Rhaegar Targaryen

bak hala yapsaydı etseydi diyor gerçekten cevap verilmeye değmez insanı delirtir bu :smiley: Bir tartışmada sürekli aynı şeyleri tekrarlayanlar olur ya aynı onlar gibisin o onu böyle yapardı bu bunu böyle yapardı. Ya iyi de kardeşim o zaman bütün karakterleri kendi istediğimiz kalıba mı sokalım kafamıza göre ? O zaman jamie olmasaydı diyar çok mutlu olurdu deli oğlu geçti diyarı kana buladı eğer jamie olmasaydı böyle bir şey olmazdı robert ölünce meşru varis geçerdi tahta. Hatta lannisterlar hiç olmasaydı robert cerceiyle evlenmeseydi bütün dertleri krallıkta yancı söz sahibi olmak olan marteller zaten kız verirdi tahtta kim varsa ona kız vermekten başka amaçları yok martellerle evlenseydi entrikada olmazdı diyat mutlu mesut yaşardı mı diyicez. Ya nasıl bir mantıkla böyle konuşuyorsun bak o kadar saçma şeyler söyledim ki hepsi yapardı ederdi olurdu gibi şeyler dayanak olmadan. Umarım anlamışsındır yorumlarının nasıl göründüğünü.

İşiniz yok bizlere sarıyorsunuz fark ediyor musunuz bilmiyorum.Neyse eğer Rheagarı sevmiyorsam bu kötü bir babalık yaptığı içindir.Bu kanıya varmamın sebebi annulment mevzusudur.Aynı şekilde kendisini Mesih zannetmesidir bilmem fark ettiniz mi?Konuya döneceksek siz ne ile savunuyorsunuz?Profil fotoğrafınız Ned Stark.Rheagar Lyannayı götürdükten sonra öldürülmedi mi Rickard ve Brandon buna ne cavep vereceksiniz.

Arianne benim dediklerimi de ben uydurmuyorum hepsini araştırıp bulabilirsin ve tek kelime ekleme yapmadım eksik söylemiş olabilirim ama fazlası yok. Senin sunduğun argümanların hepsi yorum bazlı benim dediklerimde bir değişme söz konusu değil.
Tabiki istediğin yerden örnek verebilirsin ama senin dizi konusunda yakındığın ve diziden ayrılarak kitaba göre konuştuğun yüzlerce mesajın vardır alıntılayabilirim buraya.
Demem o ki sen ARGÜMAN dediğin şeylerin bir çoğu argüman değil. Sen neye göre Elia’nın bilmediğini rızası olmadığını düşünüyorsun. Elia ve çocuklarını en güvendiği yerde KL’de bıraktı belkide krallığın en güvenli yeriydi orası Lyanna ve çocuğu daha tehlikedeydi. Öyle bir konuşuyorsun ki sanki çocuklarını sokağa atmış. Adam savaşa gitti biraz empati kur ne yapabilirdi diye düşün. Sizin martell sevdanızdan Rheagarı harcamanız çok saçma. Ki hayran olduğunuz martellerin ne kadar boş olduğunu hepsinin geberip gittiğini gördük DİZİ de bir cacık değillermiş yani. Kitapta da öyle olur dimi :slight_smile:

Gılgamış ben gördüğün üzere zaten Rheagar fanı falan değilim zaten ölmüş bir karaktere bu denli fanlık ya da düşmanlık yapmam. Annulment kelimesi sadece dizide geçti ki dizide bir çok saçma şeyin olabiliceğini gördük. Ben sizin gibi peşin hükümlü değilim ve peşin hükümlü olmanız beni rahatsız ediyor. Ned Stark’ın kendisi bile saygıyla anıyor adamı araştırırsan görürsün belki de biliyorsundur zaten bilmiyorum sence en yakınlarının ölümüne sebeb olan birini saygı ile anar mıydı ? Yani dedikleriniz ve araştırdığım da karşıma çıkanlar çok çelişkili.

Kitapta bu olaylar neden farklı olsun?En son 2 eş alan Zalim Maegor sürgün ediliyor.İnanç özellikle yasaklıyor adamlara.Dizi ile kitap bu noktada neden farklı olsun?Martin projeyi vermeden önce özellikle Jon hakkında soruyor ve doğru cevaplıyorlar.Dizi ile kitap bu noktada aynı olacaklar.(Şimdi sen gelip anca cak cek eki kullanıyorsun dersin neyse)Söylüyorum dizi ve kitabın bazı noktaları aynı.Dizideki sahnelerin bir kısmının benzerini kitapta göreceğiz.Bu özellikle Jonun ebeveynleri ve yaptıklarıyla ilgili kısımlar.Ned ona hep iyi adamdı diyor demişsin.Ned Neşe Kuleside olanlar yüzünden hayatı boyunca kabus gördü.Aerys kelleleri istemese bile o savaş Rheagar Lyanna ile gittiğinde başlamıştı.
Ned Stark’ın saygı duyma sebebi Jon bunu nasıl reddedeceğiz peki.

