Quaithe Kehaneti

Jon Connington olabilir Ölmeyen’i Hatırla.Sonuçta Greyscale’ye yakalandı,ölmedi.

Ya benim anlmadıgım bir durum var ortada. Bir tahtta hak sahibidir tutturulmuş gidiyor. Tahtta hak sahibi olabilmek icin onu fetheden sen veya atalarından ya da kanından birisi olmalı tamam bunda herhangi bir tartışma konusu yok.

İyi güzel de böyle bir hak talep edebilmek icin tahtı kaptırmaman gerekir ki targaryenler barahtheon lara kaptırı tahtı ve artı tahtta hal tale baratheon lara geçmiş bulunmakta.

Bu durumda dany de olsa aegon veya baska trgaryen blackfire hangisi olursa olsun intikam icin ve geri almak icin saldıraaklar tahtı bu da talep meselesiyle olmuyor. Hangisinin meşru oldugu da önemli olmamalı ki seride böyle yansıtılmıyor. Bunlarım tahta saldırmaları robert in saldırma seklinden öteye yani tahtı iagal etmeden öteye gidememesi gerekmiyor mu? Hep aklımı kurcalıyor bu soru ve cevabını göremedim tartısıldıgına da denk gelemedim.

Kara Alev hariç diğerlerinin hepsinde neredeyse bir sonuca varıldı.
Bence Kara Alev de Aliüstat Marwyn sonuçta o da Daenerys’ın yanına gitmek için Hisar’dan ayrıldı.
[hr]
Tamam Moqorro’nun lakabı Kara Alev o daha mantıklı ama Marwyn’de olabilir

@beastmaster yazdıklarının çoğu doğru. ama
meseleye şöyle bak. starklar kuzeyde hiçbir krallık yokken bir krallık kurdular ve onun başına geçtiler. winterfell’i yaptılar ve bronzdan taçlar taktılar. boltonlar gelip starkları kovup winterfelli yıkıp eğlence olsun diye uluyup kendileri kral ilan ederlerse, işte onlar işgalci olurlar ve tahtın asıl sahibi olan starklar bir gün geri dönüp tahtlarını geri isteyebilirler, iddaaları haklı olur.

fatih aegonda dragonstone’dan geldi ve kendine sıfırdan bir krallık kurdu. yani o taht kendisinin ve ailesinin. demir tahttan targaryenleri kovup orada oturan baratheon işgalci olur. targaryen gelip hakkını isteyebilir. haklı da olur.

tam olmadı ben de farkındayım ama olsun.

Targaryenler işgalci köpekler emperyalist pislikler hepsi ölsün yok olsun.

Jon hariç.

ben dediklerine katılmıyorum.targaryenler evet yedi krallığı birleştirdi.onların oldu.baratheon’lara kaptırdılar. ama şimdi tahtı almak için uğraşmaları, tyrellerin veya yronwoodların tahtı almaya uğraşmasıyla aynı olur.hiçbir farkı kalmaz.sadece eski sahipleri diye ünvanı olur. bu onları farklı bir konuma sokmaz.

ha, targaryenler geri almaya uğraşsın, uğraşmasın demiyorum hobi olarak yine uğraşsın ama bu onları ayrıcalıklı veya haklı yapar mı ? bence yapmaz…

zaten şu an taht’ın meşru varisi daenerys veya aegon değil, Stannis Baratheon’dur. Bran Stark’ın tahtta hak iddia etse Daenerys’in iddiasıyla aynı değerde olur :smiley:

not: stannis’çi değilim ama onun davasını cok haklı buluyorum. onun veya aegon’un geçmesini isterim tahta.tommen veya daenerys veya euron’u istemem demir tahtta.ya da ne demir tahtı? direk 7 krallığa bölünsünler istiyorum.

dany’yle beraber ageon da geçebilir sanki ikisi de erkek. dany kraliçe olduğunda bir kralı da olacak. sanki kendisi bakire elizabeth.

unutulan bir şey var , robert isyan sonrasında tahta gectiginde her ne kadar kendısı taht hakkının çekiçten oldugunu soylesede asıl onu tahta oturtan ve genel kabul görmesine neden olan sey targeryen kanı tasıması

Targaryenler de işgalciydi,hiç bir hakları falan yoktu Westeros üzerinde.Bu işler “hakkım var verin lan tahı nomossiz vicdonsız usurpırlar” demekle olmuyor.

Eğer savaşarak kazanılmasaydı o zaman kan hakkı ile geçerdi tahta Robert ama Kan hakkı falan bildiğin hikaye. Üstü kapalı bir şekilde bütün lordlara boyun eğdirdi. Kan hakkı ise diğer lordların onurunu zedelememek adınaydı.

Bence yanlıs düşünüyorsun. Eger sen onu korumayı becerememis ve kaptırmıssan o zaman artık hak talebin geçersiz olur. O vakit hayatta oldugu sürece stannis dısıdaki herhamgi birinin taht üzerinde hak talep etmesi benim veya senin taht benimdit dememizden faklı olmaz

Ha sunu da es geçmemek gerekir. Kurdugun krallıkla bölge halkımdan bir bagllık kazanabilirsin ve bu da topraklar ne kadar iigal edilirse edilsin o bölgedeki destegin sende olmasını saglar. Bu konuda biriey diyemem. En basitinden kuzey toprakları. Yıllarca starklar ortada olmasa da o topraklarım sadakati statklara olacaktır bana kalırsa.

Henüz kral topraklarına da targaryenler gelmediği ya da yeni geldiği icin o toprakların sadakati konusunda su anda bir bilgimiz yok ki bana kalırsa orda targaryenlere baglı oldugunu düşündüğüm pek krallık da yok. Herkes kendi cıkarşarı peşinde

Hepsini bi kenara bırak. Kendimize bakalım. Sonucta bu topraklara soradan geldik asıl kökenimiz göktürklere dayanıyor ve bu yoprakları zamanla isgal ettik. Bizans ve farklı ırklardan. Su gün gelip de misal rumlar istanbul dan cıkın bizim deme hakları var mı. Hem topraklar bizim artık hem de halk bizim kimse böyle bir iddiada bulunamaz. Bu duruma örnek olarak bakabilirsin

Ayrıca bence de yedi krallık kalkmalı artık. Zaten bölge bölge bglılıkları var toprakların ailelere. ve acıkcası krallık da bir bakıma bunu bölmüş gibi ama resmi olarak değil. Yani bakımca kuzeyle krallıgım ilgisi yol zaten. Dorne da ayrılabilir bu konuda. Bölge olarak cok hakim değilim buna benden iyi bilenler vardır bu durumları ama bana öyle olması gerekiyor gibi geliyor. Bir de demir adalar da ayrılabilir ama o zaman onlar kendi kurallarıyla yasayıp akınlarla sıkıntı cıkarıyorlar. Onlara nasıl olacak bilemedim

yahu hikaye onlar ya. yok kan hakkıymış falan. ne yani benzeri yaşansa gerçek dünyada ‘kan hakkından dolayı oturuyor’ mu dencek? ‘adam, söke söke aldı’ denir yani.

@Emilio Toland , @Lord Mustaine

isyanı başlatan ned ve robertı vermeyen jon Aryn, ned ve robert ile birlikte savastı , neden peki jon yada ned degilde robert kral oldu ? westerosun genelinde bu isyanı ve sonuclarının kabul edilmesini saglayan ve dıger lordların diz çökmesine neden olan sey iste robertın targeryenlerle kuzen olması.

ayrıca savas ister hayalı ister gercek olsun kan vs hak hukuk olmaz o ayrı bir sey ama bız bu hikayedeki bazı noktaları konusurken bu esası yani kan bagı vs değerlendirmeye almalıyız.

şunuda soylemelıyım ki bu forumda yer alan stannisin destekcilerinin en temel savundugu noktada ; robertın kardesı sıfatı ıle kan bagından gelen taht mucadelesının haklılıgı uzerıne kuruludur,

Kan bağından gelen kanunu savunmalıyız diyorsunuz doğru da diyorsunuz ama diğer değişkenlerin varlığını unutmayalım. Robert ve ekibi savaşmaya başlıyorken Aerys ve Rhaegar yaşıyordu, doğru mu? O halde burada tahtın savaş yoluyla el değiştirdiğinden söz edebiliriz. Robert’ın bir sözü var, taht hakkımı Targaryenler’e değil savaş baltama dayandırıyorum tarzı bir şey. Çok ciddi söz değil ama zaten isyancılara bakın; Stark, Baratheon, Arryn, Tully, Lannister… Geriye kalanlar çoğunluğa diz çöküyor tabi.

Stannis ise Robert’ın birinci varisi olmasından hak iddia ediyor. Yani Baratheon olayında akraba olan Targaryenler pasif durumda…
Neyse konu Quaithe kehanetiymiş…

Kuzeyi 7krallığa bağlayan tek şey Eddard’ın Robert’la olan dostluğudur.
Robert bu hakkı fetih ile almıştır. Sözlerin hiçbir anlamı yoktu. Tıpkı kan yolunun olmadığı gibi.

Eğer bir toprağı alıp yönetmek istiyorsanız o zaman ordaki insanlara boyun eğdirmeniz gerek. Kan hakkı ile gelirseniz kimse size saygı göstermez.

Taht Robert’ın oldu çünkü, Eddard tahtta oturmayı istemedi. Jaime ona diyordu zaten ‘Sen kral olabilirdin’ diye. Ama olmadı. Krallığı kendine uygun görmedi falan filan hepsi sıralanabilir. Ama Eddard da Jon da ortak birşey düşünüyorlardı o da tahtı Robert’ın hakettiği. Ortak payda bu yani. İşte mazlumdu, işte iyi komutan iyi savaşçı aynı zamanda iyi kral da olabilir şu bu… Bir sürü şey söylenebilir Robert’ın kral olabilmesine dair. Sonuç olarak aslında bu savaş, Robert’ın savaşıydı. Evet, Jon başlattı aslında ama savaş Robert içindi.

Stannis’in hak iddia etmesi Baratheon olayından geliyor. Ben bu seri çerçevesinde 'kan bağı’nı yadırgamıyorum. ‘Robert Targaryen kanı taşımasından dolayı tahta geçti’ lafını yadırgıyorum. Taht şu an elbette Stannis’in.

Tamam dayanaklarını söylüyorsun güzel de sence bu dayanak sadece kan bagından mı geliyor. Tabi ki hayır. Stannis i haklı gçrmemizin nedeni varisi olmasından kaynaklanıyor. Kan bagı elbette var fakat kan bagıyla varisi birbirine karıstırma.

Robert in tahta geçen kişi olması da targryenle işgili değil ki. Karsısına geçenlerin hepsine diz cöktürdüğü için. Ayrıca ne ned ne de aryn in bu noktda bir talebi mi oldu ki de robert geçen kisi olmasını yadırgıyoruz.

Yukarıda da söylenmiş ben de tekrar edeyim. Hükmetmek kan bagıyla olmaz sadece. Kim olursan ol kendini kanıtlayıp sadakatlerini kazanamazsan halkının tahtta duramazsın. Bu sbeple diyorum zaten ben de 7 krallık sürdürülmemeli artık. Kuzey le kral topraklaı arasında bir baglılık kalmadı artık. Tam halim olmamakla birlikte bu noktaya aynı sekilde dorme u katabiliriz hatta demir adaları da bana kalırsa. Ne bunlarım bir baglılıgı kaldı kral topraklarına me de krallık onları ipliyor yani. Kral toprakları anca birtakım lordların umrunda bence tyrell lannister va gibi.

Arkadaşlar konu Quaithe kehaneti idi :smiley:
Bir şey sorucam, şimdi bu kadın solgun kısrak yani kanlı ishalin ve diğer herkesin geleceğini bildi yani Dany için yararlı da olsa zararlı da olsa bunlar kehanet. Dany için ufukta bir “ötekiler” savaşı var.

Kraken: Victarion
Kara alev: Moqorro
Aslan: Tyrion
Kızıl akbaba: Jon Connington
Güneşin oğlu: Quentyn Martell
Oyuncunun ejderhası: Aegon

Bunlarda hemfikiriz galiba. Buradaki “ölmeyen” acaba suikast girişiminden bir şekilde sağ çıkabilecek olan Jon Snow olabilir mi?

ölmeyen değil ya. Ölümsüzler’i hatırla diyor Quaithe. Qarth’ın Ölümsüzlerini.

Yanlış hatırlamıyorsam Dany’nin, Qarth’a tekrar uğrayacağını söylemiş Grrm.

Ayrıca Quaithe - Shiera Seastar teorisini okuyan var mı bilmiyorum ama oldukça sağlam kanıtlar bulmuşlar.

Quaithe-Shiera Seastar teorisi ne oluyor tam olarak paylaşabilir misin