Souther Ambitions(güneyli amacı) ve Lyanna'nın kaçırılması hakkında

Sence Brandon da mı biliyordu? Az bir kısmı dahi olsa?

Yukarıda da söylediğim gibi ben de bu şekilde olduğunu tahmin ediyorum ama başka bir şey varsa ne olabilir diye de düşünsem de başka bir sebep bulamadım daha. Robert bozdu her şeyi bu durumda…

Aslında bu güzel bir tespit, hiç böyle düşünmemiştim.

Brandon Lord Stark olacaktı bilmesi gayet mantıklı

ve ben bu evliliklerde aşırı bir koplo teorisi görmüyorum. Bence geleceğe dair hazırlıktı amaç Targları devirmek değil ilerde olabilecek sorunlarda beraber hareket etmekti
Mesela teorinin özü Lord Starkın yanındaki üstada dayanıyor peki Lord Tully, Lord Arryn hatta Tywin niçin katıldı böylesi bir ittifaka… Kandırmışsa tek kişi kandırmış diğer lordlar orda Starka göre yaşça da, kurnazlıkta da öndeyken onlar niçin üstadların oyununa gelsin ki ?

O zaman şöyle bir soru soralım. Hangi sorun? “İleride bir gün bir sorun çıkar ise birlikte hareket etmek için çocukları evlendirelim.” diyerek afaki bir gelecek için mi önlem almışlar yani?

Burada kandırıldı denilen kişi Robert’ın babası Steffon Barth. Kandırmadan kasıt da Robert’ın çeşitli bahaneler ile Jon Arryn’in himayesine verilmesi için ikna edilmiş olması; muhtemelen kendi üstadı tarafından. Yoksa diğerlerinin kandırılma gibi bir olayı yok, aksine bile isteye bir araya gelip bu işi tertiplediler.

Hayır bak konuda bahsetmiştim zaten. Magna Carta gibi. Yani mesele bir sorun çıkarsa adamları toplar mekanı basarız aga meselesi değil. Kalıcı bazı reformlar yapmak. Yani kralın istediği gibi at koşturmasını engellemek, kalıcı bir anayasa yapmak, öyle canının istediğini kral adaleti adı altında yakmasını engellemek, yargı sistemi kurmak falan. O dönemde ittifak kurmanın en yegane yolu evlilikti.

Neyse bu konuyu açtığımda birinci kitaptaydım şimdi ikideyim yetişiyorum yavaş yavaş asdsda.

bilmiyorum belki plan sadece deli kralı indirmekti ama tüm haneler Targlara yemin etmişken hepsinin birden bu yemin aleyhinde çalışması, hazırlık yapması bana mantıklı gelmiyor.

yanlış anlamışsın teorinin özü üstadın Rickon Starkın aklına girmesine dayanıyor ama diğer 3 4 lord niye dahil diyorum bende
ama olayları incelersekte merkezde Jon Arryn var bu 2 nokta tutarsız
ve Lady Dustin niye Leşe yani Theona böyle bir bilgi verme gereği duyuyor bence verilen bilgilerin yarısı yanlış yada abartılı

Neden?

Kuramın özü Rickad’a dayanmıyor; Jon Arryn ve Hightower hanesine dayanıyor. Sen de demişsin merkezde Jon var, diye.

Hightower Hanesinin sebebi belli; büyü ve onu temsil eden her şeyden nefret ediyor. Lakin diğerlerin nedeni belirsiz; bizim düşüncemiz-akla ilk gelen mantıklı açıklama- herkesin kendi krallığına yeniden kavuşma arzusu; yani Kuzey Krallığı, Vadi Krallığı… vs. diye… Başka bir neden varsa da benim şu an aklıma gelmiyor.

