Rhaegar Targaryen

Şahsımca eğer ölmeseydi Robert Baratheon’dan çok daha iyi yönetirdi.

Şahsımca hikayede bolca haksız bulduğum karakterlerden birisidir.

Birincisi aşık olacaksan evli olmayacaksın. Ki senin 2 çocuğun var.
Kapılmışsın bir kitabın etkisine ‘oo Azor Ahai benim soyumdan, ejderin 3 başı…’ diye üşüşürsün. Gereksiz bir kafa dünyası. Ki biraz yakından baksa ejder için bolca kafa var, Viserys, Aegon, kendi kızı, doğacak olan Dany

Tamam eyvallah iyi kalpliymiş, halka yakınmış, iyi savaşırmış, şarkılar söylermiş tamam da tüm diyarı böyle bir savaşa sokmak saçma. Hee diyorsanız ki ‘Ortak kaçtılar.’, neden bunu Vahşi Kurt’un yüzüne de söylemedi veya söylettirilmedi?
İpin neresinden tutmaya çalışırsak çalışalım haklı çıkaramayız. Krallığı nasıl yöneteceğini de aslında bize göstermiştir: Bir şeylere odaklanmışken ani bir şekilde küçücük bir olaya, duruma tetiklenip Westeros’u mahvederdi zannımca.

Tarafsız bir bakış açısından böyle görünüyor. Ne diyelim Yediler affetsin (ki sanmam).

Targaryen erkekleri 2 eş alabiliyorlar. Yani 2. kadına göz koyma hakkı var, karısı itiraz edemez ki edeceğini de sanmam. Neden? Kadının kişiliği -anlatıldığı kadarıyla- o yönde uysal birine benziyor. Zaten bir erkek bir kız çocuk doğurmuş ama ötesi yok, hastalıklı bir bünyesi var. Rhegar da “üç çocuk” olmalı takıntısına sahip biriydi. Kendisine aşık olmadığı, politik evlilik yaptığını da biliyor. Bu durumda laf etmezdi ama üzülmüştür.

Daha açıklanmadı ama üç çocuk takıntısı ve Lyanna’ya olan aşkı; onu kızla evlenmeye itmiştir zaten. Kaldı ki politik açıdan da bu çok akıllıca bir hamle olurdu. Zira Targlara karşı zaten gizliden bir ittidak söz konusuydu. Kız ve bebek, ittifakı bozardı…

Bu da bizi getiriyor neden açıklamadılar? Şimdi Lyanna, babasın mektup yazıp istyerek kaçtığını ve onunla evlendiğini veya evlenmek istediğini vs. söylemiş olabilir. Fakat mektu ya hiç eline geçmedi ya da babası umursamadı çünkü ittifakın bozulmasını istemedi… Bunlar tahmin elbette.

Seçilmiş Prens için sadece Targ olmak yetmiyor, bazı özellikler taşımak zorundasın. Bu özellikleri ilk kendinden gördü ama Sur’daki amcası ile yazışırken-neye dayanarak bilemiyorum artık- oğlu Aegon’un olabileceğine inandı. Her ejderhayım diyen ejderha olmuyor. Viserys doğmasına rağmen ve babasının varlığına rağmen oğlana SON EJDER dediler. Bu biraz da ‘harbi adam’ olmak gibi bir şeyle ilgiliydi sanırım.

Kötü kral mı? Babasından ve Robert’dan çok daha iyi olurdu, o kesin. Jamie, çok iyi kral olacağını düşünür; Selmy ise son üç kralın toplamından daha iyi kral olurdu, diye düşünür. Tywin’i bile etkilemeyi başaran biri(kitapların hepsini okumadım; kitapta böyle bir kısım var mı bilmem ama bir yerde okudu idim.) ki adam kolay etkilenmez kimseden.

Diğer yandan kimse kusursuz değil. :slight_smile:

Savaş da bir kız kaçırdı diye çıkmadı. Robert ondan ayaklandı da toplu isyanın temelleri çok farklı şeylere dayanıyor artık. Misal Starklar öldürülmeseydi muhtemelen çok daha başka bir şeyden söz ediyor olabilirdik bugün :smiley:

Belki dogru basliga yazmiyorum ama… Geçenlerde birinin (bu forumda ama kimdi hatirlamiyorum) “Jon Rhaegar’in oglu olsa bile yine de piç sayilir çünkü evlilik disi iliskiden dogdu” yazdigi bir yoruma denk geldim. Ben de ayi sekilde düsünmüstüm ama sonradan aklima bir sey geldi…
Aslinda Rhaegar ve Lyanna evlenmis de olabilirler, bu konuda net bir sey söylenmedi.
Eger böyle bir evlilik olduysa, fikrimi de söyleyeyim, bu evliligin bir yürek agacinin karsisinda Eski Tanrilarin huzurunda gerçeklesmis olabilecegini bile düsünüyorum. Tamam, bu bir düsünceden ziyade, bir istek :smiley: Nedenini sormayin, bilmiyorum :smiley:
Neyse yani bir evlilik olduysa, Targaryenlerin 1’den fazla es alabildigini de hesaba katarsak, Jon bir piç degil, resmen Jon Targaryen’dir.
Ve gerçekten böyle bir sey varsa, bu ortaya çikacaktir.

Acaba dizide Rhaegarı Görürmüyüz? Bir kaç saniyeliyine de olsa görsek e iyi olur. Nede olsa serideki olaylarların 90% sebebi onun yaptıkları ve yapamadıkları.

Olayları hep başkalarının ağzından dinleme şansı bulduk. Eminim gerçekler çok daha farklıdır, Rhaegar’ın yaptıklarını önemli bir amaç uğruna yaptığını düşünüyorum. Fakat bunları hiç Rhaegar’ın ağzından dinleme şansı bulamadık. Bunun için de bu konu hakkında net bir şey söylemek, kesin bir yorumda bulunmak imkansız. Dizide görmeyi gerçekten isterim Rhaegar’ı, ama bir yandan da hiç istemiyorum çünkü eminim ki aktör seçimini hiçbir şekilde beğendiremeyecekler bana. O hayalimdeki Rhaegar’ı göstermeleri imkansız gibi. Onun için hiç girmesinler o işlere.

Rhaegar serinin en baba karakteridir. Burdan Jaime’ye diss atıyorum. Hatta böyle bir başlık mı açsam düşünmedim değil şimdi. :smiley:

@Starkgaryen Ben evlendiklerini düşünüyorum Rhaegar zeki birisi, bir piç olarak Jon’u kimsenin takmayacağını düşünmüştür. Fakat bu nasıl ortaya çıkar hiçbir fikrim yok.

@“rhaenyss”

Bran… :smiley:

Kitapta, Jon’un sürekli Stark mezarlığına gitmesi gerektiğine dair içine his doğdunu yazıyordu sanırım? Fakat bulacaklarından korktuğundan girmiyordu oraya. Belki Ned, Jon’un ebeveyni ile ilgili gerçeği gösteren bir şeyi annesinin mezarına gizlemiştir? Ben bunun bir madalyon gibi bir şey olacağını hayal etmişimdir hep; Targ ve Strark amlemlerinin birleşimi falan; arkasında ana baba ve çocuğun ismi, evlenme tarihi :smiley: Veya evlilik belgesi gibi bir şey.

1. yılda Rhegar görelim ya… Ben de beğeneceğimden şüpheliyim ama belki yanıltırlar bizi.

İtiraz 1 = Kardeş git o zaman babasından iste, gerekirse en azından Littlefinger gibi düello yap. Ama kaçırmak anlamsız, anlayın artık şunu

İtiraz 2 = O zaman Vahşi Kurt KL’de olduğu zaman geri vites atmayıp kaçmayacaksın.

İtiraz 3 = Her daim iyi yanlarını varsayan kişilerden böyle bir yorum almak saçma. O zaman Cofri de etrafındakilere göre iyi olur.

Bir de çok eşlilik konusunu açmayın o konuda hiçbir mantıklı, uygun açıklama yok.

Aktör seçimi olarak,Chris Hemswoth’u begenirsin sanırım:)

Seride gıcık olduğum karakterlerin başında geliyor bu Rhaegar. İleride Robert ile olan dövüşünü gösterirler umarım. Çekici yerken izlemek çok güzel olur bunu :DdDD

@FEANOR Chris olabilir aslında eğer düzgün bir makyajla benzetebilirlerse. Bilmiyorum onu bile beğenmeyebilirim belli olmaz. :d

@stannisci Benim de en gıcık olduğum karakter Robert. Ne kadar da zıttız. :smiley:

@rhaenyss Bak Robert’ı da öyle pek sevmem aslında. Böylece buradan bir ortak nokta çıkmış olabilir :d

Sevelim ya da sevmeyelim arkadaşlar, efsane bir noobdur Rhaegar. Tek yemiştir. Canını -5’e katlamıştır Robert.

dizinin 7. sezon 5. bölümü itibari ile kendisinin meşru eşi Elia Martell’den boşanarak Dorne’da gizli bir törenle yeniden evlendiğini öğrendik.

Lyanna Stark Dorne’daki Tower of Joy’da kaldığını da bildiğimiz göre boşlukları doldurmak çok zor değil.

Jon Snow aslında Kuzeyli bir piç değil meşru bir Targaryen ve tahtın varisi imiş.

Bu adamın elle tutulacak hiçbir yanı yoktur

Adam Dornelu karısından boşanıyor bir de utanmadan nsipet yapar gibir Dorne’da evleniyor. Ne halin varsa gör Rhaegar. Ben Dorne’un başında olacaktım da ortada Neşe Kulesi kalmazdı. Ya anlamadığım şey boşandılarsa Elia niye Dorne’a geri dönmedi. Ben var ya Dorne’a dönüp Neşe Kulesi’nde taş üstünde taş bırakmazdım. Neyse Elia bebeğim en doğrsunu yapıyordur.

Diziye göre değil kitaba göre güncelleniyor karakter başlıkları. :slight_smile:

S7E5 den öncesinde ve sonrasında her türlü küfrü hak eden hayalperestin tekidir.

Adi herifin tekidir kendisi aslında. Sırf bir kitapta okuduğu, doğruluğu kesin olmayan bir bilgi yüzünden ailesine ve diyara kan ve ölüm getirmiştir. Kraliyet ailesinden olduğu için bir lordun kızını kendine almakta bir sakınca görmemiş, üstüne bir de buna karşı çıkanları öldürmek için kraliyet ordusunun başına geçmiştir. Tabii ki de adi birisi olduğu için kazanamamıştır savaşı. Kendisi değil “Son Ejderha”, benim gözümde “Ejderha” bile değildir. Ancak maalesef zamanında Ejderha Kayası Prensi ilan edildiği ve varis gösterildiği için, kendine aldığı lord kızından olan biyolojik oğlu şu anda Demir Taht’ın varisidir.

Serinin en şerefsiz karakteri.Onun yüzünden diyar kana bulandı.Aerys manyaktı ama Rheagar ondan daha delice bir harakette bulundu ve bedelini bütün diyarına halkına ödetti.Jaimie ve Ned’in onurlarını ayaklar altına almalarına sebep oldu.Karısının ve 2 çocuğunun dolaylı katilidir aynı zamanda.