Oyun Anıları

rome total warda türk yok. adamalr mediaval total wardaki türk yerlerini bile türklükten çıkarmışlar ayrıca

İskitler tarihte türk olarak geçiyor yani türkler var oyunda göçcebe olarak geçiyorlar sadece.

Rome 2 oynayamayı beceremedim bir türlü ben hep isyan çıkıyor grafikleri iyi olan oyunları sevmiyorum zaten en iyisi medieval 2 total war

iide bunu sen diyorsun ama direk türk olarak geçemdiği için diğerleri onu anlamaz. Mesela mediaval total wara bakalım. sadece 1 kaç tarafsız bölge türk olarak geçiyor karadenizi rumlara vermişlre güneyi kürtler ve arablara doğuyu ise ermenilere dikkat etanadoludaki 3 şehirde sadece turks adı geçiyor bunu demek istiyorum

geri kalan yerden devam edelim efenim

paradoksta kadlığımı söylemiştim ben ileri gidebiliyorum ne avrupa ileri gidebiliyorda demiştim size hatırlarsanız neyse bende tüm gücümü avrupada tutunmak için harcıyorum zaten ama bana bi müttefik gerek güçlü olacak yırtıcı olacak parçalauyacak bi müttefik gerek dinleri farklı olduğundan avrupa ülkelerinde müttefikim yok olamazda emevileri öncek, yazıda yazmasamda zaten yoketmiştim onların topraklarıda bende yani hatta ispanyada kurtuba adı büyük bi şehir var oda bende ama bunlara rağmen ilerleyememiştim bende güçlü olan ama diplomasi ile sindirilen bi milleti müttefikim yapmaya karar verdim. ayrıca bu millet hem müslümandı hemde çok savaşçı bi milletti ve yanımda savaştıkalrı taktirde üstümdeki yükün birazını alacakalrdı evet moğolardan bahsediyorum bana bağlı tek bi şehri olan bi ülkeydi moğollar bende bunlara emevilerden adlığım bütün toprakları verdim tüm kuzey afrika hatta ispanyadaki kurtubayı bile bunlara verdim hani zaten bu şehirleri sırf ekonomi için tutuyorum ki ekonomide bile çok fazla yararları yok zaten isyana meyilliler çünkü ben bütün yatırımalrı anadolu ve balkan şehirlerine yapıyorum. yatırımlaro oraya yapmamın amacıda cepheye hızlı asker sevketmek bide kuşatma duurmlarında iyi savunma yapmak. nesye efendm moğollar birden bire güçlü bi ülke haline geldiler aramda iyi bu milletle. ispanyanın bi şehrine cihat ilan ettim bunlarda hemen saldırdı otomatikmen avrupdaki bir çok ülke ile savaş duruma geldiler bunlar hatta venedik bile ben topraklarında savaştığım halde moğollara savaş ilan etti. ben bu sırada biraz defansif kaldım ülkede bir 2 yatırım yaptım yeni askerler yeni stratejiler derken üzerimde yük biraz hafiflemişti avrupalılarda ben saldırmadığımdan dolayı ve moğolların korkusundan venedik tarafında biraz boşlamışlardı. ben yine aynı cepheyi zorlamak yerine ani bi saldırı için 2 donanma dolusu asker topladım. Birden bire Romaya hristiyanlığın başkentine ordu çıkardım. kuvvetli olan ordum ile çok güçlü olan roma ordusu oyalayacak diğer iile şehri ani bi baskınla alacaktım dediğim gibi oldu roma ordusund peşimde dolandırırken diğer ordu ile şehri aldım ve tamamını katlettim şehri alan orduyuda arakdan saldırtarak roma ordusununda tamamını abartmıyorum 1 asker bile kalmayana kadar yokettim o sıra oyunu kazandınız gibi şeyler geldi ama ben devam ettim. roma bana geçince şehride katlettiğimden bi 30k altın geldi tamamı ile paralı askerler tuttum zaten venediği yıpratmuştım paralı askerler romadaki ordu falan derken bi 30 yılda bütün çizme bana diz çöktü bizans kutsal roma imparatorluğu ve sicilya yokedildi moğolar iraz zor durumdaydı onlarada yardım ettim kaybettikleri toprakalrı geri aldım verdim bunlara. yılanın başı benim avrupayı almamı 50 sene gengelleyen danimarka artık yalnız kalmıştı tenhada yakalamıştım tabiri caizse. topluca ne kadar ordu mvarsa alayını danimarkaya yığdım allah ne verdiyse girdim. bu venedik savaşalrıdn tecrübe kazanmış bi komutanım vardı adamım askeri ksımında 10 yıldız var yani full ve henüz 29 yaşında kendim savaşamdım bile komutanın adı osmandı otomatik savaşlarla ne danimarka kaldı ne polonya artık atlarımı baltık denizinde gezdirebiliyorduk ingiltere zaten hiç bana saldırsa ne yapacak mal gibi kalacak. bu arada moğollar biraz yan çizmeye başladı ani besle kargayı oysun güzünü hesabı arada nbiraz süre geçince bunlar biraz güçlenince kendilerini bişey mi zannetiler ne bana agresif gitmeye başladılar ben malımı bilmezmiyim bide baktımki biri benim şehri kuşatmış hemde ne kuaştmış tam techizatlı bi ordu antakya kapılarında duruyor diğerleri etrafta dolanıyor falan

gerisi sonra

Erdem ck2 de çocuklarımın isyanlarından çok çektim önerin nedir ne yapayım bu veletleri

suikast :slight_smile:

suikast ortaya çıkarsa beylerle aran -50 40 falan oluyor bu da isyan başlatmaya yetiyor

Cocuklara toprak verdikten sonra işler zorlaşıyor bunu önceden ayarlaman gerek ben öyle yapıyorum. evliliklerini alacakları toprakları falan önceden planlıyorum sonradan isyan etmek için bi sebepleri kalmıyor. bide beni asıl ilgilendiren varisim ve varisimin ülkedeki konumu o güçlü olduktan sonra gerisi önemsiz bence

@ErdemBey imparatorluk yıkıldı yeni oyuna başladım lord Louis ile fransa krallığı nın en kuzeyindeki bi şehirde
Başladım eyalet adı forlantis miydi neydi. Neyse isyan başlatacam lordlari tarafima çekiyorum gorumcem ülkenin doğuşunda ki büyük bir şehire hukmediyordu oğlumu bir büyük şehrin leydisiyle nisanladim reşit olduklarında kale oğlumun olacaktı neyse karakterimin biyografisi ne baktım babası Fransa’nın kuzeyinde kralmıs fransa bunlara saldırıp krallığı yok etmiş ve babamı öldürmüş dolayısıyla ona -100 kızgınim neyse bizim kral kutsal roma ya savaş açtı bütün avrupa bize karşı cephelendi neyse bende fırsat bu fırsat kralligimi olan ettim gorumcem de topraklarini bana verdi gelinim bana katılmayip o da kendi Krallığıni kurdu isyan etti onun dışında güneyde bir hane daha isyan etti kral 6 binlik ordusuyla bana saldirdi basta asker cikarnadim kacmasin diye tam bizim oraya geldi 10 binlik orduyla saldırıp kazandım kralı kralligimi kabul etmesi şartıyla bıraktım ve savaşı kazandım kuzey kralı oldum gelinim diz çöktü gubeydeki hane diz çöktü devamı yarın

Kariyer modda 31 yaşındayım, Chelsea’de oynuyorum şuan. Almadık kupa bırakmadım Şampiyonlar Ligi hariç. Yarı final maçı öncesi ben ve takımın forveti sakatlanınca Bayern kendi sahasında bizi 2-0 yendi. Rövanş maçına kadar iyileştim ve maça çok hızlı başladım. 11. dakikada takımın yedek forveti Zuniga’nın attığı golle 1-0 öne geçtim. Karşılıklı ataklar sonucu 41’de kaleciden dönen topu tamamladım ve 2-0 oldu. Tam ilk yarı böyle bitecek derken Bayern ceza sahası önünde iyi paslaşmalar yaparak müthiş bir gol attı. İlk yarı 2-1 bitti.

İkinci yarıya baskıyla başladım, Zuniga’nın füzesi kaleciden sekti Rangelov kafayla tamamladı 3-1. Hala bir gol daha lazımdı ama gol arayan taraf Bayern’di. Baskıyı kırdıktan sonra oyun tek kaleye çevirdim. Son saniyelerde de çok önemli pozisyonlar kaçırınca tur Bayern’in oldu.

@"tytos"
Rome 2 :Total war
Rome2 de ilk oyunumdu direk romayi aldım işe öncelikle etrafımdaki barbar kabileleri yavaş ve temkinli bir biçimde almaya başladım yavaş yavaş italya dışına gözcüler gönderip sınırdaki barbar kabilelerini biraz gözlemledim ve bazılarının arasında savaş vardi bende bundan istifade ederek siyasi kanallari açtim direk savaşta olan kabilelerden bir tanesi gözüme.kestirip iyi bi öneri ile kendi safima çektim düşmanına karşı savaşa girme sözüyle ve bunlari benim himaye devletim Yaptm sonra bunla birleşerek italyanın kuzeyine doğru yavas yavaş yayılmaya başladım bu barbar devletler baya gücsüzdu hemen aldım coğunu savaşta oldugum bazı barbar kabilelerini yok etmek yerine himayem altına aldım toplamda
O an için 4 tane bana bağlı barbar kabilesi oldu neyse ben baya genişledim galyalılar felan iyi uğraşıyorum beni zorlayan barbar kabileleri arasnda bi onlar var neyse sonunda galyalıları ezdim fransa felan hep benim galya gittikten sonra karşıma almanya civarlarina hakim olan güçlü gözüken bi barbar tayfasi çıktı bunlarla giderleşiuorız ama hala savaşta değilim ordusunu benim toprağmdan İzinsiz felan geçirmeye başladi biraz fazla üstelemedm ama bi baktm ki bunlar benim.himayemdeki barbar bi tane kabileye savaş açti aha dedm siz şimdi bittiniz savaş sebebide arıyodum hem neyse benim himayemdeki adamlaela savaş açtin bunlara karşıma baya güçlü ordu çıkarmasına rağmen bunları dagıttm iyicene almanyabın coğunu aldım himayeme Baltık ülkelerine kadar bunlarin askeri dostlari vardi oraya kadat ilerledim tam 1 şehri felan kaldi bunlari bitiricem.ki bana büyük süpriz almanyanın batısında bulunan bütün kabileler birleşerek yeni ülke yapmislar German federasyon diye bu yenecegim ülkede onların federasyona katilms bi baktm savaş hali ortadan kalkms yeni ülke olunca neyse bunlara yeter diyip aramı ye federasyon devleti ile kötü tutmamaya çalısıorum.savaş halı bitince gözümü hala italyanın çizmenin başındaki yeri alamamistm oraya çevirdim ki spartalılar alms Orayi onlarda baya güçlü gözüküyordu neyse bulaşmiyim şimdilik dedim.ordan biraz güneye inerek kartaca civarlarina baktim ki adamlar yok olmanın eşiginde bir zamanlar kartaca himayesinde olan devletler tokatlamislar kartacayi bende direk şehirlerini aldım zaten pek.iyi ilişkilerimiz yoktu oradan bütün afrika kıtasına yayıldım pek güçlü bi devley yoktu karşımda kısa sürede aldım Orayi ki bi kıtlık baş gösterdi birden her 10 yılda bir ülkede kıtlık çıkıp insanlar ve ordular telef oluodu beni daha çok zorlayan ülkeleri almak yerine idare etmek oldu bu arada o kadar savaş Kazanmıştım ki hazine dolup taşıodu altından ve o kadar savaş kölesi Alayını köle yaptim bugünr kadarkı savaşlarda alınan rehineleri köleler sayesinde ekonomi uçusa geçmişti her yıl ekonomi çok çok fazla veriodu adeta bolluk var hazine Full neyse sonradan öğrendim köleler çok fazla olunca isyan tetiklenmesi oluomuş :smiley: sadece Romada nufüsn %60 Ã yakın kısmı köleydi. Ve karşıma bildigin spartacus şeklinde sırayla her şehrimde köle ayaklanması başladı. Ben bir şehirdeki isyanı bastirirken öbüründr isyan çıkıor param var fakat ordu kurup zamanında yeştiremiyorum bildigin zor durumdayim ki himayemdeki devletlerde yardim çıkması ile köle isyanını bastirdm en asagı beni 20 30 yıl
uğrastirdi sonrada köle populasyonuna baktimda %55 60larden %8 7 civarina inmiş :d isyan bastirdıktan sonra Germen Federasyonu ile yunan şehir devletleri mısır ispanya Ve ingiltere isgal için güzel bir ordu yaptim bit yandanda ülkede cumhuriyet var ve Julia hanesindenm bu arada diğer haneler başarılarımı kıskanmaya başladılar ülkede ise
rüsvet felan var neredeyse toplam vergilerin %16si rüsvet ile kayıp cumhuriyet çok genişledi ve dahada genişletme niyetindeyim bu oyun anısı neredeyse 1 yılık sürec o yüzden baya devamı var isteyen olursa yazarm devamında ise cumhuriyetten imparatorluğa… :smiley:

Moğolların hainliğinden bahsetmiştik . moğollar antakyayı kuşatmış büyük ihtimallede alacakalr çünkü antakyada ve diğer şehirlerde fazla asker bulunduramıyordum batıda büyük savaşlar kopuyrdu ekonomiyi zorlammak için 1 kaç birlik asker vardı sadece. moğollar antakyayı kuşatmışken belki tahrik ourlarda kuşatmayı kaldırırlar diye adanadaki garnizonu antakyayı kuşatan moüolları arkadan kuşatmak için yolladım ve bekledim moüollar mecburen kuşatmayı kaldırıyor adna ordusuna saldırıyordu bende hemen adana ordusu ile kaçıyordum moğollar tekrar antakyayı kuşatınca ben yine moğolları sıkıştırıyordum bi kaç sefer böyle devam etti amacım zaman kazanmaktı avrupada zaten savaş halinde olmadığım devlet yok gibi ama avrupada düşmanı ezmiştim. ben avrupada sınır şehirlerine ve özellikle cehenneme dönen venedik civarlarına biraz asker yığdıktan sonra arta kalan askerlerle moğollara doğru yardırıyorum. neyse moğolar artık sıkılmış olacaklarlarki başka bi ordu ile adan garnizonunu yokettiler esir aldıkları askerleride katlettiler adanada da garniozn kalmadı zaten 1 kaç güçsüz birilik var an
takya alındığı takdirde diğer yerlerin gitmesi kolay. velhasıl kelam uztmayalım ben antakyanın kaybedileeğini anladım antakya büyük şehir elimde tutman zor bende antakyadaki askerleri bi şekilde adanya naklettim diğer şehirlerdeki askerleride adanya naklettim adana şehir değildi fll donanımlı bi kaleydi savunamsı daha kolay antakyada asker kalamdığından antakya düştü moğollarda tüm güçleriyle adana saldırdı ben diğer şehirlerdeki askerleride adanaya dığdığmdan ve adananın güçlü bi kale olmasından dolayı moüolları püskürttüm. bu sırada batıdaki ordularım sonunda savaş bölgesine yetişmişti. bundan sonrası kolay oldu moğollar ani baskın yapınca afallamıştım ama moğolların karşısında anadolu doğu karadeniz balkanlar orta avrupa hatta baltıklra sınırını olan koca bi ülke var benim asıl güçlü ordularımı batıdaydı onlarda yetişmişti bundan sonrası kolay oldu moüolları süpüre süpüre mısırdan attım. moğolların trablus lehrine kadar sürdüm bunları sonra bunlarla ateşkes yaptık. her ne kadar hainde olsalar haritadaki benden başka tek müslüman ülke moğollar ilerde lazım olur dedik. bu sırada venediğin elinde oyundaki adı kandiy olan girit kalmıştı sadece onuda alınca venedik menedik kalmadı. roma şehride bendeydi. kuzeyde ruslar çok büyümüşütü bugünkü rusya snırlarına yaklaşmışlar sanırım biraz bunlarla ilgileniyim dedim. bu sırada anadolu ve doğusu arabistan tarafları mısır tarafları balkanlar italyanın çoğu ve baltık sınırındaki 1 2 şehir bende süper gücüm zaten bide yeniçeri tüfekçileri devasa toplar falan derklen türklerin gücü ortaya çıkmış acayip güçlüyüm ha bu arada bir not bizans hala devam ediyor tek şehirli bi ülke mora onlkara ait dokunmadım moraya :smiley: ortodoks bizans ilerde lazım olur diye güçsüzde olsa devam ettiriyiroum bunları . ruslara daldım dediim y türkle acayip güçlü diye rusları yenmek kolay oldu ruslarıda kendimize bağladık baktım haritada bana kafa tutabilecke kimse kalmadı sıkıldım biraz oyuu sildim bende

SON

Durun bende anlatacağım daha yeni 50.turdayım ama olsun anlatırım Medieval 2 total war

Güneş batmayan ülke İngiltere ile başladım senaryoya
İlk işim Londra’yı geliştirmek oldu.Daha sonra Kuzeyde İskoçya ve Güneyde Fransa ile ayrı ayrı uğraşmamak için direkt İskoçyayı bitirmeye karar verdim ee Britanya adasının tamamını kontrolüme almam şart.Fransa ile ilişkilerim ilk başta çok kötü olmadığı için ticaret antlaşması+Müttefiklik kabul etti kısa bir süre beni idare ettiler.York şehrini aldım amacım tabi ki Edinburgh, şans bende yana İskoç kralı bir kaç milis ile York’u kuşattı onu kolaylıkla yenip öldürdüm o arada İskoç prensi Dublin için yola çıkmıştı Edinburgh savunmasız kaldı kolaylıkla şehiri aldım ve Britanya adasında önümde bir engel kalmadı.
Ada da olan diğer şehirleri ele geçirdim hızlıca ama askeri kuvvetimi Caen kalesinde topladım daha sonra beklemeden Bruges,Rennes,Antwerp şehirlerini aldım bundan sonra hiç bir yeri almak için sefer yapmadım şehirleri geliştirdim altyapıyı onardım gelecekte lazım olacak diye Caen kalesini tam bir askeri üs yaptım bölge Fransa-Cermen İmp-Milan çekişmesi var Fransa,İspanyolları yenerek güneye kadar ilerledi,Cermen imp aynı anda Polonya,Danimarka ve Milan ile savaşıyor ayrıca benim şehirlerime casuslar gönderip duruyor ilişkilerimiz berbat savaş açsın diye bekliyorum,Danimarka zaten güneye inmek istiyor etrafım potansiyel düşmanlar ile dolu bende ortak düşmanlarımız olan Milan ile ittifak yaptım Cermen imp bir çok cephede savaşmasından yararlanarak Milan şehir ve kaleleri bir bir ele geçirdi.Fransa tam o sırada beklediğim ihaneti yaptı ve Rennes’i kuşattı Caen’da kralın komutasında bulunan koca bir ordu ile Rennes’i kuşatmadan kurtardım Fransa kralı öldü bende orduyu Bordeaux yönlendirdim o turun sonunda Fransızlar barış teklif etti bende Bordeaux kalesini istedim verdiler.Fransızlar ile olan savaşım bitmedi yetiştirdiğim suikastçılar ile Fransızları hep rahatsız ediyorum giderek zayıfladılar.Cermenler savaş ilan etmeden Fransa’yı bitirmek derdindeyim aile üyeleri çok çok azaldı asıl sürpriz Danimarka oldu geldi Antwerp’i kuşattı doğuya doğruda büyümüştü zaten Polonya ile çekişiyordu bu sayede bir müttefik daha edindim Polonya.Antwerp kuşatmasını kaldırdım topladım ordu ile Danimarka üzerine yürüyorum şimdilik Milan ve Polonya Cermen imp sıkıştırdı kısa zamanda saldırı yapabileceğini sanmıyorum Danimarka bitince sıra ona gelecek.

@"tytos "
Şimdi ise askeri teknolojiye ağırlık vererek pretorian guards denen en yüksek sınıf askeri birliği açtim ve işgale başlamadan en asağı 5 6 tane tam teçhizatlı pretorian guardlarla güçlendirilmiş lejyonları kurmaya başladım dedigim gibi ekonomimi biraz zorlasada hala bütçe fazla veriodu ve hazine sayanayacagim kadar para ile dolmuştu ardindan planlı ve temkinli.biçimde mısıra hakim olan devlet vardi onların düşmanlarına dolaylı olarak yardım ediyorum ki bu onları zor durumda bırakarak mısırda isyan çıktı ve rebel army mısırı almasi bana savaş açmadan orayı alma fırsati verdi orayi aldıktan sonra gerisi kolaydı düşmanlarını maddi destej sağlamam onları Zayif bırakmıştı kendi kendilerine rebel orduları şehirlerini ele geçirdi bende peşlerinden oraları aldım bir nevi savaş açmadan şehirleri alıodumm mısır üzerine sadece 1 lejyon yetti diğer lejyonları ise balkanlar ile bati almanyaya hakim olan Germen Federasyonu üzerine yolladım sınırda hazır tuttugum 2 Full lejyonla birden Germen Federasyonun önemli şehirlerini aldım olay bitti derken ormanlık alanda sakladıgı be biraz daha bati kısımda kalan bir.şehrindrn Yardm birlikleri geldi meydan savaşı kaçınılmazdı ve barbarlar yine benden fazla kişiye sahipti bende bu eglenceyi kaçirmayip savaşı bizzat yönettim savunan tarafta oldugumdan üstüme gelmesini bekledim en güçlü pretorian askerlerini tam merkeze kare şeklinde 4 birlik yerleştirdim buda bütün askerini üstüme saldı pretorianslar azınlıkta olmasına rağmen güçlü zırhlarıyla kolaylıkla barbarlari yetiyordu ama sayi olarak hala üstünler pretorianlarla bildigin duvar ördüm ve coğu barbar sıkısık vazıyette merkezime.saldırmaya devam ediyordu bende bundan istifade ederek suvari birligini harekete geçirdim karşı tarafin suvarisini ezerken biraz zaman kaybetselerde yinede başardılar bende merkezime.saldiran barbar piyadelerini kanatlarini sardim 2 3 kere vur kaç yaptim. 4.üde büyük kitleler halindr kaçmaya başladılar bende süvarilerle bütün kaçan piyadeleri teker teker topladim savaş 2000 kişiye 3000 kişi felandı 100 200 é yakın kaybım vardi buların büyük çoğunluğu süvarilerimdendi çünkü barbarlarin mizraklı askerleri coktu ondan dolaui ordan fire verdim biraz ama bu savaş tan sonra federasyon dağıldı bütün Avrupaya hakimdim balkanlar üzerine gönderdim 2 lejyon ile Federasyonu feth ettigim 2 lejyon birleştirdim 4 lejyonla Balkanlari.eze eze aldım şehir devletleri vardi Zaten sonra edirne ye kadar geldim ki biraz orduları toparlayayım felan fethe ara verdim o ara sparta ile atina araları bozuktu ve savaş eşigindeydiler sparta ile ilişkiler zaten kötüydü italyada hala onun topragi var onu hiç unutmadım atinaya akıl alınmıcak ölcüde para yardimi bastim bunlar spartayi tokatladilar 5 6 şehri olan sparta 2 şehre düşmüştü bende direk İtalya’daki yeri alarak savaş ilan ettim spartayida işgak ettim ardından atinaya döndüm hiç zaman kaybetmeden atina düştü artık buranın fethi bitmişti bati avrupadan edirneye kadar heryeri almıştm artık vergi geliri inanilmaz artmisti cumhuriyet ne kadar gelişlerse o kadar rüşvet artio ve topraklarımın kamu güveniini kontrol altında tutmakta zorlanıyorum lejyonlara armor weapon Upgrade. Yapmak için atinada üst kurdum bekletiyorum şehirlerin kamu güvenliği düşerken arada yok ettigim eski devletler şehirlerin bu açıklarından faydalanmaya kalktilar
Ama sağolsun himaye devletlerim bunlara izin vermedi adeta himayemdeki devletler ülkemde devriye gibi geziyor ve hiç bir masraflatıda yok bana aksine para alıotum himayem oldundan.ardından biraz Anadoluyu gözlemledim ve çok.birden Fazla devlet vardi ve hepsi bir tane ülke olan rhodosa savaş açmıştı bende bu rhodoslulara himayeme girme teklifi yaptim neyse kabul eyti ben anadoluya mudahale etmek istemiyorum ispanyaya kafa yorucam o ara 2 lejyon atinada kalırken 2sibi ispanyayi fetih için oraya yolladım ve Anadoluyu bir mutted izledm maddi yardim yapıorum rhodosa felan sonra rhodos anadoluda kendisi gibi dışlanan bi helenik devlet bulms bütün anadolu hatta perslilet bile.mezopotamyadan bunlara baskı yapıolar rhodos ile o anadolu Helen devleti ally yapmslar bende ikisine ciddi.miktar para yardimi veriyorum bi 10 yıl sonra bunlar topraklarını 2 katina çıkarmslar bütün Anadoluyu ikisi domine etmis Ermenileri felan yemişler derken bende ispanyayi feth ediyorum o ara hepsi kücük birliklet fazla direniş olmadan bütün ispanyayida aldım orafa bitanede himaye devlette yaptim kendime toplamda 6 himayemdeki devlet oldu neyse ispanyayi 2 lejyonla ele geçirirken bunlari fetih tamamlandıktan sonra kuzeye ingiltereye gönderdim bir yandanda Anadoluyu izlerken pers satraplıkları 4 tane satraplık rhodosa savaş. Açti çünkü Persler Ermenileri destekliyordu bunlar baya bir şavaştılsr ben hala mudahale etmedm Belli bir müddet sonra rhodos ve Helen devleti gerilemeye başladı Persler bunlari zorladı görünüşe göre hemde ankaraya kadar geri çekildiler Persler bastırıo bende artk olaya müdahale etme vakti geldinin farkına vardim ve mısır üzerindeki 1 lejyon ile antakya galiba anthoic denen pers büyük şehrini kuşatmay à aldim bizzat gene ben girdim savaşa ve şehirlerini aldım Persler bi afalladi felan işte dananin kuyruğu burada koptu Julia hanesinin başıyım be diğer aileler artık bu kadar geniş olan Cumhuriyeti bölme çabasına girdiler hiç beklemedigim bir yerde fransanın güneyinde senato royalist senato yanlıları iç savaş çıkardilar inanılmaz büyük bir ordu benim orduların hepsine eşdeğer askeri kalitede ordu hepside benim askeri teknolojiye yapılms felan bunlar iç savaş çıkartınca baya bi tedirgin oldum ve direk oyunu saveledim.:DDD ilk işim direk Romada ordu kurup italya savunmasını gerçekleştirmek olucaktı ama en asagı ordunun kurulması tam olarak güçlendirilmesi 7 8 tur zaman alıodu işte dedim sıçtık roma giderse oyun biter
Neyse hemen bütün lejyonları çağırdım geri ama adamlar taa suriyede atinada onlar gelene kadar bizi haşat eder bunlar en yakın birliğim ingiltere üstüne yolladigim lejyondu ve en sağlam tecrübeye sahip askerler o.lejyonda vardi her askerin 6. Rütbesi var daha aşagıda yok komutan zaren 8 yıldız neyse bu ordu yu oradaki şehrini savunmak üzere gönderdim çünkü açık meydan savaşında beni 3 hatta 4 é katlıolar
katlıolar katlıolar direk şehri savundum ki bu adam ordularını bölerek romayı alıp herşeyi bitirme peşinde 3 lejyon şehri savunan birlige gönderdi 4 lejyon ise Romaya doğru 2 lejyonda güneye inerek ispanyayi almaya gönderdi
İşte burda 3 lejyon ile birlikte şehrime saldırdı bati Fransada büyük bir.şehirlerimden biri şehri bizzat savundum kapıları kırmalarına rağmen kapıda geçilmez.bir duvardan pretorian.kalkan duvari koydum tam.bir katliam hepsi içeri koşarak savaşı içeri taşımaya çalısıolardi ki en mantıklısı buydu ama kapıdaki askerlerim içeri girmeye çalısıan bütün askerleri katletti öldürme oranım neredeyse 1 é 10 büyük bir hizmete uğrattim bunları geri çekilmek zorunda kaldılar
Batiyi kurtardim ama Romaya ilerleyen 4 lejyonu durduracak hiçbir ordum yok o yol üzerndr 3 tane himaye devletim ve askerleri var işte iyiki himayeme aldığım dedigim vakit geldi bunlar 4 lejyonuda kendi sınırlarında kontrol altına almayı başardı ve senato taraftarlari oldugu yerden bir tek ispanya üzerinde başarılı oldular ispayanın kuzeyinde belli başlı yerleri aldılar ordusunu bölmesi hatasını ölümcül yapti bende o şehri savunan birligim ile şehirden çıktım ve arta kalan şehrme saldirmis olan birlikleri süpürdüm ordunun hareket manevrasi kalmamisti ve himaye devletlerimin geri püskürttügü o lejyonların hepsi ve o askerlerime Saldirdi halen daha çok kalabalıktılar baya adam öldürmeme rağmen önceki şehir savumasnda halen sayi olarak benim askerlerimi 3 4 é katlıolardı bende bu lejyonu kaybetmek istemiyorum himaye devlettende Yardm gelimiyor o ara ve o askerlerimde çok tecrübeli.bir manevra ile Retreat yaptim geri çekilme.ama nafile peşimi bırakmıyorlar ispanyanin hemen kuzeyindeyim ve dedim bundan kaçamıcaz savaşmam gerekiyor yenilgi neredeyse kesin sayilar ise söyle 2000 kusur asker ile karşıda 4800 civarinda asker var ama tek avantajım askerlerim deli.gibi tecrübeli olması karşı taraf ise yeni askerr alınmıs tecrübesiz askerler oyunu saveliyip savaşı kontrole girdm karşımda çok sayıda asker var ve savaş alanı düzlük yapıcak pek birşeyim yok beni büyük bir hezimete uğrattilar öldürebildigim kadar asker öldürim dedim ama 300 kişi anca öldürebildim kaybım ise 2000 yani ordunun tamamı dedim bu böyle olmaz o orduyu kaybedemem oyunu bi daha yükledim gene yenildim ama bu sefer daha fazla kayıp.verdirerek gene girdim daha fazla kayıp verdirsim kafaya taktim bunlari yenemessem himaye devletler belli.bir zaman kazandirabilir ama ben ordumun kurana kadar romayı yerle bir ederler derken bir daha girdim oyuna ki bu sefer nasıl oldu bilmiyorım ama birazda bilgisayar olmasından dolayi karş tarafın aptallıgından faydalandım ve ordum 2 ye bölerek büyük 2 çephe açtim arkadada süvariler hazır beklıodu Sol kanata o kadar fazla asker geldi ki Sol.çephe yarildi yarılacak süvarilerimle karşı tarafin suvarileri saf dışı etmeye çalısıorum ama zaman alehimde süvarileri bıraktım 100 kişilik 2 atlı grubunu Sol kanadı tüketen askerlerin çevresinden dolastirdim ki süvariler sağ kanattaydilar yukaru doğru yardırdım ki merkezi fazla kalabalık tutmadim ki onlarda orayı boş bıraktılar bende o süvarilerke o boşluktan birini oburunuede bütün savaş alanınını koşturarak tersten çevreledim Sol kanada en az 6 7 kere hücüm etmeme rağmen düşmüyordu adamlar çok kalabalık generalı devreye soktum onun özel bir etkisi vardi düşmanın moralını bozma onu Sol kanada bastm ve sonunda Sol kanatlari toptan kopmaya başladı hepsi aynı anda beyaz bayrak çektiler ve Sol kanadi kazandim sağda ise onlarin suvariler benim bu çepheyi nerdeyse adam bırakmamıs parçalıolar sağ kanat kopmandüzeyinde ama hala savaşıo aslanlar Sol kanadi sağa kaydırdım ve o arada generallerinde öldürdüm morallrti sıfır sağ kanadımı çevreleyen süvarileri benimkiletle geri bastirdim ve Sol kanat piyadeleriyle güçlü bir hücümla karşı tarafi ezmeye başladım savaş benim.lehime donuodu Son manevra ike süvarilerle hücüm yaptim ki adamlar kaçmaya başladı ve zafer iç savaşı orada bitirdim ama ordumdan çok fazla kayıp vardi lakin karşı tarafin kayıplari inanılmaz 1 é 3 oranla olmasi lazım kale savunmanda bu kolau olabiliyor ama meydan savaşında bu oran inanilmaz büyük en büyük. Ve mesakatlı savasımdı resmi olması lâzım aticam buldumda ve sonunda diğer aileler yok oldu ve iç savaş bitti yeni bir dönem ve yeni bir rejim İmparatorluk Julia hanesi başıda ilk 1.Emperor unvanını aldı devamı sonra :smiley:

@Aka Toni Rome 2 oynamayı beceremedim ben güzel görünüyor ama yapamıyorum kıtlık başlıyor hemen
oyun hakkında ipuçları veren bir forum gibi bir şey var mı bildiğin ?

Medieval’a başlıyorum sizin yüzünüzden

Roma olarak oynarsan ilk iş etrüsklerin ağzına s.ç ve donanmayı güçlendir.Kıtlık çıkmaması için kasabalara tarım binaları kur,kuşatma makinaları için atölyelerde kur artık askerler bölgesel şehirsel değil, 5 tur içinde Lejyoner reformunu gerçekleştir ( araştırmalardan bulursun ). Kuzeye yürü ve kabileleri yok et güçlendikçe askeri anlaşmalar ve ticaret kur zenginleşirsin. Lejyonerlerden sonra ekonomiyi güçlendirmeye başla ve daima gıda bolluğunu kontrol et.Batıya dönüp kabilelerle savaşabilirsin yada güneye dönüp sicilyayı bağlı devlet olarak alıp aynısını kartacaya da yapabilirsin (yada ikisinide yok et ). Fetihler arttıkça kültür sorunları baş gösterecek o bölgeyi belli bir oranda asimile et ve öyle saldır daha rahat kontrol edebilirsin.

En son Danimarka üzerine sefere çıkmıştım ilk olarak başkentleri Arhus’u aldım daha sonra bölgede yeni bir üs kazanmak için Hamburg kalesini kuşattım o arada müttefik Polonya Danimarka ile savaşıyordu Danimarka küçük cılız saldırılar haricinde hiç bir karşılık veremedi zaten Papa dinden çıkardı ve Riga’ya haçlı seferi ilan etti zor durumda olan Danimarka ile barış antlaşması imzaladım zaten zor durumda her türlü imzaladı böylece kuzey cephesinide kapattım genel olarak denize sınırı olmayan yerleri fethetmek istemiyorum Avrupa içlerine girersem benim için büyük sorun olur.Danimarka ile sorunum bittikten sonra Fransa-Cermen imp ittifakı ile savaşmam gerekiyor elbet savaşıcaz deyip güçlü bir ordu ile Paris’i kuşattım civarda ki şehirlerden topladığım ufak bir ordu ile aynı anda Angers kalesine saldırdım ikiside düştü aynı anda ordularımı Cermen İmp topraklarında gezdiriyorum hiç bir kalesini fethetmek gibi bir derdim yok çünkü bir çok ülke ile bir anda sınır komşusu olacağım sadece yıpratmaya çalışıyorum o arada Milan,Polonya saldırsın diye ama plan pek tutmadı Milan Sicilya ile savaşıyordu,Polonya ise Macarlar ile savaşıyordu hatta kaybetmek üzere Krakow ve Stettin’i kaybetmiş.Macarlar o kadar güçlendi ki Hamburg’a bile saldırdılar bir anda 3 ülke ile savaşmaya başladım battı balık yan gider dedim ve orduları güneyde bulunan tek Fransız kalesi Toulose çevirdim burası güneyde ki yeni üssüm olacaktı oradan topladığım ordu ile Sicilya’ya çıkarma yapmayı düşünüyordum Touluse düştü Rheims düştü Fransızların elinde bir tek Marsilya kaldı Touluse üzerinden topladığım orduyu gemilere bindirip Cagliarı’ye çıkardım Sicilya’dan aldım kaleyi hemen kalede takviye yaptıktan sonra bir kaç asker garnizon bırakıp Palermo’yu kuşattım aynı anda kralım ile orta Avrupa’da terör estiriyorum Roma-Cermen imp ordularını gördüğüm yerde eziyorum o kadar savaş oldu ki Papa 10 turluk barış yaptı ulan 10 tur boyunca güçlenmelerine izin verirmiyim saldırdım sadece ordular ile değil suikastçılar ile prenseslerine bile suikast yapıyorum beklenen oldu Papa dinden çıkardı :frowning: bir anda az garnizon olan şehirlerde mutsuzluk baş gösterdi mecburen asker yetiştirdim oda yetmedi alınan vergi seviyesini düşürdüm ama olacak gibi değil ekonomide en iyi ülkeydim birden 5.oldum ee savaştığım 4 ülke var ne halt yiyeceğim derken aklıma fikir geldi hemen suikastçıları Roma’ya yolladım Papa’yı öldürücem ki yeni bir seçim olsun tek korkum öldüremeden Haçlı seferi ilan etmesi işte o zaman yandık.
Şu an olarak Palermo kalesini aldım en son oradan Kıbrıs adasını almak derdindeyim ve en asıl hedefim Kudüs orayı alacağım ama çook uğraştırıcak gibi görünüyor çünkü Moğollar geldi doğudan Türkler ile Mısırlılar müttefik bari onlar biraz zayıflatsın beni zorlamasın diye düşünüyorum

Dedigim gibi en çok zorlayan oyunda şehirleri yönetmek feth etmekten daha zor köle durumu olsun kamu düzeni felan falan baya zorluk çıkartıyor her yapinin bi sıkıntısı var yiyicek yeri yaparsin kıtlık düzlüğe çıkar ama bu sefer tarim yerleri Squalor dedigimiz kırlılıkten dolayi kamu düzenini düşürüyor çok fazla yapmamaya özen göster yaparsanda kamu güvenliği veren din binalarinida yanına yapman lazım ki onlarda Food eksigi veriyor hepsi birbirini kesiyor baya karışık ya forumdan bilmiyorum kendim oynayarak ve isyanlari bastirirak öğrendim yapmayi :d

Size aşırı derecede ibret içeren çok denişik bi mediaval 2 total war anımı anlatcam ibretlik bi hikaye

Oyunu bilenler bilir doğudaki ülkelerden birini alınca özellikle türkleri alınca oynaması çok zor çünkü bi yandan moğollar geliyor onu atlattık derken timurlar geliyor sürekli sıkıntı bende bi gün iyice sinirlendim, bu nedenle türkleri aldım bütün şehirlerdeki bütün askerlerimi bi araya topladım 1 şehrim hariç diğerlerinide en yüksek vergiye bağladım. başladım batıya göç etmeye topraklarından geçtiğim ülkelerle aram biraz bozuldu ama savaş aöan olmadı bana sonunda baltık sınırına geldik. ordan hemen paralı gemi kiralayıp bütün orumu ingiltere adasına geçirdim tüm paramıda harcadım tutabildiğim kadar paralı asker topladım daldım ingiltereye ingiltere iskoçya ile savaştaymış bu neenle ingiltereyi hemen yendim adadaki bütün şehirlerini aldım 1 kaç sene dinlenmenin ardından adayı tamamen almak için iskoçyaya saldırdım. bi kaç senenin ardından bütün ada osmanlınındı. İskoçyayı yoketmiştim ve ingiltereyi kendime bağlı bi ülke haline getirdim sadece 1 şehri kaldı oda fransanın batısında tek bi şehir Ben bütün adaya sahibim fransadanda hemen deniz kenarında 1 kalem var hiç bi düşmanımda yok. altyapıya yatırım yapmaya karar verdim bütün şehirlerden imam çıkarıp adayı toplu halde müslümanlaştırmaya başladım benim bütün toprakalrımdaki herkes 100de 99 müslüman olana kadar bekledim sonra yavaştan yavaştan genişlemeye başladım. bu arada benim anadoludaki şehirelr çoktan isyan edip benim elimden çıkmıştı. Neyse önce kademeli şekilde fransaya saldırdım ve fransayı yokettim fransaya saldırmamdaki amaç papayı kızdırmamaktı papa franızları afaroz etmişti tolouseye haçlı seferi falan geliyordu. fransayı aldıktan sonra 2 arada kalmayım diye iber yarımadasını alıyım dedim. Zaten ispanyollar emevileri çoktan kuzey afriakay sürmüşlerdi bende ispanyoları ve portekizleri ezdim ve iber yarımadasını aldım cebelitarıkın orayada olurda emeviler saldırı diye bi ordu ve tam teşkil bi donanma koyup boğazı kapattım. Ama çok kademeli gelişiyorum dengeli bi şekilde her yöndne güçleniyorum ve bütün aldığım yerleri müslümanlaştırıyorum. Bu sırada eski başkent londraya (başkent Paris)bi haçlı seferi ilan edildi ama papa ölünce iptal oldu sefer. Bu sırada haritadaki genel durumu anlatıyım. ben iber yarımadası, britanya adası, fransa ve sicilya adalarına hükmeden koca bir devletim. danimarka yıkıldış polonya çok güçlü rusya idra eder bi halde kuzeydoğuda mısır yıkılmış ve bütün anadoluda,mısırda ve birazda balkanlarda toprağı olan moğollar avrupayı sıkıştırmay başlamış. ven stratejik bi öenmi olur diye bizansın elinden rodos ve kıbrısı aldım. özellikle kıbrısı kaleye çevirip güçlendirmeye başladım. Kıbrısıu uzun vadede kullanmayı planlıyorum plan şu ilerde moğollarla savaşırsak moğlların asıl orduları ile balkanlarda savaşırken kıbrıstaki ordumla ve kıbrıstan çıkaracağım gelişmiş birliklerle moğolların kalbine ani saldırılar yapacağım. Am bu çok uzun vadede bi plan biz şimdiye gelelim. Moğolların bende bi derdi yok bu yüzden müttefiklik kurdum kabul ettiler . Ben moğollarada güvenerek doğuya doğru açılmaya başladım hatta moğolar bu sırada birden bire atak yaparak balkanlarda birçok toprağın sahibi oldular. Biz 2 islam ülkesi birimiz doğuadan birimiz batıdan avrupayı fethediyoruz hatta moğollar öyle hızlı fetihler yapıyorki bende geri kalmamak için papaya bile savaş ilan ettim resmen aramızda rekabet var 2 mizde daha çok toprak almaya çalışıyoruz ama bilinen bişey var dünya 2 tane süper güce dar gelir eninde sonunda moğollar bana bende moğollara kavuşacağım ve fethedilecek başka ülke kalmadığında 2 süper güc birbirine girecek. Fetih rekabetinde moüollar kuzeye ruslara dadandılar bende ilerde yardımı olur diye giriti ve sicilya tarafalrına almaya çalışıyorum hatta emevilere bile saldırıdm ve trablusa kadar aldım.
bütün batı bende bütün doğuda moğollarda aradaki sınır gittikçe azalmakta çok yakında kıyamet kopacak bende bu yüzden ilerde isyan çıkmasın diye biraz altyapıya destek verdim ve moğoları kalbinden vuracak planlar yapıyorum Kıbrıs Trablus ve kandiye kaleleri benim için çok önemli buralara ekonomiyi zorlamak pahasına en güçlü birliklerimi yığıyorum bütün haritadaki askerlerimi kademeli olarak güneydoğuya sevkediyorum.
Ve sonunda o an geldi moğollar ile venedik taraflarında komşu olduk. Bütün dünya susmuş durumda 2 süper güç sonunda sınır komşusu oldular ve aradaki diğer devletler ya yok olmuş yada çok güçsüz kalmışlar dünya savaşının başlamasına çok az var Ben Bütün batıya hakim olan teklonojide ve ateşli silahlarda lider olan osmanlı karşımda da meydan savaşlarında çok güçlü doğunun zenginliğini ve atlıların mühteşem gücünü elinde bulunduran Moğollar. Herkes beklemekte, dünya adeta susmuş

Ansızın bi uyarı sesi geliyor bakıyorumki venedik şehrinin surlarının dibinde bir ordu!

(gerisi sonra)