Oyun Anıları

[quote=“Rhaegar_Targaryen, post:20, topic:1328”]
Benim oyun anlatımlarım çok iyi değildir bu yüzden olayları direkt olarak aktarıyorum.
Eddard Stark’ı seçtim. Birkaç ayarlama yaptıktan ve müttefik bulduktan sonra isyan ettim bağımsızlık için. Ordularımı toplamam biraz sıkıntılı oldu. Karstarklar ve Skagos’un Maganrları destek vermediler bana. İsyan halinde olduğum için ikisini de sonraya sakladım. Ordumu önce Kışyarı, ardından Moat Cailin’de topladım. Mormontları ve Boltonlarıda arkadan saldırmakta olan kraliyet kuvvetleri için geride bıraktım. Moat Cailin de 16 bin küsür asker toplandı ayrıca Tullyler ve Arryn haneleri de benim yanımda yer aldı. Ben Moat Cailin’den güneye hiç gitmedim ama Robert nasıl olduysa Nehir ve Arryn topraklarını geçip Moat Cailin’e kadar geldi ve ordusu yoplam 13 bin kişiydi. Savaşa hemen başladık sağ ve sol kanatlarındaki kumandanlar ölmüştü ve tam o sırada Kral Muhafızlarından Barristan Selmy ile düelleyo başladım. E haliyle yaralandım ama pes etmedim tekrardan saldırdım ve bu benim sonum oldu. Eddard öldü ve isyanda sona erdi. Daha önceden Jon’u meşrulaştırmış olduğumdan yeni lord Jon oldu ve Robert ile birlikte, Mace Tyrell’in isyanını bastırmaya gittik. Birkaç zafer kazandım ve Mace öldü, yerine Willas geçti.

Yüksekbahçe’yi kuşattım ancak tam o sırada Balon bana savaş ilan etti. Ordularımı hemen geri çektim ve savaş hazırlıklarına başladım ancak bir yıl boyunca hiç bir saldırı olmadı ancak 1 yıl sonra bir baktım ki Balon Skagos’a çıkartma yapıyor. Aynı anda Taşlı Kıyı’ya çıkmış ve orayı almış. Hemen orduları topladım ve Torrhen Kalesi’ne doğru gelen kuvvetleri yendim. Tam o sırada başka bir demiradam kuvveti boğaza çıkmış ve feverı ele geçirmiş. Ordumu ikiye böldüm ve birini Skagos’tan anakaraya çıkmış olan ve Fok Körfezini ele geçiren kuvvetin üstüne diğerini ise feverdan Moat Cailin’e yürüyen kuvvetin üstüne gönderdim İki kuvveti de kolayca yendim ve Balon barış teklif etti. Taklifi kabul ettim ve Balon esirim oldu. Daha sonra dövüş ile yargılanma talep etti ve benim şampiyonum olan Sör Rodrik, Victarion’a yenildi ve Balon serbest kaldı. Daha sonra ekonomim çok hızlı gelişmeye başladı ve buda beni isyan etmeye teşvik etti. Tekrardan kraliyete isyan ettim ancak bu seferki daha kolay olacakti çünkü artık Robert değil vekil olarak Cersei hükmediyordu. Ancak işler tahmin etmediğim gibi gitmedi, Tullyler ve Arrynler kraliyet tarafına geçti. İlk kraliyet ordusunu Moat Cailin’de yendim ancak ayı adası’na 24 bin kişilik bir ordu çıkmıştı ayrıca güneyden 20.000 ve 24.000lik Tully-Arryn orduları yaklaşıyordu. Kuzey önce gelir dedim ve kuzeydeki orduyla Torrhen Kalesi’nde karşılaştık. Savaş çok sert geçti ancak sonunda kraliyet güçleri kazandı ve ben teslim oldum.
[/quote]Lord Hoster öldüğünde Catelyn’in hakkı için Nehirova’ya saldırmalıydın. O zaman nehir lordlarıda sana katılırdı ve kazanabilirdin.

Sana bir ipucu: eğer isyan çıkartıcaksan, Edmure ile aranı çok iyi tut hakta kızın felan varsa direk ver.İsyan çıkardığında savaşta önemli rol oynuyorlar…

CK 2 konusuna bir bakın mübarekler Tywin ile olan oyun anımı oraya koydum bu konuyu unuttum.

Son mesajını editleyip Tywin anını buraya da koyabilirsin…

Mace Tyrell’ı aldım Robert’e savaş açtım,Robert’ın yanında Kuzey,Vadi,Stannis,Renly,Lannisport’lar katıldı.Benim yanımda Tully ve Dorne katıldı,her ne kadar Dorne’lar fazla aktif rol oynamasada yinede sol tarafdan gelen Fırtına Topraklarından gelen askerleri öldürdükleri için kendi topraklarımda ki işgali önlemiş oldular bir nevi tampon oldular.Hoster Tully yönetimi altında ki tully askerleri Vadi’nin gücünü azaltarak bana çok yardımcı oldular.Aynı şekilde tek tek Kuzeylileride azalttılar.Bu sırada bende 32 askeri güce sahip Randyll tarly 'nin merkez yönetimi dahilinde ki 40.000 kişilik muazzam orduyla Kral Şehrini kuşattım ve gelen büyük orduların hepsini yok ettim bunların yanında zindanlar doldu taştı -Jon Arryn’i zindana tıktım bu olay yaşandığından dolayı vadi savaşdan geri çekildi.Aynı zamanda Benjen Stark’ıda esir aldım-

Ve savaşı kazanıyorum derken Hoster Tully öldü ve yerine geçen Edmure Tully Roberth’ın tarafına geçti.Bu sırada hem Kral Şehrini kuşatırken verilen can kayıpları+sağdan soldan gelen Fırtına toprakları askerleri asker sayımı düşürdü ve ne yazık ki Randyll tarly öldü.Bu arada da benim topraklarıma işgaller artmıştı hem asker sayımın azaldığından hemde savaş puanını tekrardan yükseltmek için topraklarıma geri dönüp işgalleri sonlandırdım.Ancak savaş kazanma konusunda tam umutlar bitmişken ve benimde isyanımı fırsat bilen Demir adalılar Kral Topraklarını işgale başladılar.Bu sayede biraz umutlandık ve kral şehrine doğru yeniden hareketlendik ve savaşın sonlarına doğru yaklaşırken Tywin Lannister kazanacağımı düşünüp yanımda savaşa katıldı bize karşı direniş gösteren tüm orduları yok ettik.Roberth en sonunda bana mektup yolladı yenilgisini bildirdiğini ve kabul ettim.Bilmediğim bir şekilde Robert Fırtına toprakları lordu oldu Stannis ise Kral.:smiley:

Sonra Stannis mektup yolladı bana sadakat yemini mi ediyorsun yoksa savaş mı istiyorsun.Bende battı balık yan gider hesabı Stannise savaş açtım.Yeni savaşdan çıktığımız için onda 1000-2000 tane anca adam vardı bende 7000 küsür,ne Stannis’e ne bana destek çıkan olmadı teke tek savaştı :smiley: Kral şehrini kuşattım savaş puanım %42 lerde iken vassallarımın ordularını elimden baya bir uzun süre tuttuğum için bana karşı 5-6 isyan birden çıktı ve hemen ardından Alt+F4 :smiley:

Anlamadıgım bir şey var şu oyunda herkes hikayesini anlatırken hep tullyler yanlarında :smiley: Bu ne hanedir her isyanda kullanıcıdan yana :smiley:

Ne asi karakterin varmış arkadaş.Çarşı gibi alayına karşı…

Bütün varisleri savaş başlamadan telef mi ettin :smiley: ben buna bir hafta gülerim :smiley:
[hr]

Aynen ya çok güzeldi.Benim bilgisayar crusader kings kaldırmıyor ama bunu okuyunca oynamış kadar oldum ve iştahım kabardı :slight_smile:
[hr]

Allah mesut etsin panpiş :smiley:

Beğendiysen , ne mutlu bana.

kanka millet kopuyor ya bazı film ve kitap sahnelerinden bile daha heyecanlıymış :smiley:

CK2 konusuna yazdıgımı burayada yazayım.

Öncelikle Tywin’i aldım Robert’ın İsyanından başlayarak , tarafsızlıgımı korudum hiçbir savaşa katılmayıp ordularımı diri tutmak istiyordum ama Kralın Şehrinden haberler geldi Robert oğlum Jaime yi teke tek dövüşte öldürmüş bende bunun üzerine A Lannister always pays his debts deyip Aerys’in yanında girdim savaşa sancaktarlarımı çağırdım onlarda beni sevdiklerinden dolayı büyük bir ordu sağladılar bana yaklaşık 30 bine yakın ordumla Crownlandse doğru yola çıktım Kralın Şehri yakınlarında tüm müttefikler ( Reach - Dorne - Targaryen ) Tully - Baratheon ordularını dağıtmış ve 20 bin kişilik bir kuvvet oluşturmuşlardı ve Crakclaw Point’e doğru yürüyüşe geçtiler oradaki Arryn kuvvetlerini dağıtmak için. Yaklaşık 10 bin kişi civarı Arryn ordusu vardı. Kraliyet Ordusu bunlarla uğraşırken bende Tully lerin kalan 5 - 3k lık küçük ordularını temizledim ve kalan 28.000 askerimle Kuzey ordularını dağıttım. Üç dişli mızrağın güneyindeki zaferlerimin ardından Kralın Şehrine geri çekildim ve savaşın bitirici darbesini vurmak üzere Amberly’e yola çıktım Amberly de Aerys’in yarım bıraktıgı işi tamamladım ve Amberlyi istila ettim ardından tek tek Fırtına Topraklarında kaleleri düşürmeye başladım. Fırtına Sonuna çok kayıp vereceğim için ve savaşın sonunu yakın gördüğüm için dokunmadım Fırtına Topraklarında sıra 3. kaleye geldiğinde savaş bitti Robert’ı mapusa attı Aerys. Savaştan sonra Tyrion’u Margaery Cersei’yi Willas’la nişanladım Reach’ ile ittifak kurdum. Bu arada benim Cersei rahat durmayıp yeğenimden çocuk peydahladı. Daha sonra Eddard Robert’ın İsyanı sırasında Lewyn Martell tarafından öldürülmüş Benjen kuzey lorduydu cat boşta olunca Catelyn’i aldım kendime. Aerys beni Hand Of The King ilan etti bir süre öyle takıldım. Sonra demir tahtta hak iddia ettim ve tüm yedi krallığı ‘gerçek kralın’ sancağı altında savaşmaya çağırdım. Savaş çağrıma Reach - Nehirova - Dorne - Arryn ve Crownlands’teki tüm küçük lordluklar destek verdi. Demir Adalar tarafsız kalmayı Kuzey ise Aerys’in yanında savaşa katılmayı tercih etti. Benim müttefiklerim Kral’ın Şehrini işgal edip yağmalarken bende Kuzeyden gelen 13.000 kişilik orduyu telef ettim zaten Aerys’in bir şansı yoktu savaşın sonlarına doğru Fırtına Topraklarıda bana katılınca teslim olmayı kabul etti Aerys. Ertesi gün şafak vakti Demir Tahtta Tywin oturuyor ve Çığırtkan ( ne deniyordu bunlara :smiley: ) Bağlılık yemini etmeye gelmiş lordlara beni selamlamalarını söylüyordu.

All hail his grace Tywin from House Lannister , first of his name , rightful King of the Andals and the First Men , Lord of the Seven Kingdoms and Protector of the Realm.[/size]

Ne kadar güzel oluyor bu cümleyi söylemek. :smiley:

aynen ya :smiley:

Oyunu bilmem ama kitapta Dany’nin ünvanları bildiğin destan D;

''Targaryen Hanedanın’dan Daenerys ‘‘Fırtınadadoğan’’, Dothrak Khaleesisi, Ejderhaların Anası, Ateş Geçirmez, Anne, Meereen, Astapor ve Yunkai’nin Kraliçesi, Andalların, İlk İnsanların ve Rhoynarların haklı Kraliçesi, Yedi Krallık’ın Leydisi ve Diyarın Koruyucusu.

Not:Kısaltılmıştır. :smiley:

Not kısmına koptum :smiley:

What is dead may never die,but rises again,harder and stronger.

Starklar’la deniz kıyılarına tek tek şehir kurup donanmanın kurulumu için 50 yıl beklemektense taş gibi donanması olan Greyjoylar’ı seçtim.Savaşa tarafsız kaldım.Sonradan Walder Frey’in tarafsızlığından yararlanarak,Frey topraklarının her yerinde sahte iddia yarattım.Sonra Press All Claims dedim ve savaş başladı.Yaklaşık 7k ordu topladılar.Bende de bizzat benim yönettiğim 11 binlik bir ordu vardı.İkizler’de mağlup edip,topraklarını gasp ettim.Toprakları tek tek Euron’a,Victarion’a,Rodrik’e ve Maron’a verdim.Highlordship of The Crossing ise varisim Rodrik’in oldu.

Savaşın ortalarında Hoster Tully öldü,yerine yetişkin olmamış Edmure geçti.Tully birliklerinin Targaryenler tarafından süpürülmesini fırsat bilerek Master of Law ile Nehirtopraklarında hak iddia ettim.Yaklaşık 10k toplayabildik bu sefer.Parça parça orduları olan Tullyler,üstüme 1-2k yolluyordu sürekli.Hem çerez gibi eziliyorlar,hem de savaş skorum artıyordu.Sonunda savaşı kazandım.Ama savaşın başında Balon Greyjoy öldü.Düşünmekten öldü adam.Strese girdi.Çok taktı kafaya,ne yaparız ,nasıl yükseliriz diye.Ondan yatağa düştü.Oğlu Rodrik devraldı.Rodrik ile Freylands’deki topraklarımı Theon’a devrettim.Highlordship of The Crossing ise Victarion’un oldu.Euron da isyan etti sonra duvara yolladım onu oğlu geçti topraklarının başına.

Şuan Highlordship of Harrenhal ve Lordship of Harrenhal’u gasp ettim.Başkentimi Harrenhal yaptım.Harren Hoare’un mirasını devraldım.Gözüm Arbor’da.Onun için de Reach ile savaşa girmem lazım.Fena savaşlar olacak gibime geliyor.

Vayt greyjoy gelmiş :smiley: Euron her yerde isyancı pislik :smiley:

Donanması olmayanlara donanma nasıl inşa ediyoruz ?
Birde çok uzun sürmedi mi Crossing’i tek tek claim yapmak hepsine ?
Birde son olarak aldıgın yerdeki vassalların isyan etmiyor mu din farklılığından ? Ben mesela Greyjoylarla oynarken riverlandsi alınca isyan ediyorlar ama lannisterlarla oynarken alınca sadece hoster isyan ediyor.

İsyan ettiler de bastırdım hepsini.Duvara yolladım,adam oldular.Donanmayı ise bölge başkentlerinin altında şehirler,tapınaklar ve kaleler var ya,oradan şehirlerde Small Harbour falan var.Oradan inşa edebilirsin liman.Yeni şehir kurup da liman inşa edebilirsin.
Toplam 2 yıl sürdü tek tek hak iddia etmek.Robert’s Rebellion 11 yıl sürdü.

Crusader Kings II Game of Thrones Modu 0.2

Oo bu small harbour inşa etmek için technology den town un level 2 olması gerekiyormuş onunda set focus yapınca ilerlemesi için 51 yıl falan istiyo oha O_O

[quote=“Arthur_Dayne, post:38, topic:1328”]
İsyan ettiler de bastırdım hepsini.Duvara yolladım,adam oldular.Donanmayı ise bölge başkentlerinin altında şehirler,tapınaklar ve kaleler var ya,oradan şehirlerde Small Harbour falan var.Oradan inşa edebilirsin liman.Yeni şehir kurup da liman inşa edebilirsin.
Toplam 2 yıl sürdü tek tek hak iddia etmek.
[/quote]Ben bir bölgede claim için 10 yıl beklediğimi bilirim. Çok şanslıymışsın.