[quote=“Queen_Arianne, post:179, topic:2404”]
Hala bu adamı savunan insanları görüp kafayı yiyorum Allah aşkına bu adamın sevilecek neresi var? Bu adam şu seride sevilecek son kişi olabilir şimdi nedenleriyle açıklayacağım.

Şimdi bu adam bir kere bir tane kehanete takıyor. Zorla bu kehaneti kendisine uydurmaya çalışıyor. Neymiş işte göz yaşlarındaki tuz Azor Ahai kehanetindeki tuzmuş daha ne kadar zorlanabilir acaba? Bu kehanete bütün gücüyle bağlanmış. Bir kehanete körü körüne bağlanacak kadar salaktı. Yani biz bile seride kaç kere kehanetlere güvenilemeyeceğini gördük. Bu kadar çok okuyan Rhaegar çok çok daha fazla kere görmüş olmalıydı. Ve buna rağmen inandı. Bu da salak olduğunu gösterir kimse kusura bakmasın.

Onun dışında Rhaegar’ın gül gibi karısı vardı. Elia belki çok güzel bir kadın değildi ama çok iyi kalpliydi. Bütün kalbiyle Rhaegar’ı seviyordu. Rhaegar’a kendisini çok zor bir duruma soksa da 2 tane varis vermeyi başardı. Buna karşın Rhaegar ne yaptı? Turnuvayı kazandığında karısı dışında birini aşk ve güzellik kraliçesi seçerek karsını aşağıladı. Bir de üstüne başka bir kadınla karısının memleketine kaçtı. Bu nispet yapmak değil midir ya? Bu nasıl bir terbiyesizlik seviyesidir. İşte kehanet için diyenler olacaktır. Gökten zembille mi söylendi çocuğun annesi Lyanna olacak diye? Karın daha yeni doğum yapmış ve doğum yaparken ölümden dönmüş bu mudur karşılığı? Elia’nın izni vardı diyenler olabilir. Bunu bilmiyoruz ki ben şüpheyle yaklaşıyorum. Çünkü Elia kocasını seviyordu baya. Ve Elia ne kadar iyi kalpli olsa da bir Dornelu. Herhangi bir Dornelunun bunu kabul etmesi beklenecek bir şey değil. Hadi izin verdi de git bir lordun 2. 3. kızını al. Adamlar dünden razıdır zaten. Bu ıkısım tamamen Rhaegar beyin kendi tercihiydi.

Rhaegar başka bir kadınla kaçtı ve bu da onun için yeterli olmadı. Bir de karısını annulment yaptı. Şimdi bu annulmentı birçok kişi divorce yani boşanma sandı. Ama bu ikisi aynı şey değil. Boşanma dediğin şey iki tarafın anlaşmasıyla olur. Annulment ise bambaşka bir şey. Bu Orta Çağ Avrupa’sında yapılan bir şey. Anne Boleyn’i bilenler hatırlarlar. 8. Henry Anne Boleyn ile annulment yaptı. Annulment evlilik hiç olmamış gibi kabul etmektir. Peki hiç olmamış bir evlilikteki çocuklara ne olur? Olmamış bir evlilikteki çocuk piçtir. I. Elizabeth bu yüzden piç olmuştu. Babası onu çok sonradan yeniden resmileştirene kadar da öyle kaldı. Rhaenys ve Aegon da tam olarak bu kaderi yaşadılar. Yasal olarak varisken veraset sırasından atıldılar ve piç oldular. Onlar yerine Rhaegar’ın vaadedilmiş prens olarak kabul ettiği Jon sıraya geldi. Rhaegar bu noktaya kadar çoluğunun çocuğunun rızkını başkasına yediren kötü babadan farksızdır ama daha diyeceklerim bitmedi.

Bunları yapan Rhaegar bir de utanmadan karısının memleketinin yolladığı askerlerle karısını uğruna terk ettiği kadın yüzünden çıkan savaşta savaşmaya gitti. İyi ki de Robert onu öldürdü. Bu noktada tek üzüldüğüm az acıyla ölmüş olmasıdır. Keşke Ramsay Bolton’un eline düşseydi. Rhaegar savaşı kaybetti. Babası karısı ve çocuklarını KL’den dışarı çıkarmadı. Aslında artık karısı bile değildi Elia. Çocukları ise değersiz birer piçti. Kocasını çok seven Elia onun ölüm haberini aldı. Bunun ne anlama geldiğini bilirken KL’de hapis hayatı yaşadı. Her gün çocuklarının öleceği korkusuyla uyuyup uyandı. İşin en üzücü tarafı Rhaegar öldüğünde onu hala kocası sanıyordu.

Kral Toprakları yağmalanırken Rhaenys babasının yatağının altına saklanmıştı. Babasına o kadar çok güveniyordu ki ölmüş olsa bile kendisini koruyabileceğine inanıyordu. Oysaki babası onları başka bir kadın ve gerçekliği süpheli olan bir kehanet için terk etmişti çoktan. Rhaenys Amory Lorch tarafından 50 kez bıçaklanarak öldürüldü. Daha 6 yaşındaydı. Elia tahminen Rhaenys’in çığlığını duydu. Gregor Clegane Elia’nın odasına geldi ve Aegon’u kucağından çekip aldı. Elia’nın gözü önünde çocuğun kafasını patlattı. Daha Aegon’un beyin parçaları elindeyken Elia’ya tecavüz etti. Sonrasında ise kafasını kırarak öldürdü. Elia bunu hak edecek ne yaptı? Tek yaptığı iyi bir eş olmaktı ama buna karşılık olarak kocası büyük bir savaş çıkardı. Emri Tywin verdi Amory Lorch ve Gregor Clegane uyguladı ama o çocuklar bir yerde ölmek zorundaydılar. Piç oldukları bilinmediği için Robert tahtını sağlama almak için öldürmek zorundaydı. Ama çocukları o hale getiren kişi Rhaegar ve Aerys’di. Hadi Aerys dengesiz biriydi ya Rhaegar? O çok sevdiğiniz Rhaegar’ın haklı ne tarafı var? Onu bunca olaydan sonra nasıl savunacaksınız? Ama kehanetti diyerek mi? Rhaegar kehanetler hakkında kitaplar okuyorsa güvenilemeyeceklerini bilmeliydi. Bilmiyorsa da bu tamamen kendi suçudur.
[/quote]Kendi mesajımı da alıntıladım ki sorun çıkmasın. Tek tek yazdığım her şeyi açıklayayım. Yazıda hiç yorumum yok demedim ama hepsi gerçeklere dayalı.

İlk paragrafıma bakıyoruz Rhaegar’ın salak olduğu çıkarımını kehanetler üzerinden yapmışım. Tabi ki de paragrafı okumadığın için dayanağı görmemişsin cevap da gelmedi zaten buradan.

İkinci paragrafımda bir olay üzerinden nasıl Elia’nın aşağıladığını anlatmışım. Sonra “bana karşı gelebilecek YORUM şeklindeki cevaplara” ön çürütme yapmak için kendi yorumlarımı gerçeklerle süsleyip yazmışım. Yani yorumlarımda bile bolca dayanak var.

Şimdi bu annulment konusunu diziden söyledim diye laf söylemeye çalışıyorsun çünkü argümanın yok. Argümanın olsaydı böyle zayıf bir şeye takılmazdın. Diziye göre yorumumu yapıyorum kabul edebilirsin çok çok istersen çünkü dizi ve kitap geçmişi aynı. Rhaegar karakterinin kitapta bu işi yaptığına inanıyorum. Hatta bence Aegon buradan patlayacak. Çok istiyorsan bu argümanımı görmezden gel ama hala üstte sapasağlam argümanlarım var. Çürütebiliyorsan çürüt.

Bundan sonrası ise tarihsel gerçeklikler zaten.[quote=“Delucia, post:183, topic:2404”]
Daha hakkında çok az şey bildiğimiz ve olayları belli bir boyuttan az bilgilerle öğrendiğimiz birisi için bu kadar düşmanca bir yaklaşım cehaletten ötesi olamaz başka da bir şey demiyorum. Tek sebebiniz martell fanlığınız biraz objektif olun.
[/quote]Gerçekten baya araştırarak söylenmiş bir karşılık. Argümanlarım sağlam değilse kolayca çürütebilirsiniz demek çürüttüğünüz yazı nerede?[quote=“Delucia, post:186, topic:2404”]
Nereden ulaştın bu bilgiye kaynak verir misin ? Boş boş konuşmak yerine araştır biraz.
Ned Stark bile her zaman Rheagar’a saygı duymuştur ve saygıyla anardı Robert’in en yakın arkadaşı olmasına rağmen. Bunun yanı sıra Jamie çok iyi bir kral olucağını düşünürdü. Üç krala hizmet eden Barristan Selmy üç kralın toplamından daha iyi biri olucağını söylerdi. Cercei bile anılarında saygıyla anmış bu adamı. Kos koca diyarda adam hakkında kötü söz söyleyen yok siz gelmişsiniz burda avamlıkla ahkam kesiyorsunuz elinizde net bilgiler olmadan.

Ya daha olayları bilmiyoruz eğer gerçekten anlattığınız gibiyse martin zaten aktaracaktır olanları bize neden hemen ahkam kesiliyor ben onu anlamıyorum. Ben Elia’ya yaptığını asla savunmam eğer sizin anlattığınız gibi çıkarsa ama olayların iç yüzünü bilmeden ve tarihte onu tanıyan insanların hep güzel şeylerle ve saygıyla anmasına karşın neden bu öfke ben onu anlamıyorum. Gerçekten zihniyetiniz bana çok ters.
[/quote]Kaynak da verdim. O mesajı alıntılamıycam şimdi.

Öfkenin nedeni yukarıdaki paragrafta yazıyor. Okusaydın bilirdin. Tywin de saygıyla anılıyor ama iyi bir adamdı diyebilir misin?[quote=“Delucia, post:188, topic:2404”]
Bu senin kendi düşüncen ben sana bizim hayran olduğumuz karakterlerin Rheagar hakkında neler söylediklerini bizim hayran olduklarımızın hayran olduğu biri olduğunu dile getirdim. Ayrıca işinize gelince dizi işinize gelince kitaplardan örneklerle geliyorsunuz. Annulmentin ne olduğunu biliyorum söylemene gerek yok. Ve evet senin paragrafını okumadım bire bin katarak yazıyorsun kendi görüşlerini ekliyorsun :smiley: ama senin sevdiğim yanın asla bildiğinden şaşmaman enteresan bir karaktersin inandığın şeye doğru ya da yanlış çok sahip çıkıyosun :smiley:
[/quote]Okumadığın bir paragraf hakkındaki yorum zerre umrumda değil bunu geçiyorum o yüzden. Evet hayran olabilirler ama objektif bir bakışla Rhaegar öyle biri değil. Paragrafı okursan anlarsın.[quote=“Delucia, post:203, topic:2404”]
Arianne benim dediklerimi de ben uydurmuyorum hepsini araştırıp bulabilirsin ve tek kelime ekleme yapmadım eksik söylemiş olabilirim ama fazlası yok. Senin sunduğun argümanların hepsi yorum bazlı benim dediklerimde bir değişme söz konusu değil.
Tabiki istediğin yerden örnek verebilirsin ama senin dizi konusunda yakındığın ve diziden ayrılarak kitaba göre konuştuğun yüzlerce mesajın vardır alıntılayabilirim buraya.
Demem o ki sen ARGÜMAN dediğin şeylerin bir çoğu argüman değil. Sen neye göre Elia’nın bilmediğini rızası olmadığını düşünüyorsun. Elia ve çocuklarını en güvendiği yerde KL’de bıraktı belkide krallığın en güvenli yeriydi orası Lyanna ve çocuğu daha tehlikedeydi. Öyle bir konuşuyorsun ki sanki çocuklarını sokağa atmış. Adam savaşa gitti biraz empati kur ne yapabilirdi diye düşün. Sizin martell sevdanızdan Rheagarı harcamanız çok saçma. Ki hayran olduğunuz martellerin ne kadar boş olduğunu hepsinin geberip gittiğini gördük DİZİ de bir cacık değillermiş yani. Kitapta da öyle olur dimi :slight_smile:

Gılgamış ben gördüğün üzere zaten Rheagar fanı falan değilim zaten ölmüş bir karaktere bu denli fanlık ya da düşmanlık yapmam. Annulment kelimesi sadece dizide geçti ki dizide bir çok saçma şeyin olabiliceğini gördük. Ben sizin gibi peşin hükümlü değilim ve peşin hükümlü olmanız beni rahatsız ediyor. Ned Stark’ın kendisi bile saygıyla anıyor adamı araştırırsan görürsün belki de biliyorsundur zaten bilmiyorum sence en yakınlarının ölümüne sebeb olan birini saygı ile anar mıydı ? Yani dedikleriniz ve araştırdığım da karşıma çıkanlar çok çelişkili.
[/quote]Evet ya babası “Deli” Kral’ın yanında bıraktı çocuklarını çok güvenli. Hem de bunu koskocaman bir savaş çıkarmışken yaptı cidden çok haklı.

Araştırma yapılıp bulunacak bir şey dememişsin. Yukarıda hepsi var. Hala okumadan argümanların argüman değil diyorsun. Hepsi tarihsel gerçekliklere dayalı wikiadan kontrol edebilirsin.

Allah aşkına hala paragrafımı oku diye tutturmuşsun okudum zaten boş yani hepsi boş hala argümanlarımı çürüt deyip durmuşsun. Daha fazla cevap vermicem çünkü senin bazı arkadaşların bile bana nasıl biri olduğunu anlattı o yüzden gerek yok seninle tartışmaya girmeye.

@Queen Arianne adlı arkadaşımızın son paragraf bükme adlı çalışmasını görüyorsunuz yukarıda :slight_smile: ; ben olaya şu açıdan bakıyorum Yedi Krallığı bellese dahi bu adamdan nefret ettiğini somut olarak bildiğimiz bir tek Robert bey var,kitapta çocukluğu ve yaptıkları övülen , Jamie tarafından övülen, Cersei tarafından hayran olunan , Baristan tarafından takdir edilen bir Rhaegar’ın Tywin ile karşılaştırılmasını doğru bulmadım, Rhaegar’ın ve Tywin’in Cersei tarafından anlatıldığı bir kısım vardır hatırlarsın, orda kralın şehrindeki çığlıklar karşılaştırılır. Tywin’den korkar insanlar( gölge bir kral gibidir , gücü ve parası vardır) ama Rhaegar’a saygı duyuyorlardır.Bilmediğimiz bir back story var, bence bir tık daha objektif olmalıyız :slight_smile:
PS: Bu kadar sanata yatkın müzisyen bir kişinin bu kadar cani, gaddar ve akılsız olacağını düşünmüyorum. :frowning:

[quote=“Delucia, post:206, topic:2404”]
Allah aşkına hala paragrafımı oku diye tutturmuşsun okudum zaten boş yani hepsi boş hala argümanlarımı çürüt deyip durmuşsun. Daha fazla cevap vermicem çünkü senin bazı arkadaşların bile bana nasıl biri olduğunu anlattı o yüzden gerek yok seninle tartışmaya girmeye.
[/quote]O arkadaşın nicki 6 harfli ilk harfi s ve son harfi m biliyorum. Hatta arkadaşın da değil direkt sensin ama neyse.

Boş argümanlar çok rahat çürütülebilir. Çürütemiyorsan sağlam argüman demektir. Neden acaba sürekli oku paragrafımı dedim? Çünkü okumadın hala da okumamış olabilirsin.

Bahsettiğin kişiyi bilmiyorum başka birisi dedi kanıtlarımda ama söyleyen kişi senin arkadaşın o yüzden aranız bozulmasın diye söylemiyorum ama sorucam söyle derse söylerim de hiç sorun değil.

“Ejderha Kayası Prensi küçük bir çocukken kitaplara çok düşkündü. Okumayı o kadar küçük yaşta öğrenmişti ki, insanlar Kraliçe Rhaella’nın hamileyken birkaç kitap ve mum yutabilmiş olduğunu söylerlerdi. Rhaegar’ın diğer çocukların oynadığı oyunlara karşı ilgisi yoktu. Rhaegar’ın zekası, üstatları dehşete düşürüyordu. Babasının şövalyeleri dalga geçerek Kutsanmış Baelor’un tekrardan hayata gelmiş olabileceğini söylerlerdi. Bu durum Prens Rhaegar’ın parşömenlerin içinde onu değiştiren bir şey bulana kadar devam etti. Kimse ne olduğunu bilmiyor ama bir gün küçük çocuk sabahın erken saatlerinde şövalyelerin kılıçlarını kuşandığı avluda belirdi. Şövalyelerin ustası Sör Willem Darry’nin yanına gidip ‘Bir kılıç ve kalkana ihtiyacım var. Görünüşe göre bir savaşcı olmalıyım.’ dedi.”
Ve döneminin en iyi savaşcısı olmuştur. Jamie’nin gördüğü bir rüya var rüya da “karımı ve çocuklarımı senin ellerine bırakmıştım” der Jamie ise asla onları incitmek gibi bir niyeti olmadığını söyler. Buradan bile çocuklarına değer verdiğini kimlere emanet ettiği çıkarımını yapabiliriz.
Şimdi bir yandan arpına kılıcından daha çok değer verecek kadar sanata düşkün bir yandan babasının nasıl kötü ve salakça bir krallık yönettiğini görebilen realist bir siyasetçi bir yandan güçlü ve yetkin bir savaşçı bir yandan neden aa değilim diye hüzünlenen fantastik bir karakter var karşımızda. Sizin abarttığınız saçmalıklarla dolu bu bundan bu şöyle bende böyle düşünüyorum martinde böyle yazar gibi şeyleri geçiyorum sadece olan ve yaşanan şeylerden alıntılayarak aktardım size senin argüman dediklerinin benim gözümde bir değeri yok çünkü benim bilgilerim net ve kesin.

Sözlerinizle beni kanıtladığınız için teşekkür ederim.Rheagar için naif yapılı diyordum kolay etkilenebilen ve haklı çıkarttınız.Evet okuduğu 1 kitapla hayatını değiştirmiş.Aşırı zeki,akıllı (!).Bu adam kendini Mesih zannediyordu ve her şeyi kendisinin Mesih olduğunun ön kabulüyle yaptı.Ona göre her şey doğruydu.Kendisi diyar için yapmıştı her şeyi.Ama azıcık şüpheci olsa kehanetlere güvenilmeyeceğini bilirdi.

Gılgamış dediğim hiç bir şeye inanmayıp çok kitap okduğunu söylediğimde bir kitap okuyup hayatımı değiştirmiş diye algılaman gülünç. Adam belki yüzlerce binlerce kitap okumuş. Ve öyle bir çıkarım yapmış olabilir ki tek bir parşomen parçasıyla düşünmedi bunları ne kadar basit düşünce yapınız var yermek istediğiniz kişilere karşı. Ve adamın haklı olduğunuda şuan yaşananlardan anlıyoruz zaten deli ve ya saçma salak biri değildi hiç bir zamanda olmadı.

Kehanete güvenilip güvenilmeyeceğini göreceğiz @Gılgamış , bu arada şu muhabbet Hane muhabbeti olsa anlarım, hakkından hiç bir şey yazılıp çizilmeyen somut çok az bilgi verilen ( neredeyse hepsi olumlu) hiç bir POV u olmayan bir karakter hakkında bu kadar atıp tutmak çok yersiz.

[quote=“Delucia, post:209, topic:2404”]
Bahsettiğin kişiyi bilmiyorum başka birisi dedi kanıtlarımda ama söyleyen kişi senin arkadaşın o yüzden aranız bozulmasın diye söylemiyorum ama sorucam söyle derse söylerim de hiç sorun değil.

“Ejderha Kayası Prensi küçük bir çocukken kitaplara çok düşkündü. Okumayı o kadar küçük yaşta öğrenmişti ki, insanlar Kraliçe Rhaella’nın hamileyken birkaç kitap ve mum yutabilmiş olduğunu söylerlerdi. Rhaegar’ın diğer çocukların oynadığı oyunlara karşı ilgisi yoktu. Rhaegar’ın zekası, üstatları dehşete düşürüyordu. Babasının şövalyeleri dalga geçerek Kutsanmış Baelor’un tekrardan hayata gelmiş olabileceğini söylerlerdi. Bu durum Prens Rhaegar’ın parşömenlerin içinde onu değiştiren bir şey bulana kadar devam etti. Kimse ne olduğunu bilmiyor ama bir gün küçük çocuk sabahın erken saatlerinde şövalyelerin kılıçlarını kuşandığı avluda belirdi. Şövalyelerin ustası Sör Willem Darry’nin yanına gidip ‘Bir kılıç ve kalkana ihtiyacım var. Görünüşe göre bir savaşcı olmalıyım.’ dedi.”
Ve döneminin en iyi savaşcısı olmuştur. Jamie’nin gördüğü bir rüya var rüya da “karımı ve çocuklarımı senin ellerine bırakmıştım” der Jamie ise asla onları incitmek gibi bir niyeti olmadığını söyler. Buradan bile çocuklarına değer verdiğini kimlere emanet ettiği çıkarımını yapabiliriz.
Şimdi bir yandan arpına kılıcından daha çok değer verecek kadar sanata düşkün bir yandan babasının nasıl kötü ve salakça bir krallık yönettiğini görebilen realist bir siyasetçi bir yandan güçlü ve yetkin bir savaşçı bir yandan neden aa değilim diye hüzünlenen fantastik bir karakter var karşımızda. Sizin abarttığınız saçmalıklarla dolu bu bundan bu şöyle bende böyle düşünüyorum martinde böyle yazar gibi şeyleri geçiyorum sadece olan ve yaşanan şeylerden alıntılayarak aktardım size senin argüman dediklerinin benim gözümde bir değeri yok çünkü benim bilgilerim net ve kesin.
[/quote]Evet koskoca paragrafta beni çürüten argüman sayısı 0. Ben bunların hiçbirini inkar etmedim. Zaten kendisine salak dediğim argümanım çok fazla kitap okumasıyla alakalı. Kendisi bir kehaneti saplantı haline getirdi zorla kendisine uydurmaya çalıştı. Kehanetteki kişi gerçekten kendisi olsa bile kehanetler hakkında bu kadar çok okuyan kişi onlara güvenilemeyeceğini öğrenmiş olmalıydı ama öğrenememiş ki bu da zeki olmadığını gösterir.

Jaime bu arada Jamie değil. Neyse bu Jaime’nin gördüğü bir rüya. Jaime kral muhafızı olarak seçildikten çok kısa bir süre sonra Rhaegar Elia’yı kaçırıyor. Bu kadar kısa bir sürede nasıl Rhaegar hakkında doğru bir düşünceye varmış olabilir ki? Lyanna’sını 3 kral muhafızıyla korurken Elia ve çocuklarını daha 15 yaşındaki bir kral muhafızına emanet etmesi zaten onlara daha az değer verdiğini göstermez mi?

Bir insanın sanata düşkün olması onu iyi bir karakter yapmaz. Rusya’nın sonlarına doğru bir Çariçe vardı II. Katerina mıydı neydi neyse bu kadını birçok insan gömer. Halka ne kadar kötü baktığıyla ilgili ama kadın sanata çok değer verirdi ve döneminde sanat çok gelişmiştir. O zaman bu kadın iyi bir yönetici mi olur?

Aerys’in krallığı kötü yönettiğini anlamak için çok gelişmiş bir zekaya sahip olmaya gerek yoktu. IQ’su 3 olan biri anlayabiliyordu zaten.

Benim argümanlarımı desteklediğim her bilgi de gerçek. Lyanna’yı aşk ve güzellik kraliçesi ilan etmedi mi? Bu şekilde karısı aşağılanmış olmadı mi? Lyanna’yla kaçmadı? Annulment yapmadı mı? Bir savaşı başlatmadı mı? Rhaenys babasının yatağının altına saklanmadı mı? Elia ve çocukları korkunç bir şekilde ölmedi mi? Hangisi yanlış bilgi söyler misin? Argümanların değersiz diyerek hiçbir yere varamazsın.

Çariçe Katarinayı sadece senin Türk tarihçilerin kötüler , elalemin “Great Peter” dediği adama da “Deli Petro” demişliğimiz vardır. Deliliği St. Petersburg gibi bir şehri inşa ettirmiş olmasından mütevellit herhalde :).

Peki çok fazla kitap okuyanlar salaktır. Rheagarın kehaneti saplantı haline getirmesi durumu senin martell saplantın yanında devede kulak kalır.
Merak ediyorum çok kitap okuyor musun ? Bir çıkarım yapacağımda. Dediklerinin kalan kısmına cevap vermek zorunda kalmayacağım.

Birde argüman ve çıkarım yapmak ne demektir. Bu iki kavramı iyice oku ve algıla sunduklarının argüman değil çıkarım olduğunu anlarsın. Tutturmuşsun bir argüman argüman ortada argüman yok. Adamla ilgili üç beş tane bilgi var ve kötü hiç bir şey yazmıyor bahsedilmiyor hakkında. Sen kendini cevap verilemez zannediyorsun aslında saçma şeyler söylediğinden cevap verme luzumunda bulunmuyor kimse. Şimdi diyeceksin hangisi saçma argümanlarım var benim orda söyledim böyle yaptı oldu hıı onu zaten herkes yapardı vs vs. Bahsettiğin Çariçe’yi bilmiyordum ama sağolsun arkadaş bahsetmiş onuda kendin uydurmuş olma ihtimalin yüksek geldi bana. Kaldı ki ben sanata düşkün kesin iyidir diye bir çıkarım yapmadım kendince bunu çürütmeye çalışmışsın. Çariçe olmasada sanata düşkün olup kötü insan olabiliceğini herkes bilebilir tarihten örnek vermene gerek yoktu.
Evet Lyanna’yı güzellik kraliçesi seçti. Annulment yapıp yapmadığını bilmiyoruz henüz bir kere GOT evreninde annulment nedir onuda bilmiyoruz senaristler o şekilde uydurmuş olabilir sonuçta martin elini çekti diziden. Evet elia’ya bende üzüldüm. Nasıl ki Jaime bran’ı sakat bıraktı diye harcanmıyorsa uçkuru yüzünden hatta hayranlıkla bahsediyorsan. Rheagarın uçkur değilde bir amaç için elia’ya haksızlık yaptığı için harcaman senin ne kadar taraflı düşündüğünü gösterir. Şimdi ben kabul ediyorum Jaime zaten hatalıydı diyeceksin boşuna deme bende Rheagarın bu konuda hatalı olabileceğini düşünüyorum. Savaş konusuna gelince deli krala karşı zaten bir isyan başlatılacaktı rheagara yıkmayın her şeyi rheagarın yaptıgı bunu hızlandırdı sadece zaten diyar bir savaş görecekti öyle ya da böyle. Şimdi savaştan sonra elia’ya tecavüz edenler ve katledilmelerine göz yumanlar mı alçak yoksa savaş alanında sevdikleri için savaşıp ölen Rheagar mı alçak ?
Sana gerçekten daha fazla cevap vermeyeceğim. veremeyeceğimden değil saydığım nedenlerden ötürü.

Rheagarı savunan onu sabit olarak iyi kabul ediyor.Faydacı açıdan bakarsak adam safi zarar.Önermelerinizi belli bir sabitten başlatıp onu doğrulayacak şekilde yazıyorsunuz.İyilik ve kötülük kişilere göre değil yapılanlara göre belirlenir.Eğer dediğiniz gibi olsaydı bugün Hitler iyi biri olarak anılırdı.

[quote=“Delucia, post:215, topic:2404”]
Peki çok fazla kitap okuyanlar salaktır. Rheagarın kehaneti saplantı haline getirmesi durumu senin martell saplantın yanında devede kulak kalır.
Merak ediyorum çok kitap okuyor musun ? Bir çıkarım yapacağımda. Dediklerinin kalan kısmına cevap vermek zorunda kalmayacağım.

Birde argüman ve çıkarım yapmak ne demektir. Bu iki kavramı iyice oku ve algıla sunduklarının argüman değil çıkarım olduğunu anlarsın. Tutturmuşsun bir argüman argüman ortada argüman yok. Adamla ilgili üç beş tane bilgi var ve kötü hiç bir şey yazmıyor bahsedilmiyor hakkında. Sen kendini cevap verilemez zannediyorsun aslında saçma şeyler söylediğinden cevap verme luzumunda bulunmuyor kimse. Şimdi diyeceksin hangisi saçma argümanlarım var benim orda söyledim böyle yaptı oldu hıı onu zaten herkes yapardı vs vs. Bahsettiğin Çariçe’yi bilmiyordum ama sağolsun arkadaş bahsetmiş onuda kendin uydurmuş olma ihtimalin yüksek geldi bana. Kaldı ki ben sanata düşkün kesin iyidir diye bir çıkarım yapmadım kendince bunu çürütmeye çalışmışsın. Çariçe olmasada sanata düşkün olup kötü insan olabiliceğini herkes bilebilir tarihten örnek vermene gerek yoktu.
Evet Lyanna’yı güzellik kraliçesi seçti. Annulment yapıp yapmadığını bilmiyoruz henüz bir kere GOT evreninde annulment nedir onuda bilmiyoruz senaristler o şekilde uydurmuş olabilir sonuçta martin elini çekti diziden. Evet elia’ya bende üzüldüm. Nasıl ki Jaime bran’ı sakat bıraktı diye harcanmıyorsa uçkuru yüzünden hatta hayranlıkla bahsediyorsan. Rheagarın uçkur değilde bir amaç için elia’ya haksızlık yaptığı için harcaman senin ne kadar taraflı düşündüğünü gösterir. Şimdi ben kabul ediyorum Jaime zaten hatalıydı diyeceksin boşuna deme bende Rheagarın bu konuda hatalı olabileceğini düşünüyorum. Savaş konusuna gelince deli krala karşı zaten bir isyan başlatılacaktı rheagara yıkmayın her şeyi rheagarın yaptıgı bunu hızlandırdı sadece zaten diyar bir savaş görecekti öyle ya da böyle. Şimdi savaştan sonra elia’ya tecavüz edenler ve katledilmelerine göz yumanlar mı alçak yoksa savaş alanında sevdikleri için savaşıp ölen Rheagar mı alçak ?
Sana gerçekten daha fazla cevap vermeyeceğim. veremeyeceğimden değil saydığım nedenlerden ötürü.
[/quote]Cidden okumayla ilgili sorunların mı var? Çok kitap okuduğu için mi salak demişim yoksa çok kitap okuyup bir şeyi anlayamadığı için mi? Off paragrafımı hala okumamışsın küçük özetimden bakmışsın aşırı belli oldu şu anda.

Martell saplantım için kimseyi kesmedim, kimseye zarar vermedim sadece fikirlerimi söyledim ikisi bir mi? Tahminen hayatın boyunca okuduğun kitapların 10 katı kadar kitap okumuşumdur. Bunun üzerinden kendi lafımı bana söylemeye çalışacaksın ama anlamayla ilgili sorunlar yaşadığın için lafın yakınıma bile gelmeyecek kendine sekecek.

Kaç yıl münazara ile uğraşmış insana argüman nediri anlatmak… Argüman verirken sık sık bilinen bilgiler üzerinden çıkarım yaparsın. Düz bilgi vermek bir argüman değildir. Hatta münazarada en çok doğru söyleyen değil çıkarımlarını en mantıklı anlatan kazanır. Ben kaç kere sallama yüzde söyleyen insan gördüm. Buna rağmen kazanmayı başardılar. Neyse argümanlar genelde çıkarımlarla oluşur. Git biraz internetten argüman nedir falan araştır.

Koskoca paragrafımı okusaydın Rhaegar’ın yaptığı hataları falan da anlattığımı görürdün. Jaime’nin yaptığı anlaşılabilir bir şeydi ama konumuz Jaime değil. Sana argüman anlatıyorum cevap olarak aklınca aşağılama geliyor sadece. Tamam kardeşim benim yüzünden Ban yedin de bir kinini koy kenara.

Rhaegar vallahi bütün prosesi hızlandırdı. Belki de isyan çıkana kadar Aerys ölürdü bunun garantisini veremeyiz. İsyandan kesin olarak bahsetmen de ilginç Martin falan söyledi herhalde.

Vallahi aynı yazıyı reddite de yazdım bir kişi bile gelip argüman yok falan demedi ya. Çok ilginç tek sen gördün galiba bu gerçeği.

Bu arada Çariçe’yi uydurdum mu diye araştırıp bakabilirsin. Arkadaş da sadece Türk tarihçiler kötü der falan dedi. Uydurmuş olsam böyle demezdi sanki?

@batwoone Rus tarihi hakkındaki bilgim çok az. Çariçe’nin kötü yönetimi yüzünden Bolşevik isyanı fiştekleniyordu sanki. Emin olamadım bak ve gidince bir bakayım buna.

Bir kertenkeleye bu kadar basit bir ölüm az gelse de o epik tek vuruş ile yetinmek zorundayız.

Rhaegar iyi bir kral olurdu diyorsunuz ama adam kafayı yanlış yorumladığı bir kehanetle bozup tüm diyarı savaşa sürüklemiş, büyük hanelerden birinin nişanlı kızını kaçırıp ya da kızı kendisiyle kaçmaya ikna edip (ikisi de aynı derecede rezalettir) iki çocuğunun annesinden boşanıp bu kızla evlenmiş ve kendi öz çocuklarını piçleştirip bu kızla evlenmiştir ve siz hala iyi kral olurdu diyorsunuz mükemmel mantıkla hareket ediyorsunuz bravo.

Ensest çocuk katili yemin bozan çocuklarını zerre düşünmeyen Jaime yi ölümüne savunan arkadaş ne kadar güzel ki Rhaegarı daha düşük suçlar için yerin dibine gömüyor. Jaime aşkı için inandığı şey için yaparken ( ki ben bunu hiç savunmadım siz savundunuz ) Rhaegar niye yapamıyor. Çok komiksin martelci arkadaş:) sadece elia ya yapılanlar için kendini mahvediyorsun. Daha öncede söylemiştim söz konusu martel dorne olduğunda sınır tanımıyorsun saçmalamakta. Rhaegar gıpgri bir karakterdir :slight_smile:

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Rhaegar olmasaydı hepimiz ak gezen olacaktık