Robert vs. Rhaegar

ben hepsini bir tutuyorum
viserys-dany-aerys-rhaegar

eğer rhaegar deli olsaydı ya da ne yapacağı belli olmayan bir adam, halk hakkında çok atıp tutardı. ondan sevgiyle bahsetmezlerdi.

Robert’dan veya şundan bundan daha iyi dediğimiz için gerçeklerden kaçıyoruz.
Ortada Lyanna var hadi geç onu, Elia var…

Bayanlar baylar herkes kendi inandığını savunacaktır tabi ki. Ama serideki her karakterin illa ki hatası oluyor. Rhaegar abimizin de olmuştur hatası. Hepimiz insanız diyormuşum :slight_smile: Neyse yani biraz Rhaegar’a ya da Robert’a fazlasıyla atıp tutmadan önce onların tek bir yönüne değil de karakterlerine bütün olarak bakıp yargılamayı deneyelim. Belki daha az nefret ederiz. Aynısını ben Theon’a yapmaya bile çalıştım yani. Denemeye değer :wink:

bence rhaegar’da deli ama aerys gibi değil bu arada resimde robertin yüzüne bakınca beyninde bağırma sesi duyan tek benmiyim :smiley:

Aynen. Robert diyarı düşündüğünü sanan ama çok zarar veren kötü bir kraldı. Keşke kral Rheagar olsaydı. Ama yapılanlara bakıyorum Rhaegar ile ilgili sonra sonuca bakıyorum ve ne bekliyorlardı ki diyorum. Yani dediğin gibi takım tutar gibi karakter tutuluyor =)

Adama yüklenmeyin bu kadarda delinin biri sizin en yakın arkadaşınızın babasını ve kardeşini diri diri yakmış,delinin oğlu sevdiğiniz kadını çalmış ve stark ve tully zaten isyan etceği çok açıktı.Robertin isyandan başka ne seçeneği vardı

Bir başlıkta daha aynı resmi kullanmış oluyorum. Lyanna prensimize deliler gibi aşık olsa da birleşmelerinin imkanı yok. Aralarında Robert’ın çekici dururken sonucun bu olacağı ortadaydı. Ayrıca iyi oldu, hoş oldu. İnsanları ateşe veren deli bir kral yerine içkisi, muhabbeti eksik olmayan on numara bir kral başa geldi. :smiley:

Rhaegar Targaryen tipik bir emo. Tüm dünya kendi etrafında dönüyor sanıyor ve sonucunu düşünmeden işler yapıyor. Bahanesi de ühüü aşık oldum, duygusalım.

Rhaegar Targaryen Targaryen hanesinin tahtı kaybetmesinin bir numaralı sorumlusudur. Kendi çocuklarının, karısının ve babasının ölümünün. Sen git kuzey beyinin kızını kaçır, stormlands beyinin nişanlısını kaçır sonra ben iyiyim aslında ehe ehe yap.

Rhaegar Robert’a yenilecek adam değil demişsiniz de ben kızgın bir Robert karşısında değil Rhaegar, Jaime Lannister’ın hatta Barristan Selmy’nin durabileceğini düşünmüyorum.

Warhammer dediğimiz silah bloklanabilecek bir silah değil. Tek şansın çevik olup sürekli kaçınmak. Ki Robert’ın warhammer’ı da normal warhammer değil. Kimse kaldıramıyor yerinden, Robert kolaylıkla sallıyor. Belki Oberyn Martell’in şansı olabilirdi Robert’a karşı.

kızgınlık ve sinir iyi değil aksine kötü şekilde dövüşmenize yol açar, kızgın bir robert barristanı yensin bn forumu bırakırım (nası öğreniriz orası ayrı :smiley: )

Robert Ba"wrath"eon’ın öfkeyle salladığı onlarca kilo ağırlığındaki bir çekiçten kaçmayı bir hayal et. Bloklama şansın yok. Kılıç plaka zırha karşı (eklemlere vurmadığın sürece) etkili değildir fakat warhammer koduğu zaman kendi zırhıyla öldürür insanı. İkisinin elinde de kılıç olsa Robert’ın şansı yok fakat warhammer hile gibi bir şey. Tabii kaldırıp savurmaya gücün yetiyorsa.

Dövüş taktikleri konuşuyor gibi oluyoruz ama savaş çekici etki etti mi zırhı falan parçalar ona katılıyorum da ağır bişey olduğu için de dezavantaj sağlar. Zamanında Arthur Dayne’i bile mağlup eden Rhaegar’ın Robert’e yenilmesi tuhaf kaçıyor biraz…

İşte o ağırlık dezavantajı öfkeli Robert’a işlemiyor. AGoT’taki tombul Robert değil, diyarın en güçlü adamlarından. Hatta Wild Stag diyorlardı sanırım ona.

Arthur Dayne’i Rhaegar jousting yaparken yendi. Kimdi hatırlamıyorum ama baba karakterlerin biri Jousting’i adamların demirlerin arkasına geçip birbirlerine çıbuklarla vurmaktan başka bir şey olmadığını, savaşla alakası olmadığını söylemişti. Yani sadece bir oyun. Hatta Loras Tyrell kendisinin çok iyi bir jouster olmasına rağmen abisi Garlan Tyrell’in kendisini dövüşte yenebileceğini itiraf etmişti. İyi bir jouster olmak insanı iyi bir dövüşçü yapmaz. Hatta iyi bir dövüşçü olmak bile insanı iyi bir savaşçı yapmaz. Robert tam bir savaşçıydı.

Maşallah çok güzel konuşmuşsun.

Güzel açıklamışsın jousting olayında haklısın. Benim yine de gönlümde Rhaegar var ama bu yüzden Robert’in de gençliğinde aman aman bir savaşçı olduğunu düşünmüyorum. O da hayatını Çanlar Şavaşı’nda Eddard’a borçlu. Bi de Martin her laf arasında Rhaegar’dan bahsediyor belki de pohpohluyor biraz bunları boşa yazacağını düşünmüyorum ben. Yani altında bir sebep var gibi. Kalan 2 kitapda farklı şeylerin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Sadece tahmin…

“Rhaegar fought valiantly, Rhaegar fought nobly, Rhaegar fought honorably. And Rhaegar died.” – Jorah Mormont :slight_smile:

ağır bir çekici (tabiki robertın kaldırabileceği de olsa) çok hızlı kullanmak aşırı zordur, kılıçla 10 saniyede 10 vuruş yapabilecekken o kadar ağır bir çekiçle 1 vuruş yapabilirsin, ve eğer düşmanın o atağından kaçabilrse ki çok kolaydır çekiçten kaçmak kılıçtan kaçmaya göre, sen daha çekici kaldıramadan işini bitirebilir

İyi özetlemişsin aslında Martinin penceresinden olaylar bu şekilde genelde :slight_smile:
Bu arada seviyeli tartışma için teşekkürler :slight_smile:

ya gerçek savas farklı. amacı olan birisi elindeki silaha bakmadan ustundur bence bide o sıralarda robert’in ofkesını dusunecek olursak…

Ya robertin öfkesine takmayalım. Bir insan ne kadar öfkeli olursa olsun karşıdaki ondan üstünse her türlü yenilir. Robert şansa bala aldı işte karşılaşmayı :slight_smile: