Rhaegar Targaryen Nasıl Öldü?

Old But Gold :cool: :cool:

Uzun zamandır böylesi yoktu forumda eyvallah kardeş

"Öyle bir itirafta bulundu ki…? milliyet.com

:D:D Eyvallah kardeş…

Tek attığının belgelerinden olmalı :smiley: Bu kadar net bir dille anlatılmış.

Rhaegar yiğitçe savaştı, Rhaegar onurluca savaştı ve Robert; Rhaegar’a tek attı.

Robert tek atti, Robert tek atti! Bunaldim valla. Tek atmis olsun diye ümit eder oldum, sirf bi rahatlayin diye, bu nedir yaa?

@Starkgaryen

@“Dragonslayer”

Tipik Baratheoncu, argümanlar yetmeyince, söyleyecek laf bulamayinca sergilenen tavir, verilen tepki hep ayni… Yapistir capsi

Tek yedi HeQ dedi.

20

@Starkgaryen argümanlarla gelelim o halde. Tarihin bize söylediği rheagar ve Koca Geyik Robert Baratheon karşı karşıya gelmiştir. Bu mücadele sonunda Robert’ın savaş çekici tek ve sert bir darbe ile ahlaksız prensinizin göğsüne inmiş ve göğsündeki yakutlar nehre saçılmıştır. O öyle bir tek atma dır zırhı parçalanan rhaegarın; zırhındak kopan yakutlar bugün bile nehrin o kısımlarında görülebilmektedir. Siz bunu gözardı edeceksiniz. Ben de laf anlamayan t*argcılara bu capsi yolluyorum. Her ne kadar gerçeklere kulaklarınız tıkalı olsa da…

@“Dragonslayer”

Tarihin söyledigi bir diger sey ise Robert’in Rhaegar ile dövüsürken yaralandigi ve bu sebeple Kral Sehrine Ned Stark’i gönderdigidir. Yaralandiysa tek atmamistir. Tek atmak domuzun Robert’a yaptigina denir.
He tabi benim umrumda mi? Tek atmis veya atmamis? Bana ne? Sonuç degismiyor, Robert Rhaegar’i öldürdü ve 7 Kralligi iyi bir gelecekten mahrum etti, malum kendisi içki, kadin pesinde kosmaktan diyari yönetemedi, birde üstüne diyari borç batagina sürükledi

[quote=“Starkgaryen, post:12, topic:9194”]
@“Dragonslayer”

Tarihin söyledigi bir diger sey ise Robert’in Rhaegar ile dövüsürken yaralandigi ve bu sebeple Kral Sehrine Ned Stark’i gönderdigidir. Yaralandiysa tek atmamistir. Tek atmak domuzun Robert’a yaptigina denir.
He tabi benim umrumda mi? Tek atmis veya atmamis? Bana ne? Sonuç degismiyor, Robert Rhaegar’i öldürdü ve 7 Kralligi iyi bir gelecekten mahrum etti, malum kendisi içki, kadin pesinde kosmaktan diyari yönetemedi, birde üstüne diyari borç batagina sürükledi
[/quote]Rhaegar çok farklıydı sanki. Bize sürekli onurlu dendiği için beynimiz yıkandı resmen. Yaptıklarının hiçbiri onurlu değil. Bu adam karısını terk Edip nişanlı birini kaçırdı. Hem de krallığın en dengesiz olduğu bir dönemde büyük bir sancaktarın kızını. Yaptıklarının cezasını masum karısı ve iki tane küçük çocuğu çekti. Rhaegar uçkuruna yenik düştü kehanet diye kılıf uydurdu. Bu serinin kötü adamıdır kendisi. Onur falan ancak 10 km ötesinden geçer.

@"Queen Arianne"
Valla ben özellikle onurlu demedim hiç, Rhaegar’ın da hataları vardı tabi. Aşık olmaması gereken birine aşık oldu ve bunu görmezden gelerek yaşayamadı adam. Rhaegar hep ondan beklenilen şeyleri yaptı, görevlerini yerine getirdi; kitap, müzik seviyor diye arkasından konuşuldu, kılıç tutmayı öğrendi; babası birilerine inat “Şu kızla evleneceksin” dedi ve Rhaegar o kızla, Elia ile evlendi. Lyanna olayına kadar da el üstünde tuttu, saygısızlık etmedi. Lyanna ile yaşadıkları Rhaegar’ın kendisi için yaptığı tek şeydi, bencil davrandığı, kalbinin sesini dinlediği tek olay. Hep Rhaegar’a kızıyorsun ama Lyanna da var işin içinde. Kaçırma olayı yok bir kere zaten, Lyanna da sevdi ve kaçtı, ailesini, nişanlısını geride bırakarak. Birbirlerine aşık oldular, ve duygularına gem vuramadılar, ikisi de ilk defa kalplerinin sesini dinlediler, mutlu olmak istediler. Kim kızabilir ki buna? Haksızlık ettiler birilerine, doğru ama onlara yapılan haksızlıklar, o zamana kadar başkaları için yapmak zorunda oldukları şeyler ne olacak? Sadece Elia tarafından bakmamak gerek olaya sevgili Martell’ci :smiley: Hepsi acı içinde öldü. Her birinin ölüm anında çektiği acı, keder onlar için çok ağırdı. Rhaegar hanesinin sonunu getirdi, sevdiklerinin ölümüne yol açacak olayın mimarı oldu, bunların acısıyla öldü . Lyanna bebeğine doyamadan, onun geleceği için korku içindeyken öldü. Hataysa bedelini fazlasıyla ödediler.

[quote=“Starkgaryen, post:14, topic:9194”]
@"Queen Arianne"
Valla ben özellikle onurlu demedim hiç, Rhaegar’ın da hataları vardı tabi. Aşık olmaması gereken birine aşık oldu ve bunu görmezden gelerek yaşayamadı adam. Rhaegar hep ondan beklenilen şeyleri yaptı, görevlerini yerine getirdi; kitap, müzik seviyor diye arkasından konuşuldu, kılıç tutmayı öğrendi; babası birilerine inat “Şu kızla evleneceksin” dedi ve Rhaegar o kızla, Elia ile evlendi. Lyanna olayına kadar da el üstünde tuttu, saygısızlık etmedi. Lyanna ile yaşadıkları Rhaegar’ın kendisi için yaptığı tek şeydi, bencil davrandığı, kalbinin sesini dinlediği tek olay. Hep Rhaegar’a kızıyorsun ama Lyanna da var işin içinde. Kaçırma olayı yok bir kere zaten, Lyanna da sevdi ve kaçtı, ailesini, nişanlısını geride bırakarak. Birbirlerine aşık oldular, ve duygularına gem vuramadılar, ikisi de ilk defa kalplerinin sesini dinlediler, mutlu olmak istediler. Kim kızabilir ki buna? Haksızlık ettiler birilerine, doğru ama onlara yapılan haksızlıklar, o zamana kadar başkaları için yapmak zorunda oldukları şeyler ne olacak? Sadece Elia tarafından bakmamak gerek olaya sevgili Martell’ci :smiley: Hepsi acı içinde öldü. Her birinin ölüm anında çektiği acı, keder onlar için çok ağırdı. Rhaegar hanesinin sonunu getirdi, sevdiklerinin ölümüne yol açacak olayın mimarı oldu, bunların acısıyla öldü . Lyanna bebeğine doyamadan, onun geleceği için korku içindeyken öldü. Hataysa bedelini fazlasıyla ödediler.
[/quote]Peki bu denklemde Elia neyi yanlış yaptı? Onun suçu neydi? Belki çok güzel bir kadın değildi ama bu onun suçu muydu?

Rhaegar’ı daha önce dediğim gibi hep yanlı kaynaklardan dinledik. Jon Connington Rhaegar’a aşıktı, Barristan Selmy Kral Muhafızıydı, Viserys kardeşiydi, Ned Stark ise tahminen kız kardeşi yüzünden sesini çıkarmıyor. Rhaegar’ı Robert’tan dinle kişiliği oldukça fazla değişiyor.

Bir de Allah aşkına Elia’nın sonu ve Rhaegar’la Lyanna’nın sonu bir mi? Elia kendi küçücük bebeğinin öldürülüşünü izledi, Gregor Clegane’in elinde hala oğlunun beyin parçaları varken tecavüze uğradı sonra da kafası kırıldı. Bununla savaş meydanında ölmek ya da doğumda ölmek aynı mı Allasen? Bunun öncesinde Elia’nın tutsak hayatı yaşadığını ve her günü korkuyla geçirdiğini söylemiyorum bile. Peki neden? Bir adam uçkuruna yenik düştü. Elia’ya sordular mı Rhaegar’la evlendirirken? Bu kız çocuk doğurcam diye 2 kere ölümün eşiğinden döndü bu mu karşılığı?

Lyanna demişsin konu Lyanna olsa onu da gömerdim zaten. Serinin kötü kadını. Feminist havası iyi hoş da niye evli adama kaçıyorsun? İstemiyorsan nişanı git abine şöyle ya da başkasına kaç sanki Diyar’da erkek kalmadı. Lyanna’nın Rhaegar’a kaçması bütün feminist havasını bozar.

Bana diyorsunuz da siz çıkın Rhaegar’ın bakış açısından kendinizi Elia’nın yerine koyun. Kolay mı sizce? Elia’yı Gregor sağ bıraksaydı bile dediğim gibi yaşadıklarından sonra intihar ederdi kendisi. Onu öldüren kişi Rhaegar olmuştur. İnşallah Yedi Cehennem boyunca Elia Rhaegar’ın arkasından at koşturuyordur.

@"Queen Arianne"
Ben Elia’nin yasadiklarini hafife almadim ki. Sen komple yanlis anladin, nereden açiklamaya baslayacagimi bile bilmiyorum :smiley:
Bak dedim ki Rhaegar ve Lyanna kalplerine söz geçiremediler ve kaçtilar, hataysa bunun bedelini ödediler. Elbette Elia’nin ölümü kadar dramatik olmadi onlarinki ama kendilerine göre en büyük aciyi yasayarak öldüler. Biz bu üç karakterin ölümlerini karsilastirabiliriz, o an en büyük aciyi hangisi yasadi diye kiyaslamasi yapabiliriz fakat onlar için kendi ölümleri en acisidir. Benim demek istedigim bu. Elia aci içinde öldü, Rhaegar aci içinde öldü, Lyanna aci içinde öldü.

Barristan Rhaegar’in degil, Deli Kral’in Muhafiziydi. Barristan Deli Kral hakkinda hiçbir zaman yalan söylemedi, deli oldugunu anlatti, Dany’ye bile. Yani dogrulari söyleyen bir adam bu, ne pahasina olursa olsun. Rhaegar hakkinda Robert hariç herkes iyi seyler söylüyor, Robert’in kötü konusmasinin da bir sebebi var. Peki digerleri? Iyi konusanlar? Ölmüs adamin arkadasinda niye sahte iyi sözler söylesinler? Rhaegar iyi bir adamdi, büyük bir hata yapti, tüm sevdiklerinin ve hanesinin sonunu getirdi ama bu onun iyi bir adam oldugu gerçegini degistirmiyor.

Elia Rhaegar’i seviyordu diye biliyorum ben. Ayrica Rhaegar’la evlenmek 7 Kralliktaki her kizin hayali gibi bir seydi. Ve dedim ya, Rhaegar Lyanna olayina kadar Elia’yi el üstünde tuttu, sevdi, saygi duydu. Asla zorla evlendirilmis olmanin acisi Elia’dan çikarmadi. Ama iste sonra Lyanna çikti ortaya, Rhaegar asik oldu. Adam sanatçi, ince ruhlu, romantik biri, ask adami falan. Bu aski kalbine gömmesi beklenemezdi zaten :smiley:
Neyse ben de Elia’yi seviyorum, ona haksizlik edildigini düsünüyorum ve inanilmaz saygi duydugum bir karakter ama Rhaegar ve Lyanna’ya da kizamiyorum. Mutlu olmak istediler, ilk kez kendileri için bir sey yaptilar, bunun sorunlara yol açacagini elbette tahmin etmislerdir ama bu kadar olay olacagini, katliam yasanacagini asla öngöremezlerdi. Lyanna da, Rhaegar da kötü karakterler degiller. Asklari yüzünden aptallasmis, geri dönüsü olmayan bir hata yapmis karakterlerdir.

Feminist olmakla sevdigin ama evli olan adama kaçmanin ne alakasi var? Onun karisi olan hemcisine saygisizlik, haksizlik etmemek mi? Isin içinde ask var. Ask için yapilanlarin kisinin karakteri ile örtüsmemesi hiç rastlanmayan bir durum degil ki. Bir olayda konu ask olunca mantik aramak saçmadir.

Rhagear hata yapmadı bence. Sonuçlarını bilerek, diyarın iyiliği ve Işıkgetireni dünyaya getirmek için Şair ceketli çocuğun bir şarkısında bahsettiği olayın baş kahramanı oldu.
Ama sorarım sana Rhaegar, elun nişanlisına ben nasıl derum hayde?

Aşkı için bütün diyara kan ağlatması mantıklı mı @starkgaryen? Tamam kendisi için ilk defa bir şey yaptı diyorsun da cidden tam şeyini yaptı. Evlenmiycem falan deseydi bu karar alınır mı? En çok zararı da Elia aşkıma verdi.

@“Emilio Toland” hadi dediğin gibi olsun. 3. Çocuğu yapacağı kişinin Lyanna olduğu gökten mi söylendi? Başkası olamaz mıydı? Kendisinin kişisel zevki tamamen.

Konu ask olunca mantik arama dedim ya iste @“Queen Arianne” :smiley:
Evet yani ilk defa bir sey yapti, o da bir insanin hayatinda yaptigi tüm hatalarin toplamindan daha büyük sonuçlara sebep oldu. Deli Krala “evlenmeyecegim” diyecek? Owww :smiley:
En çok zarari Elia gördü evet , o konuda basindan beri ayni fikirdeyim zaten.

Tam olarak hatırlamıyorum ama serinin ismi olan Asoiaf’ın aslında bir kitap olduğu ve bu kitabı çocukken kitap okumayı çok seven Rhaegar’ın ele geçirdiği ve oradan bazı bilgiler edindiği hakkında bir şey okumuştum. Belki de orada yazana göre Stark ve Targaryen soyundan gelen iki kişinin birlikteliğiyle oluyodur Işıkgetiren. O anda Stark soyunda bulunan tek kadının Lyanna olması ve ardından gelen olaylar.