Petyr Baelish Teorileri

Petyr; Nede ``Joffreynin tahtta kalmasını sağla diyarı sen ve ben yönetelim.Joffrey reşit olduğunda gerçekleri anlatırız``demişti.Bizim Nedde onurlu olduğundan teklifi kabul etmeyip Stannis diye tutturmuştu.Tabi bunlar Petyr Baelish planlarına ters olduğundan Nede ihanet etmek zorunda kaldı.Ned eğer kabul etseydi diyarı yönetecekti Petyr,şimdi ise Sansayla vadiyi yönetiyo.

Bunu Renly söylemiyor muydu? :confused:

Hayır Renly Ned den kendine destek istiyodu.

Petyr Baelish ve Mya Baratheon diyorum yazın bunu bir kenara :smiley:

Petyr’nin niyeti Sansa’nın altında kuzeyi,riverlandı ve vadiyi birleştirip Aegon’a Sansa’yla evlenmeyip beni el yapmazsan krallığı haşırt diye ikiye bölerim demek.

Petyr’den bir halt olmayacak bana kalırsa Eddard gibi bunu da uçuracaklar yazdım buraya

renly? wtf

kusura bakma petyr yerine renly yazmışım,düzelttim

Petyr Aegon’ı nereden biliyor?

Aegon ve Altın Company Griffin’in Tüneği kalesini ele geçirmişlerdi,muhtemelen Fırtına Burnunu da aldılar.Başkentin bile bundan haberi olduysa Petyr’ın da haberi olmuştur.

1. Kitap Arianne bölümüne gore aldı evet ama belki yalandır :stuck_out_tongue:

Harold’la yaptığı anlaşma ne olacak o zaman?

Dizinin en önemli adamlarından biri ama son sezon da hiç beklemedik şekilde faka bastı. 7. sezonda öldürürlerse hakikaten ayıp ederler. Neymiş misyonu bitmişmiş. Bence ne dizide ne de kitapdaki her hangi birine basit bir bakış açısıyla yaklaşarak misyonu bitti diyilemez. Hiç beklemediğimiz şekilde o karaktere yeni bir misyon yüklenmesi çok olası. Baelishe gelirsek böyle ölmesini hiç istemem. Onun Akgezenlerle olan savaşa katılmasını istiyorum. Ölümünün bir akgezen tarafından olması daha güzel olur ama en güzeli çok önemli bir rol üstlenerek savaşın kazanılmasını sağlaması daha sonra da demir tahta çıkması. Onca yaptığı kötülüğe rağmen tarihte bir kral ve kahraman olarak hatırlanırsa çok güzel olur.

Adam onca kötülüğü Westeros için değil kendisi için yapmıştır.Ayrıca öldükten sonra ne kral nede kahraman;kaos ve entrikayı yükselmek için kullanan fırsatçı bir alçak olarak hatırlanacaktır.

Zaten diyar için yaptı demedim. Yine akgezenlerle kendisi için savaşacak ve eğer kazanırsa her şeyi kazanır o zaman. Tarihin de her zaman doğruları yazdığı söylenemez. Her savaşta galip çıkan, sonunda tahta oturan ve huzuru sağlayan biri kötü de olsa iyi olarak yazıla bilir tarihe.

Bu adamın -kitapta- Great Other için çalışan biri çıkabileceğini düşünüyorum ya da Rh’oller için? Adam Targ’lara kazık atan herkese bir hareket çekti hemen hemen.

Aradım bulamadım buraya yazayım
Birkaç kişi Rickon ortaya çıkınca Sansanın değeri kalmaz Lf onu öldürür yazmıştı. buna benzer cümle yada cümleler…
Neyse Sansa değeri kalmadı diyelim yada kimliği ortaya çıktı
Öncelikle değeri kalmaması diye bir şey mümkün değil Rickon 1000 tane varisle gelmeyecek onu kullanarak kuzeye sızabilir Rickona Sansaya bile sezdirmeden onu eli ile verir zehiri
İkinci olarak kimliğinin ortaya çıkması tek bir anlamda sorun Lannesterlar!!
Çünkü Joffrey suikasti ile bağlantı kuracaktır Sansayı kaçırması bu durumda Westerostan kaçması lazım nereye sığınacak LF diyeceksiniz işte Sansanın değeri burada ortaya çıkıyor.
Vadi Starklara sempati Lannesterlara antipati duyuyor biliyoruz
Sansa vadi lordunun kuzeni ve onu tam da Lysa ile evliliği sırasında getirdi yani Lady Arryn istedi diye bilir. İstememiş olsa bile Lordun kuzeni esaretten kurtarılmış Stark olsa bile Sansa esir olması ilerde vadi içinde sorun olabilirdi.
Vadi lordları sadece Lord Arrynı değil ailesini de korumakla görevli bu sebeple Sansa’nın vadide olması, LF nin onu vadiye getirmiş hatta bir süre için kimliğini gizlemesi onun kahraman değilse bile ona yakın görünmesini sağlayacaktır. Tabiki geçici :smiley:
Üstüne Kuzey de Sansanın güvenle vadide olmasından memnun olur aynı şekilde 2 bölge LF yi Lannesterlara karşı koruyacaktır ve bu sayede LF kuzey ittifakına sızıp son oyununu oynayacak bence ama bakalım.
LF gibi bir adam bütün bunların hesabını yapmıştır Sansayı kaçırırken tek sorun kaçırırken yakalanmasıydı o da olmadı.
Yani LF Sansayı öldürmez öldüremez.Öldürse Vadi ve kuzey korumasından mahrum kalır hayatı özgür şehirler ve esosta geçer. Böylesi bir kartı bu kadar kolay harcamaz LF gibi bir adam!

Rickon’un yaşaması ya da ölmesinin LF için başat bir değeri yok; onun üzerinden asla plan yapmaz/yapamaz. Kışyarı’nı ele geçirme arzusu varsa ya da ileride olursa Rickon’ın yaşaması olsa olsa planını suya düşürebilecek bir pürüz olur ki oğlanın yaşı en fazla 6; Sansa da en büyük meşru evlat olarak Rickon’ın vasisi olarak Kışyarı’na hükmedebilir, belki… Yani yasal olarak sanırım hakkı vardı ki Jon, Stannis’e Kışyarı’nın (oğlanların ölümüyle birlikte) Sansa’nın hakkı olduğunu söylemişti.

Elbette kimsenin Robb’un vasiyetinden haberi yok; o gün orada olan lordlar dışında. Haliyle Robb’un vasiyetini ilan edecek birileri ortaya çıkar ise ve o imzalanan belge de ortaya çıkar ise yasal olarak Jon bir Stark olarak meşrulaştırılmış ve haliyle en büyük erkek evlat olarak Kışyarı’nın yegane varisi olacaktır. Haliyle Rickon yaşamış yaşamamış çok da önemli değil, LF için asıl mesele Jon olur. Çünkü asla manüpüle edilemeyeceği gibi LF’nin de Kışyarı üzerinden planlarına izin vermez. Sansa’nın varlığı bile ona pek fayda sağlamaz ama LF bu, durur mu? Ben onu tanıyorsam ki tanıyorum, bu adam her zaman yaptığı gibi kardeşler arası bir kaos yaratır ve Sansa’yı Jon’a karşı kışkırtır. Hele bir de bu kızın anası dönerse, cümbüşü o zaman görün. LF bir şey yapmadan Cat. Jon’a karşı hamleler yapar. :smiley:

Sansa’nın mevcut haliyle zaten hiçbir değeri yok(yani gizli kimliği ile). Onun asıl değeri Ned Stark ve Cat. Tully’nin kızı olduğu ortaya çıktığında kendini gösterecektir. Zaten LF de Sansa’yı Varis Harry ile nişanlanma oyununa ikna etmek istediğinde Vadi Lordlarının (evlendikleri zaman) kılıçlarının Sansa için kalkıp, Kışyarı’nı geri almak için yanlarında savaşacaklarını iddia etmişti.

İddia diyorum çünkü temelde doğru olsa da LF’nin amacının Sansa’yı Harry ile evlendirmek olduğundan ciddi şüphelerim var. Ayrıca Tyrion sorununu unutmayalım; garip bir şekilde LF, Sansa’nın dul kalacağından emin bir ifade kullanıyordu. Dul kelimesi boşanmış insanlar için değil, eşi ölmüşler için kullanılır, biliyorsunuz.

