Senaristlerin Başarısızlığı

Geçen sezon biraz biraz başlayan ama bu sezon artık iyice göze batan bir saçmalama olayı var maalesef.

Senaristler George Martin gibi Fantastik Kurgu yazarları değiller hatta tam tersine klasik Hollywood senaristlerinden başka birşey değiller. HBO gibi büyük bir şirket Martin’e yazdıramıyorsa en azından diziyi başka Fantastik Edebiyat yazarlarına yazdırsaydı bambaşka bir dizi izleyebilecek iken şuan tamamen tribünlere oynanan bir şov izlemek zorunda kalıyoruz.

Martin’in yıllarca uzunca yazdığı karakterlerin rezil edilmesi, senaryoların, kurguların hiç edilmesi gibi durumların yanı sıra onlarca mantık hatası ve olmaması gereken abartılar, saçmalıklar ile iyice sapıttılar.

Bu forumdan da gördüğümüz üzere aşırı popüler olan dizinin izleyicileri aslında Fantastik Edebiyat okuyucuları değil popüler kültür fanlarından oluşuyor. Dizi Amerika’da 10 milyonları geçmiş durumda reytingte. Dünyanın her yerinden böyle şov arayan popüler kültür fanları varken maalesef gerçek Fantastik Edebiyat severler hayal kırıklığına uğramış durumda.

Bu seri Lord of The Rings ve Wheel of Time serileri ile beraber gelmiş geçmiş en büyük 3 fantastik seriden biri iken ekranda maalesef gün geçtikçe hiç oluyor.

Elbette dizici, şovcu bir fan kitlesi coşmuş durumda. Onlar çok memnun ama bu seriyi biz dizi olmadan keşfettik ve şimdi dizi ve berbat senaristler yüzünden ciddi hayal kırıklığı yaşıyoruz.

Youtuber’lar bile dizinin fanlarının seviyesini çözmüş ki insanın zekasında şüphe ettirecek teoriler ile izlenme kasıyorlar. İnsanlar ciddi ciddi bu fikirleri de yutuyorlar.

Keşke forumda da sadece kitap serisini bitirmiş insanlar için dizi ve bölümleri tartışacak bölümler olsaydı. Yorum yaptığımızda bakış açımız farklı olduğu için kitapları okumayanların yorumları ile bambaşka açılardan bakıyoruz seriye.

Bu dizi bitsin de Martin kitapları yayımlasın. Biz de işkenceden kurtulalım

Bağımlılık yapıyor bir de
Beğenmiyorsan izleme diyorlar haklılar ama gene de izliyoruz şu lanet diziyi…

Tabi izliyoruz. Sonuçta kitaplar bu dizi yüzünde bu kadar gecikti. hiç bulaşmasaydı Martin çoktan kitap yazardı. ilk 4 yıl kitap umrunda değildi dizi ile uğraştı adam. Son 3 sezondur bıraktı diziyi, kitapları yazacağım diyor ama bize 4 yıl kaybettirdi bir defa. Artı fantastik severler olarak izlemek hakkımız. içimiz kan ağlasa bile.

Acaba George Martin ne düşünüyor diziyi izlerken. çok merak ediyorum. Anlaşma ve aldığı para gereği çıkıp “yapacağınız işi …” diyemiyordur ama içinden ne geçiriyordur merak ediyorum.

Tek istediğim kitaplar da bu şekilde saçmalamaz ve klişeleşmez
Adam yaşlanıyor bunayıp ya da sıkılıp amaan dizinin aynısı olsun işte :d deyip bırakabilir

Sanmıyorum ya. O da üzülüyordur. Sonuçta kitaplar onun eseri. Adamın eserinin içine ediyorlar. O daha çok üzülüyordur bence.

Ulan kimse de sormuyor Jon’a sen Lord Kumandan idin neden Night’s Watch’da değilsin ? Hain misin yoksa ?

Aslında Tyrion sordu. Jon’un Dragon Stone’a çıktığı anda ama asıl olay Dany ve Tyrion kaç bölümdür -ki bölümler artık haftaları hızlı hızlı geçiyor ve ayları hatta- Jon kalbinden bıçaklandımı öğrenemediler. Bütün Kuzey biliyor, Wall biliyor. Bunlar öğrenemiyor.

Dizide kuş uçsa büyük lordlar ve kral/kraliçeler öğrenebilirken bu konuyu çözemiyorlar.

Dizi, popülizmin kurbanı oldu maalesef. İlk 4 sezondaki, dizi yok artık kitaptan çok fazla koptu tamamen Stark ve Targaryen fanları üzerinden gidiyor. Youtube’u açın, bölüm izlerken verilen tepki videolarına bakın Dany’i ejderha üzerinde görünce herkes çığlık atıyor.

Ben tamamen, kitaba göre gidilmesi taraftarıydım her zaman. Çok fazla karakter ve olay atlanıldı.

Son olarak dizi türk dizi mantığına göre ilerliyor. Önce, mazlum ve gariban edebiyatı ardından intikam ve mutlu son yükseliş. Arya’ya tüm Frey’leri öldürtüp Stark intikamı aldırmak gibi. Martin’in, Game of Thrones’u böyle değil. Tam ölecekken, aniden birisi gelip sizi kurtarmaz. Şov amaçlı, savaş sahneleri olmaz. Mantık dışı, Game of Thrones bile olsa gereksiz kahramanlıklar yaptırmazdı.

1. Sezondan, itibaren Sansa’yı Ramsay ile evlendirerek başladılar katletmeye hikayeyi zaten. Şimdi’de, Hollywood usulü sezonlar çekip final yapacaklar. Artık yapacak bir şey yok maalesef, hikaye D&D ikilisinin eline geçmemeliydi.

Öncelikle senaristleri başarısız bulmuyorum ve onlardan bir George Martin olmalarını da beklemiyorum. Başarısız değiller çünkü artık ellerinde malzeme yok,senaryolaştıracakları bir kitap yok, sadece ana konular var ve bunlardan bir senaryo oluşturmak durumundalar. Dizinin reytingine ve her geçen gün artan ilgisine bakacak olursak bunu bir başarısızlık olarak kimse saymaz sanırım. Çünkü en nihayetinde bir show programı bu ve 7. sezonunda dahi iyi reyting aldıysa demek ki ortada bizim tüm eleştirilerimize rağmen bir başarı var.

Asoiaf belki de tarihin gördüğü en kalabalık kişi kadrosuna sahip bir seri. Bu kadro da öyle eften püften değil çoğu derinlik ve incelikle yazılmış karakterler. Bunlarla nasıl baş edileceğini ancak George Martin tasarlayabilir. Bu kalabalık kadroya hikayenin sonunda misyon yüklemek ancak George Martin’in kotarabileceği türden. Senaristleri George Martin kadar yaratıcı olmadıkları için suçlayamam. Zira ellerinde bu bölümü de saymazsak 8 bölüm sonra bitmesi gereken bir dizi varken ana karakterleri koruyup yan karakterleri öyle ya da böyle harcamak onlar için şu an en kolay yöntem.

Mesela Tyrion’un bu sezon iyice düşen prestijini düşünelim. Senaristler bu adamı ölüler olan savaşta nereye koyabileceklerini bilmedikleri için bu karakter hakkında ölümüne saçmalıyorlar şu an. Peter Dinklage’nin karizması ve oyunculuğu olmasa çoktan gidiciydi bu karakter. Ve şu anda milletin tüm hatalarına, gaflarına rağmen Tyrion’a yine çok yüklenmemiş olması ilk sezonların hatrı ve oyuncunun performansı diye düşünmekteyim.

Faceless men eğitimi alıp sonunda Kıştepe’de ablasını saçma sapan tehdit eden Arya’yı ele alalım. Bir kere Arya’nın olayların en doruğunda Kıştepe’ye dönmesi hataydı ki kitapta da dönmeyecektir bence. Bu kızın çok büyük potansiyeli varken senaristler Kıştepe’de bir odaya hapsedip, Littlefinger’in oyunlarına kanan aptal bir çocuk haline getiriyor.

Theon Greyjoy kitapta kesinlikle anlamlı bir misyona sahipken bu sezon figüranlıktan öteye geçemedi. Şu an Dragonstone’de napıyor, amacı ne bilmiyoruz. Senaristlerin kalabalık kadroyla uğraşma sırları genel olarak bu.

Yine söylüyorum senaristleri asla suçlamıyorum. Ellerinde olan malzeme belli yine bence en iyisini yapmaya çalışıyorlar ve izlenme oranlarına bakarsak kendilerini başarılı bile sayabiliriz.

Kitap çıksaydı aynı sorunlar olur muydu? Tabii özellikle bu sezon bas bas bağıran mantık hataları bu kadar çoğunlukla olmazdı ama 7 yıldır yayınlanan bir diziye göre düşünürsek yine sinir olduğumuz hollywoodvari yaklaşımlar bence olurdu. Çünkü hemen bitirilmesi gereken bir dizi var ortada. Bir dizi ne kadar uzarsa maliyeti o kadar çok olup, heyecanı o kadar azalır. Oyuncuların zam isteği, oyuncular ve teknik ekibin artık yeni bir yapım içerisinde yer alma isteği, kitabın çıkmamış olması derken finalden başka bir yol görünmüyor. Ve bu kısa sürede en iyi şovu yapmak durumundalar.

He dizinin kötüye gitmesi kitaba zeval getirir mi? Bence hayır. Zaten asıl akış ve final bizi seride bekliyor. Game of thrones sadece bir ön sürüm, fragmandı. Asıl hikâye kitapta.

Bunların sebebi Martin bir noktada.6 senedir kitabını tamamlamıyor ve bunun yerine yan kitaplarla ilgileniyor bunun üstüne dizi ilerliyor ve senaristler bir şeyler yazmak zorundalar.Eğer kitap 2014 gibi çıksaydı saçmalama dediğimiz noktalar bukadar olmazdı ve olmayacaktı.Dizi ilerlerken Martin yattı.Bu söylenince üzerime gelmeyin yazıyorum diye trip atıyor herkese.4. ve 5. kitap arasındaki zaman farkı anlaşılabilir.5. kitap ortasında plan değiştiriliyor.Ama 6. kitapta işlenecek olay ve konu belli buna rağmen ağır ilerliyor.

%500 katılıyorum

Popüler kültüre oynamak, ergenlere hitap eden senaryo yazmak, gelmiş geçmiş en iyi olabilecek bir seriyi türk dizisi kıvamına getirmiştir.
Senaristler son 3 sezondur dizinin içine sıçmıştır. Bunu anlamayanlar da ya ergendir ya da diziden anlamıyordur. Bunu hakaret olarak değil, kendinizi geliştirecek bir yorum olarak algılarsanız umarım.

Aynen öyle. Kitabı aştı ve dizi zayıfladı. Kaç milyon istiyorsa saysınlar eline de hiç değilse 8. Sezonu GRRM yazsın.

Senaryo sızdığı için öyle geliyo bence, direk izlense daha çok iştahlanırsınız. Hep elwştri var ama herkes hala 4 gözle diziyi bekliyo

alakası yok. ilk 4 sezon hatta 5. sezonda biraz katılır çekildiğinde kitaplar vardı ve ne olacağını biliyorduk, seviyorduk. Her isteyen alıp okuyabilirdi. Aynı örneği dün yaptığı röportajda George Martin’de verdi. Senaryo sızdırılması, hacklenme vs diziyi etkilemez dedi. Haklı.

Zaten izlenmeye oranlarından (reyting) bunu görebilirsin.

Kitap yok ama dizi yayınlanmadan senaryo şimdi de var ve daha senaryoda insanlar sövüyor ve diziyi gördükten sonra kusuyorlar. Aç biraz reddit oku görürsün.

Ha biz şovu, dünyayı karakterleri seviyoruz, izliyoruz. Ama kitaplar gelince gerçek evrene dönüp, gerçek hikayeyi, işin aslını öğreneceğiz. Şov’u izleyip orada kalanlar asıl lezzetli yanını asla göremeyecek, aradaki farkı bilemeyecek.

Samimi olarak soruyorum. Ergenlerle alakalı kötü bir anı mı yaşadınız? Forumda sizin mesajınızı ne zaman görsem ergenlere taktığınızı fark ediyorum ve evet işin komik tarafı bunu bir hakaret olarak kabul ediyorsunuz.

Size göre kaba tabirle senaristler dizinin içine “sıçmış” ama bunun nedenini açıklamadan doğrudan bir ergenlerdir gidiyorsunuz. Tavsiyem mutsuz olmak, takıntılı olmak yerine biraz da tadını çıkarmaktır. He size bir yerden sonra bu dizi zulüm gibi geliyorsa toptan bırakmaktır.

Bu genel olarak "ben kitabı okudum"culara samimi bir önerim. Sevgili arkadaşlar, kitabı okudunuz diye kitabı okumayan insanları küçük görmek kusura bakmayın haddiniz değil. Bu arada ben de sizin okuduğunuz kitapları okudum ama bu derece mutsuz olduğumu hatırlamıyorum, şaşkınlığımı mazur görün.

Samimi olarak ben cevap vereyim. Evet ve yaşamaya devam ediyorum. Saçma sapan mantıkları, uydurmaları, her uydurmayı yutmaları gına getirdi. Özellikle dizi popüler olunca gelenler ve sonradan kitaba geçenler (biri de sen oluyorsun sanırım ki umarım bitirmişsindir artık kitapları) arasında iyi ilgili arkadaşlar çıkıyor. Fakat genel olarak bu kitle fantastik edebiyat fanlarından oluşmayan ve popüler kültürü takip edenlerden oluştuğu için seriyi yorumlama ve eleştirme bakış açımız çok farklı oluyor.

bu kitle için gaz, şov bir anlam ifade ederken bizim için etmeyebiliyor. Karakter gelişimleri konusunda bile oturup konuşamıyorken yaratılan dinler, kültürler, felsefe hiç konuşulmuyor.

Youtuberların kafaya alıp saçmalıklarını yedirdikleri bu arkadaşlar (hepsi izlenme, reklam ve para demek) gelip buraya o saçmalıkları da kusuyorlar ve bu durumdan fantastik severler olarak hoşlanmıyoruz.

Bu sebeple keşke forum içerisinde tartışabileceğimiz yerleri ayırabilseydik. Sen bizim tepkimizden rahatsız olmazdın böylece.

Yani anlayacağın Game of Thrones fanları ile Fantastik edebiyat ve kurgu seven ASOIAF fanlarının bakış açısı çok farklı ve şovun gidişatına bakışları da farklı. Maalesef ki yaş düştükçe edebi ya da kurguya önem azalırken popülüzime olan artıyor. Bu sebeple ergenler diye genelliyoruz. Kendini orada görmeyebilirsin. 24 yaşında bir ya da 45 yaşında bir ergen olabilecekken 20 yaşında oturup konuşulabilecek biri olabilirsin.

Hatta forumda 21 yaşında fantastik kurgu yazarı da var.

Bilmem anlatabildim mi.

Kimse kusura bakmasın benim için dizi sebebi ile kitapları okumuş ve bundan önce okuduğu yegane fantastik kitaplar Güliver Devler Ülkesinde olan birini Mülksüzler, silmarillion ya da seri denildiğinde Zaman Çarkı oluyanları bir tutmamı beklemesin. Bir taraftaki şovu severken diğer tarafta kurgu evren ve kurgu mantık nedir gelişim, değişim, ilerleme vs herşey vardır.

kafeinn

sizin mesajlarınızı okuduğum kadarıyla sevmediğiniz güruhu basit bir “ergen” lafıyla yaftalayanlardan değilsiniz. Zaten bu başlığın ilk mesajında senaristleri neden başarısız bulduğunuzla ilgili bence gayet öz bir açıklama yapmışsınız ki çoğuna katılıyorum.

Benim dikkatimi çeken daha neyden niçin şikayetçi olduklarını bilmeden, bir nevi sürü psikolojisine uyup doğrudan birtakım gruba ergen diyerek çok güzel bir cevap verdiğini zannedenlerdi. (Ergen de kötü laf olup çıktı ama keşke o ergenliğe dönebilseydik tabii)

Sadece kitabı okumakla başkalarının ilgi alanlarına kolayca laf sallayabilen ve küçümseyen insanlarla sorunum var. Siz böyle misiniz sanmıyorum. O yüzden teşekkürler kendi meramınızı gayet iyi anlatabildiniz.

Stark ve Targaryen fanları harici herkesin hem fikir olduğu durum. Umarım bu iki aptal senarist bir daha bu sektörden ekmek yiyemez. İzleyici göz ardı ettikçe kurguyu daha çok saçmalatıyorlar. Yapım şirketi olsun, kanal olsun bir yetkili abi de çıkıp bunlara demiyor mu piç ettiniz koca seriyi defolun gidin diye.

Buna katılmıyorum. Her sezon reyting olarak üzerine koyuyorlar ve bölümler internette 9 puanın altına çok nadir iniyorlar.
Bu dizi öncesinde bir başarıları yok ike bu dizi bir anlamda D&D için dönüm noktası ve başarı hikayesi oldu.

Micheal Bay örneği var elimizde. Herkes Bay’i film çekemiyor diye eleştirirken tüm filmleri inanılmaz kötü eleştiriler ile, düşük ImdB puanları ile gişe de harikalar yaratıyor. Transformers serisi adam için dönüm noktsı oldu. Serinin sevilen tek filmi yok.

Hollywood’ta iş gişedir, reytingitir. Bu açıdan filmin senaristleri, yapımcıları başarılıdır zira tribüne oynamayı çok iyi biliyorlar.

Başarısız oldukları konu bu değildir.

Yukarıdaki yazımda reytingle ilgili bir konuya mı değinmişim ben? nerenizden element uyduruyorsunuz :smiley: senaryo sıçmıklığı; alakasız kurgular, zorlama replikler ve de zaman kavramının yok edilmesi vs. Bunları görebilmek için kitapları okumaya bile gerek yok, ilk 4 sezonu izleyip diziyi az çok çözümleyebilmiş kişilerin bile farkedebileceği gerçekler.