Rüyalar - Ejderha Rüyaları - Yıkıcı Kehanet

Bulursan muhakkak at, göremedim çünkü. Kadının kimliği hakkında kuramlar var, köle ise bilemedim yani acaba bahsi geçen kuramı çöpe atar mı diye… (Kan Kuzgunu ile şu Shie Star mı ne, onun kızı olduğuna dair.)

Aslında ölü diriltme işini şu ana kadar sadece Thoros’da gördük ki o büyü vs. değil, güç yok bende; ilahımın işi dedi.

He şimdi anladım, evet. Bu açıdan ben de bir şey bekliyorum (AA olmasa bile.), olmalı yani bana göre, beklentim var. :smiley:

Yazar, ilah vs. hiçbir şey yok bu evrende dedi mi söyleşisinde, gördün mü gözlerinle?

:joy::joy::joy::joy:

@Cassiopeia bir cümle yazdın, millet westors’un din konusuna girdi çıkamadı :smiley:

Ejderhalarin Dansi - 31.Bölüm - Melisandre’in 1.Pov’unda Mel imgeler görüyor, sesler duyuyor. Bu imgeler hem gelecek, hem de geçmisle alakali, karisik. O imgelerden birinde… Gerçi imge mi tam emin de degilim, yanlis hatirlamiyorsam daha çok sesler duyuyor… Neyse; çok uzun zaman öncesine ait bir kadin “Melony” diyor inleyerek, sonra devaminda “Sürü yedi!” diye seslenen bir adamin sesini duyuyor Mel.

@Cassiopeia bundan mi bahsediyor bilmiyorum ama Mel’in eskiden köle oldugunu isaret eden kisim falan filan deyince, benim aklima ilk bu geldi.
Birde tabi ek olarak, R’hllor’a hizmet eden insanlar arasinda eskiden köle olan çok insan var zaten. Cocukken köle olarak satin aliniyor ve rahip/rahibe, tapinak fahisesi, savasçi olarak egitiliyorlar. Melisandre da pekala bunlardan biri olabilir. Volantis’in Yüce Rahibi Benerro bile öyle, hatta Moqorro da; bunu yüzlerindeki alev dövmelerinden anliyoruz (dövmeler kölelere yapilir Volantis’de). Ama tabi bu dövme olayi her yerde yapilmiyor, “Mel’in dövmesi yok, o zaman köle degildi” de diyemeyiz.

O kısmı biliyorum, birkaç kez okudum povu köle ve volantis kısmını bulmak için ama bu, onun köle olduğunu göstermiyor… Lakin bak o Melony vakasını hatırlayıp “yakında uyumama gerek kalmayacak, rüyalardan kurtulacağım” tarzında da bir şeyler söylüyor; ilahı sayesinde olacakmış bu. Besbelli ki hoş bir çocukluğu olmamış, yine de bunu köle olduğunu söylemek için yeter gelmiyor.

“Sürü yedi!”'yi nasil açikliyorsun peki?

Melony büyük ihtimalle Melisandre’in gerçek ismi bu arada.

Sürü yedi’den niye kölelik çıkardın ki? Çoban gibi bir şey algıladım. Be yemiş acep :slight_smile: Evet, o olsa gerek. Ben kesin haksızsınız demiyorum, olabilir ama bana göre eldeki bilgi kesin demek için çok yetersiz.

Sürü yedi olayında çeviri tersliği var. Aslında orjinal metinde ‘‘lot seven’’ olarak geçiyor.

Baska ne çikaralim Ayça? :smile:
Coban?? Kuzulara falan mi “Sürü yedi!” diye sesleniyor o adam?
Gayet açik bence; muhtemelen o olayda köleleri gruplar halinde toplamislar, her gruba “sürü” demisler. Baska bir açiklamasi olamaz.

Ayni seye geliyor. Terslik yok, hatta en uygun sekilde çevrilmis.

Tamam Sibel ablacım, güzel çevirmişsin de, bir arkadaşım geçen gün ‘‘yedi yaş yeterli, yeterince büyük’’ anlamında da çevrilebileceğinden bahsetmişti pasajın. Ben yine yazayım dedim foruma.

Bu üsluba gerek var mi gerçekten?
Hayir yani ters bir sey mi söyledim? Seni kizdiracak bir sey mi yazdim?
Arkadasin yaniliyor bence. "Lot seven"i nasil “Yedi yas yeterli” seklinde çevirmis çok merak ediyorum.
Fransizcaya bu kisim “Lot sept” seklinde çevrildi mesela. Bu da yanlis olabilir mi?
Burada "Lot"u “Sürü” diye çevirmek en uygunudur.

şu ASOIAF Evrenindeki Hangi Din Size Daha Cazibeli Geliyor? @Symmachus la tartışmıştık.hatta ben westeros ta tanrı olmasıyla ilgili bişey söyledim sonra oda martin’in evrende tanrı yok dediğini söylemişti sadece büyü var.bende daha önce bu konunun birkaç defa konuşulduğunu hatırladığım için buna göre yazdım yukarıda.şu an gerçek bir kanıt gösteremem ama şurada https://io9.gizmodo.com/5822939/george-rr-martin-explains-why-well-never-meet-any-gods-in-a-song-of-ice-and-fire hiçbir dinin ‘‘en doğru’’ olmadığını yazıyor. gerçek dünyada ki gibi her din kendine kadar doğru diyor yani.

:joy::joy: o niye öyle oldu ki yaa :joy::joy:

Değerli Starkgaryen, inan ki seni kızdırmak için yazmadım o girdiyi :slight_smile: Ayrıca burada bilgi paylaşıyoruz, neden birine kızıp paylaşım yapalım. Üslubum rahatsız etti ise gerçekten özür diliyorum. Ayrıca siz ve tüm forumdaşlarım için özür mahiyetinde ‘‘melisandre’ nin geçmişteki köleliğinin’’ kitaptan kanıtını getiriyorum :slight_smile:

Saygı ile selamlıyorum :slight_smile:

Kız ben o “sürü yedi” lafını sürü bir şey yemiş olarak algıladım ya :crazy_face::joy: İnsan 7. sürü falan diye çevirir :smiley:

Tamam o zaman ya, köleymiş zamanında :smiley:

Bunun ana babası söylenen kişi ise eğer çocuğunu köle diye bir kenara fırlatmazlar herhalde demi? hmmhmhmmmm :smiley:

Kaç kere okudum o kısmı nasıl göremedim ya, teşekkürler. :upside_down_face:

İlgi çekici konu demek. :smiley: