Rhaegar Targaryen

Anaa bu ne kin yav allah kimseyi senin düşmanın yapmasın ağlıyorum şu an

[quote=“İlluminati, post:243, topic:2404”]

Anaa bu ne kin yav allah kimseyi senin düşmanın yapmasın ağlıyorum şu an
[/quote]Rhaegar gibi pisliklerden bütün dünya arınmalı bence. AntiRhaegar lobisi başkanı olarak amacım bu. Üstte de uzun uzun açıkladım kimse itiraz edemediğine göre herkes kabullenmiş olmalı.

Gördüm de üşendiğim için okumadım yav

Neyse tşk emek vermişsin :d

Gılgamış sana söylüyorum beyin kapasiten algılayamıyor herhalde sayfalardır yazıyoruz hala diyorsun ki sadece martell fanlıgını öne sürüyorsunuz. Kör okursun başka bir şey değil.
Arianne sanada gelince herkes kabul etmiş ki bir şey dememiş diyorsun sayfalarca yazı yazıldı sen hala aynı şeyleri söylüyorsun.
İkinizde martell fanısınız acınızı anlıyorum ama martinin bile bu kadar bilgi vermediği bir karakterden martinden fazla şey yazmışsınız bravo :slight_smile:

Martin’in bu karakter ile fazla bilgi vermemesi de iyi biri yapmaz. Martin neler yazacak görmeliyiz. Ondan sonra bu karakter ile ilgili iyi ya da kötü olduğunu tartışırsınız.

[quote=“Delucia, post:246, topic:2404”]
Gılgamış sana söylüyorum beyin kapasiten algılayamıyor herhalde sayfalardır yazıyoruz hala diyorsun ki sadece martell fanlıgını öne sürüyorsunuz. Kör okursun başka bir şey değil.
Arianne sanada gelince herkes kabul etmiş ki bir şey dememiş diyorsun sayfalarca yazı yazıldı sen hala aynı şeyleri söylüyorsun.
İkinizde martell fanısınız acınızı anlıyorum ama martinin bile bu kadar bilgi vermediği bir karakterden martinden fazla şey yazmışsınız bravo :slight_smile:
[/quote]Önce bir paragrafı oku cevap vermeye çalış öyle konuş. Yok yani 1 tane bile cevap gelmedi çok üzücü. Kitap okumuyorsunuz bari paragraf okuyun.

Dizinin en kesin ve keskin olan kısımları Jonun geçmişi.Bizim haksız olduğumuzu iddia ediyorsan kanıtlamak zorundasın.Biz Rheagarın kötü olduğu önermesi için kanıtlar öne sürdük sizden bize karşı bir hamle bile gelemedi.Daha kendi iddanızı kanıtlamaktan acizsiniz ve bize laf ediyorsunuz.
Ayrıca kitap ve dizi bu tip noktalarda benzer olacak haberin olsun.Piçlerin Savaşı,Hodorun ölümü,Jonun geçmişi benzer hatta belki aynı olacak.Ve evet siz daha bunları fark edemediniz.Dizi ve kitabın sonu aynıysa dizideki belli olaylar kitapta olacaktır.Haberiniz olsun.

Kitapta okudum. Paragrafınıda okudum cevapta verdim ama beyninin içine zorla sokamam hiç bir şeyi senin martall fanlığıyla yaptığın hiç bir yorumun bende zerre kadar değeri olamaz ki martelleri seven biriyimdir. Aksine hane sıralaması yapsam stark martell targ lannis bratheon derim. Ama senin konuşmaların çok tahrik edici ve yazılanları hiç bir zaman kabul etmiyorsun. Karşılaştırma yaptığın insanlar bile saçma karakterin kendisi adamı överken sen aynı karakter üzerinden adama sövüyorsun. Yani cevap verilecek bir şey yok. Elia’yı bu kadar çok seviyorsanız kralı öldürdükten sonra gidip elia ve çocukları korumadı diye jaime’ye de hesap sorun. Tabi jaime bu olayda benim için öyle değildir sizin martell fanlığınıza ithafen söylüyorum sadece. Robert robert diyorsunuz elia’nıza tecavüz edip kendi aralarında meze yapıp çocuklarını katleden insanları kendi masalarında baş köşelere oturtan hiç bir hesap sormayan robert’e hesap sorun. KL’de yüzlerce askerin korumalığında bırakan Rheagardan sormayın. Tywinin KL’ye tarafsızca gelip halkı ve insanları katletmesinden hesap sorun. Olayları bile bilmediğiniz çürütemedin dediğin argümanlarında bu karakterler üzerinden savunma yaparken bu karakterlerin ne kadar aşağılık haraketler yaptığını görün. Savaşın zaten çıkıcağını bu olayın tuzu biberi olmadığını algılayamayan biriyle ben bu seriyi tartışmam bile. Rheagar sevdiği kadın için evet çok şey yapmıştır ama sevmediği kadın içinde çok şey yapmıştır. Benim tek ama tek kızdığım hatta çok kızdığım olay turnuvada o zaman ki karısı elia yerine onu geçerek lyanna’yı güzellik kraliçesi seçmesidir ki bunun bile iç yüzünü bilmiyoruz.

Tekrar hatırlatmakta fayda var, Rhaegar’ ın doğumu esnasında Summerhall’ da ölenler :

Aegon V (Egg)
Ser Duncan The Tall (Dunk)
Prens Duncan Targaryen

[quote=“Delucia, post:250, topic:2404”]
Kitapta okudum. Paragrafınıda okudum cevapta verdim ama beyninin içine zorla sokamam hiç bir şeyi senin martall fanlığıyla yaptığın hiç bir yorumun bende zerre kadar değeri olamaz ki martelleri seven biriyimdir. Aksine hane sıralaması yapsam stark martell targ lannis bratheon derim. Ama senin konuşmaların çok tahrik edici ve yazılanları hiç bir zaman kabul etmiyorsun. Karşılaştırma yaptığın insanlar bile saçma karakterin kendisi adamı överken sen aynı karakter üzerinden adama sövüyorsun. Yani cevap verilecek bir şey yok. Elia’yı bu kadar çok seviyorsanız kralı öldürdükten sonra gidip elia ve çocukları korumadı diye jaime’ye de hesap sorun. Tabi jaime bu olayda benim için öyle değildir sizin martell fanlığınıza ithafen söylüyorum sadece. Robert robert diyorsunuz elia’nıza tecavüz edip kendi aralarında meze yapıp çocuklarını katleden insanları kendi masalarında baş köşelere oturtan hiç bir hesap sormayan robert’e hesap sorun. KL’de yüzlerce askerin korumalığında bırakan Rheagardan sormayın. Tywinin KL’ye tarafsızca gelip halkı ve insanları katletmesinden hesap sorun. Olayları bile bilmediğiniz çürütemedin dediğin argümanlarında bu karakterler üzerinden savunma yaparken bu karakterlerin ne kadar aşağılık haraketler yaptığını görün. Savaşın zaten çıkıcağını bu olayın tuzu biberi olmadığını algılayamayan biriyle ben bu seriyi tartışmam bile. Rheagar sevdiği kadın için evet çok şey yapmıştır ama sevmediği kadın içinde çok şey yapmıştır. Benim tek ama tek kızdığım hatta çok kızdığım olay turnuvada o zaman ki karısı elia yerine onu geçerek lyanna’yı güzellik kraliçesi seçmesidir ki bunun bile iç yüzünü bilmiyoruz.
[/quote]Beni çürüten argüman sayısı 0 yine. Kitap “da” okumuş olsaydın paragrafımı ilk başta okumaya üşenmezdin.

Martell fanlığı yapmış olsaydım bu kadar uzun destekli yorum atabilir miydim mantıklı düşün. Dediğim her şeyi bildiğimiz olaylardan destekledim.

Allah’ım Jaime o sırada Aerys’i öldürüyordu. Aerys’i öldürmeseydi Elia ve çocukları hayatta olurlar mıydı sence? Bu sefer de patlamada ölürlerdi. Suç kaçırdığı kadını korumak için 3 kral muhafızı bırakırken ailesini korumak için 1 tane bırakan Rhaegar’dadır biraz mantıklı düşünün Allah aşkına.

Robert iyi ki öldürmüş dedim sadece. Koskoca forumda Robert’ı sevdiğimi söylediğim bir mesaj bulamazsın. Bence Rhaegar’dan daha iyi biriydi ama ikisini de günahım kadar sevmem.

Savaş kaybedildikten sonra o askerleri dışarıda öldürülürken Elia kurtulabildi mi hayır. O zaman Rhaegar’dan hesabını sorarım.

Tywin nefretimi şu forumda 250 kere en az söylemişimdir.

İsyanın yüzde yüz çıkacağının garantisini veremezsin bana. Ki çıksa bile Rhaegar’ı tahta geçirmek için çıkacaktı. Koskoca bir hanedanın yıkılmasıyla bir mi bu?

Hedef saptırma ve sümen altı etme var.Rheagar dokunulmaz mı da ben hesap soramıyorum?Birinin iyi olmasını başkasının görüşlerine göre değil yaptıklarına göre belirleriz.Eğer görüşlere başvursak Josef Mengele dahi iyi biri olabilirdi.Rheagar yaptıklarıyla kötü olarak anılabilir.Ve tek sorum olacak:Ahlaki açıdan Rheagarın iki çocuğunu bırakıp onları piç konumuna düşürmesi ve nişanlı bir kadınla kaçması ne kadar ahlakidir?

Ayrıca ad hominem,grubu kışkırtma,sümen altı etme bunlar safsatadır bilginize.

Bakın bende Rheagardan hesap sorarım ama daha görmediğimiz bizim bilgimiz olmayan şeyler var okursak hep birlikte hesap sorarız zaten.
Rheagar kral muhafızının yanında 1000 tanede asker olduğunu biliyordu şehirde ya yapmayın allah aşkına nasıl böyle bir şey düşünürsünüz hadi elia’yı düşünmedi diyelim çocuklarını neden düşünmesin bu adam.
Jaime’nin deli kralı öldürmesine laf etmedim ben öldürdükten sonra korumaya çalışabilirdi ki zarar gelmesini istemeyeceğeni jaime tarafından aktarıldığını biliyoruz belki denedi belki yapabileceği bir şey yoktu buralarıda tam bilmiyoruz ben jaime’yi suçlamıyorum zaten.
Robertin rheagardan iyi olduğunu asla kabul etmiyorum saydığım nedenlerden ötürü benim için aşağılık biridir.

Kitapta ne kadar farklı olacak peki?Muhtemelen aynı dönüp dolaşıp ama kitap diyorsunuz.Bakın Jon’un ebevynlerini Martin özel olarak soruyor.Geçmişi filan D&D doğru cevaplamış demekki.Soruyorum neden farklı olsun.Biz kitaptaki Rheagar ile dizide bahsedilen Rheagar gayet benzer.Herkes hakkında iyi konuştu.Kendisini AA zannetmiş kitapta.Ejderhanın 3 başı için uğraşmış bunu yapmayacağını nasıl biliyorsunuz?

[quote=“Delucia, post:254, topic:2404”]
Bakın bende Rheagardan hesap sorarım ama daha görmediğimiz bizim bilgimiz olmayan şeyler var okursak hep birlikte hesap sorarız zaten.
Rheagar kral muhafızının yanında 1000 tanede asker olduğunu biliyordu şehirde ya yapmayın allah aşkına nasıl böyle bir şey düşünürsünüz hadi elia’yı düşünmedi diyelim çocuklarını neden düşünmesin bu adam.
Jaime’nin deli kralı öldürmesine laf etmedim ben öldürdükten sonra korumaya çalışabilirdi ki zarar gelmesini istemeyeceğeni jaime tarafından aktarıldığını biliyoruz belki denedi belki yapabileceği bir şey yoktu buralarıda tam bilmiyoruz ben jaime’yi suçlamıyorum zaten.
Robertin rheagardan iyi olduğunu asla kabul etmiyorum saydığım nedenlerden ötürü benim için aşağılık biridir.
[/quote]Aerys psikopat biriydi ve silahlı insanların çok fazla yanına yaklaşmasını zaten sevmiyordu. Tahminen sarayın içinde de sayıları azdı.

Rhaegar savaşı kaybettiklerinde en büyük kaybı yaşayacak yerin KL olduğunu biliyor olmalıydı. Ailesini güvensiz akli dengesi yerinde olmayan Aerys’in yanında bırakması saçma bence.

Vallahi annulment yapıp çocuklarını piç haline getiren adam zaten çocuklarını düşünmüyordur.

Jaime’yi suçlamıyorsan niye git ondan hesap sor diyorsun mantıklı değil bir kere.

Konu ne Jaime ne Robert. Konu Rhaegar. Konuyu kaydırmazsak sevinirim.

Kitapta çok farklı olucağını düşünüyorum ben olayların. Kitap ve dizi bence 4. sezondan itibaren tamamen ayrıldı. Stannis marteller tyreller sonuçlarının böyle olucağını düşünmüyorum asla yani soyları tükendi dizide ama kitapta bahsedilmeyen karakterler var ki ölseler bile ben hiç bir hanenin soyunun biteceğini düşünmüyorum.
Hesap sorun derken siz rheagardan kısıtlı imkanlarla kusursuz şeyler istiyorsunuz sadece rheagardan değil diğer karakterlerden de sorulması gerektiğini söyledim. Rheagarın bu kadar kin nefret ve öfke toplamasını anlamdıramıyorum.
Bak hala annulment yapıp çocuklarını piç durumuna getirdiğini iddia ediyoruz ama sadece iddiaa ediyoruz annulment kelimesinin GOT evreninde ne demek olduğunu bile bilmiyoruz eğer varsa muhtemelen aynıdır ondan da emin değilim ama en kötü davranışların bile belirli durum ve mantıklı açıklamalar durumunda kabul edilebilir yanı olduğunu biliyoruz. Neden bu kadar peşin hükümlüsünüz.
Rheagar o zaman için en güvenli yer onlar için KL diye düşündü savaş kapıda onları KL’den çıkarıp bir yere götürmeside çok tehlikeli olurdu yanlarında kalsada zaten bir orduyu tek başına durduramazdı ama gidip onlar için savaştı en azından.

Bırakmadı ki zaten, kitapta açıkça onların da annesi ve kardeşi ile birlikte şehri terk edeceği ama kralın izin vermediğini yazıyor. Yani Rhegar, karısı ve çocuklarının ejderha kayasında ya da dorne’da olduğunu sanıyordu savaştayken.

[quote=“YeniAy_Ottoman, post:258, topic:2404”]

Bırakmadı ki zaten, kitapta açıkça onların da annesi ve kardeşi ile birlikte şehri terk edeceği ama kralın izin vermediğini yazıyor. Yani Rhegar, karısı ve çocuklarının ejderha kayasında ya da dorne’da olduğunu sanıyordu savaştayken.
[/quote]Rhaella ve Viserys üç dişli mızrak kaybedildikten sonra Ejderha Kayasına gittiler.[quote=“Delucia, post:257, topic:2404”]
Kitapta çok farklı olucağını düşünüyorum ben olayların. Kitap ve dizi bence 4. sezondan itibaren tamamen ayrıldı. Stannis marteller tyreller sonuçlarının böyle olucağını düşünmüyorum asla yani soyları tükendi dizide ama kitapta bahsedilmeyen karakterler var ki ölseler bile ben hiç bir hanenin soyunun biteceğini düşünmüyorum.
Hesap sorun derken siz rheagardan kısıtlı imkanlarla kusursuz şeyler istiyorsunuz sadece rheagardan değil diğer karakterlerden de sorulması gerektiğini söyledim. Rheagarın bu kadar kin nefret ve öfke toplamasını anlamdıramıyorum.
Bak hala annulment yapıp çocuklarını piç durumuna getirdiğini iddia ediyoruz ama sadece iddiaa ediyoruz annulment kelimesinin GOT evreninde ne demek olduğunu bile bilmiyoruz eğer varsa muhtemelen aynıdır ondan da emin değilim ama en kötü davranışların bile belirli durum ve mantıklı açıklamalar durumunda kabul edilebilir yanı olduğunu biliyoruz. Neden bu kadar peşin hükümlüsünüz.
Rheagar o zaman için en güvenli yer onlar için KL diye düşündü savaş kapıda onları KL’den çıkarıp bir yere götürmeside çok tehlikeli olurdu yanlarında kalsada zaten bir orduyu tek başına durduramazdı ama gidip onlar için savaştı en azından.
[/quote]Hemen kitapta farklı olacak muhabbeti. Kitap ve dizinin başlangıcı, tarihi aynı değil mi? Rhaegar’ın tek sorunu annulment değil ki. Onun olmaması Rhaegar’ı kurtarmaz.

Yahu isyan sırasında başkent güvenli olsaydı bence Rhaella ve Viserys Ejderha Kayası’na gönderilmezdi.

Tek tek çürüyor dediklerin ariannecim. Şimdi hangisi çürüdü diyeceksin.
Bende baktım gerçekten de Kral izin vermiyor gitmelerine muhtemelen bunda Dorne desteğini elinde tutmak için yapıyor ama yinede yanlış.
Annulmentin daha ne olduğu belli değil GOT için dizide bir kere geçti diye kesin bir sonuca bağlanamaz.
Savaşı rheagar başlattı diyorsun ama savaşın zaten çıkacağını göremiyorsun. Kabul etsende rheagarı tahta çıkaracaklardı diyorsun ama görnediğin bir şey var robert ve lyanna’yı lyanna istememesine rağmen neden nişanlandırdıkları belli starklar da tahtta söz sahibi olmak istediler asla rheagarı geçirmek için olmayacaktı isyan böyle düşünenin aklından şüphe ederim. Rheaga’ın tahta çıkarılabilmesi için savaşa ve böyle ittifaklara gerek yoktu ki eğer böyle bir şey varsa rheagar zaten jaime’ye söylüyor konseyi toplayacağını değişiklikler yapmanın vaktinin geldiğinden bahsediyor zaten kendisi de böyle bir düşünce içerisinde. Kendisi zaten indirebilirdi kralı tahttan ki halkta bütün diyarda rheagar’ı destekliyordu.
Ya gerçekten uzadı muhabbet ben seni çürüteyim sen beni çürüt muhabbeti değil zaten her iki taraftan da bakıldığında haklılık haksızlık payı var.
Sorun peşin hükümlülüğünüz ve pervasızca saldırıya geçmeniz bu karaktere karşı bunu herkes görüyor siz iki martelci şahsiyet kabul etmek istemiyorsunuz :slight_smile:

Papağan gibi sıkışınca e kitap diyorsun.Seride neden savaş çıkacaktı?Diyar Targaryenlerden memnun.Ayrıca bu ittifak olsa bile savaş çıkmayacaktı.Aynı Starklardan Eddard Ashara ile evlenebilirdi ve kesin öyle olurdu.
Ayrıca ya karşı argüman sun ya da kabullen.Burada olan tartışma Rheagarın herkese zarar verdiği.Biz kanıt sunduk kendi iddamız için.Sen anca bize karşı çıkıp kendine ait 1 kanıt göstermedin.
Tekrar soruyorum:Rheagar Lyanna ile iki çocuğu ile gittiğinde bu ne kadar ahlakiydi?
Rheagarın kararları yüzünden bir iç savaş çıktı mı çıkmadı mı?
Rheagar makyavelizm açısından nasıl biri?
Utanmadan cevap vermeyeceksin ama her seferinde soracağım.

Ben Rhaegar karakterini çok seviyorum ama kabul ediyorum yaptığı çoğu şey kabul edilebilir değildi.

Yine de yaptı ağlayın :d