Rüyalar - Ejderha Rüyaları - Yıkıcı Kehanet

köle olup olmadığı meçhul ama bir şekilde satılıyor sanırım kitapta bulursam atarım sana.rhollor rahipleri veya rahibelerinin ölü diriltmek gibi büyülü güçleri var zaten.

beni yanlış anladın bahsettiğim güç jon’un warglığı değildi.ben onu vadedilmiş prens ve buz ve ateşin şarkısı yapan içindeki henüz görmediğimiz bir çeşit güçten bahsediyorum.

bende bu ihtimal üzerine mantık kurup bağlamaya çalıştım ama saçmalıyor da olabilirim bilemiyorum :relaxed:

targlar 7’yi kabul etmeden hangi dine inanıyordu bilemiyoruz.doğu topraklarında bir sürü farklı inanç var çok yüzlü tanrı gibi.valyria lılar büyük ihtimalle rhollor’a inanıyordu bence çünkü güçlerinin kaynağı ateşti.

evrende tanrı olmadığını göz önüne alırsak bu iki dini büyüyle yönlendiren insanlar olabilir.great other gece kralı veya brynden sa rhollor uda yöneten güçlü bir büyücü olabilir.muhtemelen ejderha kanı baskın olan biri

Kitapta onların inancı galiba cat povunda, cat ensesti düşünürken jamie ve cersi bunu yapamaz diyor sebebide bu 7 inancı olarak düşünüyor ama targlara bu durumu farklı yorumluyor onlar yapabilir çünkü 7 den değiller onlar valeryia nın eski tanrılarına tapıyorlar onlar farklı tarzı birşeyler söylüyordu

Hangi dine inandıkları biliniyor, kendi çok tanrılı dinleri vardı ve zatrn Ejder isimleri bu Tanrı’lardan geliyordu.

Ancsk şu var, Targaryenlerin dini inançları omnipotent Yani her şeye kadir değildi. Tanrı’ları çok güçlü değildi vd zaten genel olarak böyle Ateist gibi bir şeydi bu abiler. Yani dini pek önemsemezlerdi ve diğer dinlere tölaransları yüksekti. Bunjn sebebi dinin toplumu kontrol etmekte önemli bir rol oynadığını düşünmeleri. Tam benim kafadan aslında.

Ompitonent ne yav :smiley: ‘’ omnipotent ‘’ yap babacım, editle. Evet Stannis olcam herkese gramer öğretecemmm !! ahsdjgahs

aslında cat de aynı jaime gibi targaryenler kendilerini tanrılardan bile üstün tutuyor diyor.aegon ve kızkardeşleri 7’yi kabul ediyor diye biliyorum diyardaki büyük çoğunluktaki 7 takipçilerinin davalarına destek olmaları için ama körü körüne bir bağlılığı baelor dışında göremiyoruz.

buz ve ateşin dünyasın da mı yazıyordu? o kitabı bir ara iyice okumalıyım :sweat_smile: ara ara westeros kısımlarını okudum sadece.targaryenler westeros’a geldikten sonra 7 yi kabul ediyor.ama baelor dışında tıpkı ortaçağ daki krallar gibi hristiyanlığı çok serbest bir şekilde işlerine geldiği gibi kullanıyorlar.sadece toplumun büyük bir kısmının dahil olduğu inancı kendilerine güç olarak kullanıyorlar.ama seninde dediğin gibi dini önemsediklerinden değil.

Aynen o kitapta yazıyor.

Aslında o konuda ben diğer ailelerden Targaryenlerin pek farkını göremedim. Mesela 5. Aegon Ejder çıkartmak için 7’ye atıfla 7 yumurta yakıyordu.

O değilde şu 7 Tanrı Ne dandik inançtır nasıl bu kadar tutar anlamıyorum.

hristiyanlığa çok benzetiyorum ben.yunan mitolojisi ve orta çağ hristiyanlığının karışımı gibi.şarkılar türküler ooo rengarenk bir din.insanlar umut doluyor.gidip bir ağacın önünde dua etmek yerine çeşit çeşit ibadetlerle tanrılarla iletişim kurduklarını düşünüyorlar.birde kuzey tanrıları mesela ağaçları olmayınca güneye bir faydası olmuyor ama 7 inancını ülkenin sur’un ötesi hariç her yerinde kullanabilirsin.

Doğru cahil Westeros köylüsü nereden bilsin. Ama sen Targaryensin. Valyria kökenlisin. Kendine gel. Ne öyle yedi diye yırtınmak. Ejderler varken 7 mi vardı sanki.

Mesela R’hollor gayet hoş bir din. Evrensel. Ama 7 yerel dandik bit pagan dini.

Yedi inancı net katolik mezhebinin Westeros yansıması. Aslında tek olan tanrının 7 farklı yüz ile insanlara kendini göstermesi (katoliklerde 3 şekilde), Yüce Septon’ un tanrının yeryüzündeki yansıması olması (Papa tanrının yeryüzündeki temsilcisi), kralları Yüce Septon’ un kutsaması, Hugor Tepe’ nin tanrının insan şekli alıp yeryüzünde görülen hali olması (İsa Mesih) Rahip ve rahibelerin Septalar ve septonlar gibi bakire olarak yaşaması.

Ama önemli farklılıklar var. En önemlisi de inkara dayalı olmaması. İslam da dahil olmak üzere semitik dinler kendi Tanrı’ları dışında başka her Tanrı’yı reddeder. Ama eski paganik dinler kendi Tanrı’larını daha yüce görmekle birlikte başkalarının Tanrı’larına yok demezler. Hatta onları da tanıyabilirler. Bir diğer önemli mesele Hristiyanlık Roma imparatorluğundaki pek çok dinin karmasıyla oluşmuşken 7 bildiğin Zeus, Odin gibi yerel bir din.

Yani 7 inancı esasen hristiyanlıkla Roma mitolojisi arasında bir yerde.

Maegor kafalarına vurmasaydı gayet inkara dayalı bir din olarak devam edecekti. Kuzeylilere ağaçlara ve kurtlara tapan vahşiler diyorlar. Daha öncelerine bakarsan Andal istilasında güneydeki bütün büvet ağaçlarını kesip yakan bir inanç sistemi. Gücü oranında tekfircilik yapıyorlardı, Cersei gerizekalısı High Sparrow’ a arabanın anahtarlarını verince Kings Landing’ in de anasını ağlatacaklar. Altıncı kitapta görürüz gerçi durumu.

Yüce Andal Dini Yediye Nasıl Hakaret Edersiniz

YEDİYE LAF ATANI VADİYE BEKLERİZ

Vadi’ nin yarısı ilk insan zaten, Royce’ lar halen zırhlarda İlk İnsanlar’ ın büyülü runik yazılarını kullanıyor. Vadi’ nin son Andal’ ı King’ s Landing’ de karısı tarafından zehirlendi :stuck_out_tongue:

Hocam mesele o değil, bu daha geniş bir şey. Paganizm demek sınırsız tolerans demek değil. Diğer Tanrı’lara hoşgörüsüz olanlar da çıkabilir her zaman. Ama Semitik dinlerde diğer Tanrı’ların varlığı söz konusu bile olamaz. Ancak burada diğer dinlerin Tanrı’larının olduğu söylenir. Saygı göstermek ya da göstermemek ise kişiden kişiye değişir.

İnanç ayaklanması ensest istemeyiz tarzı bir şey. Kuzeylikerle olan bir düzenleme Yok. Mesela şövalyelik yemini yapılırken hem eskilere hem yenilere dua ediliyor.

Royceleride yeriz zamanın da nasıl yemişsek EvelYedi,
Andallar Ölmez Yedi Krallıl Bölünmez

Aha bu da son sözüm hadi eyvYedi

O zorunluluktan yapılıyor işte, Jaeherys zamanında Milano Fermanı tarzı bi olay gelmişmiş. Akıllı-uslu durursanız 7 başımızın tacı denilmiş. Yedi inancı katolizm gibi, pragmatik yaklaşımları var. Savaşta kazandığında acımasız, kaybettiğinde ise taviz verebilir, tavizlerle inanç yapısında değişikliğe gidebilir, zayıf anında hoşgörülüymüş gibi yapabilir.

Ben yedilerde herhangi bir pagan yaklaşım görmedim inançsal olarak. Ne doğaya sevgileri var, ne teolojik olarak vahdet-i vücut ya da mevcut anlayışları, ne kurban verme gelenekleri, ne de medeni kanunlarında esneklikleri var.

Bak şöyle bir şey var, basitçe katoliklik tarzı bir inanca sahip olan birisi, başka bir yere gittiği zaman burada şu şu Tanrı’lar güçlü bizimki çok uzakta diyemez. Demesi oldukça saçma olur.

Öte yandan zaten safkan olan sadece Arryn ailesi var. Bunun dışımdaki aileler ilk insanlar kökenli ve kendi dinlerinin yanı sıra 7 inancını da kabul etmişler.

Hocam Arryn’lerin yanına Tyrelleride ekleyebiliriz bence

Evet ama o sayılmaz. Sonuçta ondan önceki Gardenerlar ilk insan. Tyrelların Lord olması şansa bala. Hakkıyla kral olan sadece Arryn feyizler var.

Ya köylü mümin ya da bir lordun dindar karısı yedi inancını çok fazla bilmiyor ki. İnanç Baelor septinde bir tarafını yırtıyor ‘’ aslında tek bir tanrı var, diğerleri onun bize kendini gösteriş şekilleri ‘’ diye, müminler halen futbol takımı kadrosu sayar gibi baba, ana, demürcü, tahtacı, kocakarı diye sayıklıyor.

Bu diğer tanrılara olan toleransı ya da güçlerinin nerede geçerli, nerede geçersiz olabileceğini bir de High Septon’ a sorsak sence ne cevap alırız ? Ben eminim ki diğer inançların tanrılarının sahte ve güçsüz olduğunu iddia edecektir.