Sizce Aegon Vs Stannis Savaşı Görmemiz Mümkün mü?

öncelikle kahraman olmak derken ww tehlikesi yüzünden tası tarağı toplayıp sura geldi güneyde yapacağı çok bir şey yoktu hangi hane onun ardında duracaktı ki. Kuzeye gelerek hem kuzeyi toparlayacak, hem ww tehlikesini ortadan kaldırarak kendisini tüm dünyaya kanıtlayacak, hem de sonrasında kuzeyin gücünü ardına alarak güneye inecekti yavaş yavaş

ben nedense öleceğini düşünmüyorum ihtimali çok ama ölmeyecek bence
Güneye şu aşamada inmeyecek bence Aegonu duysa bile inmez artık hem yol zahmetli hem kazanacağı garanti değil ama kuzeyde yukarda saydığım zaferleri kazanırsa Aegonuda al aşağı ederim diyecektir hem kuzey Lannester ve targlardansa onu desteklemeyi tercih edeceğini hesap edecektir
ama nedense hiç birine gerek olmayacak bence kitap çıksa da görsek kim ne kadar haklı

Not: ölse bile pisi pisine ölmeyeceğine bende katılıyorum

Mel’in yönlendirmesiyle oraya gittiği doğru ama bir fırsat görmese, kabul etmezdi. Zaten oraya geldi de ww’ler kapıya yığılmış değildi ki… Hatta adamın ww’ler hakkında konuştuğu bile olmadı Jon ile, gördün mü böyle bir sohbet? Yoktu. Oysa ilk başta konuşması gereken kişi o, çünkü hem oğlan lord kumandan hem de ölüleri biliyor… Demek gerçek mana da bir bilgiye dahi sahip değil. Onun kahramanlığı yabanıl tehlikesini durdurmak oldu. Geriye kuzeyi kendi sancağı altında birleştirmek ve güneye inmek kaldı.

Duysa bile gitmeyebilir, dediğin sebeplerle ama kuzey lordlarının Jon’u kral olarak desteklemesi gibi bir olay peydah olursa ki olacağını biliyoruz, o zaman Stannis’in kuzeyde bir işi kalmaz(daha ölmediğini farz ediyoruz elbette). Bu durumda bari evimi kurtarayım diyerek güneye inmeye kalkabilir ama ihtimal varsa da yazarın, tekrar onu güneye indireceğinden şüpheliyim işte.

Yukarda bun konuyu anlattığımı düşünüyorum kırmızılı kadın inebilirsin diyene kadar kuzeyde bekleyecek Stanis ve aklıma ne geldi birkaç gündür yeri gelmişken yazayım
MARTİN Cat ve Jon un dirilmeleri benzeyecek demiş galiba ben onun bu önceden spoiler sözlerine pek itibar etmesem de doğruysa eğer Cati Dirilten Beric in kendini feda etmesiydi Jon’u diriltende bence kırmızılı kadının bilerek yada bilmeyek kendini feda etmesi olacak :stuck_out_tongue:

gitse bile zaten ablukada yada düşmüş olacak ablukayı delecek kuvveti var mı kuzeyde askerinin çoğu soğuktan öldü kalanı kuzeyli adamlar kışın ortasında güneye Stanis için inmezler bence yani askeri yok
Jon’un kral olması durumunda esir yada zorunlu misafir durumu olur zaten :stuck_out_tongue:

Niye hep jonun kral olacağı konuşuluyor jon bir piç ve gece nöbetçilerinin adamı ve bilmem hatirlarmisiniz ama rickon stark gerçeği var tamam robb jonu varis ilan etti de rickon ve brannin öldüğünü sanıyordu

Jon kral olacak derken demir tahtı kast ediyoruz
öldü hatırlarsan yemininden azat artık

Yazar, cat ve Jon’un durumu benzer derken ölüm şekli benzer manasında dedi, yani yaşadıkları travma birbirine benziyor diyerek ipucu verdi, Jon’un diriliş sonrası karakterinde değişim yaşanacağına; dirilme şekline değil.

Şövalyesinin ne kadar asker getireceğine bağlı olur, ablukayı delip delememsi ya da o gidene kadar Aegon alabilir mi kaleyi? Alırsa çok bekler Stannis geri almayı. Adamların filleri vs. var; 10 bin kişi bu adamlar. Stannis bu kadar adam götürebilirse bir ihtimal, yoksa zaten hikayedeki görevi de bitmiştir, güle güle ona.

@Muratkocak Robb, bazı lordların da şahitliğinde(imzayısyla) Jon’u bir sonraki varisi ilan etti çünkü erkek kardeşlerini ölü sanıyordu. Onlar yaşasa bile belgeye göre varis Jon Snow hatta bildiğin Stark olarak yasallaştırılmış bir durumda çünkü Cat. oğluna iyi düşünmesi gerektiğini bir kere yasallaştırılan piçin tekrar piç yapılamayacağını falan söylüyordu. Bu yüzden kuzey kralı olacağından eminiz; hem Mormont’un kuzgunu da normal bir kuş değil, kumandan olacağına işaret ettiği gibi kral olacağına da işaret etti 5. kitapta…

Jon’un taht varisi olduğu kesin de (demir tahtın) seri sonunda kral olup olmayacağını bir Allah, bir de yazarın kendi bilir.

Burada ayrılıyoruz işte Jon ve cat in travları benzer olamaz Cat çocuklarının hepsini bir şekilde kaybetmiş sonuncuyu da gözleri önünde kaybetmiş bir anne sonra öldürülmüş. Jon sadece ihanet edildi öldürüldü Cat ihaneti çocukları üstünden yaşadı Martin ne derse desin travmaları benzer olamaz Erkek aklı benzetebilir :stuck_out_tongue:

10000 kişi getiremez bir kere ve kuzeyden de indirse indirse 1000 kişi onuda yapamaz
Hem abluka altındaki kaleye sen Aegon olsan Stanisi yaklaştırıp içeri girmesine izin verir misin
Bütün bunları düşünerek şimdi kaybetsem bile kuzeydeki büyük savaştan sonra kuzeyi arkama alarak güneye inerim diye bilir ben Stanisin bu mantıkla hareket edeceğini düşünüyorum

Buradan ayrılıyoruz derken… Yani sonuçta yazar demişse sana da bana da laf düşmez. Adama göre ikisi de “ihanet” görmüş… AYNISI demiyor, BENZER diyor. Bu ikisi farklı kapılar.

Ben de diyorum ki savaş sonrası Jon’u(hadi yaşarsa bir ihtimal Rickon’ı) kuzey başına geçirirler; asla Stannis’e askeri destek sağlanmaz. Stannis’in de elinin altında ablukayı yaracak askeri güç olmayacağı için hikayede bir vazifesi kalmaz, bu durumda öldürülür bir şekilde. Yani Aegon ile karşı karşıya gelecek gücü yoksa, Stannis niye yaşasın kuzey savaşı sonrası? Yük olur yazara karakter.

bana benzerde gelmiyor ikisininde ihanet olması benzerse zaten bu açıklamayı yapmasına gerek yok
ihanet var ihanet var Cat in uğradığı ihanet ile Jon un ki kıyaslanamaz benzetilemez bile bence

Sur a gönderilebilir pekala Jon sonrası Nöbete lider lazım
kendileri öldürmez Stanisi esir öldürecek birde öncesinde misafir denmiş kuzeyde sanmıyorum öldüreceklerini

Ben de tekrar ediyorum; sana göre bana göre bir önemi yok. Yazara göre ne ise o; seriyi sen ben yazmıyoruz, o yazıyor. Ona göre benzer ise o zaman buna göre bir karakter değişimi ya da başka bir şey yapacaktır, onun dayanağı da Cat meselesi olacaktır. “Bana göre” deyince yazar kaile almıyor seni beni :smiley:

Jon adamı neden öldürsün ya da esir alsın ki zaten? Muhtemelen Boltonlar ile olan mücadelede öldürülür, eğer güneye gönderilmez ise yazar tarafından. Yani oynayacak rolü ne olabilir ki kuzeyde? Jon sonrası yok. Olsa olsa güneyde rolü olur; Aegon ile olabilir işte ama güç yok, bir şey yok; o zaman rol de yok. Bu durumda piçlerin savaşında ölür. Onu demek istedim.

yazar herşeyi mantıklı yazarken, her şeyi yerli yerine cuk diye oturturken anneliğe böyle bir küçümseme benim için eksi puan olur diyorum. Kesinlikle kendi bilir kendi o yazacak ama benim için Jon daha çok sevdiğim karakter Cat nötr olduğum bir karakter iken bu 2 ihaneti bu noktada kıyaslayamam bile Cat her şekilde ağır gelir onun uğradığı ihanette gözü önünde oğlu öldürüldü ve hayaya dönen oğlu değil kendi oldu asla bana göre aynı travmayı yaşayamazlar

öncelikle Savaşı Stanis yaparsa bence kazanacak ölmesine gerek kalmayacak çünkü Ramsey çok büyük aptallık yapım hem kale dışına çıktı hemde orduyu böldü
savaş yapıldı Stanis sağ Jon lider kuzey kralı yada benim teorim ile demir taht varisi olarak ortaya çıktı ve Stanis ortada kalmış durumda yada esir Jon şimdiye kadar kaç masumu öldürdü gördün mü ? Hemde ww gibi bir savaş yaklaşırken bunu yapmaz Ölmesi için güneyede yollamaz
Ben Sur a yollar diyorum Sur un şimdi Lord kumandanıda yokken ondan daha iyi biri olamaz bence Lord kumandan

Cat’in travması oğlunun lordu tarafından ihanete uğranıp gözleri önünde öldürülmesi(diğer çocuklarının da ölmesini katalım işe).

Jon’un travması ise kardeş kabul ettiği, güvendiği ve bir nevi sırtını dayadığı; ailesi gördüğü kişiler tarafından bir anda ihanete uğrayıp öldürülmesi.

İki tarafta da bir ‘ihanet’ söz konusu; benzer kısım burası. İki taraf da çok güvendiği kişilerce ihanete uğruyor.

Kuzeyde tek bir savaş olacağını sanmıyorum, ilk aşama savaşı belki kazanır ama Jon’un dahil olacağı asıl büyük savaş sırasında ölme ihtimalini göz önüne alıyorum. Oldu ya yaşadı… Kuzey lordları arasında Jon’un Robb’un varisi olduğu bilgisine vakıf kişilerce kral ilan edilmesi halinde Stannis’n kuzeyi terk etmekten başka çaresi kalmaz. Ha güzelce terk etmeye mi kalkar yoksa savaşmaya mı kalkar? Son savaşı sonrası elinde askerler vs. kalmayacağı için öyle bir imkanı olmayacaktır. Bu durumda gitmek zorunda kalır. Lakin Özgür Şehirlerden gelecek kiralık asker meselesi var… Bu askerler kaç kişilik olacak? Onlarla işte güneyde Aegon’a karşı savaşmaya çalışabilir.

Jon, durduk yere Stannis’i esir almaz ya da öldürmez zaten. Ortada bunun için bir sebep yok ki.

anlatamıyorum her ihanet aynı değildir anne için konuştum bende anne değilim ama evlat kaybeden anneyi biliyorum bunu birde düşman elinde çocuğunu kaybeden o ihanettte çocuğunu kaybeden anne olarak düşün
açıkcası artık sende empati duygusunun zayıf olduğunu düşünmeye başladım çünkü şuanda bir annnenin ihanet sonucu evladını ve canını kaybetmesi ile jonun ihanet sonucu canını kaybetmesini aynı ihanet travmasına bağlamak bana göre değil Martinde bu şekilde düşünmüş ki bilmiyorum artık
Bana göre annenin mantığında olması gereken ihanet edecek misin et bana öldürecek misin oldür ama çocuğuma dokunma mantığımda olmalı travmasıda bu şekilde olmalı Jonun travması bana göre daha basit

katılıyorum bu kısma ama daha yukarda yazdıklarımıza ithafen cevap vermiştim bende

Bilimsel olarak erkek beyninin empati yeteneği yokken kadının varken bana empatin yok demen çok komiğime gitti. :smiley:

Senin yazılanı algılama sorunun var ama… Ben ortada ‘ihanet’ kısmı BENZER diyorum. Cat’in ihanet sonucu bebelerini kaybetmesi meselesine odakanmıyoruz; ihanete uğramış olmasına odaklanıyoruz; Jon da beklemediği bir anda beklemediği kişilerce öldürülüyor(ha adamlara göre jon, onlara ihanet etti; jon’a göre de onlar ona.). Sonuçta elbette ki cat’in travmasından daha basit bir travma Jon’un ki… Bu yüzden Car. lady taşkalp oldu; Jon ise başka bir şey olacak; onun gibi olmayacak ama daha karanlık bir ruh haline bürünecek diye düşünüyorum.

fark etmediysen söyleyeyim bende bir bayanım fecr isminin Arapça karşılıpı ve adım seher mo bu arada
ben ihanet kısmına itiraz etmiyorum var ama ihanet var ihanet var göreceğiz
Jon ne olacak

Fanboyluk olarak sana yaklaşıyorum sanma lakin rickon eğer hayatta ve hayatta olduğu biliniyorsa varis odur jon bir piç evet yasallaştırılmış biri ama rickon ve bran gerçek stark onların hakkı daha fazla eğer demir tahtı kastediyor isen o da jonun piç olup olmadığına bakar. Aegon büyük ihtimal blackfyre ve şayet benim dediğim gibiyse varis de danerys tir ( ki daenrysi sevmem taht fetih hakkıyla stanisindir ) yani olaylara objektif yaklasmalıyız kendi içinde jonu kral olarak görebilirsin ama o evreninde kendi yasalarını ben şahsen göz ardı etmem

Hangi ordu, hangi hak,(piç olup olmadığı belli değil) hangi hanelerin desteği, hangi kişilerin jonun rhegarın oğlu olduğuna inanacagi (adalı kuzeyli howland reed mi ikna edecek ) kuzeyliler piç olmasa bile niye targeryen jonu desteklesin jon bir kere kral olmayı istemez bende jonu severim ama jon snow fanboylarından dolayı jondan soğudum ve ortada bilmem hatirlarmisiniz ama bütün ölü canlıları askeri yapan bir güç var

Kuzey ned stark ın oğluna destyek olur robb un onu varis ilan ettiğini bilenler başta
yabanıllarda gelebilir önce kuzeyi alsın sonra yavaş yavaş inş görüp okuyacağız neler olacak
fanboylara gelince ben pek öylesi ortamlara girmiyorum kore fanıyım!! (sadece diziler) azıcık fanlık bile beni deli ediyor uğraşamıyorum limse ile bence onları takma keyfine bak sen

Travma konusunda…
Catelyn de, Jon da ihanete ugradilar. Hissettikleri özünde ayni : Saskinlik, aldatilmislik.
Sonra, yasadiklari olayin içeriginin hissettikleri söz konusu oldugunda, farkliliklar var.
Catelyn’in yasadigi, Jon’un yasadigi olaya kiyasla çok daha agirdi elbette. Bir annenin oglunun ölümüne sahit olmasi ve elinden bir sey gelmemesi.
Ama bence yasadiklari olayin tanimindan ziyade, bu olayin onlara hissettirdiklerini tartisip degerlendirmek daha dogru olur. Travma dedigimiz sey duygularla ilgilidir.
Catelyn’in ihanetinin yarattigi saskinlik ve aldatilmislik duygusuna büyük bir öfke de eklenmisti. Isyan etti ve bir masumun, bir yarim akillinin (Cingirakli Aegon Frey) canini alacak kadar çaresiz ve kendini kaybetmis bir durumda geldi.
Jon ise ihanete ugramis olmanin yarattigi duygularla birlikte, sadece “Neden?” diye merak ederek öldü. Onun Catelyn gibi yasadigini anlayacak, kavrayacak, tepki verecek firsati olmadi diyelim henüz.
Yani özünde hissettikleri baslangiçta aynidir : Saskinlik, aldatilmislik.
“Ihanet var, ihanet var” diyemeyiz çünkü özünde ihanet herkese ilk olarak ayni seyleri hissettirir. Aldatilmissiniz, kandirilmissiniz, bunu haketmemissinizdir. Herkes önce bu sekilde düsünür ve hisseder. Yani özünde ihanet ihanettir. Mesela kocasi tarafindan ihanete ugradigini ögrenen bir kadin ile, kocasi tarafindan 2.kez ihanete ugrayan bir kadin ilk olarak ayni seyleri hissederler. Sonrasinda, ilk soku atlattiktan sonra, birinci kadin öfke ve aci hisseder; ikinci kadin ise aci ve öfkeye ek olarak kendine lanet eder, “ilk seferde affetmemeliydim, ne kadar aptalim!” diye. Fakat dedigim gibi, ihanete ugramislik ikisine de özünde ayni aciyi hissettirir. Birinin hissettigi aci, digerinin hissettigi acidan büyük olmaz. Herkesin yasadigi kendine göre zordur.
Catelyn ve Jon için de durum biraz böyle.
Baslangiçta hissettikleri ayni. Farklilik sonrasinda. Catelyn öfke içinde, isyan ediyor, bir masumu öldürüyor. Jon ise “Neden?” diye soruyor, “Ölmeyi hakedecek kadar ne yaptim?”.
Ikisi de ihanete bagli bir travma yasadi (ki Jon dirildiginde bu travmayi yasamaya devam edecek).
Benzer olan bu iste : Ihanete bagli travma.
Bu iki travmayi “ayni” degil de, “benzer” yapan ise ihanetin yarattigi ana hislerden sonra gelen hislerin farkliligidir. Ve bu noktada, Catelyn’in hissettikleri elbette çok daha agirdir, ama yine de yasadigi Jon gibi ihanete bagli bir travmadir.

Vâris konusunda…
Vâris mirasçidir. Ölen kisinin sahip oldugu mal ve mülkün yeni sahibidir.
Bu ya dogustan gelen bir haktir (evlat), ya da sonradan mal ve mülk sahibi tarafindan seçilmis, ilan edilmis birine verilmistir.
Jon’un durumu bu ikincisi. Robb onu vâris ilan etmis, bu kararini belgelemis ve sahitlerine mühürletmis.
Bu durumda, ister Rickon gelsin, ister Bran, vâris yine Jon’dur.
Robb’un bu karari alip ilan ettigi sirada, Bran ve Rickon’un öldügünü saniyor olmasi hiçbir seyi degistirmez. Ortada mühürlenmis bir belge var, orada yazili olanlari iptal edebilecek tek kisi, belgeyi yazip imzalayan kisidir.
Tabi su an belge kayip, öyle bir durum da var :smile: Ve bir sahit çikar mi ortaya? Durumu anlatir mi? Bu yeterli olur mu? Bilemiyorum. Ama neyse benim esas bahsetmek istedigim, Rickon ve Bran’in hayatta olmalarina ragmen, vâris Jon’dur.

Öncelikle benim ihanetlere bakışım Cat in gözü önünde oğlunun öldürülmesiydi cat en çok bu travmayı sonrada neden hayata o değilde ben döndüm travmasını yaşamasını beklerim ben açıkcası
ihanet travmasını belki 5 dklik yaşacak çünkü o anne ve aklına gözünün önünde öldürülen oğlu gelmesi gerekir ve ihanet travmasını onun üstünden yaşamalı diye düşünüyorum yazar ne düşünürsa onu okuyacağız
ihanet var ihanet var derken bunu kast ettim yoksa elbette diğer şeylere katılıyorum
Belge konusuna gelirsek Jon varis ilan edilse bile varisin reddi miras hakkı da var
jon yapar yapmaz bilmiyorum belki düzen kurulana kadar (bu ihtimal ağır bende )diyede miras kabul edebilir ama asla kardeşleri/kuzenlerinin hakkını bana verildi diye almaz bence