Rhaegar Targaryen

Düzgün bir baba kendi çocuklarının geleceğini başka bir adamın kinine ve ellerine bırakmaz. Kendi uçkuru için değil ailesinin geleceği için hareket eder. Benim baba anlayışım budur. Rhaegar uçkuru için ailesini tehlikeye atmıştır. Ailesi de bunun sonucunda öldürülmüştür. Ama sonuç olarak Targaryenlar ne yaparsa yapsın doğrudur. Evli olabilrsin, karını ve çocuklarını düşünmeyebilrsin kuzeninin yada herhangi birinin nişanlısına aşık olabilir kaçırabilir yada tecavüz edebilrsin.

Ölsün camış.Sen git karıyı filan kaçır sonra git bebe peydahla oh ne dünya be. Bebe de bebe olsa , anca surda sürtüyor

D.n: Winter is coming

Robert’ın yetiştirdiği(!) Joffrey’i de gördük. Düzgün bir baba, hele hele oğlunun kendisinden sonra tahta oturacağını bilen bir baba, o çocuğu en uygun şekilde yetiştirmelidir. Gerçek babası olmasa da Robert bunu bilmiyordu sonuçta, onun gözünde Joff onun oğluydu ve taht varisiydi, öyle mi yetiştirilir çocuk!

Rhaegar-Lyanna olayının altından çok sağlam bir gerekçe bekliyorum. Ohaa diye tepki vermezsem Martin bütün beklentilerimi boşa çıkarır :smiley:

Ya dediğim gibi kan çekmiyorsa belki mükemmel bir baba olamayabilir, ama e be adam sen sadece çocuk yetiştirmiyorsun ki sen prens yetiştiriyorsun, taht varisi o çocuk, Cersei’ye bırakmaya gelir mi, öyle bir riske girer mi insan? Tywin Tommen’la beş dakka konuştu çocuk neredeyse bilge oluyordu (Tywin’i sevdiğimden değil ama çocuğu alıcan karşına konuşucan yani, Hound’u yanına verip şımartmakla olmuyor işte, Arya’ya yenildi o gün)

En adam dediğiniz adamı yüzle çarpıp binle toplayın, hah işte o Rhaegar Targaryen’dir. Gerçek Ejderhakayası Prensi’dir. Yerine geçtiğini zannedenler hiçbir şeyin sahibi olamamıştır. Bu adamın evini mesken edinenler hiçbir amaçlarına ulaşamamıştır, bu adamın tahtına oturanlar da kurda kuşa domuza yem olmuştur.

^Hediyeleri Varys göndermiyor muydu?
Bence Robert çocuk gibi bir adam bir şeye ilgi duyuyor bir süre sonra sıkılıyor uğraşmak istemiyor. Çocukları olsun, krallık olsun hepsi ilk zamanlarında güzel şeylerdi Robert için.

çocuk gibi ama öfke patlamaları yaşıyor. üçüncü sayfa haberlerindeki öfkeli koca dehşet saçtı haberleri var ya, hah işte o robert :smiley:

Bir kız uğruna diyarı savaşa sürüklemek akıllı bir hareket değil.
Haklı bir isyanın karşısında durmak, göğüsüne çekici yemek demektir.

Sevdiğim adamdır. Kelimenin tam manasıyla adamdır. İki kişi birbirini sevip beraber bir hayat kurmaya karar vermişse kimseye hesap vermek zorunda değildir.

Kimsenin de hesap sormaya, hele hele iki kişiye kızıp hırsını bütün bir diyardan çıkarmaya hakkı yoktur. Rhaegar nişanlımı kaçırdı, hadi ona bağlı bütün lordlara savaş açayım düşüncesi mantıktan yoksundur. Birine kızdığınızda gidip ona hesap sorarsınız bütün sülalesini kılıçtan geçirmenin hiçbir yerinde mantık yok. Gücünüz yetebilir ama azıcık mantığınız da olmalı. Zekadan yoksun bir bilek gücü ancak katliam yapmaya soykırım yapmaya yarar. Böyle bir sebepten Targaryenlerin soyunu kurutma işine girmenin manası yok ki. İki kişi birbirini sevdiğinde üçüncü kişiye susup oturmak düşer. [b]

Elia’ya gelirsek;[/b] Elia’ya elbette hesap sorma hakkı düşer; onun statüsü farklı; Rhaegar’ın şu durumda hesap vermesi gereken tek bir kişi vardır o da Elia’dır. Üçünün arasında ne geçtiğini, nasıl bir hesaplaşma olduğunu bilmiyoruz. Lyanna’nın sevdiği adam eski nişanlısı tarafından öldürülmüştür; Lyanna’ya nereye giderse gitsin barbarlardan kurtuluş yokmuş demek ki.

İsyanın sebebi sizin gözünüzde sadece kız kaçırma mı? Ölen 7 lord ne olacak? Brandon ve Rickard? Robert ve Nedin kellelerinin istenmesi?

anlamadığım şey rhegar başkasının nişanlısını kaçırıyor ; aşk, muhteşemlik, adam gibi adam. Robert sevdiği kişi için savaş açıyor Rhegar’ı öldürüyor ; barbar, vahşi , aptal. Rhegar’ın başkasının nişanlısını kaçırmasıyla ne kadar onursuz olduğunu görüyoruz.

Rhaegar’in düşüncesiz hareketi demişsin; rhaegar’in lyanna yi zevk için kaçırdığına inanmıyorsun umarım.AA muhabbetinde geçiyor olması lazım sebebi

Rhaegar osursa derin nefes alcaksınız ha az kaldı aduhsfjsdhg

Bin kere söyledim; Starklar isyan etmekte haklıydı. Birçok başlıkta bunu dile getirdim ben. Adamların hanelerinin erkekleri öldürülmüş, bu çok büyük bir olay ve isyan gerekçesidir. Ancak Baratheonlar isyanda haklı değildi. Lyanna sana açıklama yapmak zorunda mı? Kaybetmeyi bilmeli insan. İster at gözlüğü takıyorsun deyin ister taraflısın deyin, ben zaten birleşmiş milletler gözlemcisi değilim ki yahu neden tarafsız olmak zorunda kalayım :smiley: Targaryenler sadece Aerys’ın hataları yüzünden soykırıma uğratılmışlardır, katledilmişlerdir; bunun mantıklı bir yanı yok. Babasının yaptığı hatalar size bir bebeği öldürme hakkı mı veriyor? Zamanın şartları deyip geçmek de bana doğru gelmiyor. Objektif olmak mecburiyetim yok; Targaryen desteğimde azalma olmaz, baratheonların da shireen, edric ve gendry dışında kötü olduklarını düşünüyorum. robert savaş suçu işlemiştir, stanis de kendisine ait olmayan ejderhakayası’nı bir istilacı ve işgalci olarak mesken edinmiştir. ejderha kayası (eğer ki gerçekse) Aegon’un hakkıdır.

isyanın sadece starklar yönünden haklı olduğunu düşünüyorum ve starklar bebekleri katletmedi. baratehonlar isyan etmekte haksızdı ve bebeklerin katline göz yumdu, hatta katledilen ve sürülen bebeklerin hakkını gaspederek tahta oturdu. bir kardeş öldürülen bebeklerin yerine geçip tahta oturdu, diğer kardeş öldürülen(!) aegon’un yerine geçip ejderha kayası’nı kendine mesken edindi. baratheonlar sebep ve sonuç yönüyle haksızdır ve savaş suçu işlemişlerdir. starklar ise isyan demeyelim belki ama tepki göstermekte haklıdır ama baratehonlar ve lannisterlar işleri berbat ettiği için eddard farkındaysanız kendi kabuğuna çekilmiş, adamın midesi kaldırmamış olan biteni. baratehonlar isyanın başından sonuna her aşamasında haksızdır. hatta şunu da söyleyeyim baratheon ve lannisterlar yaptıklarıyla starkların haklı tepkilerinin de kötü görünmesine sebep olmuştur. starkların gerçek bir acısı vardır ve bunun hesabını sormak isterken baratehon ve lannisterlar, starkların acısından kendilerine pay çıkarıp tahtı ele geçirmiştir.

Çok güzel konuştun ama Rhaegar için zevk düşkünü diyerek yaptığın ironiyi bir daha düşün istersen. Karşılaştırma bile yapamiyorsan eleştiri yapmaya çalışma derim. Bu da benden sana naçizane bir öneri olsun.

aynen. robert genelevden çıkmıyordu. kralmuhafızı, karısıyla birlikte, adamın ruhu duymuyor, kardeş olmalarını geçtim. sen kralsın(!), senin muhafızın senin karınla birlikte, sen de baelish’in evlerinden çıkmıyorsun, bunlara kraliyet ailesi diyeceğiz öyle mi?

Haklı bir isyana destek vermek neden kötü olsun? :confused:
Bebek katili diye diye öleceksin artık. Aerys Klyi yaksa kaç bebek ölecekti?
Anla artık şunu lütfen, savaş bu. Kansız bitme ihtimali mi var? Bebeklerin ölümünün Roberta yüklenmesi sadece Forum üyelerinin düşüncesi. Dorne bile evlatları yüzünden asıl suçlulardan intikam istiyor.

Tam bilmiyorum ama Doran ile aradaki problemi hallediyorlar. Ama Doran’ın intikam planları uzun soluklu devam ediyor. Fakat Dorneda liderin dediği değil de biraz da Halkın düşündüğü önemli. Oberym ölümünden sonra halk isyan peşindeydi. :slight_smile: