Sizce Aegon Vs Stannis Savaşı Görmemiz Mümkün mü?

Evet sizin söyledikleriniz dogru, ve YeniAy’in söyledikleri de dogru ama bence ikiniz de olaya biraz yanlis taraftan bakiyordunuz.
Anlattigim gibi, ikisinin de yasadigi, ihanete bagli tavma. Mesele özünde bu. O yüzden Martin “benzer travma” demis. Bu çok dogru.
Bu söz “ikisinin yasadigi aynidir” anlamina gelmiyor kesinlikle. Catelyn’in yasadigi tabi ki kat kat daha agir, kimse aksini söyleyemez. Ama iste travmanin ana sebebi ayni; ihanet. Benzerlik burada. Martin bence sadece bunu dile getirmis. Ve Jon’un da dirildiginde Catelyn gibi intikam pesine düseceginin mesajini, sinyalini vermis olabilir bunu söyleyerek.

Aa evet öyle bir hakki var tabi.
Ama reddeder mi? Öyle bir “sansi” olmaz diye düsünüyorum, çünkü ben Rickon’un ölecegine, ve Bran’in hala o sirada Winterfell’e dönmemis olacagina veya dönmüs olsa bile Kuzey Krali veya Kuzeyin Lordu olmak isteyecegini sanmiyorum, onun olayi ayri. Sansa’nin durumu karisik, hala bir Lannister’la evli. Arya ortalarda yok.
Yani Jon istese de istemese de, bunu kabul edecek, babasinin, abisinin mirasina sahip çikacak. Hem aslinda düsününce, Jon çocuklugundan beri gizli gizli Winterfell lordu olacagini hayal etmis diye hatirliyorum, yani içten içe böyle bir istegi var zaten, geri çevirmesi için gerçekten çok büyük bir sebep olmali.

ben aynı travma aynı ihanet olarak göremiyorum daha fazla uzatmayıp kapayalım
Jon intikam peşine düşer mi bilmiyorum sonuçta o da hatalı ve Gece nöbeti sayıca az ve büyüjk savaş geliyor ama bence öldürüldüğüne memnun da olabilir yemininden azat olacak artık

ben yukarıda kuzey düzene girene kadar kabul edecek dedim evet istediği o ama ben hala targ olduğunu bilerek yada şüphe içinde uyanmasını bekliyorum bu sebeple en çok istediği şey altın tepside konsa bile önüne hakkı olmadığı için istemeyecek ve hakkının peşine düşecek bence
Rickon un ölmesini ben beklemiyorum çünkü kurdu yanında o olmasa bile kimsenin küçük bir çocuğu öldüreceğini sanmam ama bakalım

Ayni travma, ayni ihanet degil zaten; benzer. Ikisinin de baslica sebebi ihanet. Ama gerisi farkli. Yani ortak bir baslangiç noktasi ama çok farkli gelisen iki olay… O yüzden “benzer”.

O sizin dediginiz mümkün degil, dirilmek gizli gerçekleri ögrenmeyi saglamiyor. Martin durup dururken böyle bir sey de yazmaz, damdan düser gibi olur ve mantiksiz yani böyle bir seyin olmasi.
Öte yandan, diyelim böyle oldu, tamam… Jon’un bu gerçegi kolay kolay sindirecegini, ve birde hakkinin pesine düsecegini mi düsünüyorsunuz? Jon?? Bu gerçegi kabullenmek basit olmayacak. Diger baslikta Genç Griff kendisiyle ilgili gerçegi ögrenince kimlik karmasasi yasar, bu gerçek onu psikolojik olarak çok etkiler demistim ya? Ayni sey burada Jon için de geçerli. Su ana kadarki hayatinin resmen yalan oldugunu ögrenecek. Zor bir süreç olacak onun için.
Hakki olanin pesine düsmesi ise, o da çok zor. Hem psikolojik durumu açisindan, hemde Jon’un kendi karakterinden dolayi. Bunu yapabilmesi için kendini gerçek bir Targaryen olarak görmeli, bu düsünceden rahatsiz olmamali, tahtin kendisinin hakki olduguna inanmali… 17-18 yasindasiniz diyelim, ve bir gün biri çikip size “Senin ailen aslinda “x” degil, “y” ailesi” dese, siz birden kendinizi o “y” ailesinin bir parçasi olarak görebilir misiniz? Zor bu, imkansiz gibi hatta. Kendinizi Jon’un yerine koyup düsünmeniz gerek. Yani sonuçta bir kitap karakteri olabilir ama yine de gerçek bir insan gibi yazilmis. Inançlari var, hayalleri var, kisiligi var, hassas oldugu noktalar var, psikolojisi var…

Buz ve Atesin Dünyasinda Rickon gibi küçük çocuklar da öldürülüyor.
Yanindaki kurdu ise… Valla ejderhalar bile öldürülüyor, bir ulu kurt mu ölmeyecek?

ben farklı bişeyler bekliyorum Martinden tabiki biranda kabullenmeyecek önce Gece nöbeti ile durumunu netleştirecek intikam olayı olursa o sonra Ramsey ile savaş ki ben onun o savaşı yaparken ben Starkım ailemi halkımı koruyorum mantığı ile yapmasını bekliyorum bütün bunlardan sonra miras ve hak hukuk araya girecek tabiki kişilik kimlik kargaşası da yaşayacak bütün bu savaşlar şunlar bunların arasında biranda olacak diye bişey demedim imada etmedim

jon un esas işlevi hikayede ww tehdini herkese haber verme bundan sonrasında bunu en iyi nasıl yapar tabiki tahta çıkarak o tahtta ailesini katledenler oturuyor sırf bunun için bile o tahtın peşine düşer bence

ben o kurt onu koruyacak demek istedim görelim nasıl olacak kitap Martin ölmeden gelebilirse yoksa daha çookkk konuşuruız biz

@fecr ben seni neden bilmem, yazım tarzından mı nedir… erkek sanmıştım. Özür dilerim. :slight_smile:

Kız @Starkgaryen imza attım sözlediklerine. :slight_smile: <3

Bu arada evet, Jon her daim Kışyarı Lordu olmak istemişti, çocukken ama… Olamayacağını anlaması zaten piçliğin ne olduğunu idrak ettiği dönemlerdi. :slight_smile:

Olmayacagini bilse de bunu içten içe istemeye devam ediyor. Ejderhalarin Dansi’nda “Ben Winterfell Lorduyum!” diye bagirip Robb’u öldürüyordu rüyasinda, yani hala böyle gizli bir arzusu var ki rüyasinda görüyor demek ki.

O da doğru; sonuçta bilinçaltı rüyalarda ortaya çıkar. Lakin orada biraz da çocukluk anısı birbirine girmiş gibime geliyor. Çünkü 3. kitapta bu konuda bir oyunlarını hatırlıyor,; O sabah ilk olarak Jon seslenmişti. “Ben Kışyarı Lordu’yum!” diye bağırmıştı daha önce yüzlerce kez yaptığı gibi. Fakat bu sefer, Robb cevap vermişti, “Sen Kışyarı Lordu olamazsın, sen piç doğumlusun. Leydi annem senin asla Kışyarı Lordu olamayacağını söylüyor…Bunu unuttuğumu sanıyordum. Jon ağzındaki kanın tadını alabiliyordu, yüzüne inen darbenin akıttığı kanın.” O rüya, Jon’un biraz da korkuları, kederleri ve arzularının simgeleştirilmiş bir hali gibi geldi.Bu yönden bakarsak hoş bir rüya :slight_smile: