Rhaegar Targaryen

Ned bir defa Cat’i değil bu Bran’ı taşıyan kızın Annesini seviyordu. Malum abisi ölünce nişanlısı Cat’i almak zorun da kaldı.
Ned Jon ile vedalaşırken Sur ve Kral yolun ayrımında Sen benim Kanımı taşıyorsun sen bir Stark kanı taşıyorsun gibi birşeyler demişti…
Dikkat edin Kitapları okuduysanız. Stark’ların tarifi birebir Jon’u tarif ediyor. Hatta Cat Jon’u bu yüzden bir türlü kabullenemiyor kendi çocuklarından fazla benziyor Jon Ned’e
Ha bu zorlama bir teori olabilir ama Yaşlı moruk o kadar bizi ters köşe etti ki kılı kırka yarıyorum artık.

Bu arada dediğiz soy ağacını bende gördüm oraya göre evet Jon net bir şekilde Targeryan

Targaryen kanı taşıyor ama aynı zamanda Stark kanı da taşıyor Jon. Görünümü felan Starklara benzeyebilir. Zaten görünüşü Targaryen’lara benzeseydi dizinin başından anlaşılırdı Jon’un Targaryen olduğu. Ben zaten kitapta Targaryen çıkacağını sanmıyorum.

Filmde çıkabilir ama çıkarsa bence çok basit olur gibime geliyor… Hiç söz etmiyoruz ya bu Benjen’in çocuğu ise :))

Gayet biliniyor kitap ve dizi özellikle bu konuda birleşecekler.Kitapta çocukken okuduğu şeylerden korkup savaşçı oluyor.Kendisinin bir Mesih olduğunu düşünüyor.Gençliğinde bunu tamamlamaya çalışıyor.Evlendiği(kullandığı bence Rheagar hiç aşık olmamış olabilir) kadınların her biri eski soylardan.Eğer Lyanna sağlam bir doğum yapmasaydı Rheagar belki Cersei’yi kaçıracaktı.
Hayatı boyunca kendini AA zannedip bunu yapmaya çalışmış bir adam.Kehanete bile uymuyor ne ejderhaları yeniden çıkardı,ne kanayan yıldız ona geldi.Sevdiklerinden bir kişiyi kurban vermedi.Ama o daima kendini AA zannetti.

Rheagar AA’ydı zaten. Yanılmadı ama vaadelmiş prensle AA’nın aynı olduğunu düşünüyordu oğlu ise vadedilmiş prens Jon Targeryan Stark Snow her neyse ama durum bunu gösteriyor çok sağlam teoriler var izlediklerimizde bu yönde zaten.
Gelelim bir diğer olaya Rheagar kana bulamış mış vs Mad King dediğiniz adamı ne çabuk unuttunuz jamie’nin yaptıklarını hoş görüyle karşılıyorsunuzda Rheagar’ın yaptıkları neden zorunuza gidiyor martellciler ? Savaş zaten çıkacaktı o kral olduğu sürece Rheagar bunları yapsın ya da yapmasın önemi yoktu.
Bir başka demek istediğimse Rheagar ve Lyanna bir birlerini severek evlilikle birlikte oldu Elia’yla boşanmış ki bunda Elia’nın bile rızası olabilir oralar tam bir muamma. Şimdi rızayla olan bir evlilik sonucunda Robert bir kadın için savaş çıkarıp öfkeyle diyarı kana buluyor Robert eğer hazmedebilseydi o zaman bunlar olmayacaktı diyebiliriz. Neden her şey Rheagar’a yıkılıyor neden diğer tarafın suçları görülmüyor tamam Rheagar hatasız değildi ama kötü biri de değildi. Şimdi çok geniş ve kapsamlı bir şekilde yazardım da bunları biraz meşgulum daha sonra detaylı açıklarım. Çift taraflı bakın biraz olaylara herkesin kendine göre suçlu tarafı var ve benim gördüğüm en az suçu olan taraf Rheagar’dır.

Karısı ve çocuklarının annesi ile birlikte Ejderhakayasına ya da Dorne’a ailesinin yanına gitmesi gerekiyordu, büyük olasılıkla o da öyle sanıyordu ama babası şerefsizlik yapıp saraydan ayrılmasına izin vermedi; hem oğluna karşı hem de Dorne’un savaşacağını teminat altına almak içinmiş sanırım. Yoksa hayatta olurlardı hepsi de.

En son oğlu Aegon’ın AA olduğuna bir sebeple ikna olmuştu, prens oldukça gizemli ve karmaşık bir kişilik bana göre zira neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz eylemlerinin altında yatan sebepleri, bu yüzden şu sebep bu sebep deyip niyet okuma yaparak sanki %100 nedeni bu diyerek yargılamak ve hüküm kesmek doğru değil.

Ayrıca dizide olan bir ‘boşanma’ meselesi yüzünden de yorum yapmayacağım zira kitap ile dizi farklı ayrıntılar içeriyor, kitapta böyle bir şey olacağına ihtimal vermiyorum; Targ adam, 2 kadın alabiliyor! Karısını boşayıp onca emeğini yok sayacak bir adam olduğuna inanmıyorum, dahası Dorne’u karşısına almak da istemez. Dizide saçmaladılar. Yani Lyanna ile evlenmek için boşanmasına da gerek yok hanedanın ayrıcalıkları sayesinde(ensest evlilik olur ama çok eşlilik olmaz gibi ters bir mantık yok sonuçta bunların evreninde).

Rhaegar bir tek dini metine bakip kafayi takti deniyor ama bu sadece bizim hikayenin bildiğimiz kısmı.1.kitapta Rhaegari nasil biliyorduk?Kötü bir karakter olarak.Son kitaplarda yazar Rhaegari bize farkli bi bakiş açısından anlatti iyi yanlarını gösterdi ve bence gelecek kitaplarda da buna devam edicek.Yani muhtemelen Rhaegar çok haklı sebeplerle bunlari yaptığıni görücez.Eliayi ve iki cocugunu olume gondermemis tam tersi en cok onlari korumus KL delerdi.Adini hatirlayamadigim basustat ve Lannister cakalligi olmasa savas sirasinda en guvenilir yerdeydiler dolayisi ile 1 tane KM yeter de artar bile Altin Pelerinlileri de dusunursek.Sadece biraz dusunun.AA kehanetini okuyana kadar dövüsmek,savasmak bile istemeyen müzikle ilgilenen cok narin bi karakteri var aslinda.Böyle birinin bütün diyarda savas cikarmayi goze almasi cok daha buyuk bi amaca hizmet etmesi icin olabilir ancak.Lyannaya olan buyuk aski karisina ihaneti falan degil yani.Lyannayi sevdigini dusunuyorum ama onu secmesinin nedeni bahsettiginiz kral kani olabilir ama buyuculuk amacli degil bence ejderhanin uc basinin tohumlarinin guclu ailelerden dogmus olmasi icindir

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Öncelikle bu ikisinin aşkı yüzünden kaç kişi öldü.Robert mahvoldu,Ned abisini ve babasını kaybetti,Jon Arryn varisini kaybetti.Aerys öldürüldü,Jaimie yemin bozan olarak anıldı,Dany ve Viseyrys sürgünde yaşamak zorunda kaldı.Doran Martell yeğenlerini ve kardeşini kaybetti.Görüyoruzki bu aşk gerçekten ucuzmuş.1 dini metinle kafayı bozamaz demişsiniz peki hayatı kehanetlerle geçen Melisandre kehanetlere karşı temkinli davranıyor.Marwayn güvenmemek lazım diyor.Sorun Rheagar da olmasın?Karısı ve çocukları güvende felan değildi ordular yenilince ilk hedef KL olacaktı.Bunun yanında Lyanna’nın başında Jaimie’yi doğrayacak 3 Kral Muhafızı vardı.Rheagar’ı yumuşatmak anlamsız gerçekler acı ama doğrular bunlar.Onun mesihliğinin bedelini bütün diyar ödedi.Kehanete dahi uymuyordu adam.

Jamie masumları yanmaktan kurtardı ifadesini yetersiz ve eksik buluyorum, Deli Kral Jaime onu öldürmeden çok önce insanları yakmaya başlamıştı, Jamie bu sırada neredeydi? Bana burada “o sırada yeminliydi” muhabbetini kabul etmiyorum çünkü onu öldürdüğü sırada da krala yeminliydi? Bu Jamie’yi iyilik perisi kıvamına getirilmesin de, karakter ortada görüyoruz her şeyi. Rhaegar eğer Lyanna ile aşk yaşamayıp Jon doğmasaydı krallığı Gece Kralına karşı kim koruyacaktı? Kim bu kadar haneyi onlara karşı savaşması için birleştirecekti? Rhaegar’ın oğlu diyarı kurtarmaya çalışıyor burada. Rhaegar Lyannayı kaçırmadı yav,yazıp durmayın şunu, beraber kaçtılar belli ki. İki taraflı olmuş görünen o ki.Taktınız bir kaçırmaya, kabullenmek zor gelebilir ama durum bu.

Lyanna’nın Robert’a aşık olduğunu veya severek nişanlandığını düşünmüyorum, belli ki politik bir birliktelikti. Bozdukları yemin; diyarı ve yaşayanları kurtaracak bir sonuç verdi :Jon. Şunu diyebilirsin “Jon olmasaydı diyar yine kurtulabilirdi” bunu bilemeyiz, belki evet belki hayır. Aşk bu sonuçta mantık veya yemin dinlemeyecek kadar baştan çıkarıcı bir duygu. Ben yargılamıyorum onları zira bende olsa kaçardım lol

Eksik olabilir ama doğrudur.Aerys insanlara zarar verirken Jaimie karşı çıktı diğer muhafızlara.Kral herkesi yakacakken Jaimie öldürdü devamında öldürdükleri için suçlu olabilir ama bu haliyle yapılması gerekeni yapmıştır.Herkes Jonu kahraman olarak görüyor Gece Nöbetçileri içinde gene kahraman çıkardı.Bran Stark ta bu işlevi görebilirdi.Ayrıca umursadığını dahi zannetmiyorum ama Lyanna ve Rheagar birlikte kaçtığı için savaş başladı.Jaimie gridir.Ama Rheagar beyaz gibi görünen siyahtır.Zarar vermiştir.

Gılgamış dıdısının dıdısı diye konuşuyorsun hep yapardı ederdi çıkardı gelirdi giderdi somut hiç bir şey sunmuyorsun ne söylersek hep kendi bildiğini okuyorsun başka bir şey yok biraz objektif bakarsan seviniriz söylediklerinin bir çoğunun aslı astarı yok

@Gılgamış Aerys onlarca insanı yakarken Jamie izledi. Karşı çıktı diyorsun peki sonuç var mı ? Yok. Aerys yine bildiğini okudu. Jamie Aerys’i öldürmeseydi yine de Aerys ölecekti Kızıl Kale de ya da herkesi ve her şeyi havaya uçuracaktı. Öyle veya böyle Aerys ölüyor.(Jamie olsa da olmasa da) Yine kahraman çıkardı yazmışsın , çıkmayadabilir? Bunu bilemeyiz. Rhaegar’ın hataları elbette var ama Jamie ile Rhaegar’ı kıyaslamayı komik buluyorum :slight_smile: Bu diyara gelmiş geçmiş en baba karakterlerden biridir gözümde.

Zaman kavramı çok karışıktır. Rhaegar ile Lyanna kaçmasaydı diyarda savaş olmayacaktı. Bu da demek oluyor deli kral hala tahta kalacaktı. Belki daha sonrası Rhaegar başa geçip olay kapanacaktı. Şimdi asıl olay burada başlıyor. İsyan oldu ve bitti Robert Kral oldu. Bir kaç sene sonra Jaime vs Winterfell’e uğradı ve Bran’i oradan aşağıya attı. Şimdi isyan olmasaydı Jaime orada olacak mıydı? Hatta Bran olur muydu olmaz mıydı onu bile bilemeyiz. Gece Nöbetçilerinden kahraman çıkacağını da hiç zannetmiyorum. Çünkü artık duvara hırsız, tecavüzcü vs. gibi insanları yolluyorlardı.

Peki sizin cevabınız nedir.Burada somut olan bir iç savaş var.Bence bu bile yeterli.Adamın Deamon Blackfyredan farkı yok.Tek bir sorum olacak Rheagar Lyannayı kaçırmasa Brandon ve Rickard ölür müydü?İkisinin aşkı yüzünden ençok zarar gören 2 hane Martell ve Stark umrunuzda mı bilmem.

Aerys son ana kadar bu uçurma işlemini yapmadı.Her şey bitişe yakınken “Bırak küllerin kralı olsun.” dedi.Bir tarafta iç savaş başlatmış Rheagar diğer tarafta Aerys’i öldüren ve onurunu halkı için bırakan adamdır.Hatası vardır ama boş bir hayalin peşinden koşup diyarı mahvetmemiştir.

Geleceğin nasıl olacağını tam olarak bilemem ama bundan iyi olacağına eminim.Seriye giden taşları Rheagar döşedi.Onun Mesih hayali olmasa insanlar zarar görmeyecekti.

Eğer Rheagar lyanna’yı kaçırmasaydı savaşın çıkmayacağını ve deli kralın hala tahta kalıcağını düşünüyorsan ben sana hiç bir şey demiyorum. En zararlı targeryanlar çıkmıştır savaştan istersen kaybettiklerini ve ölenleri sürgün yaşamak zorunda kalanları sıralayabilirim. Marteller zaten demir tahtta kim varsa kız veriyolar amaçları hep tahtta kalabilmek. Doğru yancılık konusunda zarar ettiler…
Starklar konusunda hak veriyorum bende üzüldüm tabiki ama bütün suç asla Rheagarın değildi.

Jamie’nin oğlu değil mi 5 kral savaşını başlatan ? Ned’in kellesini alan hala gelmiş jamie diye tutturuyorsunuz. Rheagar’a sallıyorsun ama aslı astarı olmadan. Diyar asla mutlu mesut gitmeyecekti eğer buna getirmeye çalışıyosan boşuna çabalama derim.
Bunun yanı sıra hayalperest dediğin Rheagarın oğlunun yaptıklarına ve her şeyine bir kılıf uydurduğun Jamie’nin oğlunun yaptıklarına bakarsan sonucun ne kadar ironik olduğunu görürsün.
Ayrıca martell martell diyorsun ama en büyük zararı verenler Lannisterlar olmuştur Martell hanesine bütün Martell soyunu katlettiler. Aksine Martell hanesi her zaman Targeryan destekcisi olmuş ve Targeryanlar her zaman karşılığını vermiştir.

Yazmadım diyerek Targaryenleri getirmişsin az önce attığım bir postta listesi vardı zararın.Deli Kral tahtta kalır diyorsan hiçbir şey bilmiyorsun diyorsun.Safsata yapıyorsun sözlerimi çarpıtma ve olmayan anlamlar çıkarma var sanırım. Rheagar elinin tersiyle diyarı daha kötü bir yola itti.Savaş çıkmasa bile Aerys tahttan Rheagar tarafından indirilecekti kitapta bunun işaretlerini gördük ama kendisi bunu yok etti.Martelleri suçlayarak bir yere varamazsın seri boyunca herkes neden Lyanna diye küfretti.Lannisterlar bile keşke Elia değil Cersei olsa diyecek noktaya geldi.Bu olayların iki suçlusu Rheagar ve Lyanna dır onların aşkını övenler olayın sonuçlarını anlasalar keşke.
Yazayım savaşı başlatan serçeparmak oldu.Her şeyiyle kendisi yol yaptı.Jon Arryn’i öldürdü,Ned’i yanlış yönlendirdi.Belkide Joffrey ile idamı kendisi ayarladı.Kitapları ve diziyi tekrar izlemenizi istiyorum her şey Serçeparmakın yararına işlemiş.

Tamam Rheagar Lyanna aşkı olmasaydı seriye başlamasaydık zaten mutlu mesut giderdi peki tamam. Hastalık derecesine ulaşmış fanlığına daha fazla cevap vermek istemiyorum ki anlıcağını düşünmüyorum.

Hala bu adamı savunan insanları görüp kafayı yiyorum Allah aşkına bu adamın sevilecek neresi var? Bu adam şu seride sevilecek son kişi olabilir şimdi nedenleriyle açıklayacağım.

Şimdi bu adam bir kere bir tane kehanete takıyor. Zorla bu kehaneti kendisine uydurmaya çalışıyor. Neymiş işte göz yaşlarındaki tuz Azor Ahai kehanetindeki tuzmuş daha ne kadar zorlanabilir acaba? Bu kehanete bütün gücüyle bağlanmış. Bir kehanete körü körüne bağlanacak kadar salaktı. Yani biz bile seride kaç kere kehanetlere güvenilemeyeceğini gördük. Bu kadar çok okuyan Rhaegar çok çok daha fazla kere görmüş olmalıydı. Ve buna rağmen inandı. Bu da salak olduğunu gösterir kimse kusura bakmasın.

Onun dışında Rhaegar’ın gül gibi karısı vardı. Elia belki çok güzel bir kadın değildi ama çok iyi kalpliydi. Bütün kalbiyle Rhaegar’ı seviyordu. Rhaegar’a kendisini çok zor bir duruma soksa da 2 tane varis vermeyi başardı. Buna karşın Rhaegar ne yaptı? Turnuvayı kazandığında karısı dışında birini aşk ve güzellik kraliçesi seçerek karsını aşağıladı. Bir de üstüne başka bir kadınla karısının memleketine kaçtı. Bu nispet yapmak değil midir ya? Bu nasıl bir terbiyesizlik seviyesidir. İşte kehanet için diyenler olacaktır. Gökten zembille mi söylendi çocuğun annesi Lyanna olacak diye? Karın daha yeni doğum yapmış ve doğum yaparken ölümden dönmüş bu mudur karşılığı? Elia’nın izni vardı diyenler olabilir. Bunu bilmiyoruz ki ben şüpheyle yaklaşıyorum. Çünkü Elia kocasını seviyordu baya. Ve Elia ne kadar iyi kalpli olsa da bir Dornelu. Herhangi bir Dornelunun bunu kabul etmesi beklenecek bir şey değil. Hadi izin verdi de git bir lordun 2. 3. kızını al. Adamlar dünden razıdır zaten. Bu ıkısım tamamen Rhaegar beyin kendi tercihiydi.

Rhaegar başka bir kadınla kaçtı ve bu da onun için yeterli olmadı. Bir de karısını annulment yaptı. Şimdi bu annulmentı birçok kişi divorce yani boşanma sandı. Ama bu ikisi aynı şey değil. Boşanma dediğin şey iki tarafın anlaşmasıyla olur. Annulment ise bambaşka bir şey. Bu Orta Çağ Avrupa’sında yapılan bir şey. Anne Boleyn’i bilenler hatırlarlar. 8. Henry Anne Boleyn ile annulment yaptı. Annulment evlilik hiç olmamış gibi kabul etmektir. Peki hiç olmamış bir evlilikteki çocuklara ne olur? Olmamış bir evlilikteki çocuk piçtir. I. Elizabeth bu yüzden piç olmuştu. Babası onu çok sonradan yeniden resmileştirene kadar da öyle kaldı. Rhaenys ve Aegon da tam olarak bu kaderi yaşadılar. Yasal olarak varisken veraset sırasından atıldılar ve piç oldular. Onlar yerine Rhaegar’ın vaadedilmiş prens olarak kabul ettiği Jon sıraya geldi. Rhaegar bu noktaya kadar çoluğunun çocuğunun rızkını başkasına yediren kötü babadan farksızdır ama daha diyeceklerim bitmedi.

Bunları yapan Rhaegar bir de utanmadan karısının memleketinin yolladığı askerlerle karısını uğruna terk ettiği kadın yüzünden çıkan savaşta savaşmaya gitti. İyi ki de Robert onu öldürdü. Bu noktada tek üzüldüğüm az acıyla ölmüş olmasıdır. Keşke Ramsay Bolton’un eline düşseydi. Rhaegar savaşı kaybetti. Babası karısı ve çocuklarını KL’den dışarı çıkarmadı. Aslında artık karısı bile değildi Elia. Çocukları ise değersiz birer piçti. Kocasını çok seven Elia onun ölüm haberini aldı. Bunun ne anlama geldiğini bilirken KL’de hapis hayatı yaşadı. Her gün çocuklarının öleceği korkusuyla uyuyup uyandı. İşin en üzücü tarafı Rhaegar öldüğünde onu hala kocası sanıyordu.

Kral Toprakları yağmalanırken Rhaenys babasının yatağının altına saklanmıştı. Babasına o kadar çok güveniyordu ki ölmüş olsa bile kendisini koruyabileceğine inanıyordu. Oysaki babası onları başka bir kadın ve gerçekliği süpheli olan bir kehanet için terk etmişti çoktan. Rhaenys Amory Lorch tarafından 50 kez bıçaklanarak öldürüldü. Daha 6 yaşındaydı. Elia tahminen Rhaenys’in çığlığını duydu. Gregor Clegane Elia’nın odasına geldi ve Aegon’u kucağından çekip aldı. Elia’nın gözü önünde çocuğun kafasını patlattı. Daha Aegon’un beyin parçaları elindeyken Elia’ya tecavüz etti. Sonrasında ise kafasını kırarak öldürdü. Elia bunu hak edecek ne yaptı? Tek yaptığı iyi bir eş olmaktı ama buna karşılık olarak kocası büyük bir savaş çıkardı. Emri Tywin verdi Amory Lorch ve Gregor Clegane uyguladı ama o çocuklar bir yerde ölmek zorundaydılar. Piç oldukları bilinmediği için Robert tahtını sağlama almak için öldürmek zorundaydı. Ama çocukları o hale getiren kişi Rhaegar ve Aerys’di. Hadi Aerys dengesiz biriydi ya Rhaegar? O çok sevdiğiniz Rhaegar’ın haklı ne tarafı var? Onu bunca olaydan sonra nasıl savunacaksınız? Ama kehanetti diyerek mi? Rhaegar kehanetler hakkında kitaplar okuyorsa güvenilemeyeceklerini bilmeliydi. Bilmiyorsa da bu tamamen kendi suçudur.

Bu arada diziye göre ‘annulment’ ile çocukları gerçekten illegitimate ‘afedersiniz piç’ olmuştur.

Tarihten örnek: Elizabeth I Tudor.