Petyr Baelish Teorileri

Bana sorsanız serinin en değişik ve kapalı kutu adamı.4. ve 5. kitapları okumamış ve hakkında fazla spoiler yememiş birisi olarak bu adamın tahta bile oturabileceğini düşünüyorum.Herhangi teoriniz ve ya düşenceniz var mı?

[spoiler]Bence savaşı başlatan bu adamdı.Bran’ın suikastını Tyrion’un üzerine yıkarak Stark ve Lannister hanelerinin birbirlerine savaş açmalarını sağladı.

Ned’e entrikayı Baelish kurdu ve adamın kellesini uçurttu.Bence Jon Arryn zehirlenmesinde ve Robert Baratheon öldürülmesinde de bu adamın parmağı var.Öyle hissediyorum.

Vadi’yi de bir şekilde alır bu.Savaşların bitmesini ve orduların güçlerini kaybetmesini bekleyip 30000 kişilik orduyla kendi taht mücadelesini verebilir.[/spoiler]

Birşey soracağım. Bu seri de gözü tahtta olmayan bir karakter var mı? :biggrin:

Yazdıklarını şöyle bir okuyunca mantıksız gelen bir yanları yok. Petyr zeki bir adam ve ne istediğini çok iyi biliyor. O istediği şey tahttsa teorilerin doğru olabilir. İsteği tahttan başka bir şeyse yine amacı uğruna bunlardan birini yapmış olabilir.

Bende daha 1. kitabı okuyan ve bilerek spoiler yiyen birisi olarak Petyr’ın tahtı alabileceğini düşünüyorum. Tabi gözü tahttaysa…

çok zeki, hırslı ve tehlikeli bir adam. yazdığın teoriler çok mantıklı ama ben tahta oturabileceğini sanmıyorum, tahtı istediğini de sanmıyorum başka planları var bence onun.

Kesinlikle katılıyorum. Tahtı istemiyor, istese çoktan alırdı bence, acaba asıl amacı ne?

Seri sonunda hayatta olabileceğinden şüpheliyim ben.Tamam zeki,kurnaz ama böyle bir seride GRRM sadece kurnazlık ile birine tahtı emanet etmez.Üstelik adamın hiç bir şekilde tahtta hakkı yok ama olayın gidişatına yön vereceği kesin.

Bence tahta Daenerys’in oturma ihtimalin bile daha fazla.Kafasında taht yoksa neden tüm bunların yapmış olabilir ki?Adam bildiğin Beş Kralın Savaşını planladı.Tyrion’ın bıçağı, Ned’i öldürtmesi falan bunlara bir neden arıyorum ben.

Nedeni Cat olabilir diye düşünüyorum. Hem tahtta hiçbir hakkı yok ne demek ya? Robert’ın tahtta hakkı mı vardı oturdu? Valla bu adam isterse oturur o tahtta benden demesi. Ama istemiyor.

3.kitap

eğer 3. okuduysan yadığın 2. teorinin jon hakkında olanı doğru robert kesinlikle cerceinin işi idi ve 3. teoride de kısmen haklısın. lysa yı öldürüp şarkıcının üstünr atıyor…

robert ın baba tarafından hakkı vardı :wink:

3.kitap 2. kısımdayım.Zaten Petry’in işi demedim, parmağı vardır dedim.Ayrıca Lysa ile bir olup Jon’u öldürmüşlerse hiç şaşırma.

zaten öyle. paetry aşkından onun isteğiyle yaptı.

E Cersei’nin işi diyordun daha demin?

robert baraetheon hakkında ooo

Robert Baratheon’un tahtta hakkı var.Soyları Targaryenlerden geliyor,aile soyağacına bakarsan görebilirsin.(*Orys Baratheon)Öyle hakkı olmayan birinin geçmesi ne kadar mantıklı? Beş kralın savaşında bile adamlar kara kaşına-gözüne olmadı savaş,hepsinin kendi hakları vardı.

Stannis-Renly ; demirtahtta üzerinde hakkı.
Robb ; geçmiş kuzey krallarından gelen kuzey kralı hakkı.
Joffrey ; Robert Baratheon çocuğu olmasından
Balon Greyjoy ; Demiradalar kralı .
Petyr Baelish ; ??? error…

cofri sözde desek

Karıştı özür dilerim :smiley: Mala bağladım iyice fasdafgs hatta şıkır şıkır halojen demek istiyorum :confused:

Ben bu hak olayına inanmıyorum.Gücü yeten tahtı alır.Örneğin; Fatih Aegon.

düşünmek için çok zamnın olucak merak etme :slight_smile:

birisi cat’le ilgili olabilir demiş bence bu da mantıklı bir teori. gençliğinde yaşadığı ezikliğin acısını çıkarmaya çalışıyor olabilir. petyr soylu değildi ve cat’in babasının yaptıkları falan hep içinde yara kalmış belki de. yaptığı planlarla diğer güçlü ve soylu aileleri birbirine düşürüp kendisini güçlendiriyor.

sansayı annesine benzetip ona göz dikmesi de var mesela. llysa’yı da öldürdü, arryn hanesini de o yönetiyor gitgide güçlendi yani

Fatih Aegon , demirtahtı kuran kişi zaten.Yedi krallığı birleştirdi.Demirtahta oturacak kişinin hakkı yok ise demirtaht yok olur ; hepsi tekrardan kendi krallıklarını ilan eder.Üstelik şöyle bir durum var GRRM’nin seride en değer verdiği olay hak.Seride yaşanan olaylara dikkat ederseniz hepsi taht hak iddialarından kaynaklı,bunun dışına çıkmaz GRRM.Yoksa seride oluşturduğu tabu yok olur.