Petyr Baelish'in Amacı

Amacı belli varys bile dedi kral olmak istiyor ama küllerin kralı olucak

Adam sürekli demir tahtın karşısına geçip, olumlama yapıyor :smiley:
Bence Petyr Baelish günümüz dünyasında hırsı için kaos yaratıp, kaostan kendine yarar çıkartan insanları çok güzel yansıtıyor. Dizide de takip edeseniz sürekli Kaos’un aslında çok iyi bir şey olduğuna vurgu yapıyor.
Lannister - Stark savaşını başlattı (Jon Aryn suikasti ile )
Demir tahtı güçsüzleştirecek bir çok olayda ön rol oynadı. Kraliçeler onun sayesinde tutsak oldular. Sansa 'yı kurtardı zannettik. Halbuki onu alıp Roose Bolton’a sattıktan sonra Cersei 'ye gelip Sansa’yı buldum. Ben vadi ordusuyla gidip onları kırayım, sen sadece beni destekle dedi. Cersei’nin Sansa’nın sadece başı için herşeyi yapmaya razı olduğunu biliyordu. Diyarı öyle bir bataklığın içerisine soktu ki… Üstelik her düşenin yanında, denize düşenlerin yılanı oldu. Üstelik kimsenin ondan şüphelenmek aklına dahi gelmedi. Bunu da bir bölümde ifade etmişti.
Evet görünüşte çok zeki biri, kendi amaçlarına adım adım yaklaşıyormuş gibi görünüyor. Fakat dikkatinizi çekmek isterim ki, onun bu yarattığı kaos ortamı onun sonunu da getirecektir. Diyarda büyük bir çukur kazıyor. Kendisi de o diyarda yaşıyor. O çukur onuda yutacaktır.( Greyjoy - Targeryen - WW - Bolton - Frey ) Kimi yağmacı, kimi yeni bir gelecek vadediyor. Bunların ekmeğine yağ sürdü Petyr.
İlk etapta oynadığı oyun da şuydu; Ned Stark, Stannis ‘i çağırıp kral yapsaydı eğer diyarda istikrar ortamı olmaya devam edecekti. Muhtemelen hayalleri de suya düşecekti Petry’ in . Lannisterların son isteyecekleri şey, Stark veya herhangi bir güçlü hane ile karşı karşıya gelmek olurdu. Çünkü kendileri zaten zirvede, krallık tamamen ellerinde iken neden kalkıp ta herşeyi ateşe atmak istesinler ki ?

Herşeyi istiyor demir tahta geçmek istiyor tabi kan hakkına sahip olmadığı için ya kendisinin esinlenildigi Oliver Cromwell gibi sözde demokrasi ilan edip diktatör olarak hükmedecek ya da birisini (mesela Sansa’yı) kukla hükümdar olarak tahta gecirticek

Petyr Baelish takdir edilecek bir dahi.Fakirlikten gelip Yedi Krallığın en güçlü en önemli adamlarından biri olmak hiçde kolay değil.Nice savaşçı yiğit insan ölürken adam zekası ve taktik dehasıyla ayakta.

Varys ile birlikte serinin sembolüdür bu karakter.

KAOS!!!..

Güç sahibi olmak. Tully’lerden nasıl kuyruk acısı kalmışsa, güce doyamıyor herif.

Karakterin amacı ‘everything’ ve bunu anlayabilmek için de çocukluğuna, ezik büzük geçen gençlik yıllarına inmek gerek:) Birbirine düşürmeyi, öldürmeyi, ölmemeyi çok iyi bilen bu şahıs eğer isterse ejderhaları bile birbirlerine öldürtebilir kanımca:) Doğrudan ya da dolaylı olarak ‘en güçlü’ olma yolunda altyapı çalışmaları yapan ve gözümde gayeleri açısından dany den bir farkı olmayan karakterdir kendileri.

Yalnız konu iyi hortlamış :smiley:

bu adamın gerçek amacının demir taht olduğunu düşünmüyorum bu adam bu kadar gizemli ve istediğini belli etmemeye çalışıyor daha değişik bir amacı olmalı bence aegon gibi yedi krallığın fethine uğraşıyor bunu savaş üzerinden değil de entrikalarla yapıyor adam zeki serideki her olayın nedeni o şu an krallıkların bir kısmını toplamış durumda ama fethettiği zaman o tahta oturmayacak bence oraya uygun düşündüğü bir isim var o da sansa sansayı eğitiyor sonra onu başa geçirecek ve onunla evleneceğini düşünüyorum bu sayede küçükken sahip olamadığı her şeye bir nevi sahip olacak catelyn i zamanında güçsüz olduğu için alamamıştı güce kavuşmuş olacak hem de cat e çok benzeyen kızı sansayı da elde edecek stark soyunu da kurutması muhtemel brandon stark dürellosunun hırsı için

Sent from my iPhone using Tapatalk

Dünyanın her yerinde kerhaneler açmak istiyor.
Kerhaneler zinciri :=))

Peter Baelish İngiltere Tarihindeki Thomas Cromwell ile çok benzer. Thomas Cromwell İngiltere’de anglikan klisesinin kurulmasını ve İngiltere’nin Vatikan’dan ayrılmasında çok büyük katkıları olmuş bir adamdır. Ondan sonra kızkardeşinin torunu İngiltere’de Cumhuriyet ilan etmiştir. Bence Peter Baelish’in amacı kaoslar yaratarak Westerosdaki bütün kraliyet hanedanlarının soyunu kurutmak bu sıradada yavaş yavaş güçlenip yönetimi ele geçirmektir. Şu sırada Vadi elinde, Kuzey ve Nehir üzerinde de etkisi var eğer Dincilerlede anlaşırsa Ülkede yönetimi ele geçirebilir. Ülkede Monarşiden başka bir yönetim kurabilir. Zaten daha önce Varys ona Kral olursa bütün lordların onun yüzüne karşı sahte gülücükler ve sahte sevgi gösterilerinde bulunacaklarını anlatmıştı. Peter’da ölüyken yüzüme karşı gülmeleri biraz zor olur demişti.

Bir Tully kızıyla evlenip soyunu sürdürmek ve önemli yerlere hakim olmak.Lysa ile evlendi sonra öldürüp Vadiye hakim oldu.Sonra Nehirova ve kuzeyi ele geçirmek istediği kesin.

Cat ile evlenmek gençliğinden beri içinde kalan bir yara adamın.Dünyaları ele geçirse bile bu acıyı unutması mümkün değil.Sansayı Harry ile evlendirip Vadinin leydisi yaptıktan sonra kocasını kaza süsü verip öldürüp sonra kızı eşi olarak alması hiç sürpriz olmaz.İki kral eli ve bir kralı öldüren adam herşeyi yapar.

Ancak bu çakalın gerçek yüzü ve yaptıkları ortaya çıktıktan sonra ne kendisini ne muhtemel çocuklarını yaşatmazlar.

Kitapta değil herhalde bu diyalog. Çünkü Sansa veya Tyrion pov’unda böyle bir şey geçmesi pek muhtemel değil. Dizide de ben hatırlamıyorum. Hangi sezon, kaçıncı bölümde geçiyor bu diyalog?

1. Sezon 10. Bölümde geçiyor.

Bu adam kral olmaz, fazla basit kalır onun için

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nereye vadi onun istidaci lordlar ona birakacak kadar aptal mi nehir topraklarinda bi harrenhall kalesine sahip o kadar bi kaleye sahip diye freyler nehir topraklarini onlara birakir mi birde kuzey de onun sayilir diyo ben boyle bi yorum gormedim arkadas varys onu bi fisiltida öldürtür baelishin bi yeri kalkmasin

kendi iç dünyasını görmeden bilemeyeceğiz. inşallah grrm bi baelish povu yazar. adwd da barristan ve melisandre povlarını çok sevmiştim, karakterlere bakış açım değişmişti.
’‘everything my dear, everything’’

Güç sahibi olmak için soylu olmanın gerekmediğini kanıtlamak istiyor olabilir.

Herşeyi istiyor herşeyi.Takdir edilecek bir adam.Çok fakir bir yerden ve haneden gelip kendisini hor görüp aşağılayan lordları ve leydileri dize getirmek pek kolay değil.Brandon Starktan aldığı yara iziyle şövalyelerden ve askerlerden nefret ediyor.

Zeka ve entrikayla dünyada herşeyin mümkün olduğunu kanıtlayan bir adam.

Bu adamın çok ibretlik bir ölümü olacak unutmayın bu dediğimi…