Quaithe ve Westeros'un batısı

“Kuzeye gitmek için güneye, batıya ulaşmak için doğuya gitmeniz gerekir. İleri gitmek için geri dönmek zorundasınız ve ışığa dokunmak için gölgenin altından geçmelisiniz.” diyor Quaithe Daenerys’e.

'Işığa dokunmak için gölgenin altından geçmek’
Işık=Westeros’un bilinen en batısındaki Yalnız Işık adası.
Gölge=Asshai ‘Gölge’ adıyla da anılır.

'İleri gitmek için geri dönmek’
Daenerys için ileri Westeros, geri ise Doğu Essos demek. Eğer dediğim şey doğruysa ve Quaithe Essos’un en doğusunun Westeros’a açıldığını kastediyorsa, Daenerys için en hızlı Westeros yolu Asshai’den geçmez mi?

Sizler ne düşünüyorsunuz?

Quathie daenerys’e tam olarak öyle demiyor bildiğim kadarıyla.Dediği şu : “to go north, you must journey south, to reach the west you must go east. to go forward you must go back and to touch the light you must pass beneath the shadow”.

AA teorilerinde gördüm bu repliği zaten. Orada gördüğüm haliyle mantıklı geldi ama onu kasıtla söylenmemiş de olabilir.

Asshai’nin ardında kış toprakları olduğunu düşünüyorum ben.

Dünyanın yuvarlak olduğunu anlatan koca yürekli Quaithe. :smiley:

belki ak gezenler ortalığı yakıp yıktıktan ve savaş bittikten sonra bu bilinmeyen topraklara yelken açarlar bu diyalog oraya bunun öncüsü olarak sıkıştırılmış olabilir

İngilizcesi aslında daha mantıklı yorum yapma olanağı veriyor şöyle ki arkadaşın bahsettiği adanın ismi Lonely Light ki bu alıntıdaki ‘‘to touch the light’’ kısmı , ‘‘you must pass beneath the shadow’’ kısmı ise kesinlikle Asshai’yi kast ediyor ki Asshai-by-the-Shadow tam adı. Eğer dünya yuvarlaksa ve Asshai’nin doğusunda Westeros varsa bu Westeros’tan batıya yelken açıp geri dönmeyenleri açıklayabilir çünkü bildiğimiz gibi Asshai ve kuzeyindeki doğu toprakları oldukça gizemli ve büyü dolu.

“Kuzeye gitmek için güneye yolculuk etmelisin, batıya varmak için doğuya gitmelisin. İlerlemek için geri dönmelisin ve ışığa dokunmak için gölgenin altından geçmelisin. “

doğru çeviri burda…

@DersimGerillası Kitabı okuyorum fakat daha Quaithe’li kısma gelmedim, yazdığım çeviri forumdandı. İngilizcesinde ve senin yaptığın çeviride de bariz bir şekilde dünyanın yuvarlaklığını kastediyor gibi görünüyor. Benim yazdığımı da kim çevirdiyse İngilizce’ye biraz çalışması lazım…

Dünyanın merkezi çorum amk siz daha yuvarlak mı düz mü diyonuz :smiley:

Bu kehanet Dany Qarth’ta iken söyleniyor ardından Dany Qarth’dan kaçıyor ve batıya gidiyor ardından Meeren’de ejderhası ile kuzeye uçuyor ve en son orada kayboluyor ondan sonra olacaklar ise bu kehanette anlatılanlar.

Kuzeye yani kuzey denince akla ilk gelen Sura ve ötesine gitmek için önce güneye Meeren’e gitmeli, burada Victarion’un donanmasıyla geriye yani Meeren’e geldiği yere Qarth’a dönecek, Qarth’ı ele geçirecek oradan Gölge’nin yanında ki Asshai’ye gidip gölgenin altından geçerek Westeros’un en batısında ki Yalnız Işığa ulaşacak oradan da son savaşın yapılacağı kuzeye gidecek.

Ben şahsen Quaithe hiç güvenmiyorum. Kızıl Boşluğa Daenerys ve ejderhlarını teyit etmeye gelen 3 kişiden 2’i kendi yöntemleriyle ejderhaları ele geçirmeye çalıştı ama başaramadılar. Neden Quaithe bu kadar güveniliyor anlamıyorum? Dİğer ikisinden farklı bir yöntem deniyor olabilir ama bence onun da nihayi niyeti Daeneryse yardım etmek değil, ejderhaları ele geçirmek. Bir büyücüye asla güvenilemeyeceğini seride defalarca kez gördük, üstelik bu büyücü Asshai’den gelmiş, gölge büyücüsüyse hiç güvenilmez. Kehanete gelirsek, bence, bu Daenerysi Westerosa(batıya) gitmek niyetiyle kandırıp Asshai’e(doğuya) götürmek ve orda tuzağa düşürerek ejderhaları ele geçirmek için söylenilmiş bir yalan. Tabi her yalanın içinde de bir gerçek payı vardır. Quaithe batıyla doğunun, kuzeyle güneyin birleşik olduğunu biliyor ama Ashainin doğusundaki Gölge toprakları geçerek Westerosa ulaşmanın imkansız olduğunu da biliyor. En iyi büyücüler bile Gölge toprakların derinliklerine gidemez, cesaret bile edemezler.

Diğer kehanetinde de zaten niyetini açık şekilde belli ediyor. Westerosdan Daenerysi duyup gelen hiç kimseye güvenmemesini söylüyor. Böylelikle Daenerysin Westerosa gitmesine engel olmaya çalışıyor. Yaptığı kehanetde zaten tam olarak kehanet sayılmaz. Cam mumları izleyerek bazı imgeler görüyor bu sayede söylüyyor. Kara Alev, Kraken, Aslan, Güneşin oğlu doğru çıktı ama Oyuncunun Ejderhası ve Griffin gelmedi gelmiyicek de. Quaithe geleceği görmüyor sadece cam mumları izliyor ve şimdinin olaylarını görüyor. Daeneryse de bunları sanki kehanetmiş gibi lanse ediyor. Ama beklenmedik bi şey oldu kehanetdeki 4 kişi Daeneryse ulaştı, diğer 2’i ise Westerosa gitti. Quaithe bunları bilmediği için aslında yanlış bir bilgi vermiş oldu Daenryse.

Quaithe denen kadının asıl amacını hiç öngöremiyorum ama bu evrende hangi yabancı güvenilir olmuş ki bu kadın da güvenilir olsun, değil mi? Doğrusun bir yerde.

Yine de şu ana kadar güven kırıcı bir hamlesi olmadığı için, tedbirli yaklaşmakla sınırladığım bir kadın.