Sisifos Söyleni - Albert Camus

Sisifos Söyleni, Albert Camus’un II.Dünya Savaşı sırasında çıkarttığı ilk denemesidir.Fransız filozofun varoluşçuluk ve absürdizm hakkındaki idealarının temeli bu kitaptadır.

Fransa’da Le Mythe de Sisiyphe adıyla çıkan denemede, absürd kelimesi aslında aklımıza gelen ilk anlamıyla işlenmiyor.Camus’ye göre absürd; hayatın beyhudeliğinin farkında olmaktır.Bu boşluğu ve beyhudeliği tarih süresince, dinle doldurulmaya çalışılmıştır ancak Camus, Sisifos(tanrılara göre en bilge ölümlü) üzerinden anlattığı hikayede din ve uyumsuz’u okurlarına anlatmıştır.

Kitabın başında da, Camus’nün anlattığı tanıma tam yaklaşamasa da uyumsuz ve absürd kelimelerinin uygun gördüğü belirtilmiştir.

Kitap; Uyumsuz Bir Uslamlama, Uyumsuz İnsan,Uyumsuz Yaratım ve Sisifos Söyleni olarak bölümlere ayrılmıştır.

Bu kitabı anladıktan sonra, Albert Camus’nün bilinen kitapları, Veba,Yabancı ve Düşüş vb. daha iyi anlaşılacaktır.

Herkese tavsiye ederim.Mutlaka okunmalı ve Albert Camus anlamaya çalışılmalı.

Sanırım sitede Albert Camus diye ölüp biten bir ben varım. OKUYUN ULAN!

yalnız değilsin :slight_smile:

Resmen aşk yaşamışız mete kardeşim seni seviyorum albert camus okuduğun için asdkgn
Egzistansiyalizm bir veba gibi yayılsın istiyorum ya arkadaşlar lütfen. Bu adamlar çok dolu adamlar okuyun size yalvarıyorum. Allah belamı versin pişman olmicaksınız. Bi bu bi de Sartre ve Beauvoir. OKUYALIM ARKADAŞLAR. adkjsn