Yazar, geçmişte olan biten şeyleri bize iki şekilde anlatabilir; Bran’ın Yeşil görü yeteneği ile ya da olaylara tanık olmuş ya da tanık olmuştan öğrenmiş birilerinin ağzından; biz de bunu Dustin’in ağzından öğreniyoruz, elbette karakterin bakış açısıyla beraber. Kurguya bakarsak neden anlatsın? Neden anlatmasın? Onun için saklanması gereken bir sır değil ki bütün bunlar. Kadının üstatlara karşı bir nefreti var çünkü aşık olduğu Brandon ile evlenmesinin önüne geçen evlilik meselesini bu adamlar ayarlıyor. Dustin de bunları dile getiriyor işte.

çünkü bu evrende yemin ve söze sadakat baş koşul
ha sözünden dönenler var örneğin Jaime yada piçlere tavırlarına dikkatini çekerim
yenin bozanlarda var ama hiçbir hane başta Starklar olmak üzere göstere göstere edilen yemini bozmazdı. Bu evlilikler olurken henüz yemin bozmaları için sebep yoktu ki bunu düşünsünler yada belki biri için vardı en fazla diğerleri niye ona uydu ?

ben buna da katılmıyorum Ejderhalar yok olduğu zamanda Tahta Hightower çocukları vardı güçlerini ejderhalardan alırken kendi çocuklarına da zarar verecek eyleme kalkışmazlardı bence
Dahası hightowerların Westerosun karışmasından çıkarı ne olacaktı ve niye bu anlaşmalı evliliklerin içinde daha doğrusu merkezinde değillerdi. En azından bir evliliği onlar yapmalıydı adları geçmeliydi.
Jon Arryn kısmına gelince; işte onu diyorum aklına girilen Rickon Stark ama o da gidip diğer 3 4 haneyi mi kandırdı hemde Jon Arryn, Tywin Lannester gibi adamları…

neden anlatsın derken yine beni yanlış anlamışsın neden Theona anlattı diyorum Theon kimdi ki o an ? Benim aklıma gelen Theonun duyduğu herşeyi Boltonlara anlattığı için Boltonlar beni dost bilsin diye anlattı diye düşünüyorum
Anlattığı hikayede Üstadlardan nefret ettiği doğrudur o kısımda yanlış yok diyorum ama
Brandon Stark onla yatacak sonra Catylin Tully ile evlenecek bu kısım tanıdığımız bildiğimiz Stark davranışına uyuyor mu ? Ned asla yemin bozmaz diye Jon nasıl onun piçi olur diyorlar, Robb birlikte oldum diye onuru için Jane ile evlendi.
Ben işte bunları düşünerek neden anlattı diyorum ha tamam doğru demişte olabilir her kelimesini kitapta anlatıldığı gibi sizin anladığınız gibi de durum olabilir ama yazar şaşırtmayıda sevdiğinden burda da böyle bir ters köşe olabilir mi diye benim de aklımdan geçiyor açıkçası

Bu bilgi nereden geliyor merak ediyorum.
Benim bildiklerim :
Hightower hanesinin bazi üyelerinin simya ve ruh çagirma ile ugrastiklari (Vikide aynen böyle yaziyor).
Fatih Aegon’a Eski sehir’in kapilarini açan kisi Manfred Hightower. Dindar bir adammis, ve Yüce Septon ona Inancin Targaryenlere karsi olmadigini, kapilari açmazlarsa sonlarinin digerleri gibi olacagini söylemis. Aegon’un bu olayin devaminda Yüce Septon tarafindan kutsandigini, Yedi Inancini kabul ettigini hesaba katarsak, dindar oldugu bilinen Manfred’in Targaryen hanesine sempati duydugunu tahmin edebiliriz, ki adam Aegon’a kizini vermek istemis, Aegon zaten evli oldugu için kibarca reddetmis falan. Neyse yani, iyi baslamis bu iki hanenin iliskisi.
Robert’in Isyani sirasinda, Hightower Hanesi Targaryenlere sadik kalmis. Bagli olduklari Tyrell hanesi sadik kaldi diye de diyemez, çünkü Hightowerlar mesela Blackfyre isyani sirasinda Tyrell’leri takip edip Targaryenlere katilmamislar, tarafsiz kalmislar; ya da mesela Fetih sirasinda bagli olduklari Gardener hanesini takip etmemisler. Yani demek istedigim, adamlarin istemedikleri zaman olaylara dahil olmamak gibi bir lüksleri var, hep olmus.

Tüm bunlari düsündügümde, ortaya çikan sonuç, Hightower-Targaryen iliskilerinin iyi basladigi ve genel olarak iyi devam ettigi. Bir çatisma, sorun olmamis aralarinda.
Büyüden, ejderhalardan falan nefret ettiklerine, karsi olduklarina dair net bir sey okumadim ben.
Hisar’i (veya büyüye inanmayan/karsi olan üstatlari) ve Hightower hanesini birbirine karistirmamak gerek. Hightower hanesi için, Hisar’dan ziyade, Yedi Inanci’ina bagli bir hane demek daha dogru olur.
Ek olarak, unutmamak gerekir ki, son söylentilere göre Leyton Hightower, kizi Malora ile birlikte büyü ile ilgili kitaplara gömülmüs durumda. Neden? Büyünün, ejderhalarin sonunu getirecek çözümü mü ariyorlar? Bu düsüncenin temeli nedir? Tek sebep bu mu? Baska bir sey olamaz mi? Madem bu hane büyü ve onu temsil eden her seyden nefret ediyor, neden büyü kitaplarinda bir cevap ariyorlar? Ya da her ne yapiyorlar ise… Biraz çeliskili bence. Ortalikta o kadar çok teori var ki, artik düsünceler ile gerçekler birbirine karisir oldu.

Kaçırılan noktalar var. Örnek vermem gerekirse Brynden Tully’nin bir Redwyne kızıyla evlendirilmek istenmesi. Güneyi komplonun içinde bu olamaz mı ? Pekala olur.

Kitaplarda Leydi Shella Whent’in Tully’lerle akraba olduğu söyleniyordu. Minisa bir Whent. Neden onla evlendi ? Whent’ler yeni bir hane iken ?

Birde Lord Quellon Greyjoy’un üçüncü karısı bir Piper. Güneyi birliğinden haberdar olduğu söyleniyor zaten. Sadece eski yağma işlerini sevmiyor.

Tywin’in Tyrion’u bir kızla evlendirme istemesinin sebebi pekala bir güneyi ittifaka girme isteği olabilir.

kısmına değinmek istiyorum yeni haneler meşruluk ve güç için mümkün olan en güçlü hane ile evlilik yapmak yada yapmak istemesi bana garip gelmiyor mesele böyle yeni hane ile güçlü bir ailenin evlilik yapması tuhaf olur bence henüz gücünü ve meşruluğunu kanıtlamamış yada tam güce erişmemiş haneyi niye istesinler böyle bir ittifakta.
2. bir noktada yeni hanenin kendini hane olarak ilan edip toprak veren krala sadakatide taze olur
yani bence bu hane araya kaynamış :smiley: yada benim kafama takılan gibi tahta karşı değilde taht için yapılan planın parçası
diğerlerini bilmiyorum yorumum yok

Aslında bu yorumda çok haklısın, o kadar çok kuram üretildi ki bir noktadan sonra tekrar ede ede sanki gerçekmiş gibi yazıp çizmeye falan başlıyoruz, bu kuramda da bunu fark ettim kendimde. :stuck_out_tongue: Gerçi ben her şekilde bir güneylilerden böyle bir komplo bekliyorum. :slight_smile:

İlk başlarda Hightower Hanesinin Targaryenlar ile olan ilişkisinin sıcak başladığı aşikar. Sonrasında da evlilik yaptıkları ve bu dönemde Ejderhaların Dansı olayının vuku bulması ile birlikte bir nevi biraz geriye çekilmişler gibi?

Sihirbaz Aliüstat’ın anlattığı şeylerden Hisar’ın açık seçik büyü ve onları temsil eden Targlardan nefret ettiği sonucunu çıkartabiliyoruz ama ejderhaların yok edilmesi ile ilgili söylediği üstü kapalı sözlerden ister istemez bu işte sadece üstatların işi olmadığı hissi doğdu. Ejderhaların Dansı olayında, İnanç’ın rahiplerinden biri kışkırtmamış mıydı ejderhaların öldürülmesi meselesini? Acaba onların da parmağı olabilir mi?

Şu an Cersei’nin ahmaklığı ile İnanç, yeniden güçlendi ve silahlandı. Robert döneminde elde edemedikleri(ve öncesinde de Targ döneminde kaybettikleri) bir güçtü. Dikkat edersen aslında yeni Yüce Rahip, resmen Cersei’yi manipüle etti Tommen meselesi üzerinden.

Üstatların, Hightower hanesinin himayesinde olduğu aşikar; Lord Hightower’ın bilgisi olmadan bu komployu yaptıklarına inanmam biraz güç geliyor(Tywin bile en kötüsünden şüphelenmiş ve Jaime’yi kullanarak bu evlilik meselesine katılmak istediğine göre onun duymaması zor gibi). Hele ki Hisar’ın içindeki üstatlardan arasında Hightower ailesinden da adam vardır illa. En basitinden Rickard Stark’ın üstadı bile yarı hightower ve besbelli ki komplonun kuzey ayağı için onu vazifelendirmişler; Tully evliliği…

Üstatlar ve belki de rahipler? Üstüne büyük lordlar…

Hightower Hanesinin toptan büyüden nefret etmesi ya da Targlara karşı olmasını beklemem; Deli Kral’ın başmuhafızı bir Hightower ve sonuna kadar sadık bir adam; sanırım şimdiki lordun erkek kardeşi miydi? Yanlış mıyım?

7 İnancına bağlı, dindar bir hane diyorsun? Rahipler aracılığı ile ikna edilmiş olabilirler bu durumda, ortada nefret olmasa bile??? Elbette rahipler de işin içindeyse, açıkçası üstatların tek başlarına ejderhaların yanına yanaşıp zehir vererek öldürmelerini beklemek komik bir görüntü olduğu için aklıma son büyük ejderhaların yok edilmesinde rahiplerin halkı nasıl kışkırttığı aklıma geldi… Sihirbaz üstat da zaten son ejderhaların öyle kılıçlı adamlar vs. ile öldürülmediğini söylemişti. Yani bir komplo iması yapmıştı.

Lord Hightower ile kızının büyü kitaplarına gömülmesi ve o adamın 10 yıldır kuleden dışarı çıkmayıp, tüm işi gücü oğluna bırakması da oldukça ilginç ve tahmin edilmesi güç bir durum… Yalnız bir şeyden nefret etmek o şeyin var olduğunu reddetmek de değildir. Unutma ki düşmanı yok etmek için önce onu iyi tanımak gerekir. Belki ejderhalardan vs. kurtulmak için(çünkü büyünün de kaynağı) bir şey arıyorlardır, belki de hiç aklımıza gelmeyecek bambaşka bir mesele de olabilir elbet. Sonuçta ejderha öldürmek için büyü gerekmiyor.

Cat’in annesi bir Whent, ismini hatırlayamadım. Whent Hanesi, o dönemler Harrenhal Lordu, Nehirova topraklarında… Harrenhal Lordu olmak büyük bir prestij kabul ediliyor. Yani yeni bir hane de olsa prestijli. Kompoya dahil olabilir mi bu hanede diyorsun? Rhaegar’ın koruması ve yakın dostu Oswell Whent, o dönem Harrenhall Lordun’un erkek kardeşi; onunla görüştükten kısa bir süre sonra turnuva yapacağını duyurmuş. Bir komplo tarafındaysa olsa olsa prensin tarafında o hane.

Tyrion’u bir kızla evlendirme isteği o ittifaka girememe sebebi de olabilir. :smiley: Bir kerede Lord Hightower’ın kızlarından biriyle evlendirmeyi teklif etmiş ve adam bunu hakaret kabul etmişti. :stuck_out_tongue: