Petyr Baelish Teorileri

Fatih Aegon’a bu hakkı kim vermiş peki?

Robert’in gücü yetti, tahtı aldı bence olay bu kadar basit.

robert babannesi (yanlış hatırlamıyorsam) targaryen olduğu için oturuyordu o tahtta.sonrada her targaryen’i yok edicem diyor.hey yavrum…

Bence Amerika’nın ajanı…

Senin gözünde seride basit o zaman? Serinin işleyişi taht hakları üzerinden ilerliyor.Robert Baratheon’un tahtta hakkı olmasa isyan çıkar mıydı sence?GRRM olay zincirlemesini buna göre oluşturmuş ki Orys Baratheondan gelen taht hakkını kurgusuna eklemiş.

Üstelik sen Aegon ile Baelish karşılaştırıyorsun…Adam fethetti,tahta geçmedi,kendisi kurdu.

Fatih Aegon yeni bir krallık kurdu ve demirtahtı yaptı.Demirtaht nedir? Bu kurulan krallığa(*yedi krallık) hükmeden.Hakkı olmayan dışında hiç kimse bu demirtahta hükmedemez.

Ama siz baelish’e kalkıp bu demirtahtı hükmettirmeye çalışıyorsunuz. :open_mouth:
Kimse bu tabuyu yıkamaz.GRRM’de dahil.

Hak hukuk iddiaları çok mantıklı değil.Arianne’nin de dediği gibi,Targeryan soyundan gelmesine rağmen,içinde Targeryan’lara karşı çok büyük bi öfke var.Hatta Targeryan’lar yüzünden babasını,abisini,kız kardeşini kaybeden Ned’den bile fazla.Adamın soyunun o tarafını pek umursadığını sanmıyorum.
Hem ilk kitapta Cersei Ned’in Demir Taht’a Robert’tan önce oturma şansı olmasına rağmen oturmadığına dikkat çekiyo ve ne büyük bi aptallık yaptığını söylüyo.Ned yönetme işinden nefret ettiği için oturmamış büyük ihtimal ama ondan başka kim gelse otururdu ve şu an kral o olurdu.

Halla halla derdimi anlatamıyorum galiba ben.Nereden nereleri çıkardın.

Adamın soyunu umursaması ile tahtta olan hakkını kullanma arasında ki bağ nedir?Ben bunlardan nefret ediyorum,onlardan gelen haklarıda reddediyorum mantığı mı var?

Size en açık olanından bir örnek veriyim ;
Martell hanesi bile demirtahtta hakkı olduğu için Viserion Targaryen ile X Martell(*adını hatırlamıyorum) nişanladılar.Adamın(Viserion) ordusu var diye mi ?Hiçbirşeyi yok, sadece demirtahtta hakkı olduğu için.

Petyr’ın gözü tahtta değil bence. ama neyde daha anlamadım S:

Viserys X Arianne :smiley:

Petyr’in tahtı istediğinden şüpheliyim neden diye sormayın cevap veremem.Kesinlikle çok kurnaz bir adam olduğuna da katılıyorum,ama ben Tyrioncı olduğum kadar Varyscıyım.Petyr dizide ve kitapta Varys ile sürekli kavga ve sürtüşme içinde.Varys Petyrin planları hakkında ufak bir bilgisi olduğunu düşünüyorum o yüzden Varys ölmeden planlarına ulaşacağını düşünmüyorum.

Bence Petyr Westeros’a demokrasi getirecek :confused:

serçeparmak tahta filan oturamaz , zeki olmak kurnaz olmak doğru ve düzgün işlyen planlar kurmak yetmez , tahtı almak ve korumak için asker lazım oda baelishte olmayan şey, amacı sadece vadi ve riverrunu birleştirerek güçlü bir adam olmak bence … sonunun varys in elinden olacagını düşünüyorum

Tahtta yasal hakkı olmayan adamın oturması mümkün değil. Otursa bile hukuksuzluğa karşı isyanlar peşi sıra gelecektir ve bütün soyu yani ondan olacaklar rahat etmeyeceklerdir. Petyr’ı tahtta düşünmek mantıklı değil.

Bence taht yerine güçlü bir lordluk istemesi daha mantıklı olur bakınız:Tywin Lannister(Her devrin adamı)

Bu Petyr ile Varys de lord ya… @Petyr @Varys alınmayın ha.

@Robert Bu adamları küçümsüyosunuz ama ben ikisine de saygı duyuyorum. Sıfırdan büyük işler başarmışlar :slight_smile:

Küçümseme demeyelim de böyle üç kağıtçı tipleri gerçek hayatta da tokatlama isteğim doğduğundan ısınamıyorum diyeyim anlarsın sen de beni. :wink: Hani bileğinin hakkıyla mücadele eden harbi adamlara daha saygı duyuyorum ben mesela bi Victarion bi Barrsitan bi Eddard gibi delikanlı az.

Onlar gibi adamlar az tabi de bu adamlar kılıç tutamaz, yollarını böyle bulmuşlar :slight_smile:

I’m not going to fight them, i am going to fuck them - Petry Baelish

Bazı insanlar kılıçlarıyla bazıları da akıllarıyla dövüşür.Hem aklını hem kılıcını kullanırsan Tywin Lannister olursun.

Doğru ne yapsınlar mesela Tyrion falan da düşününce bi noktadaki ezikliklerini kendisinin de dediği gibi kitapları kendini geliştirmek için kullanarak bir şeylerde başarılı olmaya çalışıyor adamlar haklı.