Petyr Baelish

Bu adamın kuracağı Siyaset Bilimi akademisinde öğrenci olacaksın arkadaş.İnsanları kullanma,her sorundan savaştan çıkar menfaat sağlama,çeşitli yollarla elde ettiğin makam mevkileri elde tutma dersleri alacaksın.

Günümüzde Baelish gibi politikacılar her ülkede her hükümette yönetimde var.Martin efendinin kurguladığı en gerçekçi karakter kesinlikle.

Kafama takılan bir soru var arkadaşlar. Ned Stark’ın ölümü ile ilgili. Sansa Cercei’ye her şeyi anlattığından sonra mı Baelish Ned’e ihanet etti? Yoksa kafasında hep ihanet mi vardı?

Başından beri hep ihanet etmek vardı içinde çünkü kendi çıkarları doğrultusunda plan yapmaya çoktan başlamıştı. Zaten Ned’e de oraya gelir gelmez ona güvenmemesi konusunda uyarmıştı.

Baelish’in kendi planları vardı ve Ned’i de kendisine katılmaya ikna etmeye çalıştı ama Ned kabul etmeyip tahta Stannis’i geçirmeye çalışınca ihanet etmek zorunda kaldı.

Harrenhal Lordu yapılması onun için hiç iyi olmadı

Evet az çok hatırlıyorum. Ona başka bir seçenek sunmuştu ama tam da hatırladığımı söyleyemem. Neydi planı?

Cersei’den sonra en nefret ettiğim karaker :smiley:

Kendisine karsi tutumum su sekilde:

devamı i hate you now and forever you plot against my father,but i dont know you saved me

Makul[emoji106]

Bu adamı çok abartıyorlar. Entrikacı…ve bir mevki delisinden başka bir şey değil. Her taşın altından çıkıyor, evet. Ama gizemli olduğunu göstermez bu. Bu adam bir amaca hizmet etmiyor, Varys gibi bir karakter değil. Entrikacı, zeki, ama gizemli değil, değil. Gizemli olan Varys.
Merak etmiyorum, sezon sonunda öldürürlerse de umurumda olmaz pek. Hakkında tek merak ettiğim, Cat’e olan duygularının hayatının ne kadarına yön verdiği.

Serinin sonunda ya Petry reis ya da Varys reis westerosu yönetecek bence

Ben bu adamı seviyorum ya zehir gibi zekası var ama beni her defasında şaşırttı kimin tarafında, kime hizmet ediyor, amacı ne bir türlü çözemiyor insan.

Petry Baelish sadece Petry Baelish, e hizmet eder

Gerçekten hizmet ettiği biri yok. İktidarını güçlendirmek için o ara kime hizmet etmesi gerekiyorsa ediyor.

Kimseye hizmet etmiyor, herkesi kullanıyor. Stark, Lannister, Tyrell, Arryn, (Bolton:dizide) kullandığı haneler. Gizemli tarafı da tam olarak ne istediği. Tahta oturmak mı istiyor, kukla olarak birisini oturtup, kral eli olmak mı istiyor? Birisini oturtmak istiyorsa, o kişi kim? Sansa mı? Başarılı olacak mı? Başarılı olamazsa kim durduracak ya da kim öldürecek? Nerede duracak? Ya da durmayacak mı? Westeros’e tamamen ele geçirse Essos’u da isteyecek mi? Ayrıca "abartılması"nın sebebi Melisandre, Varys, Jaqen vb. kadar gizemli olması değil zaten. En başından beri her şeyi (Jon Arryn’in ölümü, Ned Stark’ın kral eli olması, Ned Stark’ın ölümü, Stark - Lannister savaşı, Beş Kralın Savaşı, Lannister - Tyrell ittifakı [kabul bunu ilk düşünen Tyrion ama Baelish uyguladı], Stannis’in mağlup olması, Joffrey suikasti, Tywin - Tyrion mücadelesi, Lannister’ların iflası [Varys’in de etkisi var], Nehir Diyarı’nın Azam Lordu olması, Lysa’yı öldürüp Vadi’nin de Azam Lordu olması) neredeyse tek başına planlayıp uygulaması "abartılması"nın sebebi. Şu tabloya baktığımızda 2 yıl içerisinde Westeros’ta olan önemli olaylardan sadece Red Wedding’de rolü yok. Taht Oyunları’nı taht oyunları yapan entrikaların %90’ının arkasında (%5 Tywin, %5 Varys).

Varys,in yüzdesi hariç sonuna kadar katılıyorum reisi çok iyi anlatmissin

Bunların hiçbirini tek başına planlayıp uygulamadı. Bu saydıklarından bir kısmı zaten planlanarak gelişen şeyler değildi.
Abartılıyor dememin sebebi benim ‘gizem’ anlayışımın farklı olması sanırım. Seride zaten yeterince entrika ve çıkar savaşı var. Ben zengin olmak/mevki sahibi olmak dışında amacı olan karakterleri gizemli buluyorum, onu kastetmiştim. Benim için bir merak unsuru değil diyelim Westeros’u ele geçirirse duracak mı, Essos’u da isteyecek mi tarzı şeyler. Onu kastetmiştim, belirteyim, yanlış olmasın.

İlerde Sansa ile evlenip Vadi ve Kuzeye hakim olursa hiç şaşırmam.Adam her şeyi yapabilecek biri.

Doğu’nun Koruyucusu’nun Lord Savunucusu, Üç Dişli Mızrak’ın Azam Lordu, Parmaklar Lordu, Harrenhal Lordu şimdi de dizide Kuzey’in Koruyucusu. Korkuyoruz.