boyun eğmişde olabilirdim.Fakat üzeri masmavi buzla kaplanan isyan ateşim sanki bir türlü rahat durmuyordu, belkide yalnıza bir kıvılcımı bekliyordu…Bilemiyordum. Fakat başarısız olan Robertın İsyanından sonra Kuzey Lordları ile aram iyicene açılmıştı , şimdi bütün Kuzeyi çağırsam bile ancak 7-8bin asker toplayabilirimdim tebi birde cesur Nehirova lordlarını arkama katardım.Fakat bu tamamen bir cinayet olurdu.Diyarda son savaşın açtığı yaralar daha kapanmamışken böyle birşeye tenezzül edemezdim .

Bütün bunlar kafamda takıla dursun , ben usulca Kings Landing’e beni bekleyen zindanıma doğru , yeni doğan güneşle beraber atımı sürüyordum.

(Ve daha sonra Kings Landing’e girip , Stannis Baratheonla aynı hücreyi paylaşıyorum. Orasıda ayrı bir olay.)

Bütün bunlar olurken de 44 yaşına gelmiş Demir Tahtın tek hakimi, sahibi ve kralı olan Rhaegar delilik krizleri geçirmeye başlıyor.İlk olarak Robertın İsyanında çok az rol oynamış ben deniz Winterfell Lordu ,Lord Eddard Starkı zindana attırıyor.Daha sonra kendi karısı, Dorne’nin Ellia’sını önce zindana attırıp sonrada, zindanda ,acımasızca öldürtüyor.Bütün bu olaylar gerçekleşirken Stannisde bende buradan kurtulamayacağımızı düşünmeye başlıyoruz.Biz zindanda çürüye duralım.46lık Rhaegar, bu seferde Yüksekbahçenin eşsiz güllerinden olan Olenna Tyrell ile evleniyor.

İşte bütün olaylar bundan sonra gerçekleşiyor.Benjenin yaşayan teki oğlu Damon Stark beni zindandan kurtarmak için yüklü bir parayı Rhaegara öneriyor Rhaegarda bunu kabul edip bana özgürlüğümü geri veriyor.Daha sonra ben Winterfella gidip Kuzeyi tekrar yönetmeye tam başlayacakken yeni bir haber geliyor.Prens Aegon kız kardeşi Rhaenys ile evleniyor.Tam iyi güzel derken , yeni bir haber daha geliyor , yeni bir mektup daha…

’’ Ben Aegon Targeryan , Ejderha Kayası Lordu .Kendimi bugünden, zamanın sonuna kadar, demir tahtın hakimi ve sahibi ilan ediyorum , kim olurda davamda bana yardım edecek olursa , aynı cömertliği tahtı ele geçirdiğimde kat ve katını görecektir’’.

Bundan sonra ki olaylar zaten göz açıp kapayıncaya kadar hızlı gerçekleşiyor.Önce Yüksekbahçe ardından Nehirova derken ,bütün krallıklar Aegonu demir tahtın kralı ve tek hakimi ilan edip ona karşı geleni hain ilan ediyorlar.Bunun üzerine aldığı haberlerle şoka uğrayan Rhaegar 10bin kişilk ordusu ile oğlunu öldürmeye Ejderha kayasına doğru yola çıkıyor. Fakat yolda önünü Ser Rymanın yönettiği 45bin kişilik Tyrell ordusu kesiyor.Rosby ovalarında iki ordunun harbi epey bir kanlı oluyor .Müzisyenler o savaşta Rheagarın insan üstü bir şekilde dövüştüğünü söyler durur fakat bu Rhaegar için bir şeyi değiştimiyor.Rhaegar yeniliyor.

Bir yıla yakın bir zamanda Aegon yeni Kral oluyor ve Yedi Krallığın bütün lordları , Rhaegarda dahil olmak üzere Aegonun hükmünü kabul etmek zorunda kalıyor.

Olayların kısaca özeti ;

-Rhaegar Targaryen, ilk oğlu Aegon Targaryen tarafından tahtdan indiriliyor,

-Tyrion Lannister, kendisini pek sevmediği halde Aegon Targaryenin Kralı Eli oluyor,

-Damon Stark amcasını zindandan kurtardığı için kendisine bizzat Lord Ned Eddard Stark tarafından Wolfswood Lordluğu veriliyor,

-Aegon babasına duyduğu saygı nedeniyle, babası ölene kadar krallığı Ejderha Kayasından yönetiyor,

-Greyjoy hanesinden Asha Greyjoy Lord Eddard Stark’ın önerisi sayesinde Kuzey lordlarından Lord Helman Poole ile evleniyor,

-Lyanna Stark , Edmure Tully’e tamamen sağlıklı 3 erkek 1 kız veriyor,

-Aegonun isyanından önce vefat eden Lord Tywinin yerine, devletin başına Tyrion Lannister geçiyor,

-Jamie Lannister Kral muhafızlarına olan görevini sürdürüyor,

-Cercei Lannister Nehirova lordlarından Lyman Darry ile evleniyor,

-Stannis Baratheon Kral Aegon Targaryen tarafından serbest bırakılıyor.

Son Bölüm

‘’Ben Ned Eddard Stark , Winterfell lordu ve Kuzeyin koruyucusu.Bu benim size hayatımın son yıllarının öyküsüdür.Bu anlatacağım hikaye Kuzeyin öyküsüdür…’’

Uzun yazın son aylarındaydık. Kış artık kapıya gelmekten çok daha öteye geçmişti.Her gün Wolfswood veya Kings Source’dan , soğukdan donan kişilerin ölüm haberleri geliyordu.Kış gerçekten gelmişti.Fakat bu beni umutsuzluğa değil yeni arayışlara sürüklüyordu.Kız kardeşimin kocası Nehirova lordu, Edmure Tullyden her ay, ağarlaşan kış şartları hakkında bilgi alıyordum.Ve Kuzeyden gelen bu gecikmiş rüzgarın ,artık benim arkamdan esmesi için eski tanrılara dua ediyordum.

Kafamda ki planlarım için ,İlk önce Ayı Adasında en önemli lordlarımın katılacağı bir turnuva düzenliyorum.Bu turnuvada önemli lordlarım ile yaptığım toplantılardan büyük destek görüyorum.Aynı şekilde ,aynı desteği daha sonra Nehirova Lordu Edmureden de görüyorum, bana hazır olup olmadığımı onun çoktan hazırlıklara başladığını söylüyor.Bütün bunlar gelişirken bende boş durmayıp Üstat Wendel’e taç giyme törenini hızlandırmasını için bilgi veriyorum.

Yaklaşık biray sonra hazırlıklar devam ederken , Fırtına diyarından bir haber alıyorum.

Robert Baratheon Kral Aegon tarafından tutuklanıp zindana atıldı diye, daha sonra da Kral Aegondan bir mektup alıyorum.Mektupta beni kraliyet ordusunun başına geçirmek istediğini okuyorum.Ve bu gelen haberlerin tamamen bir oyun olduğunu fark ediyorum.

Kral Aegon aptal biri değildi.Robertın isyanından sonra gerilemeye düşmüş Fırtına diyarı onun gözünü korkutmuyordu artık .Onun için çok büyük bir tehlike vardı .Kış gelmişti ve hergün daha da güçlenen Kuzey , Aegonu endişelendiriyordu . Tabi buna Nehirova lordları ile kuduğumuz yakın müttefikliğinde etkisi vardı.Aegonun ,Kuzeyin sadakatinden emin olabilmek için yaptığı bu teklif kendini çabucak ele veriyordu.Bu krallığın zayıfladığına bir işaret idi.Kral daha fazla isyan istemiyordu.

Kraliyetin heryerinden hergün farklı bir haber geliyordu.Bir gün, bazı Dorne lordlarının Martellara karşı çıktığı isyan çıkardığı .Bir gün, dağ klanlarının 15 bini geçen bir asker sayısı ile hem Vadiyi hemde Kraliyeti tehdit ediği.Bir gün Summerhall lordu olan , Rheagarın Derlinin Unellasından olan piçi ,Matthos Targaryenin ,Fırtına lordlarını arkasına aldığı… Aegon kesinlikle bunlardan hazzetmiyordu.Ve babasını saf dışı bırakarak ele geçirdiği tahtı ,elinde tutmak için son kozlarını oynuyordu.

İşte tüm bunlar ola dursun.Robertın tutuklanması benim için bardağı taşıran son damlaydı.Artık daha fazla Targaryen deliliğine katlanamazdım.İri Jona bütün askerlerin Moat Callinde toplanması gerketiğini söylüyorum.Oda 1 ay içinde 20 binden fazla adamımı Moat Callinde topluyor ve bu sayıyı günden güne artırıyordu.Aynı şekilde ,Edmure de bütün garnizonlarını Harrenhalla taşımaya devam ediyordu.Evet, belki bu haberler Lannister ve Vadi lordlarını biraz şüphelendirmiş olabilirdi fakat bu saatten sonra bunlar önemsenmeyecek değildim.Artık harekete geçme vaktiydi.

ilk olarak Kuzeydeki Kral olarak tacımı giymeliydim.Kuzey Krallarının tacı: 9 kuzey kılıcını temsil eden 9 siyah demir üzerine , ilk insanların rünlerinin bulunduğu ve bu 9 siyah demirin dövülmüş bronz ile birleşmesiydi.
Winterfell de Kuzeyin tacını giyerken aynı zamanda Balon Karstark’ın başlattığı ‘’Kuzeydeki Kral ‘’ tezehüratı da bütün lordlara yayılmış ve bu ses meşalelerin ışığında bütün gölgeler ile birlikte Winterfell salonlarının duvarlarında dans edip duruyordu.

Ve artık tacı takıp, kral olmuştum.Evet, artık Kraldım.Kuzeydeki Kraldım ,Kuzey Kralıydım…

Daha sonra bu haberi Üstat Wendel yolu ile bütün diyara yollattırıyordum.Bundan sonrası daha karışıktı.Tacı taktıktan birkaç gün sonra hemen ordum ile buluşmaya Moat Calline doğru yola koyuldum. Orda, Moat Callinde beni ilk karşılayanlar İri Jon ve Howland Reed oldu.Ve sonra orda 27bin Kuzeyli asker ile İkizlere doğru yola çıktık.

Gelen haberler umut vericiydi.Edmure Tully çoktan Kral diyarındaki şehirleri kuşatmaya başlamıştı.Artık Aegon ile aramızda duran tek küçük pürüz ; Lannisterların, Tyrion Lannister himayesinde 25 binden fazla adam ile Nehirova topraklarından geçtiğiydi.Tyrion akıllı bir adamdı .Bütün orduyu Nehirovadan geçirip Edmure Tully’i Demir tahtın orduları ile sıkıştaracaktı.Bunu benim kadar Edmurede biliyordu.Bu yüzden hızlı olup Edmureyi Lannisterlardan önce yakalamalıydım.

Bundan birkaç hafta sonra Freylerin ikizlerini geçip Harrenhalla kadar yürüyoruz yolda Kral Aegonun 10 bin kişilik paralı askerlerden ordusu ile Edmure Tullye doğru yol aldığını duyuyoruz.Bu bizi iyicene kamçılıyor.Fakat uzun yol gitmemiz ve kış şartları nedeniyle orduda hastalıklar kol gezmeye başlıyordu.27bin kişilk Kuzey ordusu 24 bine kadar geriliyordu.Bunun üzerine, İrijon ve süvarilerini yanıma alıp 10 bin kişi ile ordudan ayrılıyorum.Geri kalan 14 bin kişiyi ise kendisine çok güvendiğim : Howland Reede bırakıyorum.

İlk olarak , Kral diyarı topraklarına girdiğimde.Rosby ovalarında Nehirovanın 10 bin kişilk ordusunun etrafını Casterly Rock aslanların, sardığını duyuyorum.Hemen İri jonu sağa kendimi sola ve Barlon Karstarkıda merkeze dikiyorum.Ve Rosby ovalarına doğru yola çıkıyoruz.

Gecenin ilk saatlerinde yağan yağmur ile beraber Rosby ovalarında Lannisterların üzerine arkadan saldırıyoruz.Sersemleyen Lannister ordusu düzene girmek için çabalıyor. Hakta, Tyrion Lannister bazı lordlarını ve onların askerlerini , durmadan üzerlerine gelen Kuzey süvarilerinin akınlarına karşı kalkan olarak, öne atıyor.Fakat nafile! İri Jon bu hamleyi görüp akınları iyicene hızlandırarak Lord Gregorun köpeklerinin üzerine biniyor.
Tüm bu olanlardan sonra Lannister kuvvetleri sabahın ilk ışıklarında mağlup ediliyor.Savaş alanında zafer sonrası ilk lordlar ile toplandığımızda Tyrion Lannisterın kalan askerleri ile Westerlandse kaçtığı haberi kulağıma geliyorken , İri Jonun Kediler kükremez !diye öne atılıp , bağırması herkezin yüzünde ufak bir gülümseme bıraktııyor.Dakikalar sonra İri Jonun bu lafı askerlere ilham veriyor ve birkaç askerin söylediği söz bütün askerlerin dilinde hepbir ağızdan yayılmaya başlıyor .Dakikalar sonra 20 bine yakın kuzeyli ve nehirovalı ,aynı anda kükrüyor , ’’Kediler kükremez’’…

Lannisterların, Rosby düzlüklerine ki yenilgisini duyan Kral Aegon 10 bin kişik ordusunu Edgertondan çekip Kings Landinge götürüyor.Stark ve Tully kuvvetlerinin 35 bin kişiyi bulan birliklerinin Kings Landinge doğru yola çıkmasının ardından bunlarda yetmezmiş gibi Menzil lordları da kendi bağımsızlıklarını ilan edip, Kral Topraklarına güneyden giriş yapıyor.Bütün bu olanların ardından 4. Aegon savaşın kaybedildiğini anlayıp , Kuzeyin bağımsızlığını kabul ediyor.Ve onun hükümdarllığını Kral Diyarı ve Dornedeki lordların bazıları dışında kimse tanımıyor.Ve Eddardın hikayeside burda sona eriyor…

‘’İşte bu benim , Kuzey Kralının hikayesidir.Mimar Kral Brandon’dan ,Aç Kurt Kral Brandona kadar… Denizci Kral Brandondan oğlu Yangın Brandon’a kadar… Beyaz Limanı inşa eden Kral Jon’dan , Bataklık Kralını yenen Kral Rickard’a kadar…Bu Kuzeyin hikayesi , Kurtların geri dönüş hikayesidir…’’

Genel olarak toparlarsak;

-Ned Eddard Stark , Diz çöken Kral Torhenden sonra Targaryen himayesine giren Kuzeyi tekrar bağımsızlaştırıyor,

-Ned Eddard Stark’a onuru ile savaştığı için Dürüst Kral Eddard lakabı veriliyor,

-Nehirova Edmure Tullynin isteği ile Kuzeye katılıyor,

-Kuzey Kralı Eddard Stark duvarın arkasınıda Kuzey topraklarına katmak istiyor fakat ilerleyen yaşı ve zorlu iklim mücadeleleri yüzünden hastalanıyor ve 61 yaşında Winterfelle götürülüp vefat ediyor.

-Çoğu büyük hane , Kuzey isyanının başarısından sonra demir tahtın hükmünü reddediyor.(Dorne,Arryn,Lannister,Greyjoy,Tyrell)

-Robert Baratheon, Ned Starkın çabaları sayesinde 53 yaşında Kings Landing zindanlarından çıkartılıyor fakat bir yıl sonra doğal nedenlerden ölüyor.Yerine oğlu Steffon Baratheon geçiyor.

-Stannis Baratheon Dorne Prensesi ile evleniyor.

-Renly Baratheon, Yüksekbahçeden Margaery Tyrell ile evleniyor.

Güzel,tabi senin tarafından bakınca olaya güzel değil ama biz okuyucular için güzel :smiley:
Sanki oyun anını değilde kitap serisinden bir bölüm okudum gibi.

The Battle of Middle Earth 1

Oyunda Kötülerin görevlerini yapıyordum.Sarumanla Edoras’a saldırdım yaklaşık 190-200 askerim olmasına rağmen Rohirrim atlıları beni paramparça ediyordu.Bir kaç kez daha yenilince Trainer açarak Balrog’u çağırdım alayına girdi. :smiley: Güzel bir anıydı

Edoras zordu hakta ben sırf Edorasa girebilmek için bütün paraya kıyıp bütün orduya teker teker skill basmıştım.En sonunda her askerin kıçı başı ayrı parlıyordu ama Helms Deep beni o kadar etkilememişti.Savunması zor hucumu kolaydı.

Aynen bende Helms Deep’i kolay ele geçirmiştim.Destekleri gelene kadar yok etmiştim kaleyi :smiley:

Crusader Kings 2 Game of Thrones modu

26 bin kişilik kuzeyli ordumla güneye inmiştim. Her oyunumda yaptığım gibi King’s Landing’e doğru ilerlerken bir Targaryen ordusu ile karşılaştım. Aerys’e düello teklif ettim ama Kral Muhafızlarından Gerold Hightower kralı geri çekip öne çıktı. Uzun bir mücadeleden sonra Eddard Stark rahmetli oldu. O sırada orduda bulunan yeni Kışyarı lordu Benjen Stark da Gerold Hightower ile düello yaptı ve o da öldü.
Kışyarı Lordluğu Lyanna Stark’a kaldı. Savaşı kazandık tabi sonra Catelyn bir oğlan doğurunca kuzey ona geçti.

Minas Tirith de kızıl bir gündür.Mordorun orduları yaklaşıyorlardı.Asklerin gözünde korku vardı.Ama safa girmişlerdi.Mancınıklar hazır bekliyordu.Gandalf kapının arkasındaydı.Bir elit savaşçı birligiyle…Sura iyice yaklaşıldı.İlk kayıpı mordor verdi.Savaş artık başlamıştı.Gondorlular hızla kayıp veriyordu.Kapıda kırılacak gibiydi.Kapı açıldı gandalf ve elit birlik karşı atakda bulundu.Bu arada sura kuleler koyulmuş askerler surlardanda saldırıyordu.Hemen 2.bölgeye geçildi.Bu arada nazgullerde gelmiş.Ebemizi ağlatıyorlardı.Okçu kuleleri inşa edilmiş nazgullerinbir çoğu öldürülmüştü.Sonra bir boru sesi.Herkesin gözler tek bir yere dikildi.Rohan bayragı.Gelmişlerde.Geldikleri her yeri süpürdüler.Ama daha atak bitmemişti.Mumakiller gelmişlerdi.Rohan atlıları için fısdı bunlar.Çoğunu kestik.Ama hep geliyorlardı.Troller çok zorlyordu.Artık ümiyimizi kaybetmiştik.Baygın bakışlı aragorn ve 3’lü senfonizi gelip bizi kurtarana kadar :smiley: Sonra oho dağıttık ortalıgı.

Herkes yazmış bende yazayım bari. Crusader Kings II GoT Modu

Robert Baratheon oldum oyunumda. 19.000 kişiye yakın ordumla Kuzey’e Crownlands bölgesine gittim. Birçok küçük çarpışma oldu orada. Ama en sonunda en büyük ve sonuncu çarpışma oldu diyebilirim. Vadi, Fırtına Toprakları ve Üç Dişli Mızrak orduları birleşti ve benim komutamda 33.000 kişiye yakın bir kuvvet oluşturdu. Karşı tarafta ise Demir Taht, Menzil ve Dorne orduları birleşerek 29.000 kişiye yakın bir kuvvet oluşturdular. Aynı savaşta hem Aerys’i hemde Rhaegar’ı öldürerek Targaryenların sonunu getirdim. Bir nevi Üç Dişli Mızrak savaşı oldu yani :slight_smile: Bundan sonra direnişleri kırıldı ve Tywin Lannister’ın benim safımda savaşa girmesiyle işleri tamamen bitti. Daha sonra Lyanna’yı hapisten çıkardım ve mutlu bir evlilik sürüyoruz şu anda. 7 tane çocuğumuz var :smiley:

Roberte yakışır şekilde :smiley:

O değil de Menzil’den çok az adam çıkmış. Yani oyunu bilmiyorum da o dikkatimi çekti. Şimdi yükleyeyim şu oyunu.

Sesli (ts-skype vs.) hamachi oynuyor musunuz?

Menzil’den sağlam adam çıkar da,o zaman Tyrell ordusunun sadece bir bölümü katılmıştır krala.Yoksa rahat 40-50k topluyorlar en baştan.(Oyunun sonraları Fırtına Toprakları bile o kadar topluyor gerçi)

Bölüm 2

Aegonun  İsyanı

Evet , yanlış duymadınız bu bölümde başımdan geçen Aegonun İsyanını anlatacağım.

İlk yazımda Rhaegarın Demir tahtı demir yumruk ile iyi mücadele ederek kazandığını söylemiştim.Bu bölümde ise tahtın gücünün Rhaegarı yavaşça delirtmesine tanıklık edeceğiz…

İsyan bitmişti kaybetmiştik , Robert Fırtına Burnunda , Stannis Kings Landingde hapiste , ben ise Kışyarında ,uzun süren savaşın yorgunluğunu üzerimden atıyordum.Aynı zamanda 38-39lu yaşlara gelmem sebebi ile kendime velihat yapma denemelerim de tüm hızıyla devam ediyordu .Fakat bu denemelerin çoğuna başarısızlık hakimdi.Zaten başarısız olan isyanımızdan sonra tanrılar ,önce benden intikam alma hakkımı , şimdide çocuklarımı alıyordu.Tamam ,Catelyn iyi, güzel ve kibar bir kadındı fakat 10 yılda sadece 2 çocuk doğurmuş ve bunların biri 1 yaşında diğeride 8 yaşında aynı hastalıktan ölmüşdü.Ama yılmayıp devam ediyordum.Fakat o deneme süreçlerinde Winterfella gelen bir mektup olayları epey bir karıştırmıştı.

Mektup ,Kralın Diyarındandı. Mektupta kral , ‘’ Seni Kışyarında değilde Kings Landing zindanlarında görmek beni çok daha mutlu eder , Lord Stark .Sen ne zaman gelip bu zindanlardan birine girersin ancak o zaman ben kendi canımdan endişe etmeyi bırakabilirim’’ yazıyordu.
Bu mektubun üzerine hiçbir söz söylemeden , atlayıp atıma ,gidiyorum Kralın Diyarına…

Fakat yolda iken kafamda hep isyan fikirleri gezinip duruyor.Evet ,belki Robert içindeki isyan ateşini söndürmüş olabilirdi Evet, ben gidip kız kardeşime tecavüz eden adama karşı bütün 7 Krallık önünde boyun eğmişde olabilirdim.Fakat üzeri masmavi buzla kaplanan isyan ateşim sanki bir türlü rahat durmuyordu, belkide yalnıza bir kıvılcımı bekliyordu…Bilemiyordum. Fakat başarısız olan Robertın İsyanından sonra Kuzey Lordları ile aram iyicene açılmıştı , şimdi bütün Kuzeyi çağırsam bile ancak 7-8bin asker toplayabilirimdim tebi birde cesur Nehirova lordlarını arkama katardım.Fakat bu tamamen bir cinayet olurdu.Diyarda son savaşın açtığı yaralar daha kapanmamışken böyle birşeye tenezzül edemezdim .

Bütün bunlar kafamda takıla dursun , ben usulca Kings Landing’e beni bekleyen zindanıma doğru , yeni doğan güneşle beraber atımı sürüyordum.

(Ve daha sonra Kings Landing’e girip , Stannis Baratheonla aynı hücreyi paylaşıyorum. Orasıda ayrı bir olay.)

Bütün bunlar olurken de 44 yaşına gelmiş Demir Tahtın tek hakimi, sahibi ve kralı olan Rhaegar delilik krizleri geçirmeye başlıyor.İlk olarak Robertın İsyanında çok az rol oynamış ben deniz Winterfell Lordu ,Lord Eddard Starkı zindana attırıyor.Daha sonra kendi karısı, Dorne’nin Ellia’sını önce zindana attırıp sonrada, zindanda ,acımasızca öldürtüyor.Bütün bu olaylar gerçekleşirken Stannisde bende buradan kurtulamayacağımızı düşünmeye başlıyoruz.Biz zindanda çürüye duralım.46lık Rhaegar, bu seferde Yüksekbahçenin eşsiz güllerinden olan Olenna Tyrell ile evleniyor.

İşte bütün olaylar bundan sonra gerçekleşiyor.Benjenin yaşayan teki oğlu Damon Stark beni zindandan kurtarmak için yüklü bir parayı Rhaegara öneriyor Rhaegarda bunu kabul edip bana özgürlüğümü geri veriyor.Daha sonra ben Winterfella gidip Kuzeyi tekrar yönetmeye tam başlayacakken yeni bir haber geliyor.Prens Aegon kız kardeşi Rhaenys ile evleniyor.Tam iyi güzel derken , yeni bir haber daha geliyor , yeni bir mektup daha…

’’ Ben Aegon Targeryan , Ejderha Kayası Lordu .Kendimi bugünden, zamanın sonuna kadar, demir tahtın hakimi ve sahibi ilan ediyorum , kim olurda davamda bana yardım edecek olursa , aynı cömertliği tahtı ele geçirdiğimde kat ve katını görecektir’’.

Bundan sonra ki olaylar zaten göz açıp kapayıncaya kadar hızlı gerçekleşiyor.Önce Yüksekbahçe ardından Nehirova derken ,bütün krallıklar Aegonu demir tahtın kralı ve tek hakimi ilan edip ona karşı geleni hain ilan ediyorlar.Bunun üzerine aldığı haberlerle şoka uğrayan Rhaegar 10bin kişilk ordusu ile oğlunu öldürmeye Ejderha kayasına doğru yola çıkıyor. Fakat yolda önünü Ser Rymanın yönettiği 45bin kişilik Tyrell ordusu kesiyor.Rosby ovalarında iki ordunun harbi epey bir kanlı oluyor .Müzisyenler o savaşta Rheagarın insan üstü bir şekilde dövüştüğünü söyler durur fakat bu Rhaegar için bir şeyi değiştimiyor.Rhaegar yeniliyor.

Bir yıla yakın bir zamanda Aegon yeni Kral oluyor ve Yedi Krallığın bütün lordları , Rhaegarda dahil olmak üzere Aegonun hükmünü kabul etmek zorunda kalıyor.

Olayların kısaca özeti ;

-Rhaegar Targaryen, ilk oğlu Aegon Targaryen tarafından tahtdan indiriliyor,

-Tyrion Lannister, kendisini pek sevmediği halde Aegon Targaryenin Kralı Eli oluyor,

-Damon Stark amcasını zindandan kurtardığı için kendisine bizzat Lord Ned Eddard Stark tarafından Wolfswood Lordluğu veriliyor,

-Aegon babasına duyduğu saygı nedeniyle, babası ölene kadar krallığı Ejderha Kayasından yönetiyor,

-Greyjoy hanesinden Asha Greyjoy Lord Eddard Stark’ın önerisi sayesinde Kuzey lordlarından Lord Helman Poole ile evleniyor,

-Lyanna Stark , Edmure Tully’e tamamen sağlıklı 3 erkek 1 kız veriyor,

-Aegonun isyanından önce vefat eden Lord Tywinin yerine, devletin başına Tyrion Lannister geçiyor,

-Jamie Lannister Kral muhafızlarına olan görevini sürdürüyor,

-Cercei Lannister Nehirova lordlarından Lyman Darry ile evleniyor,

-Stannis Baratheon Kral Aegon Targaryen tarafından serbest bırakılıyor.

Flood olmasın diye üstteki mesajımı sildim.Şöyle başlayayım;

FIRE AND BLOOD! dedim ve Aerys ile başladım.Orduları Rosby’de topladım ve Menzil kuvvetlerinin de gelmesini bekledim.Bu sırada Robert hep yaptığı gibi kendisinden 5-6 kat fazla ordunun arasında King’s Landing’i kuşatıyordu.Olaylar beklemediğim kadar hızlı gerçekleşti.Eddard diğer oyunlara nazaran son hızla güneye inmiş,Arryn ise oyalanmadan güneye gelmişti.Ancak Nehir lordları kaleleri düşürmekle uğraştı.Bu da onların neredeyse 55k kuvvet toplamasına neden oldu.Elia’nın ölümüyle Cersei’yi Rhaegar’a yapınca Tywin atladı tabi bizim tarafa hemen.Onun yaklaşık 30k kuvvetiyle 65k ordu topladık.Dehşet savaş çıktı.

Düellolar;

Aerys vs Jon - FAIL
Rhaegar vs Stannis - WIN
Rhaegar vs Robert - FAIL
Jon Connington vs Eddard - FAIL
Lewyn Martell vs Benjen - FAIL (Ben bu oyunu oynadığımdan beri bir savaşta bu kadar düello görmedim)

Tabi savaşı moral bozukluğundan dolayı kaybettik.40 bin kişiyle Rosby’e çekildik.Onlar da 45 bin civarıydı.Nehir lordlarının toplanmasıyla 55k civarı oldular tekrar.Ama ayrı ayrı gezmeye başlamaları onlar için felaket oldu.Hepsini teker teker avladım.Robert elime düştü.

Sonra Robert dövüşle yargılama istedi.Salak mıyım,adamdaki martial 31,üstüne formidable fighter.Dedim ateş Targaryenler’in şampiyonudur.Yaktım diri diri.Storm’s End’e Krallık üstünde iddiası olmayan Renly oturunca savaş otomatik bitti.Şimdi Aegon VI olarak hüküm sürüyorum.

Rhaegar ayak üstü Cersei’yle de iş pişirmiş,bir kız doğdu.Onu da Renly’e yaptım ki bir daha dert çıkarmasın başıma.

Kendine iyi sağlama almışssın ,daha uzun yıllar isyan görmezsin…

Not:3.bölümü de yarın yazıp , Eddardın hikayesini bitireceğim arkadaşlar.

Son Bölüm

‘’Ben Ned Eddard Stark , Winterfell lordu ve Kuzeyin koruyucusu.Bu benim size hayatımın son yıllarının öyküsüdür.Bu anlatacağım hikaye Kuzeyin öyküsüdür…’’

Uzun yazın son aylarındaydık. Kış artık kapıya gelmekten çok daha öteye geçmişti.Her gün Wolfswood veya Kings Source’dan , soğukdan donan kişilerin ölüm haberleri geliyordu.Kış gerçekten gelmişti.Fakat bu beni umutsuzluğa değil yeni arayışlara sürüklüyordu.Kız kardeşimin kocası Nehirova lordu, Edmure Tullyden her ay, ağarlaşan kış şartları hakkında bilgi alıyordum.Ve Kuzeyden gelen bu gecikmiş rüzgarın ,artık benim arkamdan esmesi için eski tanrılara dua ediyordum.

Kafamda ki planlarım için ,İlk önce Ayı Adasında en önemli lordlarımın katılacağı bir turnuva düzenliyorum.Bu turnuvada önemli lordlarım ile yaptığım toplantılardan büyük destek görüyorum.Aynı şekilde ,aynı desteği daha sonra Nehirova Lordu Edmureden de görüyorum, bana hazır olup olmadığımı onun çoktan hazırlıklara başladığını söylüyor.Bütün bunlar gelişirken bende boş durmayıp Üstat Wendel’e taç giyme törenini hızlandırmasını için bilgi veriyorum.

Yaklaşık biray sonra hazırlıklar devam ederken , Fırtına diyarından bir haber alıyorum.

Robert Baratheon Kral Aegon tarafından tutuklanıp zindana atıldı diye, daha sonra da Kral Aegondan bir mektup alıyorum.Mektupta beni kraliyet ordusunun başına geçirmek istediğini okuyorum.Ve bu gelen haberlerin tamamen bir oyun olduğunu fark ediyorum.

Kral Aegon aptal biri değildi.Robertın isyanından sonra gerilemeye düşmüş Fırtına diyarı onun gözünü korkutmuyordu artık .Onun için çok büyük bir tehlike vardı .Kış gelmişti ve hergün daha da güçlenen Kuzey , Aegonu endişelendiriyordu . Tabi buna Nehirova lordları ile kuduğumuz yakın müttefikliğinde etkisi vardı.Aegonun ,Kuzeyin sadakatinden emin olabilmek için yaptığı bu teklif kendini çabucak ele veriyordu.Bu krallığın zayıfladığına bir işaret idi.Kral daha fazla isyan istemiyordu.

Kraliyetin heryerinden hergün farklı bir haber geliyordu.Bir gün, bazı Dorne lordlarının Martellara karşı çıktığı isyan çıkardığı .Bir gün, dağ klanlarının 15 bini geçen bir asker sayısı ile hem Vadiyi hemde Kraliyeti tehdit ediği.Bir gün Summerhall lordu olan , Rheagarın Derlinin Unellasından olan piçi ,Matthos Targaryenin ,Fırtına lordlarını arkasına aldığı… Aegon kesinlikle bunlardan hazzetmiyordu.Ve babasını saf dışı bırakarak ele geçirdiği tahtı ,elinde tutmak için son kozlarını oynuyordu.

İşte tüm bunlar ola dursun.Robertın tutuklanması benim için bardağı taşıran son damlaydı.Artık daha fazla Targaryen deliliğine katlanamazdım.İri Jona bütün askerlerin Moat Callinde toplanması gerketiğini söylüyorum.Oda 1 ay içinde 20 binden fazla adamımı Moat Callinde topluyor ve bu sayıyı günden güne artırıyordu.Aynı şekilde ,Edmure de bütün garnizonlarını Harrenhalla taşımaya devam ediyordu.Evet, belki bu haberler Lannister ve Vadi lordlarını biraz şüphelendirmiş olabilirdi fakat bu saatten sonra bunlar önemsenmeyecek değildim.Artık harekete geçme vaktiydi.

ilk olarak Kuzeydeki Kral olarak tacımı giymeliydim.Kuzey Krallarının tacı: 9 kuzey kılıcını temsil eden 9 siyah demir üzerine , ilk insanların rünlerinin bulunduğu ve bu 9 siyah demirin dövülmüş bronz ile birleşmesiydi.
Winterfell de Kuzeyin tacını giyerken aynı zamanda Balon Karstark’ın başlattığı ‘’Kuzeydeki Kral ‘’ tezehüratı da bütün lordlara yayılmış ve bu ses meşalelerin ışığında bütün gölgeler ile birlikte Winterfell salonlarının duvarlarında dans edip duruyordu.

Ve artık tacı takıp, kral olmuştum.Evet, artık Kraldım.Kuzeydeki Kraldım ,Kuzey Kralıydım…

Daha sonra bu haberi Üstat Wendel yolu ile bütün diyara yollattırıyordum.Bundan sonrası daha karışıktı.Tacı taktıktan birkaç gün sonra hemen ordum ile buluşmaya Moat Calline doğru yola koyuldum. Orda, Moat Callinde beni ilk karşılayanlar İri Jon ve Howland Reed oldu.Ve sonra orda 27bin Kuzeyli asker ile İkizlere doğru yola çıktık.

Gelen haberler umut vericiydi.Edmure Tully çoktan Kral diyarındaki şehirleri kuşatmaya başlamıştı.Artık Aegon ile aramızda duran tek küçük pürüz ; Lannisterların, Tyrion Lannister himayesinde 25 binden fazla adam ile Nehirova topraklarından geçtiğiydi.Tyrion akıllı bir adamdı .Bütün orduyu Nehirovadan geçirip Edmure Tully’i Demir tahtın orduları ile sıkıştaracaktı.Bunu benim kadar Edmurede biliyordu.Bu yüzden hızlı olup Edmureyi Lannisterlardan önce yakalamalıydım.

Bundan birkaç hafta sonra Freylerin ikizlerini geçip Harrenhalla kadar yürüyoruz yolda Kral Aegonun 10 bin kişilik paralı askerlerden ordusu ile Edmure Tullye doğru yol aldığını duyuyoruz.Bu bizi iyicene kamçılıyor.Fakat uzun yol gitmemiz ve kış şartları nedeniyle orduda hastalıklar kol gezmeye başlıyordu.27bin kişilk Kuzey ordusu 24 bine kadar geriliyordu.Bunun üzerine, İrijon ve süvarilerini yanıma alıp 10 bin kişi ile ordudan ayrılıyorum.Geri kalan 14 bin kişiyi ise kendisine çok güvendiğim : Howland Reede bırakıyorum.

İlk olarak , Kral diyarı topraklarına girdiğimde.Rosby ovalarında Nehirovanın 10 bin kişilk ordusunun etrafını Casterly Rock aslanların, sardığını duyuyorum.Hemen İri jonu sağa kendimi sola ve Barlon Karstarkıda merkeze dikiyorum.Ve Rosby ovalarına doğru yola çıkıyoruz.

Gecenin ilk saatlerinde yağan yağmur ile beraber Rosby ovalarında Lannisterların üzerine arkadan saldırıyoruz.Sersemleyen Lannister ordusu düzene girmek için çabalıyor. Hakta, Tyrion Lannister bazı lordlarını ve onların askerlerini , durmadan üzerlerine gelen Kuzey süvarilerinin akınlarına karşı kalkan olarak, öne atıyor.Fakat nafile! İri Jon bu hamleyi görüp akınları iyicene hızlandırarak Lord Gregorun köpeklerinin üzerine biniyor.
Tüm bu olanlardan sonra Lannister kuvvetleri sabahın ilk ışıklarında mağlup ediliyor.Savaş alanında zafer sonrası ilk lordlar ile toplandığımızda Tyrion Lannisterın kalan askerleri ile Westerlandse kaçtığı haberi kulağıma geliyorken , İri Jonun Kediler kükremez !diye öne atılıp , bağırması herkezin yüzünde ufak bir gülümseme bıraktııyor.Dakikalar sonra İri Jonun bu lafı askerlere ilham veriyor ve birkaç askerin söylediği söz bütün askerlerin dilinde hepbir ağızdan yayılmaya başlıyor .Dakikalar sonra 20 bine yakın kuzeyli ve nehirovalı ,aynı anda kükrüyor , ’’Kediler kükremez’’…

Lannisterların, Rosby düzlüklerine ki yenilgisini duyan Kral Aegon 10 bin kişik ordusunu Edgertondan çekip Kings Landinge götürüyor.Stark ve Tully kuvvetlerinin 35 bin kişiyi bulan birliklerinin Kings Landinge doğru yola çıkmasının ardından bunlarda yetmezmiş gibi Menzil lordları da kendi bağımsızlıklarını ilan edip, Kral Topraklarına güneyden giriş yapıyor.Bütün bu olanların ardından 4. Aegon savaşın kaybedildiğini anlayıp , Kuzeyin bağımsızlığını kabul ediyor.Ve onun hükümdarllığını Kral Diyarı ve Dornedeki lordların bazıları dışında kimse tanımıyor.Ve Eddardın hikayeside burda sona eriyor…

‘’İşte bu benim , Kuzey Kralının hikayesidir.Mimar Kral Brandon’dan ,Aç Kurt Kral Brandona kadar… Denizci Kral Brandondan oğlu Yangın Brandon’a kadar… Beyaz Limanı inşa eden Kral Jon’dan , Bataklık Kralını yenen Kral Rickard’a kadar…Bu Kuzeyin hikayesi , Kurtların geri dönüş hikayesidir…’’

Genel olarak toparlarsak;

-Ned Eddard Stark , Diz çöken Kral Torhenden sonra Targaryen himayesine giren Kuzeyi tekrar bağımsızlaştırıyor,

-Ned Eddard Stark’a onuru ile savaştığı için Dürüst Kral Eddard lakabı veriliyor,

-Nehirova Edmure Tullynin isteği ile Kuzeye katılıyor,

-Kuzey Kralı Eddard Stark duvarın arkasınıda Kuzey topraklarına katmak istiyor fakat ilerleyen yaşı ve zorlu iklim mücadeleleri yüzünden hastalanıyor ve 61 yaşında Winterfelle götürülüp vefat ediyor.

-Çoğu büyük hane , Kuzey isyanının başarısından sonra demir tahtın hükmünü reddediyor.(Dorne,Arryn,Lannister,Greyjoy,Tyrell)

-Robert Baratheon, Ned Starkın çabaları sayesinde 53 yaşında Kings Landing zindanlarından çıkartılıyor fakat bir yıl sonra doğal nedenlerden ölüyor.Yerine oğlu Steffon Baratheon geçiyor.

-Stannis Baratheon Dorne Prensesi ile evleniyor.

-Renly Baratheon, Yüksekbahçeden Margaery Tyrell ile evleniyor.

çok başarılı bir yazı olmuş devamını bekliyoruz

Age ofa ilk başladıgımda izlediğim filmlerden etkilenerek kralıda sefere yolladım hemde en önde rakip okçular hemen öldürdü bizim jiyanfrancoyu kaybettim oyunu :smiley:

Sağ olasın da bu hikayenin son bölümüydü .

Canım çekti şimdi bende mi başlasam acaba :oh:

Ben size Türkjedi in da olduğu bir ck2 multisini anlatayım.

Ben Mauretina Sultanı,
Türkjedi Musul Beylerbeyi,
Oguz da “Oghuz” (:biggrin:) du.

Multimizde büyük bir savaş yaşadık ve bu savaştan önceki durumlar şöyleydi:

Ben Mauretina da bir emirlikle başlamıştım. Sultanı yenip kendimi yeni sultan ilan ettik ten sonra batı afrika da ki çoğu yeri aldım. Ekonomiye çok önem vererek gelişiyordum ve en iyi şehrim olan Marrakech dünya da ekonomisi en iyi olan ikinci şehir, diğer şehrim infa ise üçünce şehir olmuştu. Yani baya bir zengindim ama o büyük savaşta şansımıza hiç param kalmamıştı.

Jedi musulda takılıodu. Bi türlü ölmek bilmeyen alp arslan yüzünden git gide zayıflaşıyordu. Alp arslan sürekli bölgelerini falan alıyor, yasaları zorlaştırıyordu. Ayrıca çok da güçlüydü. Yani jedi pek bir şey yapamadı bu oyunda diyebilirim.

Oguz “Oghuz” olarak ilk önce kendi taktiğini yapıp oyun başlar başlamaz tüm vasallarını hapse tıkdı ve sonra da ülkeden kovdu. Böylece demesneleri tavan yapti. Bu şekilde güçlendikten sonra önce hazarin harita da görünen tüm doğu tarafini aldı (yanlış hatırlıyor olabilirim). Sonra da Cumania dan isyanlar sayesinde kopan bazı yerleri falan aldı ama çok değildi bunlar. Bu arada Cumania da alışılmadık şekilde batıya doğru akıp gitmişti. Oguzda Gürcistana yöneldi ve orayı yıktı. En son Cumania onu iyicene sıkıştırmaya başlamıştı ve o zaman büyük savaş başladı…

Oguz tüm cumania ya savaş açmıştı (valla ne şekilde yaptı hiç sormadım) Onun paralı askerlerle birlikte 10k ordusu vardı. Benim 20k gücünde tamamen ülkeme ait olan bir ordu vardı. Ama İber adasında yaptığım fetihler yüzünden biraz zayıflaşmıştım. Yine de 10k çıkartabildim. Ama en zengin ülkelerden biri olmama rağmen paralı asker de çıkartamadım. Sonunda ordumu topladım, oguz savaşı ilan etti ve benle jedi da yola koyulduk. Jedi oguzun savaşına ne yaptıysa katılamadı o yüzden ordusunu geri çekmek zorunda kaldı. Ama ben katıldım ve ordumu oguzun başkentine hiç bir tehditle karşılaşmadan getirmeyi başardım. Oguz biraz daha ordu toplamış 15k asker yapmıştı. Cumania da bir 20k asker vardı ve oda ülkesinde orduyu toplamıştı. Amacımız birlikte hareket etmekti ama bunun yerine değişik bir strateji kullandık. Ben Cumania ordusunu sürekli üstüme çekip ondan kaçtım ve oguz da sürekli kuşatma savaşı yaparak zaman kazandı. Bu şekilde Cumania yı yendik ve yanlış hatırlamıyorsam cumania ordusu biraz küçülmüştü ve bizde en son noktayı ordusunu yenerek koymuştuk. Ama tam hatırlayamıyorum. Savaşın sonunda oguz 8-9 bölgeye sahipken birden bire koskoca bir sultanlığı yönetir oldu. Çok güçlenmişti.

En son bu multiye devam edelim dedik. Biraz oynadık ama bana haçlı seferi falan oldu. (multide yenemedim ama single da mahvettim. Üstelik benden çok orduları vardı :biggrin:) Oguz istiyordu oynamak ama jedi istemiyordu o yüzden dağıldı bu multi oyunu. Ama saveler duruo sanırım :smiley:

Benim oyun anlatımlarım çok iyi değildir bu yüzden olayları direkt olarak aktarıyorum.
Eddard Stark’ı seçtim. Birkaç ayarlama yaptıktan ve müttefik bulduktan sonra isyan ettim bağımsızlık için. Ordularımı toplamam biraz sıkıntılı oldu. Karstarklar ve Skagos’un Maganrları destek vermediler bana. İsyan halinde olduğum için ikisini de sonraya sakladım. Ordumu önce Kışyarı, ardından Moat Cailin’de topladım. Mormontları ve Boltonlarıda arkadan saldırmakta olan kraliyet kuvvetleri için geride bıraktım. Moat Cailin de 16 bin küsür asker toplandı ayrıca Tullyler ve Arryn haneleri de benim yanımda yer aldı. Ben Moat Cailin’den güneye hiç gitmedim ama Robert nasıl olduysa Nehir ve Arryn topraklarını geçip Moat Cailin’e kadar geldi ve ordusu yoplam 13 bin kişiydi. Savaşa hemen başladık sağ ve sol kanatlarındaki kumandanlar ölmüştü ve tam o sırada Kral Muhafızlarından Barristan Selmy ile düelleyo başladım. E haliyle yaralandım ama pes etmedim tekrardan saldırdım ve bu benim sonum oldu. Eddard öldü ve isyanda sona erdi. Daha önceden Jon’u meşrulaştırmış olduğumdan yeni lord Jon oldu ve Robert ile birlikte, Mace Tyrell’in isyanını bastırmaya gittik. Birkaç zafer kazandım ve Mace öldü, yerine Willas geçti.

Yüksekbahçe’yi kuşattım ancak tam o sırada Balon bana savaş ilan etti. Ordularımı hemen geri çektim ve savaş hazırlıklarına başladım ancak bir yıl boyunca hiç bir saldırı olmadı ancak 1 yıl sonra bir baktım ki Balon Skagos’a çıkartma yapıyor. Aynı anda Taşlı Kıyı’ya çıkmış ve orayı almış. Hemen orduları topladım ve Torrhen Kalesi’ne doğru gelen kuvvetleri yendim. Tam o sırada başka bir demiradam kuvveti boğaza çıkmış ve feverı ele geçirmiş. Ordumu ikiye böldüm ve birini Skagos’tan anakaraya çıkmış olan ve Fok Körfezini ele geçiren kuvvetin üstüne diğerini ise feverdan Moat Cailin’e yürüyen kuvvetin üstüne gönderdim İki kuvveti de kolayca yendim ve Balon barış teklif etti. Taklifi kabul ettim ve Balon esirim oldu. Daha sonra dövüş ile yargılanma talep etti ve benim şampiyonum olan Sör Rodrik, Victarion’a yenildi ve Balon serbest kaldı. Daha sonra ekonomim çok hızlı gelişmeye başladı ve buda beni isyan etmeye teşvik etti. Tekrardan kraliyete isyan ettim ancak bu seferki daha kolay olacakti çünkü artık Robert değil vekil olarak Cersei hükmediyordu. Ancak işler tahmin etmediğim gibi gitmedi, Tullyler ve Arrynler kraliyet tarafına geçti. İlk kraliyet ordusunu Moat Cailin’de yendim ancak ayı adası’na 24 bin kişilik bir ordu çıkmıştı ayrıca güneyden 20.000 ve 24.000lik Tully-Arryn orduları yaklaşıyordu. Kuzey önce gelir dedim ve kuzeydeki orduyla Torrhen Kalesi’nde karşılaştık. Savaş çok sert geçti ancak sonunda kraliyet güçleri kazandı ve ben teslim oldum.