Quaithe Kehaneti

hayır o dothraklılar ve lekesizler kışın ortasında ne yapacaklar ? . Bida dany sevilmiyor westerosta batı toprakları nehir ,kartal yuvası , baratheon ve kuzey bunların hepsi deli kraldan nefret ediyor gelirse bi martell gelir. Ben dany’i sıfır görmüyorum ama fırtınalı havada zar zor havadan kalan bir ejderha kar fırtınasında nasıl kalacak havada ? . Peki sıcak iklimde yaşamış olan ömründe kar görmemişi 9 bin kişilik lekesiz ordusu kışın ortasında hayatta kalacak mı ?
dany sırf ejderhaları yüzünden demir tahtı alıp ve seri demir taht onun elindeyken biteceğini düşünüyorsanız GRRM’yi hiç tanımamışsınız demektir.

Dorne’un ordusunu hafife almayın…

Delinin biri kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramıyor.

kıskanan çok dany i

Olay Westerostan yardımsız fetihin imkansız olduğudur. Bir demiş kadın da bilmem ne biri demiş düşmansınız objektif olun.

Dothrakları ve Lekesizleri açıklayıp bir daha yoramam kendimi. Zaten dikine göreceksiniz yine. Gözlüklerin çıkması lazım.

Deli falan diyoruz ama Daenerys’i kehanetlerle yönetiyor resmen.

“Cam mumlar yanıyor. Ve ötekilerden önce solgun bir kısrak geliyor. Kraken ve Kara alev, aslan ve kızıl akbaba, güneşin oğlu ve oyuncunun ejderhası. Hiçbirine güvenme. Ölmeyeni hatırla. parfüm kokulu Kahyaya dikkat et.”

Moqorro,Quentyn Martell hiçbirine güvenmiyor,Reznak’tan şüphe duyuyor,Victarion’ı da reddedecek,Jon ve Aegon’la işbirliği sağlamayacak.Quaithe ne zaman başka bir kehanette bulunursa ona göre hareket edecek gibi. :smiley:

Koca robert “adamlar bizi döver” diyor.ben simdi ergen bir insanin dedigine mi yoksa grrm nin savasci bir karakterin yorumunami kulak vereyim.

Adam diyor “tek bir ordu, tek bir amaç için” kim durabilir karsilarinda.acikca dany karsiti olanlar var.ben sahsen stannisi seviyorum ama yuh artik diyorum.westerosun köyluleri bile dothrakileri yener bu kafada olanlara göre

Peki Dothraklar hiç profesyonel bir ordu ile dağlık bir alanda savaştı mı?

Dotrakları biz nasıl biliyoruz? Bozkırın ağaları koyunlara saldırır, yağma yapar. Özgür şehirlerden hediye alır.
Bu böyle bilinmiyor ama. Bilinen ve söylenen Dothrakların açık alanda muhteşem savaştığı.
Peki süvari birlikler vadide ne yapacaklar? Dothraklar kuzeyde nasıl donmadan duracaklar? Batı topraklarındaki sıra dağlarda nasıl savaşacaklar? Onlar için nehir topraklarından başka savaşacak yer yok Westerosta.

Bilelim, öğrenelim anlatalım.

dany’nin sevilmediğini nerden çıkardın? sırf babasını sevmedikleri için çocuğundan nefret edecek olsalardı rhaegar’ı da sevmezlerdi. ama 4. kitapta halkta olan ejderha özlemi boşu boşuna verildi senin deyimine göre. birçok noktada geçiyor targaryen özlemi.

karda hayatta kalma meselesine gelirsek, o zaman kuzeyliler hariç bütün herkes ölecek demektir. sanki lekesizleri zırhla kuşatmak ya da kalın kıyafetler giydirmek zor bir şey mi, onların çaresi bulunur. hem sadece lekesizleri yok.

Arkadasim robert bunlari bilmiyo mu.bi akilli sizmisiniz.hey allahim ya

Dothraklardan Westerosa gelen bilgiler değil ki bunlar. Bunlar bizim povla birlilte öğrendiğimiz bilgiler. Robert nerden bilsin elin bozkırındaki atadamları?

Tamam herkes bilgisiz.bizde bi sey bilmiyoruz cahiliz.westeros geçilmez evet.

süvari birliği neden zayıf olsun ki. adamlar sadece at üstünde savaşmıyorlar attan düşünce elleri kolları mı bağlanıyor noluyor? ikincisi at üstünde sadece arakla da dövüşmüyorlar okçuları da var. ki at üstünde ok kullanmak avantaj verir menzil açısından. karşının süvari birliği için de mızraklı lekesizleri var. atlar geçemez. ayrıca lekesizler de sadece mızrak kullanmıyor. kılıç kullanan da var. bunun dışında fırtına kargaları ve ikinci oğullar var. bir de ejderha var. dany’nin kış gelince westeros’a geleceği kesin değil belki daha öncesinde gelir. ki tv serisindeki bran’in görüşünden de ben bunu çıkardım.

İyi de Robert açık alandan bahsediyor, bu zaten alenen söylenmiş bir şey.

Westeros’un büyük çoğunluğunu oluşturan jeolojik yapı ormanlık ve dağlık… Savaş tarihine bakmaya bile gerek yok, lekesizler her türlü savaşır ama dothrakiler savaşamaz. Ayrıca bu ordunun lojistik sorunları, yiyecek içeceği vesairesi var.

“Nereye sıçacak bu millet” repliği aklıma geliyor. Gerekli eşlikçiler, lojistik destek olmazsa iki günlük kampta veba alır götürür orayı. Zaten üçüncü kitapta veba oluyordu Daenerys cephesinde. Birde kanlı ishal var…

GRRM’nin böyle ayrıntılara değer verdiği bilinen bir gerçek. Ay ışığı savaşçısı hikayesi yazmıyor adam. Bileğinin hakkıyla fethedene saygım var. Ama nasıl olacağını ne yapılacağını tartışmak bilgisizlik olarak görülmemeli.

Stannis’in de şansı yok. Bunu da belirtiyorum. Hazır, düzenli ve o arazi üzerinde efektif bir ordu yoksa bu iş olmaz. Dorne niye çıkamadı hiç yerinden?

Şu an en düzgün ordu görünümüne sahip olan Aegon’ın ordusu var. O kadar… Menzilin ordularını falan saymıyorum zaten. Hakeza Dany zaten uzun kıştan sonra gelecek Westeros’a… Bunu kimse inkar edemez, hem görüler böyle diyor, hemde ejderhaları o cehenneme getirmek gibi bir salaklık edeceğini sanmıyorum.

Yani kimse Dothraklarla, Lekesizlerle, Ejderhalarla bir fetih göreceğini sanmasın. Uzun kış bitecek… Westeros’un tüm sosyal, kültürel ve siyasi yapısı değişecek, nüfusun hemen hemen tamamı katledilecek ve Daenerys Kızıl Kale’nin harabelerine gelip taç giyecek…

Daenerys ancak bu şekilde tahta çıkar, başka yolu yok. O süre içersinde de Aegon tahta çıkar, Stannis ondan alır bilemem… Ben ikisininde oturup öleceğini düşünüyorum. Stannis’in Surdaki Kral olarak kalma ihtimali de yüksek zaten. Kış geldi, Ötekiler geldi gelecek.

Yahu ne diye kendimizi yoruyoruz. Westeros yobaz din faşizminin eline kalmayacaktır, Dany gelip isteyen istediği yaşasın, kimse kimseye eziyet etmediği sürece, insana insan gibi muamele ettiğiniz sürece yaşamlarınıza devam edin diyecek ve kimse Dany karşıtı olmayacak. Lordlar, leydiler, her kesimden halk özgür olarak yaşamayı tercih edecek. kimse yobaz din faşizmine biat etmeyecektir, korkuya mahal yok. sahte kraliçe selyse’nin adamları da o çok sevdikleri tanrılarının ateşiyle yanabilirler, problem var mı? yok.

Ayrıca Dany elbette uzun kışta gelecek Werteros’a. Ejderhalar neden var ki? Ya da şöyle söyliyeyim; Dany ve Drogon gelmeyecekse bile diğer iki ejderhaya sahip olacak kişilerden en azından biri gelecektir. Yani biz ötekilerin karşısında en azından bir ejderha göreceğiz; Dany ve drogon mu olur yoksa Rhaegal veya Viserion mu olur bilemem.

Bir atlı karşısında en ağır zırhlı piyadenin bile şansı yoktur.Bir atlıyı öldürmek istiyorsan önüne mızraklı çıkartmalısın.Ve en iyi zırhlara sahip bir atlının bile bir mızraklı karşısında hiç şansı yok.Yani bu orantıya bakarsanız Dany’nin ordusu Westorasta kolaylıkla galibiyet alabilir.Ve o atlıların Westorasta işe yaramaz olduğunu söyliyen arkadaşım neden Westoraslılar atlı birliğine önem veriyor o zaman açıklada bakalım…

Çünkü Westeros dağlık ve ormanlık… Atlının hareket edeceği yer yok. Üstelik savunan Westeros insanı ise gidip meydanda bekleyecek değil. Üç dişli mızrak geçitlerinde savunmaya çekilir, dağ geçitlerini kapatıp yiyecek içeceklerinin bitmesini bekler, en olmadık şey kaleye kapatır kendini. Böylece atlının avantajı bitmiş olur.

Bunu açıklamak dünya düz mü, yuvarlak mı onu açıklamaya benzedi.

Ben de onu anlatmaya çalışıyorum. Sonra cahil ergen oluyoz. :confused:

Dostum saçmaladığının farkındasın dimi Westorasta en fazla savaşta kullanılan birim atlıdır.En büyük önemi onlar taşır.Ve dağlık ormanlık dediğin kısım Kuzey kesimidir.Baratheon veya Kral toprakları kesimi oldukça düzlük alana sahiptir.Ve saklanmaya gelince yiyecek stokları çabucak tükenir.Bundan hariç Ejderhaları unutuyorsun galiba…

Sen kitabı kavramışsın belli ama savaş taktikleri ve olası sonuçlar hakkında en ufak doğru fikrin yok…

Yahu, Dothraki ordusunun atlı okçulukta ve süvarilikte bir numara olduğunu söylüyorum şartları ile beraber ama arazi dezavantajını belirtip eksilerini de yazıyorum.

Kabul edilemez bir şey değil bu. Bir kişi dikkate alsa veya çözümlese, “Acaba haklı mıdır?” dese bu sorunların hiçbiri yaşanmayacak. Daenerys benim kan davalım mı ki illa aleyhine konuşacağım. Bu iş böyle yürüyor ne yapayım, olan bu yani. Verecek mantıklı bir cevap varsa “@” yanına “Velaryon” yazıp cevap verebilme şansı var herkesin.

Bu sonu gelmez Stannis vs Dany’den sıkılmaya başladım. Herkes bir an önce gerçeklerin farkına varıp olanları kabullenmezse daha çok zaman harcarız biz.

En fazla kullanılan birimin süvari olmadığını iddia etmedim. Ağır süvariler ve hafif süvarileri birbiri ile eş tutmuyorum ben. Hafif süvarilerin hareket etmeye ihtiyacı vardır ve bu da dağlık kesimlerde, geçitleri kapatılacak nehirlerde ve bol ağaçlık ormanlarda mümkün değildir.

Bu da Westeros’un fiziki bir haritası. Batı Toprakları, Gazap Burnu, Dorne sınırı, Vadi gibi yerlere bakmanı, iyi bakmanı öneririm… Özellikle Fırtına diyarı ve Kral Topraklarındaki ormanlara da iyi bakmanı tavsiye ederim. Üç dişli mızrağın nehirlerini biliyorsundur zaten.

http://gameofthrones.net/resources/50-maps-of-westeros/537-map-of-westeros.html