Rick and Morty

9gag’den görerek merak ettiğim, izleyince hiç beklemediğim kadar sevdiğim “adult” bir animasyon dizisi. Burada konusunu görmediğime de çok şaşırdım açıkçası.

Bende başlamayı düşünüyorum. Çok övdüler. Merak ettim.

2010dan beri tv skalasında kaliteli içerik olarak nitelendirebileceğim 4 tane dizi izledim, biri de Rick and Morty. İzlemeye geç ikna oldum fakat başlayınca binge-watch tarzı bir haftada 2 sezonu tükettim ve aşık oldum. Favori bölümüm S01E08.
Yeni sezonun 2019da gelecek olması tam bir hayal kırıklığı. Daha önceki yıllarda dizinin yaratıcısı beyefendiler, sezonlardan bağımsız sürpriz 1-2 bölüm yayınlayıp bizi sevindirmişti. Yeni sezona kadar yine aynı şekilde bir kaç bölüm ateşlerlerse kalbimi yeniden kazanabilirler.

Çok kalitelidir, ama daha iyi olabilirdi. Sonu community gibi olmaz inşallah.

To be fair, you have to have a very high IQ to understand Rick and Morty. The humour is extremely subtle, and without a solid grasp of theoretical physics most of the jokes will go over a typical viewer’s head. There’s also Rick’s nihilistic outlook, which is deftly woven into his characterisation- his personal philosophy draws heavily from Narodnaya Volya literature, for instance. The fans understand this stuff; they have the intellectual capacity to truly appreciate the depths of these jokes, to realise that they’re not just funny- they say something deep about LIFE. As a consequence people who dislike Rick & Morty truly ARE idiots- of course they wouldn’t appreciate, for instance, the humour in Rick’s existential catchphrase “Wubba Lubba Dub Dub,” which itself is a cryptic reference to Turgenev’s Russian epic Fathers and Sons. I’m smirking right now just imagining one of those addlepated simpletons scratching their heads in confusion as Dan Harmon’s genius wit unfolds itself on their television screens. What fools… how I pity them. :joy:

And yes, by the way, i DO have a Rick & Morty tattoo. And no, you cannot see it. It’s for the ladies’ eyes only- and even then they have to demonstrate that they’re within 5 IQ points of my own (preferably lower) beforehand. Nothin personnel kid

Rick and Morty kapalı kutudur, buz dağının görünen yüzüdür. Genel kültürden popüler kültüre, bilimden sanata kadar her şeye gönderme vardır. Siz bir göndermeyi anladığınızda gülüp eğlenirsiniz ama aslında her kelimesi göndermedir. Anlayıp anlamamak izleyiciye kalmıştır. Bu yüzden Rick and Morty=Buz Dağının Görünen Kısmı×İzleyici Kültürü gibi bir denklem çıkar ortaya.

Is this…
Nope it is not.
Olum dan harmonu 9 senedir takip ediyorum. Ğopüler kültürle süsler ama öyle çok komplex bir dizi, ya da çok subliminali yok rick and mortyde. Abd kültüründe yaşamış birine genelde bunlar hep in your face idir. He, dam harmonun çok güzel arka plan hikayeleri ve uzun vaadede devam eden, geri dönüş yapılan hikayeleri vardır. Çok güzel adamdır, ama r&m en az sevdiğim işidir. He ilk 2 sezonu sevdim, ama en kötü işidir.

Neden en kötü işi olduğunu anlamadım ama eğer öyleyse baya büyük bir haksızlık var çünkü şu an en çok rağbet gören eseri Rick and Morty’dir. Ayrıca şunu da belirtmek isterim dizi yapım süresince baya emek gördü.

Emeğe şafım yok zati. Ama, en iyi iş faktörünün çok katmanlı noktaları var.
Community, dahanyaratıcı senaryolara sahipti, ve adult swim istediği şeyler noktasında çok daha değişik taleplerde bulunur.
Community de mesela zor emekler altında yaşatıldı ama dan harmon bu taleplere daha yakın, daha güzel yaklaştı.

Haklısın, neden o zaman tüm ilgiyi R&M ilgi görüyor?

Çünkü, community yayınlandığında reklam almadı, popüler dizilerle aynı anda yayınlandı, 8 yıl önce başladı, 2 sene önce bitti.
O zamanlar, online sektör ve yayıncılık bu kadar değildi.
R&M ise tüm bunlara erişime sahip. Adult swim sayesinde, bir sürü platforma taşındı,reklamı yapıldı ve, en kesat dönemlerde yayınlandı. Hatta öyle ki, samurai jack izlemek için başına geçtiğimde işte 3. Sezonla karşılaştım. Karakterler çok karikatürüze ve kendine hoş bir yapıda ki, figür vs. İle kurtarıyor.

Tabi öyle bir durum da var. Eskiler şu anda olan şansa sahip değil. Bu yüzden pek çoğunun ekmeği haksız yere yendi.