Cersei’nin, LF’nin Joff meselesi ile bağlantı kurması halinde LF’nin kaçması falan gerekmez, o adam kendine o kadar güveniyor ki! Sansa, Cersei’nin burada olduğunu öğrenmesinden korktuğunu söylediğinde LF de “O zaman planladığımdan daha erken onu oyun dışına çıkarmak zorunda kalırım.” diyor. Demek ki onu oyun dışına atmak için planını çoktan yapmış, sadece düğmeye basmak için doğru zamanını bekliyor. Ayrıca Cersei, Tyrell’lerin de bu işin olabileceğinden ciddi olarak şüphelense de onlara karşı dahi bir şey yapamıyor; zapt edilemez kalesiyle, savaştan hiçbir zarar görmemiş; dinç ve enerjik Vadi ordusuna karşı savaş mı açacak? Aklını peynir ekmekle yemiş olması gerekir. Halihazırda savaş cephesi varken yenisini açmaya gerek yok, hepsiyle uğraşamaz, hele ki Jaime esir; amcası ve babası ölü iken… İnanç meselesini de unutmayalım. Dizideki gibi kaleden dışarı adımını atmaz bu. Belki kuzeni, Cersei adına meydan savaşında ordulara komuta edebilir ama yani dediğim gibi yeni cephe açmak akıllıca değil, kazanacağına dair teminatın yoksa özellikle!

Sansa ve Arya’nın KL’deki yıllar süren esareti(Arya meselesini bilmedikleri için onu da kattım onların bakış açısıyla), Vadi için hiçbir sorun yaratmaz ve dahası yaratmadı ki 5 Kralın Savaşında da totoşları üstünde oturdular; birkaç lordun savaşalım demesine bakma, ekseriyeti isteseydi Lysa’ya ciddi baskılar yapabilirlerdi. Bu adamların Ned’in çocukluğundan beri tanıdığını ve bir kısmının büyük olasılıkla çocukluk arkadaşı olduğunu unutmayalım; esirken bile bir şey yapmadılar. Sempati, x hanenin sizin için savaşması vs. manasına gelmiyor. EVLİLİK bunu sağlar. Bu evrende bu iş böyle yürüyor, x hanesi y hanesi ile evliyse; iki hane de birbiri için savaşır, yoksa savaşmaz.

LF, Vadi Koruyucusu olarak sadece Arryn soyismini taşıyanları korumakla mükellef, kuzenlerini vs. değil. Lordların, LF’nin ne mal olduğunu bildiğini bildiğimize göre onu asla -geçici de olsa- kahraman gibi görmeyeceğinden eminim.

LF bence de asla Sansa’yı öldürmez, hiçbir işe yaramasa bile ama her şekilde kullanır.

bak buna cevapp yazmışım zaten

ben jon a hiç girmedim çünkü onun daha büyük olayları ateşleyeceğini düşündüm kesinlikle asıl tehdit jon olacak ama yine Sansayı kullanarak jon un ekip yada adamları arasına sızmaya çalışacak

sansanın gizli kimliğinden hiç bajsetmedim zaten
2. olarak varis Harry ile evlenmesi LF nin hiç bir işine yaramaz ve diyelim ki vadinin kılıçları için Sansayı Harry ile evlendirdi kuzeyi eldetmek en az bir yıl ancak bu sürede çocuğu olursa ve hem vadi hem kuzey sansanın olursa LF ile niye evlensin bunu düşünmüyor mu LF! dediğim gibi LF nin bu evlilikte amacı oyalamaktan başka birşey değil
Lannester nefretini besşedi

sen C ercie sin LF nin Sansayı piöçi olarak sakladığını öğreniyorsun ne düşünürsün
zamanlama hemen dikkatimi çeker Sansa nasıl öyle kusursuz bir şekilde tamda o anda kaçabildi ve o zamandan beri LF niye sakladı cevap belli LF nin suikastten haberi vardı hatta beraber planladılar sonrada birlikte kaçtılar
LF sansanın kimliğinin o istediği zaman ortaya çıkacağını düşünüyor o yüzden o yun dışı dedi
ve Sansanın kimliği kış rüzgarları kitabının yayınlanan bölümlerinde vadide turnuva olduğundan bahsediyor orada çıkacak bence LF nin planı değil bilmiyorum
Cercie aklını yemedimi yani en son utanç yürüyüşünden sonra akıllandıysa ki hiç sanmıyorum o yapar oğlunun intikamını unutmaz

orada lysa ailesi ile asavaşmıyorsa vadi lordları ne yapacaktı Lady Arryn ihanet olurdu gerisi

yakın akraba için geçerli koruma zaten Sansada yakın akraba isim önemli değil
ve son cümlene katılıyorum bende onu demek istedim zaten ama Sansa ve Lady taşkalp ne kadarına izin verir meselesi var
ben LF nin sansayı kullanarak son oyununu oynayacağını oynamak isteyeceğini düşünüyorum

Ben senden alıntı yaparak yazdım ama 3. şahısların dediği söze karşılık yazdım onları. Yani ben de kendi fikrimi detaylı yazmış oldum. :slight_smile:

Jon’un karakter yapısı; kimseye kolayca güvenmemesi ve gözünden bir şey kaçmaması. Ned’in aksine ona asla güvenmeyecektir. Bu yüzden sızma girişimleri, dizide olduğu gibi, sonuçsuz kalır gibime geliyor. İşte olsa olsa dediğim gibi Sansa’yı kışkırtıp (Cat da gelirse eğer bir de) onların ekibinde olarak, kızıştırma ve iç savaş çıkarmaya çalışır Stark hanesi içerisinde. Muhtemelen kanı bozuk kuzey lordlarını tespit ederek onları da oyuna katmaya çalışır vs. de LF, güneyli bir lord olarak kuzey lordlarının güneylilere benzediğini düşünmekle hata yapar bence.

Bence de kendi çıkarı için Sansa’yı ikna etmek için öne sürdüğü bir sözde plandı bu.

Dizinin etkisinde kalma, kitaptaki Cersei dizidekinden gerçekten çok farklı, hatta diyebilirim ki yegane ortak noktaları ‘hırsları’ ve ‘çocuklarına duyduğu sevgi’… Dizideki böyle havalı, sert bir portre çiziyor ama kitaptaki hiç öyle biri değil, tam bir kevaşe :smiley:

Uysal kediye döndü o yürüyüşten sonra; Kevan POV’u oku yeniden;4. kitap. :slight_smile:

Baskılar her daim insanı bir noktadan sonra pes ettirir. İsteselerdi çok güzel baskıyla bu işi halledebilirlerdi ama ekseriyeti savaşmak istememiş ki harekete geçmediler. Şöyle düşün; LF, onunla evlenip Vadi Koruyucusu olunca yönetim ona geçti ve Tatlı Robin’in vasisi oldu; vekaleten onun adına yönetiyor. Annesi de öyleydi; oğlu adına vekalet ediyordu. Lakin LF’nin sözlerinden anladığım kadarıyla Vadi Lordları Robin’i sevmiyor(anasını hiç sevmemişlerdir o zaman.); sevilecek gibi de değil zaten. :smiley: Nereye varmak istiyorsun? diyeceksin, toparlıyorum… Bu Vadi Lordları, yönetimi bu LF’den almak için Kartal Yuvasını kuşattı(muhtemelen Robin’i kendilerinden birinin vesayetine verip, yönetmek istediler.) ve LF sonunda boyun eğdi ama çıkarına gelen bir anlaşma da yaptı; daha doğrusu işleri yoluna koymak için 1 yıl kazandı, zaman kazandı yani. Şimdi bu bir sene içerisinde tüm muhaliflerin canına tek tek okuyacak… LF bile anlaşma yoluna gitmek zorunda kaldıysa Lysa da vadi lordlarının baskısı ile savaşa dahil olabilirlerdi; sonuçta sözde Lord Arryn’i Lannisterler öldürmedi mi? Hatta Robert hatta Ned’in ölümünden de onlar sorumlu… Lakin bir şey yapmadılar.

İsim nasıl önemli değil? Yakın akraba senin anan baban, kardeşin, çocukların ve eşindir… Amca çocukları ile teyze çocukları (1. derece kuzen olsalar da) x hanesi için aynı değildir. Neden? Şimdi teyze çocuklarının babaları y hanesinden iken amca çocuklarının babası senin gibi x hanesindendir. Doğal olarak sana bir şey olması halinde amca çocukları olan kuzenlerin senin mirasçın konumuna düşerler, teyze çocukların değil. Çübkü FARKLI KANsınız. Şu an Lannisterlar arasında Batı Muhafızı ilan edilen kişi Cersei’nin anne tarafından(o kadın da Lannister hanesine mensup; Tywin ile kuzen) kuzeni olan Devan Lannister… Şimdi ben, Cersei’nin y hanesinden kuzeni olsam, bu hak bana geçer mi? Ben mi olurum Lannister hanesinin başı? Olmam, değerim yok onun için. Anlatabildim mi bilemiyorum. Haliyle her hanenin üyesi kendi hanesi ve bölgesinin lordları için değerlidir, başka bölgenin ve hanenin lordları için değil ki Vadi Lordları, Lysa’yı sevmiyordu bile, bu yüzden Sansa-Arya esaretinin onlar için bir değeri olmadığı gibi korunması veya kurtarılması da çok büyük bir şey değil.

Evet, Sansa bence de son kozu ve oyunu olacak ve ölücceekkkkkk :smiley: