Quaithe Kehaneti

Bence bu kadının söylediği her şey gerçekleşicek. Ancak tek farkla - Danye gelen tüm insanların güvenilmez olduğu kısmı. Bence asıl güvenilmez olan Quaithenin kendisi. Hatırlayın Danyni karşılamaya 3 kişi geldi. Ve bunların ikisi onu farklı şekillerde kullanmaya çalıştı, Quaithe ise çalışmadı. Ve ya biz öyle anladık. Arkadaşlar unutmayın bu evrende hiç bir büyücüye güven olmaz özellikle de yüzünü bir maskenin arkasında gizleyen, Kara büyü kullanan, kim olduğunu bilmediğimiz Karanlık ve Uğursuzluk diyarı Asshaiden olan birine. O da diğer iki kişi gibi Daenerysi kullanmaya çalışıyor ancak faklı yöntemlerle çünki diğer ikisinden daha çok şey biliyo,r ikisinden de çok güçlü. Ona gelen hiç kimseye güvenmemesi gerektiğini söylüyor bazılarında haklı. Mesela hoş kokulu kahya kısmında. Soluk kısrağın gelmesi ve Kahyanın ihaneti doğru çıktıkdan sonra Daenerys Quaithe güvenicek ve diğerlerine güvenmeyecek böylelikle Quaithe onu istediği gibi yönledirerek kullana bilecek. İşte bu yüzden “oyuncunun ejderhası” sözünün Aegonun Blackfyre olma idaası için o kadar da sağlam kanıt olmadığını düşünüyorum. Oyuncu Varys ve Aegon onun ejderhası bu doğru ama güvenilmezlik kısmı o kadar doğru olmaya bilir. Ancak Quaithenin de gücünün sınırı var. O Daenerysle bu konuşmayı yaptığı sırada JonCon ve Tyrion Volantisde birlikteydiler ve yüzleri Danye dönüktü. Quaithe büyüyle ve ya cam mumlardan bunu gördü ve bu yüzden Akbabanın da geldiğini söyledi. Ama daha sonra hiç beklenmedik bir şey oldu Aegon 7 krallığa çıkma kararı aldı JOnCon da onunla birlikte gitti. Bu Quaithenin sözlerinin o kadar da güvenilir olmadığının bir kanıtı.

Bu kadın Shiera Seastar zannımca, kara büyüye olan ilgisi Dany’e yardım etmesi gibi durumlar bunu destekler nitelikte, annesi Lys’li Serenei’nin fazla yaşına rağmen karanlık sanatlar sayesinde gençliğini ve güzelliğini koruduğu söylentiler içinde, kendisi de bu kadar yıl yaşamasına rağmen genç görünüyor maskenin ardında, muhtemelen annesini örnek aldığı bir durum bu. Dany’e yardımında bir parça ikisininde Targaryen olması yatıyor ama asıl amacı bundan daha gizli ve ötedir, kendi çıkarları olmadan yardım edebilecek karakterde biri değil.

Güneşin oğlunada dikkat et denilmekte bu kehanette halbuki daenerys’in dostu dornelular

Yok dostum doranın oğlunu reddediyor dany oda ejderhaları öldürmeye falan çalışıyor

Ondan dolayı doğru hatırladım

@"creas"
Quentyn mi ejderhalari öldürmeye çalisiyor?

Kitaptan hatırladığım kadarıyla öldürmeye çalırken diğer ejderha öldürdü diye hatırlıyordum. Şimdi baktım çalmaya çalışırken diğer ejderha yakmış

Çok sevdiğiniz Dany çirkin olduğu için Qentyn i reddetti :frowning: Hatta yanındaki arkadaşı yakışıklı diye keşke o gelip talip olsaydı falan diye içinden geçirdi. Dany povlarını okurken o çocuğa çok üzülmüştüm.

@"creas"
Calmaya da çalismiyordu aslinda, “Bende de ejderha kani var” deyip ejderhalardan birinin binicisi olmak ve gidip Dany’yi bulmak/kurtarmak, ve tabi kendini kanitlamak istiyordu.

Kezban dediğim zaman da kızıyorlar

Dany Quentyn’i reddedip bir de o düşüncelerinden sonra Dany povlarının sadece konuşma kısımlarını okumaya başladım size de tavsiye ederim akla zarar Dany’nin düşünceleri.

Kehanetler tutuyor.Kısrak kanlı ishal.Güneşin oğlu Quentyn,kraken Victorion,aslan Tyrion.Hadi Quentyn’ı anlarım ölü anlaşmayı uygulamaya çalışıp ejderha çalmaya kalkıştı.Ben olsam pek merhametli olmazdım.Ama Tyrion ve Victorion bu adamların ne hatası olacak?Her ikiside Dany’e muhtaç.Kendi özgürlükleri için.
Oyuncunun ejderhasını anlarım menfaat vs.Kethüda da aynı şekilde ama Vic ve Tyrion kısmı kafamı karıştırıyor.

Kraken Euron da olabilir. Victorion’un amacı da öyle aşırı iyi bir amaç değil ki. Abisinden intikam almak için Dany’le evlenmek istiyor.

Quentyn gerizekalı zaten. Nasıl Martell olduysa bu çocuk. Sırf Dany’i etkilemek için ejderha çalmaya çalıştı. Ölü bir anlaşmayı uygulamaya çalışması o kadar da sıkıntı değil bence sonuçta Dany’e yardımcı olacak. Ama orada da amaç Martelllerin Dany’i kullanarak yönetimde söz sahibi olmak istemesi. Yani Dany yine kullanılacak.

Tyrion ise belki Aegon’un yanında yer alabilir bu yüzden bu kadar dikkat edilmesi gerekiyor olabilir. Yalnız şimdi bir şey ilgimi çekti bence buradaki aslan Tyrion değil. Hanenin başına kim geçtiyse o. Neden derseniz kraken demiş ve bence kastedilen kişi Euron. Ama Quentyn için güneş dememiş özellikle güneşin oğlu demiş. Yani güneş Doran oluyor hanenin başı. Aslan da kevan olabilir derdim ama öldü. Aslında şu anda hanenin başı Tyrion ama bence Cersei burada kastedilen.

Kehanetlerden nefret ediyorum.
Yok kanlı kısrak, yok kokulu kethüda, güneşin oğlu Aslan’ın tohumu.
Be olacaksa açık açık söylesene be abla niye Dany’nin ve bizim kafamızı karıştırıyorsun?

Kehanetlerdeki kişiler sırasıyla Dany’e yakın olanlar.Yani onunla tanışacak olanlar.Cersei çok uzakta aynı şekilde Euronda ben o yüzden onları düşünmüyorum.
Vic aslında hem Dany’i,hem kardeşinden intikam almayı, hem şan kazanmayı istiyor ve buna kararlı.Yapmayacağı şey yok bunun için.İntikam arzusu yüksek.
Tyrionda intikam istiyor ama Vic kadar değil.
Ama işte dediğin gibi Quentyn Güneşin Oğluysa.Vic nasıl Kraken oluyor? Hadi Tyrion varis olarak Casterly Lordu ama Vic kafam karıştı şimdi.

Şu 6. kitap çıksa da anlasak ne ne değildir, bence bazı sorulara cevap olacaktır, bütün olan biten sadece 7. kitapta ortaya çıkmaz bence.

Ölmeyen bence Jon Kar değil dirilse bile sonuçta ölmüş oluyor. Bence ölüp de ölmeyen biri varsa bu Jon Connington olmalı veya Aegon bilemiyorum.

Aslında “ölmeyen” demiyor, “Ölümsüzler” diyor.
"… Hiçbirine güvenme. Ölümsüzleri hatırla…"
Ve Ölümsüzlerin kim olduğunu biliyoruz. Onlar geride kaldı, Quaithe sadece hatırlatma yapıyor, malum Dany Pyat Pree’ye güvenmişti ve bu neredeyse onun sonu olacaktı. Yani “Hiçbirine güvenme. Ölümsüzleri hatırla” işte.

Bir de şöyle bir durum da var, ölümsüzler evinde ona sürekli yalanların katili diyorlardı. Burada ise kim olduğunu hatırla derken bunu kast etmiş olabilir. Çünkü mesele şu ki diyarda her şey çok bulanık. Varys, Baelish, Mopatis, Tywin… Hepsi sırlarla ve yalanlarla örtülü bir oyunu oynuyorlar. Bence Dany’nin en büyük işlevlerinden biri de ileride sahteyle gerçeği açığa çıkarmak olacak. Yani Aegon’un aslında kim olduğunu, Jon’un Targeryan olmasını ve bunun gibi pek çok sırrı.

Jon’un Targaryen oldugunu açiga çikaracak kisinin Dany olacagini düsünmüyorum ama Aegon’un esasinda kim oldugunun ortaya çikmasinda Dany’nin payinin büyük olacagina inaniyorum.
Ölümsüzlerin Dany’ye gösterdikleri “Yalanlarin katili” kismi aynen söyle :

Günbatımı gibi parlayan kırmızı bir kılıç; mavi gözlü, gölgesiz bir kralın elinde havaya kalktı. Neşeli çığlıklar atan bir kalabalığın arasından ejderhalı bir sancak yükseldi. Dumanlı bir kulenin tepesinden alevler soluyan taştan bir canavar havalandı.

…ejderhaların anası… yalanların katili…

3 cümle, 3 insan, 3 yalan…

Stannis Baratheon. Ilk cümle onunla ve onun Azor Ahai oldugu iddiasiyla ilgili.
Genç Griff/Aegon. Ikinci cümle onunla ve onun Targaryen oldugu iddiasiyla ilgili.
Melisandre. Üçüncü cümle onunla ve onun Ejderha Kayasindaki tastan ejderhalari uyandirabilecegi ile ilgili.

Stannis, Azor Ahai degil.
Genç Griff, Aegon Targaryen degil.
Ejderha Kayasindaki tastan ejderhalar, Azor Ahai kehanetinde bahsedilen tastan ejderhalar degil. Melisandre’in inandigi gibi, onlarin uyanmasi için Kral kani gerekmiyor; onlar uyanamaz, onlar sadece tastan heykeller. Tastan ejderhalar (bence), Drogon, Rhaegal ve Viserion’un zamaninda içinden çiktiklari taslasmis ejderha yumurtalari.

Dany bu yanlanlarin, yanlislarin ortaya çikmasini saglayacak. Birincisini farkinda olmadan, ikincisini hisleri sonucu ortaya çikaracak, üçüncüsün ortaya çikmasi için ise Dany’nin ejderhalarinin varligi yetecek.
Bence tabi! :grin: