Robert'ın İsyanı gerçekten yalana mı dayanıyor?

Bu konuya daha önce de yazmıştım yine yazmak istiyorum. Ne Lyanna bu kadar masum ne Rhaegar. İsyanı başlatan ve tüm ölümlerin sorumlusu bu iki kişidir. Rhaegar aşık mı oldu, zaten varissin üstüne Stark’lar niye kızı sana vermesin. Hadi onu geçtim Lyanna sen sevmiyorsun madem erkek kardeşlerine söylesene durumu.

Kitapları en azından sizin kadar okudum ve diziyi sizin kadar dikkatli izledim. Kimse Lyanna ile Rhaegar’ın aşkını bu kadar ölümün üzerine koymasın lütfen pilis

Biliyorum:smile: @Starkgaryen cevapsız kalmasın diye yazdım. Evet bence de tartışmayalım:)

images

Ben hep şöyle bir diyaloğun geçtiğini düşünüyorum

Lyanna: Brandon ben Rheagar’ı seviyorum.
Brandon: Ne demek Rheagar’ı seviyorum!! Sen nişanlısın o da evli onur gurur namus bıdı bıdı
Lyanna: Brandon ben hamileyim
Brandon: Hamileyim ne demek!?? Vay O…(çaaat). Ay çayı içip çocuğu düşürecesin!!
Lyanna: Bana kimse ne yapacağımı söyleyemez!! (Özgür koz tripleri bif sürü bana vurdun ve bittin şeyleri)

Bir gece Lyanna ansızın kaçar ancak adamlar yakalar tam o sırada 3 ejderli sancak ve Rheagar gözükür. Olaylar gelişir.

Şimdi kabul ediyorum, bu şekilde yazınca Yeşilçam senaryosu gibi oldu :smile:. Ama ben özünde böyle bir olayın yaşandığını düşünüyorum. Lyanna’nın karakterini bilmesek de Arya’ya benzediği söyleniyor ve muhtemelen ailesinin felaketini getirecek bencilce hareket yapabilecek birisi değil. Zaten Starkların aile bağları dikkate alındığında Lyanna’nın böyle bir durumu haberdar etmesi çok olası. Ned Stark hem Lyanna’da Hem Brandon’da kurt kanı vardı ve bu onların sonu oldu demişti. Muhtemelen Lyanna bahsettiğinde Brandon höşt dedi, Lyanna sensin höşt dedi ve kaçtı. İki kurt kanı ters tepti. Yani kaçma olayı çaresizlikten olan bir şeydi. Aksi durumda bu Lyanna’nın hafif salak ve bencil bir karakter olduğunu gösterir. Ayrıca hamilelik kesin değil aöa bence olmuş olması işin zorunluluğunu ve dramatikliğini arttıran bir unsur olur.

Lyanna böyle bir durumda ne zaman hamile kalmis oluyor? Yani ne zaman iliskiye giriyor Rhaegar ile? Harrenhal turnuvasinda mi? Yoksa turnuvadan kisa süre sonra mi?

Aslinda Lyanna’nin kaçisinin karakteri ile ilgisi yok. Asik, çaresiz, veya aci çeken insanlarin davranislarinda, aldiklari kararlarda mantik aramamak gerek. His, duygu yogunlugu ile hareket etmek bence bir insanin karakterini belirlemez. Lyanna’nin Rhaegar ile kaçmasi, psikolojisi, duygulariyla alakalidir ve insan psikolojisi degiskendir. Herkes belirli bir karaktere, bakis açisina sahiptir fakat içinde bulundugumuz zor, karmasik herhangi bir durumda, karakterimize ters düsen davranislar da sergileyebiliriz. Lyanna’nin kaçmis olmasi onu salak veya bencil yapmaz, yani sirf bu durum yüzünden Lyanna salak ve bencil biri diye tanimlanamaz.

Aslında bu konuda zamanlamayla ilgiii bazı sıkımtılar var gerçekten. O turnuva vb olaylar arasında karakterler nerede bilmiyorum. Ama bir şekilde o ilk tanışma ve kaçma arasında en az birkaç kez karşılaşıp ilişkiye girdikleri düşüncesindeyim. Ya da belki de ilk turnuva sırasında yatmışlar, ikinci görüşleri o kaçma anı olmuştur. Ama hikayeye göre bir araya gelme olasılıkları varsa savaştan önce hamile kalma meselesine neden olmasın diyorum? Hani savaş başladığı sırada 3 aylık hamileyse doğurduğunda savaşın başlamasından 6 ay geçti demektir. Jon ile Daenerys arasında 9 ay vardı ve Daenerys galiba tam Targaryenler ejderkayasını terk edeceği sırada doğdu. Zaten savaşın da sanırım 1.5 yıl civarı sürdüğü söyleniyordu. Diğer bir olasılık Ned oraya varmadan çok önce Lyanna Doğum yapmış ama sonuçlar gelince intihar etmiş olabilir. Çok kötü durum çünkü. Eğer yaşasa Robert’e eş olsa Jon’a ne olacak? Eğer eş olmasa kim Winterfall’de sessiz sedasız asıl Kralı büyütmesine izin verecek? Gerçi Savaşçı Stark karakterinde bir insanın çocuğu alıp kral yapmak için sonuna kadar gitmeye çalışması da beklenebilir, intihar edip çocuğu bir başına bırakmak yerine. Ya da annelik duygusu baskın çıkmış böyle bir yaşamda çocuğun ölebileceği akla gelmiştir? Ya da belki sonrasında yakalandığı bir hastalık yüzünden ölmültğr gene Doğumla ilgili.

Bilemiyoruz karanlık noktalar ve olası senaryolar çok.

Hatta benim başka bir düşüncem belki de Daenerys vizyonunda gördüğü Bebek Jondu. Orada bir kadın gördüğünden bahsediyor. Bu kadın Lyanna olabilir. Bilmiyorum bu olasılık bana zayıf geliyor ya evet ya hayır ona göre para vereceğiz doğru bilirsen derseler hayır derdim ama bir yandan seri isminin ilk kez geçtiği yerdeki çocuğun fake AA olması hoş değil :sweat_smile:

Haklısın. Biraz abartmış olabilirim. Ama fene de ailesine haber vermeden ergen kızlar gibi böyle bir şey yapması bilmiyorum bana ters geliyor.