Sansa ve Tazı İlişkisi

Öncelikle yazı biraz uzun olmuş, bilginize…

Kitapları ilk okuduğumdan beri Sansa ile Tazı arasında ki iletişim hep ilgimi çekmişti. Acaba ben mi yanlış düşünüyorum diye emin olamamıştım ilk başta ama seriyi tekrar okuyunca ikili arasında henüz bir şey olmadıysa da ileride olabileceğine inanmaya başladım.

Şöyle bir şey var ki tazının ölmediği Kargaların Ziyafetinde neredeyse üstü kapalı bir şekilde geçiyor. Kıdemli kardeş Brienne’ye Tazı’nın öldüğünü, hatta onu bizzat kendi elleriyle gömdüğünü söylüyor. Daha sonra Brienne tekrar soruyor;

"Öyleyse doğru, Sandor Clegane öldü?"
Kıdemli kardeşte “Huzura kavuştu.” diyor. Yani artık o eski zalim adam yok, Tazı öldü ve Sandor huzura kavuştu.
Zaten Brienne Sessiz adaya ilk geldiğinde kitapta şöyle bir kısım geçiyor;

“Brienne’den daha iri bir kardeş çukur kazmaya çalışıyordu;adamın hareket ediş şeklinden bacağının sakat olduğu anlaşılıyordu.”

Ve de şöyle; “Mezar kazıcı başını öne eğdi. Köpek onu koklamak için yanına gidince adam küreğini bıraktı ve hayvanın kulaklarını kaşıdı”

Zaten buradaki köpek çoğu şeyi belli ediyor gibi geldi bana, zira kitabı okurken ilk farkettiğimde ‘ahanda ölmedi işte, yürü be koçum!’ tarzında havalara girmiştim .d

Son olarakta Sessiz Ada’da yemek yedikten sonra çıraklar masaları toplamak için geliyor bu kısımda şöyle geçiyor;

“Çırakların çoğu Podrick’le yaşıt ya da ondan daha küçüklerdi ama yetişkin adamlar da vardı; tepede karşılaştıkları tuhaf yürüyüşlü, yarısakat, iri mezar kazıcı onların arasındaydı.”

Her taşın altına gizli bir şeyler yerleştirmekten hoşlanan Martinciğim söz konusu olunca, bu iri adam bahsinin bu kadar geçmesi sebepsiz olamaz, olmamalı yani. Yani buradan vardığım sonuç Tazı yaşıyor. Dizide zaten onaylandı ama kitap daha oralara yetişemedi Martinciğim sağolsun .d

Ki buralara gelmeden evvel Tazı ve Sansa ilişkisine değinmek istiyorum. Evet, dizide izleyince pek aklmızda canladıramıyoruz çünkü Tazı’yı canlandıran oyuncu 47 yaşında ve Sansa daha körpecik kız. Dolayısıyla insan ıyy diyip yüzünü buruşturuyor.
Oysa kitapta Sandor 29 yaşında filan. Ve en önemlisi Tazı’nın Sansaya karşı kendisinden beklenmeyecek şekilde merhametli davranması. Örneğin Joffrey’in isim gününde Sör Dontos’u şarap fıçısında boğdurmasına ramak kala Sansa onu engelliyor;

"İsterseniz boğdurun, isterseniz kafasını kesin ama… bunu yarın yapın. İsım gününüzde değil… size kötü şans getirmesini istemem. Berbat bir şans. Bütün şarkılarda söylenir."
Joffrey kaşlarını çattı. Sansa’nın yalan söyledigini biliyordu, bunun için kanını akıtacaktı.
"Kız doğru söylüyor, dedi Tazı. “Bir adam isim gününde ne ekerse tüm yıl boyunca onu biçer.”

Tazı’nın burada Sansa’nın söylediği yalana arka çıkması için hiç bir neden yokken onu destekliyor. Şunu da unutmamak lazım kendisi masum bir çocuğu bile öldürmekten çekinmeyen zalim birisi. Bir başka kısımda Joffrey abisinin suçları için Sansa’yı Meryn Trant’a dövdürürken Tazı ‘Yeter’ diyerek karşı çıkıyor.
Ve daha sonra Sansa tanrı korusundan dönerken karşılaşıyorlar ve Tazı onu odasına götürüyor;

“Gel bakalım, kafesine dönüyorsun küçük kuş. Seni ben götüreceğim. Seni kraldan koruyacağım.”

*Başka bir zaman halk isyan ettiği sırada Sansa için geri dönüp onu kurtarıyordu.

*Ve karasu savaşı sırasında Sansa septte duasına Tazı’yı da kattı;
" O gerçek bir şövalye değil ama öyleymiş gibi kurtardı beni, dedi anneye. Mümkünse onu koru ve içinde ki öfkeyi körelt."

*Son olarakta yine Karasu savaşında Tazı savaşmayı bırakıp Sansa’nın odasına geliyor ve Sansa’dan ona şarkı söylemesini istiyor.

"Söyleyemem, dedi Sansa. “Bırakın, beni korkutuyorsunuz.”

“Seni her şey korkutuyor. Bana bak, bana bak.”

"Seni koruyabilirdim, diye hırladı. “Hepsi korkuyor benden. Bir daha kimse incitemezdi seni, onları öldürürdüm.”

Ardından Sansa’ya zorla şarkı söyletiyor ve onu öpecekmiş gibi yaklaşıyor ama öpmüyor. Daha sonraları Sansa’nın hafızası onu yanıltıyor ve ileriki kitaplarda iki kez Sansa bu aslında olmayan öpücüğü hatırlıyor.

Ve Sansa ona şarkı söyledikten sonra şöyle bir paragraf var;
’ Sansa tuhaf bir duyguyla elini kaldırıp parmaklarıyla adamın yanağına dokundu. Oda göremeyeceği kadar karanlıktı ama kanın yapışkanlığını hissedebiliyordu, ve kan olmayan başka bir ıslaklığı. “Küçük kuş.” dedi adam bir kez daha. Sonra kalktı. Sansa kumaşın yırtıldığını duydu ve ardından, uzaklaşan adımların yumuşak sesini.’

Yani benim genel kanım Sansa ve Tazı arasında özel bir ilişkinin olduğu. Baştan beri Tazının ondan romantik anlamda hoşlandığına inanıyorum, ki Sansa ilk başlarda ondan aşırı derece de korkuyordu ama Alayne Taş olduktan sonra içinden tanıştığı çoğu erkeği Tazı ile karşılaştırıyordu ve aralarda Tazı’yı hatırlayıp duruyordu.

Şimdiiiii gelelim işin George R.R. Martin kısmına… Ben Martin’in ilerde bu ikisini bir araya getireceğine inanıyorum çünkü;

• Martin en sevdiği filmler arasında Güzel ve Çirkinin eski versiyonu olduğunu söylemişti.

*Ayrıca kendisi Güzel ve Çirkin’in tv dizisi uyarlamasının senaryosunu yazdı ki bu 1987/89 yıllarında filandı.

Sansa-Tazı ilişkisinin Güzel ve Çirkin karakterleri üzerine cuk oturması rahatça söylenebilecek bir şey bence. Martin’in Güzel ve Çirkin’in kendi versiyonunu yarattığına inanıyorum.

Son olarak kendisine Sansa’nın yanlış hatırladığı ve unkiss olarak geçen öpücüğü sorulduğunda şöyle demiş kendisi, çevirmeden direk koyuyorum bunu;

"You will see, in a Storm of Swords and later volumes, that Sansa remembers the hound kissing her the night he came to her bedroom…but if you look at the scene, he never does. That will eventually mean something, but just now its subtle touch, something most of the readers may not even pick up on.
-Grrm, Westeros.org "

Tüm bu yazıdan anlaşılacağı üzere SanSan shipliyorum gshdjf Şaka bir yana, Sessiz Ada Vadi’ye konum olarak çok yakın. Umarım Martin ileri ki kitaplarda ikisini bir araya getirir .)

Siz ne düşünüyorsunuz, oluru var mı yoksa ben fazla mı hevesliyim .d

Aslında bende Sandor’un Sansa’ya aşık olduğunu düşünüyorum. Ve dediğin gibi aslında Sandor genç. Yanık yüzü olmasa yakışıklı sayılabilir. Dahası Sansa’ya nazik davranıyor. Kitabı bekliyorum, kitapta karşılaşmalarını istiyorum

Ben de bu ikili arasinda kitap serisinde bir seyler olmasini bekliyorum. Okumaktan en çok keyif aldigim kisimlardan biridir Sansa&Sandor kisimlari. Az ama güzel ve merak uyandiricidir.
Dizide Sandor’u oynayan adami çok basarili bulsam da, kitaplari okuduktan sonra hafif bir hayal kirikligi yasamistim ama dizide kitapta oldugu sekilde Sansa&Sandor yakinlasmasina girmedikleri ve girmeyecekleri için, çokta sorun degil aslinda.
Ama neyse yani, kitapta gerçekten hos ve enteresan bir ikili. Kitap çiksa da okusak artik! Ah Martin aaah!

Kesinlikle. Zaten dizi ve kitap ayrıldığı için sansa ile tazı olayına gireceklerine sanmıyorum, dizide ki Tazı her ne kadar daha yaşlı olsada onu da ayrı bir seviyorum. 6.kitap ve Sansa karakteri için büyüükk umutlarım var, çıksa keşke artık.

Zuko ve Katara’dan sonraki ikilim olabilir. 2x9’u her izlediğimde Sansa’nın , Sandor’un teklifini kabul etmesi gerektiğini düşünürüm. Teklif derken kuzeye götürme teklifi yani. Çok daha güzel bir yolculuk izleyebilirdik.

Aslında dizide de bu ikisinin konusunu işleye bilirler. Sandor en son Jonla birlikteydi ve kuzeye dönüyordu. Sansa bekar artık dizi finalinde bu iksinin evliliğini göre biliriz.

Tabi kitaplarda şu vadi şövalyasiyle evlenmez ise Sansa

Evlenemez, resmi olarak Tyrion ile hala evli. Aleyna olarak da olsa evlenmesi karakterin kendi kişiliği açısından vs. mümkün değil, yani zaten kimliği sahte, ortaya çıkınca evlilik gene iptal olmuş haliyle zina ilişkisi olmuş oluyor. Varis Harry’nin metresi konumuna düşer.

Tazı’nın Sansa’ya aşık olduğuna ben de inanıyorum ama ikisinden bir şey olur mu? İşte bilmem ama hoş olabilirdi.

Yalnız Sansa ve ilişkileri hakkında da bir kuram var.

Lady Ashford’un kaderine benzetmişler, eşlikçiler miymiş bunlar onun neyiymiş.
Lyonel Baratheon
Leo Tyrell
Tybolt Lannister
Humfrey Hardyng
Prince Valarr Targaryen

Sansa STARK
Sansa’nın ilk nişanlısı Joffrey Baratheon
Sansa’nın sonraki evlilik planı; Willas Tyrell
Sansa, Tyrion Lannister ile evlendi ve
Sansa, şimdi Harry Hardyng ile nişanlı ya da nişanlandırılmaya çalışıyor. Geriye bir Targ kaldı; Aegon ya da Jon deniyor ama görüşler ağırlıkta Aegon olduğu yönünde.

Elbette bu Tazı ile arasında romantik duygular gelişmesine engel olmaz.