Rhaegar Targaryen

Tarafsız bir şekilde konuşursak Jaime karakteri ne kadar gri ise Rhaegarda o kadar gri bir karakterdir. Üstat Aemon da Rhaegarın AA olduğunu düşünmüştü bu yüzden Rhaegar a aptal diyemeyiz. Rhaegar bir süre sonra kendisinin AA olmadığını vadedilen kişinin oğlu olduğunu, ejderhanın 3 başı olması gerektiğini söylüyor. Rhaegar halk tarafından çok sevilen hatta çoğu insana göre çok iyi bir kral olacağı düşünülen biri değil mi? Bu adam aşk için barış ortamını riske atacak kadar düşüncesiz, aptal biri mi?

Ben seriyi okumaya başladığımdan beri Lyanna-Rhaegar evliliğinin bir kehanet üzerine gerçekleştirildiğini düşünüyorum hatta bu kehanetten Elia’nın bile haberi olabilir. Jon snow şuan en önemli AA adaylarından biri olduğuna göre Rhaegar, oğlum AA olacak derken yanılmamış olabilir. Bir kehanet uğruna 7 krallığı birbirine soktu diyenler içinde şöyle bir savunmam var:

İsyan doğrudan Rhaegarın Lyannayla kaçmasından dolayı başlamıyor. Brandon ve Rickon Stark kralın şehrine geldiğinde deli kralın emriyle öldürülüyorlar bide üzerine Jon Arrynden evladı gibi sevdiği Ned ile Robertin kellesi istenince isyanı başlatan kişi Jon Arryn oluyor. Stark, Baratheon, Tully ve Arryn hanelerinin olaylardan önce aralarında ittifak kurması da bence önceden hazırlığın olduğu gösteriyor.

Rhaegar özünde iyi bir adamdır ama yaptığı şeyden ve babasının deliliğinden dolayı çıkan olaylar yüzünden bazı kesimler için kötü bir adamdır. Bu konuda jaimeyle birbirlerine çok benziyorlar bir taraf onu yeminbozan olduğu için kötü buluyor, diğer tarafta binlerce insanı kurtardığı için iyi.

Dediklerine cevap vermeyeceğim her zaman ki gibi yazabileceğim çok şey var. Tek diyeceğim senin gibi bir paranoyakla uğraşılmaz. Ben asla bahsettiğin kişi değilim asla. Bunu istediğin şekilde ispatlayabilirim. Daha önce hiç banlanmadım ne ile itham edilidiğimi bile bilmiyorum. bilip bilmeden beni olmadığım biri olarak lanse etmeye çalışıyorsun. Yorumlarında böyle işte senin inanmak istediğine inanıyorsun ama asılsız şeyler.

Jaime sevdası için karısını ve çocuklarını tehlikeye attı mı? Bana sadec bunun için cevabını ver.

Şimdi o sırada ortamlar çok gergindi. Rhaegar en küçük bir kıvılcımın savaş başlatacağını anlamlıydı. Bence bunu anlamak için çok zeki olmaya gerek yok. IQ’su 3 olan biri bunu rahatlıkla anlayabilirdi.

Yahu benim sorum bir kehanete bu kadar çok güvenilemeyeceğini bu kadar çok kitap okuyan biri nasıl bilmeyebilir? Rhaegar bunu öğrenmiş olmalıydı. Bir kehanet uğruna bütün diyarı kana bulaması bence anlaşılabilir bir şey değil.

Jaime benzetmesi çok geldiği onun için de yorum yapmak istiyorum.

-Jaime-

-İlk başta Jaime bütün savaşı kanatacak bir savaş başlatmadı.

-Kendi karısını bırakıp başka bir kadınla kaçmadı.

-Çocuklarını tehlikeye atmadı.

-Bir kehaneti saplantı haline getirmedi.

-Karısına annulment yapmadı.

-Rhaegar-

-Bir kadın sevdasına bütün diyarı birbirine kattı.

-Kendi karısını bırakıp başka bir kadınla kaçtı. Üstelik karısının memleketine kaçtı. Karısı daha yeni doğum yapıp ölümden dönmüştü.

-Çocukları kendisi yüzünden korkunç ölümler yaşadılar. Üstüne bir de onları piç etmişti.

-Bir kehaneti saplantı haline getirdi zorla kendisine uyarlamaya çalıştı.

-Karısına annulment yaptı. Karısından boşanmasının yanında çocuklar piç oldu.

Rhaegar griyse bile çok koyu bir tondur. Jaime ondan çok çok daha açıktır.

@delucia tamam ben paranoyak olayım. Yorumlarıma laf söylemen cidden komik. Hani redditte buranın 100lerce katı kullanıcı var ama biri bile öyle demedi. Forumda da senin dışında biri demedi. Sen öyle diyorsan öyle olsun Mr. G.

Martell fanboyluğu yapma Rhaegar sayfasında lütfen. Sen Martellcisin diye Rhaegar kötü olmuyor. Jaime Lannister ile hiç karıştırma Jaime’yi Walder Frey ile falan karşılaştır en iyisi.

@JaqenHgar

Rhaegar fanları mı burada yer alacak yani? Karşıt yorumları da kabul etmeniz gerekiyor. Eleştiri karakterler hakkında her zamana olacak. Eleştiriyi sadece övmek ile algılamayın.

@“JaqenHgar” üşenmezsen oku ve sadece Martell fangirllüğü mü yapıyorum diye karar ver bence

Okumama gerek yok eskiden söylediklerini hatırlıyorum. Bazen Rhaegar hakkında gereksiz agresif yazıyorsun. Rhaegar’ın karısı Martell olmasaydı böyle agresif yazmayacağını adım gibi biliyorum.

Okumadan yaptığın yorumlar çok havada kalıyor biliyorsun di mi? Söylediğim her şeyi birçok şeyle güçlendirdim ben. Güçsüz olduğu yeri söylersin. Merak etme eleştiri kaldırabiliyorum

[quote=“Queen_Arianne, post:223, topic:2404”]

Jaime sevdası için karısını ve çocuklarını tehlikeye attı mı? Bana sadec bunun için cevabını ver.

Şimdi o sırada ortamlar çok gergindi. Rhaegar en küçük bir kıvılcımın savaş başlatacağını anlamlıydı. Bence bunu anlamak için çok zeki olmaya gerek yok. IQ’su 3 olan biri bunu rahatlıkla anlayabilirdi.

Yahu benim sorum bir kehanete bu kadar çok güvenilemeyeceğini bu kadar çok kitap okuyan biri nasıl bilmeyebilir? Rhaegar bunu öğrenmiş olmalıydı. Bir kehanet uğruna bütün diyarı kana bulaması bence anlaşılabilir bir şey değil.

Jaime benzetmesi çok geldiği onun için de yorum yapmak istiyorum.

-Jaime-

-İlk başta Jaime bütün savaşı kanatacak bir savaş başlatmadı.

-Kendi karısını bırakıp başka bir kadınla kaçmadı.

-Çocuklarını tehlikeye atmadı.

-Bir kehaneti saplantı haline getirmedi.

-Karısına annulment yapmadı.

-Rhaegar-

-Bir kadın sevdasına bütün diyarı birbirine kattı.

-Kendi karısını bırakıp başka bir kadınla kaçtı. Üstelik karısının memleketine kaçtı. Karısı daha yeni doğum yapıp ölümden dönmüştü.

-Çocukları kendisi yüzünden korkunç ölümler yaşadılar. Üstüne bir de onları piç etmişti.

-Bir kehaneti saplantı haline getirdi zorla kendisine uyarlamaya çalıştı.

-Karısına annulment yaptı. Karısından boşanmasının yanında çocuklar piç oldu.

Rhaegar griyse bile çok koyu bir tondur. Jaime ondan çok çok daha açıktır.

@delucia tamam ben paranoyak olayım. Yorumlarıma laf söylemen cidden komik. Hani redditte buranın 100lerce katı kullanıcı var ama biri bile öyle demedi. Forumda da senin dışında biri demedi. Sen öyle diyorsan öyle olsun Mr. G.
[/quote]Dediğin lafa bak Allah aşkına. Sevdiğini ve çocuklarını tehlikeye atmış mı ? Çok komiksin. Kralın yanında karısını beceren herif çocuklarının piç olduğu ortaya çıktığı halde kralın şehrinde tutan herif çocuklarını zerre tehlikeye atmıyor. Üstüne üstelik herşey ayyuka çıktığı halde yakalanma pahasına sevgilisine tecavüz ediyor bu sezonda gayet rahat şekilde ilişkiye giriyorlar. Çok düşünüyo Jaime sevdiceğini ve ailesini . Şu sorduğuna ne güldüm varya.

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Açıkça tehlikeye attı mı Rhaegar gibi hayır o zaman boş yapmayalım lütfen

[quote=“Queen_Arianne, post:230, topic:2404”]

Açıkça tehlikeye attı mı Rhaegar gibi hayır o zaman boş yapmayalım lütfen
[/quote]Tabi canım haklısın. Adamın karısını yanında becermek ne ki. Robert uyansa aralarına katılırdı.

GT-I9060 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Queen Arianne Kendinde söylüyorsun zaten gerginlik var ve isyan hazırlıklar yapılmaya başlanmış. Baratheon, Stark, Tully, Arrynler arasında evlilik yoluyla sağlam bir ittifak kurulmaya çalışılıyor.

Kehanete bu kadar inanması her şartın Rhaegarın durumuna uygun olmasından, Üstat Aemonun da bunu onaylamasından dolayı olabilir. Açıkçası bende uzun süre AA nın Rhaegar olduğunu, ışık getirenin de Jon olduğunu düşünüyordum. İlk denemesinde Aegon 2.denemesinde Rhaenys ve son denemede Lyanna ölerek Jon snow doğdu.

Jaime ile benzetme olayı tamamen insanların düşüncelerine göre yapmıştım karakter analizi üzerinden değil. Stark-Targaryen seven arkadaşlar jaimeyi sevmez Rhaegarı severken, benim gibiler de jaime dışında diğer karakterleri sevmez mesela

Rhaegar gri bir karakter değil aksine serideki beyaz yakın olabilecek karakterlerden biridir benim gözümde. Öncelikle forumda yeniyim selamlar herkese :slight_smile: ama uzun süredir forumu takip ediyorum ve diyeceğim tek şey martellciler kesinlikle objektif değiller.
Martellcilerin rhaegar’ı kötülemekten başka işi gücü olmadığı gibi bazıları jamie’yi (kendisini severim bu arada) robert’ı da yüceltir oldu. hatta rhaegar’dan daha iyilermiş. Yersen.

1. Rhaegar karısını aldattı, onu terk etti ona haksızlık yaptı. YANLIŞ. Rhaegar karısına haksızlık yapmış olsa ondan boşanıp lyanna ile evlenmez kadının üstüne metres olarak getirirdi. Rhaegar elia’ya aşık olmasa bile robert’ın cersei’ye yaptığı gibi defalarca tecavüz mü etmiş,canını mı yakmış, kerhanelerden çıkmamış mı. Elia rhaegar’a iyi davrandı onu sevdide rhaegar sabah akşam dövdü sanki . Barristan bile aşk evliliği yapmamış olsa bile karsına saygılı ve düşkün biri olduğunu söylüyor. Robert gibi karısı saraydayken mi milletle fingirdemiş sanki. Rhaegar’ın elia’ya yaptığı tek haksızlık benim de kendisine zamanında sinir olmama sebep olan kış gülü tacını herkesin içinde lyanna’ya vermesidir. Bunun kahanetle bir ilgisi filan da yok. Sırf onu sevdiği için ona vermiş ama bu konuda ben de onu eleştiriyorum. ama seride beyaz olan bir karakter olmadığına göre. O da yanlış yapmış olabilir. Onun haricinde boşanmışlar işte.
  2. Rhaegar karısını ve çocuklarını ölüme terk etti. Onların ölümünden sorumlu. YANLIŞ. İlk olarak birisi yazmışki yok işte lyanna’ya 3 tane adam bıraktı elia ve çocuklarına bir tane. Aramızda aklı geriden gelen arkadaşlar var heralde. Elia martell ve diğerleri kızıl kaledeydi. Orda bir değil 1000 tane adam var asıl savunmasız olan lyannaydı. Misal Neşe kulesine Ned gelmese jon’u ned bulmasa ne olacaktı gitti gümbürtüye çocuk. Targaryenlar kralın şehrinden kaçacakları zaman ejderhakayasına giderdi. Bunu daha önce 1.aenys ve kraliçe rhaeynra’da gördük. Robert’ın isyanı kaybedilincede bu böyle olacaktı ama deli kral onlarıda karısı ve viserys ile yollayabilirdi ama adam paronayak yollamamış. Rhaegar ne bilecek babasının torunlarının hayatını bu denli hiçe sayacağını. Zaten o zaman ölmüştü. Ya da ne bilsin savaş boyu tarafsız olan Tywin’in kralın şehrine geleceğini ve üstüne üstelik jamie’yi umursamadan. Deli kralın danışmanlarının tavsiyesini dinlemeyip kapıları açtırmak gibi bir aptallık yapacağını. Jamie kendisi bir kral muhafızı olarak kral ve ailesini korumakla yükümlüdür. Kraıl şehri yakacağı için öldürdün anladık. Tahta oturup bekleyene kadar çocukları kurtarmanın bir yolunu bulurdu. Ya da onları korurken ölürdü aynı Arthur dayne’nin jonu korurken ölmesi gibi. Deli kralın, tywin lannistar’ın , jamie’nin, gregor’un filan hiç suçu yok ama bütün suç rhaegar’ın tebrikler.
  3. Lyanna ile rhaegar kaçmasa diyar savaşa sürüklenmezdi. YANLIŞ. Brandon’un catelyn ile robert’ın lyanna ile sözlendirilmesi, vakti zamanında lysa jamie evliliğinin konuşulması, Ned ve robert’ın jon’un yanında evlat gibi yetiştirilmesinin sebebi isyan çıkarmaktır. Robert’ın kerhaneci olduğu, bir sürü piçi olduğu herkesin dilinde. Sadık bir adam olmadığı belli. Lyanna zaten onunla evlenmek istemiyor. Starklar onurlu insanlar olmasına rağmen lyanna ile robert’ı nişanlamalarının tek sebebi robert targaryen kanı ile tahta geçtiğinde kendi kızlarının kraliçe olmasını istemeleridir. İsyan zaten kapıda olan bir şeydi. Ayrıca rhaegar lyanna’yı kaçırdığında, Brandon ve Rickard öldürüldüğünde isyan hala başlamamıştı ne zaman deli kral ned ve robert’ın idamını istedi o zaman başladı. Rhaegar’ın lyanna’yı kaçırması isyanın görünen yüzü yani Avusturya-Maceristan veliahtının öldürülmesi gib bir şey.
  4. Kehanete saplantılı derecede bağlıydı. Doğru olduğu ne belliydi.Uçkuru için yaptı. EN BÜYÜK YANLIŞ. Adam yüzlerce hatta binlerce kitap okumuş. Sadece kitap okumada değil Üstat Aemonla bu konu üzerine defalarca konuştuğunu biliyoruz. Nasıl vakti zamanında 5.Aegon kehanet yüzünden ensest evliliklere karşı olmasına rağmen, torunlarını evlendirdiyse rhaegar’dan okuduğu duyduğu ve yorumladığı pek çok şey ile bilgi edinmiş olabilir. Martin rhaegar ve lyanna’nın hikayesini son kitapta tüm açıklığa kavuşmuş hali ile okuyacağımızı söyledi. Yani demek ki ucu açık olan yanlış veya eksik bilinen çok şey var.
    Jamie rhaegar karşılaştırılması çok saçma olmuş bu arada sanki ikisi düşman gibi. Jamie rhaegar ile üç dişli mızrağa gitmek için yalvarmıştı resmen. Ayrıca onu saygı ile hatırlar hala. Rhaegar’da çocuklarını ona emanet etmişti zaten. Ama madem karşılaştırıyoruz yazayım madem
    -Jamie’nin karısını ve çocuklarını bırakıp gitmemesinin sebebi ne olabilir hmmm aaa evet Jamie evli olmadığı için böyle bir şey olmamış olabilir mi ?
  • Jamie evli olmasa bile evli olan kardeşi ile yatmış. 10 yaşındaki bir çocuğu da kuleden itmiştir. Aynı zamanda kuzenini de öldürmüştü demi. Bir de savaş alanında yenemediği robb’a benden selam söyleyin demesi var.
  • Dediğim gibi deli kralı öldürdükten sonra tahta oturup beklemek yerine gidip kardeşleri ile savaşabilir ya da babasını engellemeye çalışabilirdi.
  • Robertla kıyaslayanlar olmuşta ben böyle bir kıyaslamayı kabul etmiyorum bile. Robert mı daha iyi rhaegar mı sorusundan anca bir komedi seneryosu çıkar.
    Son olarak da . Her karakterin iyi veya kötü yanları var ve rhaegar,lyanna, elia , robeert2ın isyanı giib konular hala açıklığa kavuşmamış, kesin olmayan bilgiler veya ucu açık söylemlerle dolu bir seneryo. Neyin nasıl olduğunu kimin ne tipkiler verdiğini bilemiyoruz örnek. Elia’nın kendisi yerine lyanna’nın kış gülünü almasına tepkisinin ne olduğu bilinmiyor. Ağladı mı bağırdı mı, çağırdı mı, kötü bir şeyler mi yaptı, ya da hiç sallamadı mı, umursamadı mı belli değil. Sadece teoremler üzerinden yok şöyle olursa böyle olurdu, robert kötü biri olmazdı, Jamie böyle yapmak zorunda kalmazdı, o böyle bu böyle olurdularlada bir yere varılmaz. Lyanna robert’ın kendine aşık olsa bile asla ona sadık kalmayacağını düşünüyordu ned ise değişeceğini. Bunu bilebiliecek miyiz? Hayır. Ama elimizde karsına eviliklerinin ilk yıllarından beri acılar çektiren, onu aşşağılayan, kendisiin bir zamanlar emiş olmasına rağmen kendinden tiksindiren bir robert. 10 yaşındaki bir çocuğu kuleden iten bir jamie ve kardeşine söz verdiği için onu ayaklar altına alan bir Ned ve savaşırken ölen hakkında robert’tan başka hiçkimsenin hakkında kötü düşünmediği (Ned’de dahil) ve hikayesi boşluklarla dolu bir rhaegar var. O zaman ben de şöyle diyim rhaegar yense kral olsa daha iyi olurdu her şey ama bunu da bilemeyiz beliki de böylesi daha iyi oldu. Belki jon targaryen kimliği ve demir taht verasetinden uzak büyüdüğü için sura gitti, ölüler hakkında daha fazla bilgi sahibi oldu. Yani kısaca burda rhaegar’dan nefret edilmesindeki tek sebep bir martell ile evli olması. Lyanna’yı kaçırmış olması. Başka bir lordun kızı ile 2.kez falan evlense bu kez yine kötüleyecektiniz ama atıyorum cersei ile evli filan olmuş olsaydı bu tepkilerin hiçbirini vermeyecktiniz. Ne martellciler ne baretheoncular. Yani ben de targaryen hanesini genel olarak severim. ejderhaları ve kültürleri yüzünden(ensest hariç) Ama bütün hanelerden çok sevdiğim karakterler vardır. Targaryenlara düşman olanlardan bile (robb,stannis-kitaptaki stannis bu arada-, oberyn, garlan, karabalık, tyrion. Jamieyi de severim ama ona rağmen objektif olarak değerlendirip yaptığı tüm hataları yazdım.) yani verdiğiniz tepkiler fanboy tepkileri hikayesinin ne olduğu, nasıl olduğu, bu aşamaya kadar nasıl geldiği tam bilinmeyen, yüzeysel hikayelerle aralarda bize anlatılan bir karakteri bu kadar aşşağılamanız hatta serideki en kötü karakter yapmanız başka bir açıklaması yok. Olaylara tek taraflı bakmayın elia ne kadar acı çekdiyse bir o kadar lyanna ve rhaegar’da çekti. Ama bu acılar sayesinde bugün bbinlerce insan ölü ordusuna dahil olmaktan kurtulacak. Bir de böyle bakın :slight_smile:

Temcit pilavı gibi savunuyor savunanlar.Hayır iyiydi demekten başka yaptığınız yok fark ettiniz mi?

Önermeyi kendi kendini kanıtlayacak şekilde savunuyorsunuz.Rheagar iyidir çünkü öyle yapıyor.Safsata yapılıyor Rheagarın iyiliği konusunda açıkça.Önerme kendini kendi kanıtlarıyla doğrulayacak şekilde veriliyor.Bu doğrudur çünkü bu kitap asla yalan söylemez gibisiniz.Kitabın doğruluğu nedir yanlışlığı nedir yok ama önerme doğru.

Karşı tarafın argümanı sizinkinden iyi.Rheagar çok kitap okurdu ve müzikle ilgilenirdi naifti sonra bir kitapta gördükleriyle hayatını değiştirdi.Rheagar çabuk etkilenen bir insandır sonucunu çıkarmanın neresi yanlış?Mesih kompleksi vardı dedim bakalım.Hayatını kahramanlığa adıyor,kendi bildiğini okuyacak şekilde işlere bulaşıyor (Lyanna ile gitme gibi),kehaneti kendine göre yorumluyor.Bunların sonucunda kendisini Mesih olarak görüyor demenin neresi hatalı.Çocuklarına annulment yaparak zarar verdinin neresi hatalı?Savaşın başlama sebeplerinden birisi Rheagarın yaptıklarıdır denince kuduruyorsunuz resmen.Hakliysanız kanıtlayın yanlışlığımızı.

Paranoyaksın zaten olayım falan demene gerek yok eminim yani.

Argümanın tartışmanın ne olduğunu bilseydiniz şuan bu safsataları yapmazdınız.Sen Martell fanısın taraflı bakıyorsun demekten başka işleviniz olduğunu burada görmedik.Ad hominemle iş yürütüyorsunuz.Biz haksızız çünkü paranoyak ve Martell fanıyız çok zekice bir çürütme.

Rheagar 3 noktada berbat bir insandır.Faydacılık konusunda herkese zararı dokunmuştur ölümlere sebep olmuştur.Makyevelist açıdan kötüdür nerede ne yapacağını bilmemektedir.Ahlakçı açıdanda kötüdür çünkü çocuklarını terk etmiş ve onları piç konumuna düşürmüştür ayrıca nişanlı bir kadınla birlikte olmuştur.

[quote=“Ser, post:234, topic:2404”]
@Queen Arianne Kendinde söylüyorsun zaten gerginlik var ve isyan hazırlıklar yapılmaya başlanmış. Baratheon, Stark, Tully, Arrynler arasında evlilik yoluyla sağlam bir ittifak kurulmaya çalışılıyor.

Kehanete bu kadar inanması her şartın Rhaegarın durumuna uygun olmasından, Üstat Aemonun da bunu onaylamasından dolayı olabilir. Açıkçası bende uzun süre AA nın Rhaegar olduğunu, ışık getirenin de Jon olduğunu düşünüyordum. İlk denemesinde Aegon 2.denemesinde Rhaenys ve son denemede Lyanna ölerek Jon snow doğdu.

Jaime ile benzetme olayı tamamen insanların düşüncelerine göre yapmıştım karakter analizi üzerinden değil. Stark-Targaryen seven arkadaşlar jaimeyi sevmez Rhaegarı severken, benim gibiler de jaime dışında diğer karakterleri sevmez mesela
[/quote]Ben bunu kabul ediyorum. Ama eğer Rhaegar Lyanna’yı kaçırmasaydı belki de isyan başlamayacaktı. Bu ittifaklar genelde Rhaegar’ı başa geçirmek içindi. Ama Rhaegar’ın yaptığı şey ile bütün hanesi yıkıldı. Elia ve çocukları öldü. Öbür türlü çocukları yaşardı.

Rhaegar’ın aa olduğu kehanet hem mantıklı geliyor hem de bazı şeyler çok zorlama. Cidden şu göz yaşı olayı sence de çok zorlama değil mi?

İlk sen demedin o Jaime olayını. 2.'ye senden duyunca artık bir yapayım şu karşılaştırmayı dedim.

Argümanlarınızın tamamı Jaime, kardeşini kralın yanında becerirken çürüyor ama farketmiyorsunuz tabi. Gerçi tüm bunlar Rhaegar’ın tam bir soytarı olduğu gerçeğini değiştirmez.

Üzmeyin [color=#6699cc]artık [color=#ffcc66]şu [color=#cccc66]adamı.

[quote=“İlluminati, post:241, topic:2404”]

Üzmeyin [color=#6699cc]artık [color=#ffcc66]şu [color=#cccc66]adamı.
[/quote]Kendisinin çektikleri yetmez. Mezarında 15 tur atmalı. Robert ona kolay bir ölüm bahşettiği için onu hiç affetmiycem acı çekmeliydi. Yalvarmalıydı ölmek için.