Spartacus

Dizi senaristleri çok ayıp etmişler… Çok… Dünya tarihinin en büyük askeri dehâlarından birine yapılır mı bu? Napolyon’u, Cengizhan’ı ya da Büyük İskender’i o hâlde düşünebilir miyiz? :(((

Hakkında aman aman bir bilgi sahibi değilim ama o kadar da büyük bir adam değil sanki. Ben romalı olduğu için direk önyargılıyım, onu kabul ediyorum lakin çok karakter sahibi bir adam değilmiş kendisi araştırdığım kadarıyla. Ben isyanların, başkaldıraların hastasıyım, elinde güç olan, düzenli orduya sahip adamların başarılarının değil…

Benim de bu isyan sırasında gönlümde yatan aslan Spartacus, Crixus ve köle ordusu. :slight_smile: Ama Roma denince şöyle bir duracaksın arkadaş. :smiley: Kölecilik dışında on numara medeniyet. Yasasıyla, nizâmıyla, düzeniyle, şehirleriyle…

çoooooook güzel bir dizi çooooooooooooooooooooooooooooook kötü bir dizi olarak bitmek üzere sonunda,hani olanları bilmesek ya da savaş sonuçlarını gene senaristlerin yalanlarına kanacağız ama o da mümkün değil,bir çok kaynakta Crassus ile Spartacus savaşından sonra ondan aldığı borç paralar yüzünden yakınlaştığını ve ondan kurtulmak içinde Pompei ile arkadaşlık yaptığını okumuştum.
Roma askeri-köleler arasındaki savaş/güç dengesizliğine zaten dayanmaya gerek yok senaristler iyice zırvaladı,hadi gladyatörlerin askerlere üstünlük sağlaması normalde bütün kölelerin özellikle tek elinde kılıç tutan ufak bir kadının tam zırhlı kalkanlı bir askeri tek hamlede alması artık yeter dedirtti.bizim cüneyt abi ile dalga geçeceklerine Spartacus ün son sezonunu izleseler daha iyi olur

Yasası, nizamı, düzeni sadece kendisine olan imparatorluk. Zulümlerini, haksızlıklarını, entrikalarını iyi biliyoruz. Hele o kölelik, bir canın bu kadar kıymetsiz olması insanlık tarihinin yüz karası. Ben kendi adıma utanıyorum bu medeniyetten.

@uaerys: katılıyorum. tamam çok büyük medeniyet de büyük medeniyetlerin sadece gösterdikleri yüzleri öyle. bir çok şey başarmış ilerlemiş çağ devirmiş olabilir ama bunların ardında yatanların hiçbiri insanlık çerçevesinde tanımlanamaz o yüzden taktir etmenin veya nefret etmenin bir anlamı yok. tarihte bunlar hep package deal olarak geliyor. biri diğerinden üstün olamaz bence hiç bir medeniyet.

4 sezondan sonra bile o son sahneyi izlemek beni katatoniye soktu ekranda. çok ağır geldi. tamam hepimiz bir şekilde biliyorduk veya tahmin ettik ama 4 sezondur anlatılan çarpıtılmış spartacus hikayesinin gerçeği bir bölümde OD yapılmaz ki adama. bu oenemous dan bile çok acıttı. bir de ben de dahil olmak üzere senaristlere çok yükleniyoruz ama en azından gladyatorlerin bu kadar zaman romaya karşı durmasını tolere edilebilir olarak belirli hero ların herkesi dağıtmasıyla göstermişler, bu çok sıkıntı değil bence. yanlız aklıma şu sorular takıldı???

1)crixus crassus un onlara saldıracağını tahmin etmedi mi? direk romaya girmeyi mi planladı?
2)tiberius veledi agron u nasıl öldürdü neresine kılıç girdi anlayamdım?
3)bu sezar bizim sezar mı kesin? hayır hem spartacus le karşılaştıklarına dair bi bilgi yok hem de bin tane aynı isimli eleman var sezar 1 2 3 diye. yoksa senaristler bizi mi s*kiyor?

sezar bizim sezarda bu olaylarla bi alakası yok adamın.yani sezarı şeyetmiyolar gerçekte(gerçi cinsel seçimiyle ilgili rivayetler var o ayrı)

2-Agrona kilic girmedi sadece kesti Tiberius
3-evet bizim sezar Galius Julius Caesar

Tiberius resmen 8. bölümle zirve yaptı, Justin Bieber tipliyi ekranda gördükçe Jofrrey’e sempati duymaya başladım o derece oldu artık, ulan gittin Kore’ye hallendin kafan attı diye tamam anladık onu, e koskoca Sezar ulan düdüklenir mi kızdın diye?! Bide bunlar babadan oğla nesil heralde Crassusta adama niye atına binmiyorsun diye sormaz mı :smiley: Crixus konusuna hiç girmek bile istemiyorum, o geometrisiz şekilsiz suratlı Naevia yüzünden dağ gibi adam gitti, şekilsizden bir türlü kurtulamadık.

Agron ölmedi bu arada, gelecek bölüm fragmanında gözüküyor kendisi, hatta daha sezonun başında yayınlanan fragmanda da son savaş sahnesinde gözüküyor, sanırım Spartacus reyiz kendisini kurtaracak.

@“a wolf at the door” : abi sonuna kadar haklısın. o naevia karısına ben de fena gıcık kapıyorum. sanki inadına canlı tutuyorlar. bence bir mantık hatası var , naevia yı crixus’un gözü önünde öldürseler sonra crix’i kesseler bence daha mantıklı bir hareket olurdu bi taşla bir çok kuş;) hatta belki tiberi de binerdi kıza iyice artık crixus için… fena da olmazdı nası gaza getiriyor crixusu deli olucam gannicus a da yapmadığını bırakmadı tamam seviyon da biz senin o meymenetsiz suratını sezonlar boyu bir de zeyna çakması tipinle çekmek mi zorundayız?
yanlız tiberi nin hareket, çok akıllıcaydı tamam adamın herhangi bir ahlaki değeri midesi yok ama öyle zor bi durumdan anca o şekilde kurtarabilirdi kendini.

agron ölmemişse çok sevindim zaten bir kesik gibi dedim naaptı bu, bu kadar da öldü herif. ama biraz satmış savaşı o zaman bi kesikle düşmemeliydi.

madem sezar bizim sezar vallahi acıdım. ancak tarihte bence böyle olmuyordur diye düşünsem de o zaman bu senaristin ne zorun var harbiden de küççük çocuğa pohpohlattırıyorsun koca sezarın g*tceğizini…

tiberius diye bi oğlu yokmuş zaten crassusun tarihte, ya zaten şöyle birşey var gerçekte tiberius sezara öyle bişi yapsa o adam onun 7 göbek sülalesini düzer yani

İşin tarih boyutuna gelirsek, zaten Sezar’ın başına böyle bir iş gelse biz bunu tarih sayfalarından bulabilirmiydik pek sanmıyorum. Senaristler belki alternatif bir tarih yarattılar belki de ellerinde güçlü kanıtlara dayanarak böyle bir işe imza attılar orasını bilemiyoruz ama söylediğin gibi Tiberius ancak bu şekilde kendini kurtarabilirdi.

Crixus’un savaş konuşması çok fena gaza getiriyo insanı öncesindeki diğer şehirleri yakıp roma topraklarına dayanması felan gerçekte bu kadar yakıp yıkakamış,Crassus akıllı hamleleriyle kolayca mağlup etmiş Crixus’un ordusunu burda resmen bütün romayı tek başına inletti Spartacus’un yapamadığını ama ölüm sahnesi çok etkileyiciydi duygulanabilirdim ama bir kıpırtı olmadı diğer bölüm çok yüksek bir ihtimalle Tiberius-Sezarla dövüştürülecek Sezar kazanıcak sonra final savaşında zaten sonu şaibeli Crassus-Spartacus ikisi birbirini öldürecek yada Spartacus öldürecek pastayıda Sezar yiyip Pompey Magnus’la ikili yönetimi kurucaklar sonrada ver elini The rome :slight_smile:

Crixus’un konuşmasını duyduktan sonra hemen rome total war’ı indirdim :smiley:

hahahah bence de.

crixus <3 ben ;’(

tiberius diye bir sahış tarihte yok.
sezara kimse tecavüz etmedi. okudugum, duydugum, izlediğim sezar hakkında o sekilde söylenen bir ifade yok.
sezar tarihte savasın sonunu görmüyor.baska bir görev için ayrılıyor.

ayrıca; avrupada antik cagda kurulmus o dönemin en büyük gücü.disiplin ast/ üst ilişkisi ust seviyede.savastasın komuta kademesinden bir roma generali baska bir roma genaraline çadırında tecavüz ediyor. koltuk generali olmaya yada koltuk generalligi yapmaya gerek yok.azcık kafanda o dönemi canlandırdıgın zaman bunun saçma birsey olacagını herkes anlar.

[spoiler=3x8 ve 3x9]“SHALL WE BEGIN?” Çok güzel bir göndermeydi.

Aşırı duygu yüklü bir bölümdü. Eskilerden felan bahsetmeleri “Ah, ulan!” dedirtti. Reisti ya her şeye rağmen. Bir taneydi. Gözlerim, Naevia’nın gözlerine bakarken doldu ama akmasına izin vermedim. O son bakışı ağlama diyordu.

Sezar n’olduğunu şaşırdı. Tamponu çizerler öyle var olmayan biri tarafından. Tiberius aşırı abartılan bir karakter, gerçekte var olmamasına rağmen. İzleyiciye gazı vermek için oluşturulmuş ve son iki bölümde de harcanacaktır muhtemelen; 9. bölüm fragmanından anladığım kadarıyla en azından. Bütün kölelerin bir el atmasını isterim kendisine. Crixus’un ölümünün de böyle bir çocuktan olması kan ağlattı.

Ve Spartacus. En doğrusunu yapıyor bence. Özgür olmak, illa ki gidip savaşta ölmek değil. Amacına ulaştı zaten, intikamını da aldı. Son bir kez Crixus’un anısına bir şeyler yapmasını bekliyorum ama.

Dizinin çekim ve mantık hatalarına girmeyeceğim, zevk almak için izliyorum. Abidik gubidik işlerle seyir zevkimi baltalayamam. Düşünceye odaklandım sadece bu bölümde.

Bir efsane bitecek, üzgünüm. İçimde boşluk bırakacak.

[/spoiler]

su crixus sahnelerini cok cabuk gectıler ya tonla savas yaptı adamlar 10 dk bıle surmedı tamamı onu bunu gectım de ızledığım sıtede yapılan su yoruma cok güldüm “sezarın hakkını sezara verdıler” bide tiberius harbı nasıl olecek cok merak ıcerısındeyım sezar bi ters düz eder onu

Yeni bölümün promosunda gördüğüm kadarıyla sezar ve tiberius yakalanıyo büyük ihtimalle eğlence amaçlı ikisi dövüştürülecek ee tarihsel olarakta sezar yaşadığına göre tiberius diğer bölüm ölecek ayrıca Crassus normalde romayı yöneten 3 liderden(pompey magnus,sezar,crassus) iken kendini askeri olarakta geliştirmek için suriyeye felan savaşlara gitmiş ve burda öldürülmüş ama yapımcılar onu spartacusle başa baş kapıştırıp onu harcayabilirler büyük ihtimalle