Seriye Nasıl Başladınız?

Arkadaş ortamında başladım maalesef. Etrafımdaki herkes asoiaf okuyordu. Dediler kardeşim sen de başla. Dedim sağolun beyler benim o taraklarda bezim yok diye ama bir gün merakıma yenik düşüp başladım. İlk başlarda çok fazla öksürmeme sebep oldu. Ağzım ve ellerim kitap sayfası kokuyordu. Aileme belli etmemeye çalışıyordum ama düşmüştüm bataklığa bir kere. Eskiden masum bir pasif okuyucuyken bir anda aktif okuyucu olmuştum :S

Dizi internet ortamında oldukça popülerdi, bende bir gün merak ettim ve başlamaya karar verdim. Diziyi çok beğendim sonra kitaplarının da olduğunu öğrendim ve kitaplarını okumaya başladım. :slight_smile:

Ben itiraf edeyim (diziyi kastediyorum) Game of Thrones’u uzayda geçiyor sanıyordum :frowning:
Ned’in Demir Taht üzerinde oturduğu afişi görmüştüm, tahta anlam verememiştim ve Star Wars gibi bir şey sanmıştım ahdkalkd
Yabancı dizi kültürüm de bir zamanlar ablamın ısrarlarıyla izlediğim Lost’tan ibaretti ahfkaldka

Bir gün yazmayı planladığım bir öyküm için fantastik kitap araştırması yapmam gerekmişti ki hiç okumadım daha önce. Öyküm farklı bir evrende geçtiği için o araştırmayı yapmıştım. Nasıl yazmam, yeni bir evreni nasıl oluşturmam gerektiğini öğrenmek için birkaç fantastik eseri okuyup bir fikir edinme kararı aldım.
İnternetten araştırıp bir liste yaptım.
Her sitede Asoiaf çok methediliyordu ve bu kadar uzun bir seri olduğunu bilmiyordum. Gittim aldım, ilk kitabını alırım araştırma için okur bırakırım dedim.

Dizinin bir sahnesini bile izlememiş biri olarak başladım, okudum kitabı.
Daha sonra ikincisi, üçüncüsü,dördüncüsü…

Şimdi buralarda sürünüyoruz Dany mi Stannis mi tahtı hak ediyor, 9. bölümün ismi ne olacak, sezon finali nasıl olacak, Jon kimin oğlu diye…
Ah ah :confused:

ben seriye arka bahçe’nin çıkardığı taht oyunları ile başladım. ikinci kısımı da okuduktan sonra dizi hazırlığı haberlerini gördüm yabancı forumlarda. merak ettiğim ilk şey daenerys’ı kimin oynayacağıydı. emilia’yı hiç duymamıştım. aklımdan isimler geçiyor ama gümüş saç menekşe göz kombinasyonunu kafamda oturtamıyordum. merak ettiğim diğer karakter jamie oldu. sonra epsilon çıkardı ben bi de aldım ordan okudum.

kitaptan başlayan biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim diziden memnunum. arka planı anlayabilmemi sağlıyor kitaplar. pek seveni yok ama kargaların ziyafetini bile çok severek okumuştum.

lys ygs yüzünden kitaplarda hızım düşse de fazla ara vermemeye çalıştım. şimdi herkes 5.bölümü bekliyor ben 6.kitabı bekliyorum.

Arka Bahçe’nin çıkardığı versiyonu çok kötü değil miydi ya :slight_smile:
Direkt Epsilon’dan okudum ama onu da gördüm karıştırdım, berbat duruyordu.

o zaman epsilon’unki yoktu piyasada. varsa bile ben görmemiştim. ilk kitabı iki kez okudum diyebilirim yani. ikinci kitabı zaten epsilon’dan devam ettim.

epsilon’un her şeyi iyi ama kapaklarını sevemiyorum. bari hane armalarını koysalar. stark targaryen tyrell lannister hatta alaycı kuş :tongue:

Evet yoktu, biliyorum. Çaresizlik :confused:
Kapaklarını ben de sevmiyorum ama önemli değil, güzel güzel okuyoruz :slight_smile:

Aynen. Keşke kapak tasarımlarını fanartlardan seçseler. Daenerys’ın dövüş çukuru sahnesini canlandıran fan-artlar var, bayılıyorum ben. Ejderhaların Dansı için biçilmiş kaftan olur öyle bi kapak.

Bozneşe, Grineşe, Kadim Kurt, Koca Kurt vsvs … diye gidiyor :slight_smile: Ne günlerdi ya ahahah çevirinin rezaletliği yüzünden kitabı yırtıyordum :slight_smile:

http://forum.gameofthronestr.com/konu-seriye-nasil-basladiniz.html?pid=245896#pid245896

Ben Arka Bahçe’den aldığım ilk kitabı hala saklıyorum, ileride torunlarıma Epsilon’un a song of ice and fire serisini gösterirken bunu da bonus olarak sergilerim artık. Belki onlar orjinalinden okur.

2011 yılında üniversiteden bir arkadaşım okuduğu bölümde kısaca Robb Stark’ı anlattı,savaş alanında Lanisterları maymuna çeviren bu adama hayran olup seriye başladım.

3 yıl öncesinde basit bir iddia sonucu. Temelinde (normal bir kitap için) 1 hafta gibi yeterli bir sürede Taht Oyunları kitabını bitirmeye dayalıydı. Kaybettim belki ama benim için bu iddianın katkısı büyüktür.

2015 aralık ayında diziye başladım. Hiçbir arkadaşım tavsiye etmedi sadece sosyal medyada geyiğinin dönmesi, imdb’de ilk 5’te olması ilgimi cezbetti. Bir de insanların “you know nothing jon snow” esprisinin anlamını da merak ediyordum ve 5 sezonluk diziyi 1 ayda bitirdim.

Kitapları okumaya hiç niyetim yoktu esasen. Parasal durumum da vaktim de müsait değildi. Ama bir gün internetten pdf şeklinde seriyi buldum ve işe, okula giderken yolda okumaya başladım. Temmuz ayı gibi de seriyi bitirdim. Şimdi kitapları alıp sil baştan tekrar okumak istiyorum. Çünkü o kadar çok detay var ki çok çabuk unutabiliyorsunuz. Bir kere okumak asoiaf ilgilisi için hiç yetmiyor.