Seriye Nasıl Başladınız?

Erkek kardeşim dizinin ilk sezonunu izlerken arada gözüm takılıyordu ekrana, bigün baştan başlar izlerim diye düşünüyordum.
Sonra dizinin kitapları var alalım dedi. Okumaya başladı. Baktım ilk kitabı kısa sürede bitirdi 2. kitaba geçti.
Bende meraklanıp aldım okumaya başladım, şuan seriyi bitirip, diziye başladım ve 2-3 haftada dizide bitti. Malum memurum, öğrenci olsam 1 hafta sürmez biterdi :slight_smile:

Kardeşim Göbekli Walder sağolsun :slight_smile:

Normalde kitap okuyan birisi değilimdir. 9 kitaplık seriyi sipariş ettim ve büyük bir hevesle okumaya başladım. Kasım Ayında başladım okumaya. 1 ay içinde kılıçların fırtınasına geçmiştim bile. Bu bende büyük bir endişe yarattı. Kitaplara ara verdim. Malum dizinin başlamasına doğru, kargaların ziyafetinden başlamayı düşünüyorum.

Lise 2 ye geçtiğimde arkadaşım 2011’de yeni çıkmış 5.kitabı okuyordu. Bende bir göz ucuyla baktım kitaba o zamanda dizi daha çıkmamıştı. Sonra arkadaşımın tavsiyesiyle A Game of Thrones’u ödünç alarak okumaya başladım. Dizi çıktı bu arada 1 ay da onu izledim bu arada. Sonra dedim kalan 8 kitabıda alayım. Okuduğum kitaplardan en heyecanlısı benim için şüphesiz A Storm of Swords 'du.
LOTR , Harry Potter dan sonra ilk kez bu kadar haz aldığım bir seri çıktı karşıma.

Üniversite1in finalinden sonra ne izlesem ne okusam falan derken bir arkadaşım yeni bir dizi çıkmış LOTR gibi ortalığı kasıp kavuruyor herkes bunu izliyor diye tavsiye etmişti.2 günde ilk sezon bitti:)Biraz araştırınca kitabının da olduğunu öğrendim ve ertesi gün arka bahçe yayınlarının o 2 kitabını aldım sonra yıllar içinde diğer kitaplar ve sezonlarla devam etti bu serüven.Ama kitapları hep sezonlardan önce okuyup olayları bilince birkaç istanai bölüm hariç diğer sezonlarda o ilk sezondan aldığım zevki alamadım.En mantıklısı önce izleyip sonra okumak tabi okuma isteğine karşı koyabilirsen.

Kitaptan diziye geçen 26 kişiye çok büyük saygı duyuyorum biz daha serinin adını bilmezken adamlar ned i tyrionu okuyormuş :smiley:

kitaptan diziye geçenlerin çoğu dizi yayınlanırken yine bir şekilde diziyi duyup okumuşlardır. dizi çekilmeden önce kitabı bilen yoktu. yani aslında hepsi diziden sonra başladı.

Gittiğim kitapçılarda sürekli gözüme çarpıyordu serinin kitapları. Bu ne kadar çok kitap diyordum kendi kendime. Kısım 1 kısım 2 falan bana o zamanlar çok gelmişti.
Sonra bir gün akşama doğru kitapçıya herhangi bir kitap almak için girmiştim. Bir türlü karar veremedim. Acelem de vardı. Otobüse yetişmem gerekiyordu. Sonra ne olacaksa olsun moduna girerek 20-25 tl arasında bir fiyata ilk kitabı almıştım. Ancak ben karar verip alana kadar otobüs kaçmıştı. Bende eve kadar yaklaşık bir saat yürümüştüm kitabı da okuyordum bir yanda. İlk bölümü çok sevmiştim. Sonra devamı geldi zaten.
Dizinin adını bir iki yerde duymuştum ama hiç izlememiştim. Sadece seriye başlamadan önce Ned’in Demir Taht’taki fotoğrafını gördüğümü hatırlıyordum hayal meyal. Ama ne anlama geldiğini bilmiyordum.
İlk kitabı 2013’ün kışında almıştım. İlk 3kitap sürede bitmişti. Sonra ailem ara vermemi istedi bende yaklaşık 2 ay okumadım kitapları. Sonra 4. kitaba başladım. Diziye ne zaman başladım hatırlamıyorum ama 5. kitaba geçmeden ilk 3 sezonu bitirmiştim. 2013’ün yazında serinin 5. kitabı bitmişti. O zamandan beri 6. kitabı bekliyorum.

dizi sitelerinden birinde dizinin ilk bölümünü gördüm, resmi değişik ismi ilgi çekiciydi. sonra ilk sahneleri izleyince korku dizisi diye düşündüm, ve ardından jenerik müziğine hayran kaldım. ama daha çok ilgimi çeken jenerikteki haritaydı. dedim bu kurgusal bir evren olmalı. o zamanlar silmarillion kitabını yeni bitirmiştim ve bir fantastik evren arayışım vardı boşluktaydım, dedim ki kesinlikle bir kitap uyarlaması bu. kitaplara baktım henüz 3 kitap vardı 2 si çevrilmişti yanlış hatırlamıyorsam. o yüzden dedim bi diziyi izleyeyim. 2. sezon bitti ve kitabı mutlaka okumalıyım dedim ve başladım. kralların çarpışması da çevrilmişti ve bir çırpıda bitirdim hepsini ve sonraki çıkan kitapları.

sonuç olarak hepimiz dizi yayınlandıktan sonra okudu kitabı.

Diziden sonra…

diziden sonra başladım.

diziyi izlerken ned reyizle tanıştım kendisi westerrosun süleyman çakırıydı (kurtlar vadisi) çakır gibi sert olmasa da onun kadar artistti, gidere gider atara atar yapan biriydi, kahpeliğe susmazdı dizide çok sevdim kendilerini… tabi ki ölümü beni şok etti. babanın bıraktığı sancağı genç kurt daha göklere çekmeye başladı ilk sezonun sonunda ve kuzeyin kralı ilan edildiği sahnede dedim ki bu çocuk polat ve hiç ölmeden gelen gidene kapaq yapacak… olmadı olmadı olmadı… ühühühühüh, üşüyoruz ned reyizzzz. neyse, 4. sezonu izlemeyecektim, joffun ölüm spoilerları ortaya çıkınca hemen döndüm ve 4.sezon 4-5. bölümde filan lysa-litterfinger sahnesi, jon arrynın ölüm sebebi ve daha bir çok şeyi görünce yeter artık dedim…

bu kitabı okumalıyım stark düşmanlarının asıl zihin yapısını görmeliyim dedim ve başladım kitaba.

şimdilerde eskisi gibi intikam ateşiyle tutuşmuyorum çünkü; kargaların ziyafeti benim için dönüm noktasıydı… cerceinin tavan yapan egosuyla ve etrafında müttefik bulamamasıyla, greyjoylarda theon haininin olmaması ve kendi iç savaşlarını vermeleri ve en nihayetinde briennenin iç dünyasını tanımam ve bir çok ortak özelliğimizin olması tekrardan beni kitaba bağladı…

kimsenin beğenmediği kargaların ziyafeti baş köşemde bulunur.

fakat; greyjoy kardeşlerin, kum yılanlarının ve brienne, laydi taşkalpin dizide olmaması sinirimi bozan en büyük durumlar…

şimdilerde meeren ve kış yarı savaşını bekliyorum ve kralın şehrini alacağız stannis reyizle.

çok konuştum kusura bakmayın dostlar…

kitaptan basladım. Diziyi bilmiyordum zaten ögrendikten sonrada sacma oldugunu anladigim icin hic izlemedim. Onemli savas sahneleri haric.

Bi ara ne zaman cnbc-e yi açsam Ned’in idam sahnesine denk geliyordum. İlgimi çekti izlemeye başladım. Sonra diziyle kitapların farklılıkları olduğunu öğrenince kitapları da okudum.

Benimkisi çok ilginç bir gün kitapçıda sesinin ilk kitabını yani games of thrones,ı gördüm almak istedim sonra eve geldim televizyonda games of thrones diye bir dizi var dedim ki bu o kitabın ingilizcesi değil mi ya bir baktım meğersem kitabın dizisi çıkmış sonra diziye başladım kitaplara daha sonra geçtim

Kuzenim diziden bahsetmişti bende izleyeyim dediğim zaman olmaz yaşına uygun olmayan sahneler var demişti o zamanda sekize gidiyorum. Bende konuyu beğenmiştim. Kitapları olduğunu söyledi sekizin yazında taht oyunlarını ve kralların çarpışması kısım biri bitirdim ama daha devam etmedim okul falan başladı. Sonra dördüncü sezon çıktığı zaman bakayım bir diziyede dedim birle ikinci sezon zaten kitaptan biliyordum ama dizide hoşuma gitti sonra kitapyurduna girdim ve geri kalan bütün kitapları aldım :slight_smile:

Benim çevrem sizinki gibi değil bi ablamla ben izliyorum diziyi tanıdığım onun dışında tanıdığım yok ablamın bayağı var arkadaşı onun dışında bilen bile yok izlenme rekorları kırıyor dizi ama napıcan ablamda ünide başka şehirde şöyle tanıdığım biriyle adam gibi oturup konuşamıyorum seriyi :smiley: diziye başlama hikayem cnbc e de gördüm ilk fragmanını Allah sizi inandırsın ilk gördüğümde ne saçma dizidir kim bilir dedim (teker teker tahta oturup krallığın onların olmasını istemelerinin sebebinimi ne açıklıyorlardı fragmanda) sonra başladım bayağı sardı gerisi de geldi işte :slight_smile:

lise 1deyken serviste bi cocuk vardi ve sürekli eve giderken game of thrones izlerdi yeni bolum çıkınca baya sevinirdi falan bende bi gün dedim bakalim övdüğü kadar var mıymış keşke diziden önce kitaplarini okumaya baslasaymisim diyorum şimdi ama çooook geç

arkadaşımın zorlamasıyla :smiley:

Flash dizisi ve LoTR sayesinde. :smiley: