Quaithe Kehaneti

okuyup izleyip göreceğiz benim umudum var.

Yahu olayın Stannisle alakası yok biri geliyo diyo faşist. :confused:
Bakın tekrar söylüyorum. Problem Dany Westerosu şuanki orduauyla alır mı alamaz mı? Yardım almadan. Biri dedi alır ben dedim alamaz. Sebeplerini açıkladım.
Sonra kadın düşmanı oldum, ergen oldum, cahil oldum. Teşekkürler bu güzel sıfatlar için.

zaten ben tartışma içerisine girmek istemiyorum.
sonuçta bizim dediklerimiz değil grrm nin dedilkleri ön planda olacak.
ne olursa olsun ben kendisine saygılıyım.

[/url][/img]

Savaş stratejilerine ve orduların işlevine kafayı çok takmayın bence. Robb, cephede kazandığı savaşı, dayısının düğününde kaybetti, canıyla beraber. Önümüzde böyle bir örnek varken çok fazla kafa yormayalım ordu ve asker miktarına. Daenerys sadece eşitlikçi ve özgürlükçü tavrıyla bile halkı kendine hayran bırakıyor; halkın inandığı tanrıları ve büvet ağaçlarını da yakmaz hem Dany. Halk neden Dany’i sevmesin ki, mhysa der bağrına basar :cool:

6-7 sayfadır okuyorum ulan ne gereksiz uzatmışsınız muhabbeti. Emilio Toland ne güzel açıklamış, Hatta Bilal’e anlatır gibi anlatmış ama bazılarında ya akünün suyu bitmiş ya da jeton köşeli…

Dany, Westeros’a gelemez, Dorthaklarla ve Lekesizlerle alamaz orayı… Ancak ve ancak Westeros’dan destek alması lazım. Ya Victarion aracılığıyla ayak basacak Westeros’a ya da Ejderhaların büyümesini bekleyecek ki 1-2 sayfa arkada bi arkadaş çok güzel açıklamış zaten. Bütün olay bittikten sonra getirir Dany’i GRRM 6.kitab olmasa bile 7.kitapta gelir ama tahta oturmaya mı yoksa Ak Gezenler’i püskürtmeye mi gelir orası GRRM’in bileceği iş … Zaten Dany geleseye kadar Mace Tyrell, Aegon, Stannis gibi adamlar oturur, iner oraya …

Aman dikkat, tahta Stannis çıkarsa muhabbet etmek de cezalandırılacak. Faşistheon krallığı’nda muhabbeti uzatmanın cezası Mel’in alevleriyle yanmakmış meğersem :confused:

Mel’e ‘‘sen gelme ulan ayı’’ desek yine de gelir mi acaba? Yok yok, o gelmesin.

Ama bak içime kurt düşürdün şimdi. Sırf bu sebepten AA daenerys olmasın diyorum, yoksa Mel gelir yapışır Dany’e daha da bırakmaz :smiley: Gerçi Dany kullandırtmaz kendini :smiley:

Aslında “Faşistheon”, “Stannis”, “Mel” diyerek burada esas faşistliği sen yapmış oldun biraz.

Daenerys’in ordularının durumunu konuşmuştuk halbuki. Öteki konularda Stannis ile ilgili şeylerden konuştuk fakat Stannis’in hatalarını defalarca söylememe rağmen ve Emilio’da sanırım bunları kabulleniyor… Hala bu terimde ısrarcı olmanı anlamıyorum.

Stannis veya Daenerys benim babamın oğlu değil. İkisinin de fanı değilim. Böyle gereksiz terimlere gerek yok bence.

valla onu bunu bilmem de sur ve dany’nin mutlaka bir alakası olacak bence. hem üstad aemon samwell’e bizim kıza sahip çıkın dedi onu bir nevi jon ve sam’e emanet etti. bir de aa için altı çizili kitap verdi jon’a. aemon da dany olduğunu düşünüyor aa’nın. gerçi ben pek sanmıyorum. dany aa’ya daha çok uymasına rağmen jon olacak gibi. daha çok değil aslında uymayan tek bir cümle yok ama yazar aa olarak jon’u seçti bence. neyse hisarda sam’in panpaları da direkt dany’yle ilgilenen insanlar. bir şekilde sur’la bi bağlantısı olacak dany’nin bence. mel gelse bile dany ona stannis kadar bel bağlamaz. quaithe yetiyor zaten :smiley: mel deyince aklıma hep mumya filmindeki sahne geliyor. bizim mumya ölüler diyarına geçmemek için çırpınırken anuksunamun tabanları yağlayarak koşuyordu ya, bizim amutep miydi neydi o da gözleri dolu dolu bakıyordu kadına. o hesap stannis de mel’e o gözlerle bakacak :smiley: :smiley:

okurken bir yandan kafa sallayıp hak veriyorum bir yandan gülüyorum, hahaha çok güzel yazmışsın yaa :smiley:

Sana nazaran söylemedim ki, seride okuduğum Stannis ve Mel hakkında konuşuyorum. Ben yazılanları kişisel almadığım için sizin de almadığınızı düşünüyorum. Gerçi birkaç kişi jeton köşeli falan demiş ama ben sizinle tartıştım ve bugün hiçbir sözünüzden rahatsız olmadım. Küfürsüz hakaretsiz tartışabilmek güzeldi valla. Faşistheon lafına gelince, seride okuduğum Mel ve Stannis için yazıyorum bunu, fanlarıyla ilgili değil. Sonuçta sevdiğimiz sevmediğimiz her karakter Grrm’nin kaleminden çıkıyor. Önemli olan bunlar üzerinden eğriyi doğruyu konuşabilmek.

Birader seninki çokgen galiba.

Şuan çiksa kim savascak dany ile.tyrell ile lannister.

Tully bitmis.kuzey savasta.vadi zaten karismayacak.dorne danynin yaninda ama saymiyorum.firtina burnu elden gidiyor aegon bi güzel hallediyor.greyjoy lar bi güzel menzile akinlar yapiyor.kim savascak lekesizlerle veya dothrakilerle.kim kaldi onlarla savascak.sadece lannister ile tyrell.randall tarly filan var onlari filan sayalim hadi.redwayne falan filan hepsini say tmm mi? Akil mantik var nasil yenemeyecek :):slight_smile:

Konu boşuna uzamasin bence.askeri bilginizi kendinize saklayin

Herkes bildiğini kurallar dahilinde yazabilir , kendisine saklamasına gerek yok.
Biraz sakin olsak…

Bakın Daenerys gelir gelemez o GRRM’ye kalmış bir şey.Ancak şöyle bir gerçek var Dothrakilerin Westeros ordularına karşı galibiyet imkanı yok denecek kadar az.Sebepleri;

-Silah yapıları Westeros’taki zırhlara uygun değil çünkü zırh delecek güçte bir silah değil Arakh.
-Zırhları uygun değil,aşırı açık bir zırhları var savaş için uygun değil.
-Yer şekillerini bilmiyorlar,bütün savaşlarını meydan savaşı olarak yapmış bir topluluk vadilerde,engebeli arazilerde savaşamaz.Koy bakalım Arryn Vadisine kıllarını kıpırdatabiliyorlar mı :smiley:
-Hava şartları uygun değil.Sıcağa alışkınlar,karlı,yağmurlu havada aynı performansı gösteremezler.
-Disiplinli,düzenli,taktiksel bir ordusu yok.Söz geçirmek zor.
-Son olarak eğer Westeros’a ayak basarlarsa Dorne gibi bir avantaj var ancak Dorne’un Aegon’un yanınca olacağını düşünüyorum.

Dothraklar Westerosa gelse ne olurdu biliyomusunuz? Jorah ve bir dothraklının düellosu gibi olur.

İşte bundan bahsediyorum ya anlamıyorlar bir türlü Dothraklar ne kadar güçlü olursa olsun silahları ve zırhları hiiiiç uygun değil

Sen ilk önce noktalama işaretleri ve imla kurallarını öğren, öyle gel yaz buraya.

ne dediğimi anladın şimdide lafı çarpıtma.madem anlamıyon vereyim telimi anlatayım sana

kavga etmeyin grrm yazacak herseyi bence tahminimizden çok farklı seyler olacak taht filan kalmayacak.

neyi tartışacaksın. Kendi işine geldiğini anlar ne anlatırsan anlat …

arkadaşlar lütfen bakın. Dothraklılar çok iyi at sürerler ama karın üstünde at sürmeye çalışırlarsa sonları hiç iyi olmaz çünkü atların bacakları kırılır. Ejderhalar çok iyi bir saldırı gücü oluştururlar ve normal halk sırf ejderhalar için dany’i talip eder ama olası bir kar fırtınasında ejderhalar uçamaz (bknz: kraliçe ve prenses). Bu ejderhaların beslenmesi bile çok zorlaşacak kışın. Anlamadığım şey at adamlar westerosa gelmez habi meerende yardım ederler sonra yoklar onlar. Şimdi ejderhaların küçüklüğüne geldik. Sorun şu çok küçükle ve bir ejderha yaşlandıkça pulları sertleşir (bknz:kraliçe ve prenses) o yüzden bir muharebe sırasında oklar felan kanatlarını delip düşürebilir. Dorne ordusu ise felaket… şimdi bunların kueye gittikleri tek savaş var oda 3 dişli mızrak savaşı ve kaybettiler. Üstüne üstlük kış belki dorne hudutlarınıda yaşayanlar kar görmüştür ve Dorne prensi dany’e misafir olarak gitmiş ve misafir olarak ölmüştür. Evet ölümü kesinlikle kendi hatasıdır ama sırf bu yüzden ben dorne un ona gelmeyeceğini düşünüyorum. Ha bide şu dornelu sörler gidip dany’ın yaptığı ktü şeyleri söylerse (presi red etmesi, daario ile gönül eğlendirmesi ben şahsen ikicisinden sonra danyden soğudum ) o zman doran kesinlikle aegon’ı seçer. peki bu dany nereyi üst olarak alabilir? bilmiyorum. Bir arkadaş demişki babasından nefret edenler neden kızından nefret etsin? peki Dany tüm starklardan ve baratheonlardan köpek gibi bahsediyor halbuki babası neler yapmış bilmiyor.