[Spoiler]Kışyarı Kuşatması

Stannis, Kuzey üzerindeki hakimiyeti ele geçirmek amacıyla Tywin Lannister tarafından Kuzeyin Koruyucusu ünvanını alan Roose Bolton’dan Kışyarı’nın geri almak için harekete geçti.
Kışyarı Savaşı Ejderhalarla Dans sonunda olup sonucu kesinleşmeyen bir savaştır.

Tarih: Aegon’un karaya çkışından 300 yıl sonra
Yer: Kışyarı ve Kışyarına 3 günlük bir mesafe
Sonuç:Ejderhalarla Dans itibariyle belirsiz.

Kuşatanlar;    

Stannis Baratheon’la birlikte Dragonstone’dan gelen yaklaşık az sayıda güneyli asker
Glover Hanesi
Mormont Hanesi
Umber Hanesi—Mors ‘Crowfood’ Umber’a katılanlar
Karstark Hanesi (Bolton casusu)
Kuzey Dağ Klanları; Wull,Flint,Liddle,Norrreys, Knott Klanları toplam 3000 savaşçı ile Stannis’e katıldı.

Kuşatılanlar;

Roose Bolton’un Ordusu;
Umber Hanesi-Hother Whoresbane’e katılanlar.
Frey Hanesi- Aenys Frey ve Hosteen Frey komutasında İkizlerden ayrılan güçlü bir ordu işbirlikçileri Bolton’lara destek için kuzeyde bulunuyor.
Ryswell Hanesi
Dustin Hanesi- Eddark Stark ve Brandon Stark’a karşı yıllardır nefret besleyen Leydi Dustin tarafını seçmekte zorlanmadı. Kuzeyde Bolton’lara sadakatle bağlılık sunan ilk hane oldu.
Cerwyn Hanesi
Manderly Hanesi(Sözde)
Locke Hanesi(Manderly’lerle işbirliği içerisinde)
Hornwood Hanesi(Ramsay Bolton’un yönetiminde)

Kumandanlar;

İsminin Birincisi Kral Stannis Baratheon, Lord Mors Umber----Kuzey Koruyucusu Lord Roose Bolton, Ramsay Bolton, Aenys Frey†, Hosteen Frey, Hother ‘Whoresbane’ Umber

Kuvvetler;

Stannis Baratheon, Dragonstone’dan çoğunluğu Forent’lerden oluşan az sayıda güneyli ile kuzeye geldi. Kuzey Dağ Klanları toplam 3000 savaşçı ile Stannis Baratheon’a katıldı. Mormont Hanesi, Glover Hanesi ve Karstark Hanesi birkaç yüz kişiyle bu orduya destek oldu. Yaklaşık olarak----4000-4500 asker.

Hosteen ve Aenys Frey önderliğinde 2000 kadar asker Twins’den ayrılıp Roose’un ordusuna katıldı. Bolton Hanesi 3000 askere sahip ve Manderly Hanesi 300 ağır atlı ile orduya katıldı, 300 kadar Mandery ağır atlı şövalyesi ve birkaç yüz kuzeyliyle bu sayı toplam 6000 askere ulaştı. Toplam----6000 asker.

Öncesinde;

Stannis yabanıllara karşı ezici zaferinden sonra emrindeki kuvvetleri Gece Nöbetçilerine ait kalelere yerleştirir. Yaklaşık 15 kale onarılarak yerleşilecek duruma getirilir. Gece Kale’si Kral Stannis’in üssü olur ve burada taktikleri, ilerde izleleyeceği yol ile ilgili planlar kurar. Kuzeylilere kendisine katılmaları için mektuplar gönderir. Mektuba sadece Arnolf Karstark olumlu cevap verir, Lyanna Mormont ise Kuzeyde tek kralın Stark’lar olduğunu söyleyerek Stanni’e katılmayı reddeder. Davos ise olası bir anlaşma için Beyaz Liman yolundadır. Bu sırada Ramsay Bolton emrindeki birliklerle yönünü Moat Cailin’i Greyjoy’lardan kurtarmaya çevirdi. Dehşet Kalesinde sadece 50 kişilik garnizon bıraktı. Hızlı bir baskınla kaleyi kolayva ele geçireceğini düşünen Stannis emrindeki kuvvetlerle Dehşet Kalesine yürümeyi planladı. Fakat yıllarca Kışyarında büyümüş, kuzeyi ve kuzey Lord’larını tanıyan Jon Snow Stannis’e Bolton’ların Greyjoy’larla savaşarak kuzeyde saygı topladığı, kenidisinde uzun süredir Greyjoy işgali altında olan ve son olarak Asha Greyjoy’un az sayıda sadık adamıyla konakladığı Derinorman Kalesini Greyjoy’lardan kurtararak kuzeyde sadakat toplayabileceğini söyler bunu doğru bulan Stannis kaleyi kurtararak Dağ Klanlarının desteğini alır ve ordusunu genişletir. Derinorman Kalesini Greyjoy’lardan kurtardıktan sonra Stannis ordusunu güneye Kışyarına, Arya Stark’ı( aslında Jeyne Poole) Bolton’lardan kurtarmak için harekete geçti. Güneye doğru yürüyüşte Mormont hanesi, Glover hanesi ve son olarak Karhold’un kale muhafızı Arnolf Karstark yönetiminde Karstark’lar Stannis’in ordusuna katıldılar. Fakat Arnolf Karstark, Roose Bolton’un casusuydu ve savaşta taraf değiştirek Stannis’in ordusunu içten yıkıma uğratacaktı. Ayrıca Stannis’in ordusu ‘Ned’'e karşı büyük sadakat besleyen ve onun küçük kızını Bolton’lardan kurtarmak isteyen Kuzey Dağ Klanları büyük katılım gösterdi ve ordunun bel kemiğini oluşturdular.

Ramsay Bolton Moat Cailin’de bırakılan Demirdoğumlulara verdiği sözden dönerek onların öldürdü ve organlarını mızrağa takıp Moat Cailin çevresine astırdı ve babasının birlikleriyle birleşti. Roose Bolton ve piçi Ramsay öncülüğünde Stannis’e karşı koyup, Bolton’ların Kuzeyde hakimiyetinin kesinleşmesi amacıyla, Stark destekçilerini ve Stannis’i karşılamak için büyük bir ordu toplandı. Frey Hanesi, Ryswell Hanesi, Dustin Hanesi, Cerwyn Hanesi, Hornwood Hanesi ve Hother Umber’in oldukça yaşlı erkeklerinden oluşan Umber Hanesi katıldılar. Roose Kuzey’in en güçlü hanelerinden birini yönetmesine ve öz güçleri Beş Kral’ın Savaşında ağır kayıp vermemesine rağmen Bolton’ların tüm kuzeyle çatışmaya dayanamayacağının farkındadır. Kuzeyde Bolton’lara sadakatlı bir katılım olmamıştır. Roose Manderly,Hother Umber ve Hornwoodların sadakatinden son derece şüphelidir ve Nehir Toraklarında olduğu gibi Dehşet Kalesi güçlerini geride tutarak Stannis’i yenmeyi ummaktadır. Böylece Stannis’in yenilgisinden sonra, güç olarak Bolton hanesinin en büyük rakibi olarak düşündüğü Manderly hanesi ile çarpışmayı düşünmektedir. Eğer Brandon ve Rickon Stark’ın hayatta olduğu Kuzey tarafından öğrenilirse sadece Frey’ler ve Dustin hanesi, Bolton’lara sadık kalacaktır.

Savaş;

Kışyarı üzerine yürüyüş ordunun kar fırtınasına yakalanmasından dolayı yavaşlar. Çok sayıda asker açlıktan ve dondurucu soğuk yüzünden ölür. Bilinen son rapor Stannis’in ordusunun Kışyarına 3 gün uzaklıkta olduğudur. Mors “Crowfood” Amber komutasında Stannis’in öncü birlikleri Kışyarına geldi. Kar fırtınasının görüş açısını kısıtlamasından yararlanarak kalenin çok yakınına buz çukurları kazıldı ve Bolton birliklerini dışarı çekmek için savaş boruları çalındı, birlikler kale nöbetçleri onları görene kadar bekledi. Küçük Walder Frey’in şüpheli ölümü kalede Frey ve Manderly’lerin başı çektiği kuzeyliler arasında gerginliği tırmadırdı.Wyman Manderyly’ın cinayet suçlamasını kabul etmeyip Frey’lerle dalga geçmesine Hosteen Frey kılıçıyla cevap verdi ve Wyman’ı yaraladı. Kalede başlayan ufak çaplı çatışmada 8Manderly 2 Frey askeri öldü. Rakamlar küçük olsa bile Kızıl Düğünde yakınlarını karybetmiş Kuzeyliler ile Frey’ler arasında çatışma ortamı giderek zemin kazanıyordu. Kalede oluşan gerginlik her dakika artıyordu. Kalede iç savaş çıkmasından korkan Roose Bolton Aenys ve Hosteen Frey’i 2000 adamıyla ve Potansiyel rakip olarak gördüğü güvenmediği 300 Manderly ağır atlısını Stannis’i karşılamaları için gönderdi. Ayrıca Ramsay Bolton’da gelinini geri almak için küçük bir kuvvetle kaleden ayrıldı. Ordular Kışyarı’nın farklı kapılarından ayrıldılar. Roose Bolton bu hamleyi yaparak büyük avantaj sağladı. Kalede iç savaş tehlikesi azalmıştı, erzak daha uzun süre dayanacaktı, eğer Frey ve Manderl’ler kazanırsa Bolton hanesi kayıpsız bir şekilde savaşı atlatacak ve gücünü koruyacaktı. Kaybetseler bile Stannis’in ordusu çatışmadan dolayı ağır kayıplar verecek ve zayıflayacaktı. Frey’ler Avcı Kapısından dışarı çıkarken Mors Umber’ın buz tuzaklarına denk geldiler. Yetenekli kılıç fakat zeki bir kumandan olmayan Aenys Frey bu çukurlardan birine düştü ve boynunu kırdı. Bu kötü süpriz Hosteen Frey’i oldukça sinirlendirdi.

Tycho Nestesris tarafından teslim edilen bir mektup sayesinde Stannis Arnolf Karstark’ın ihanetinin farkına vardı. Arnolf ve torunlarını taktikleri hakkında konuşma bahanesiyle yanına çağırdı ve onları silahsızlandırıp tutukladı. İhaneti itiraf ederlerse hızlı bir ölüm etmezlerse onları ateşte yakacağını söyledi. Stannis Frey ve Bolton’ların üstüne geldiğini öğrendi ve birliklerine savunma pozisyonu aldırdı. Kendinden emin, rahat tavırlarıyla düşmanının üzerine gelmesini beklidi.

Gece Nöbetçilerinin Lod Kumandanı olan Jon Snow’a Ramsay Bolton tarafından yazıldığı idda edilen pembe mühürlü bir mektup geldi. Mektupta Stannis’in ordusunun yedi gün içinde darmadağın olduğu ve destekçilerinin kafalalarının Kışyarı duvarlarına asıldığından bahsediliyordu. Ramsay, Stannis’in kılıcını aldığını ve onun Kraliçesi ve kızının kendisine teslim edilmesini istiyordu.

Stannis’in orada yenileceğine inanmıyorum. Üzerine gelen birliği öğrendikten sonra da rahat tavırlar içinde olması ve onları kuracağı hazırlıklarla karşılayacak olmasında bildiği birşeyler olduğunu düşünüyorum.

Ama pek tabii mektubun içeriği doğru da olabilir, belki de Stannis yenileceğini biliyordu ve o yüzden Bravos’taki Demir Bankaya yolladığı adamına “sen oradayken ölmüş olduğumu duyabilirsin ama görevini sakın bırakma” demişti.

Seride ki kesinlikle en heyecanlı savaş bence her iki tarafta açlık ve kış ile boğuşuyor,iki tarafında savaşçı kalitesi şüpkeli(Stannisin klanları disiplinsizlik yapabilir,Bolton adamlarının sadakati sıfır) iki ordunun başında da zeki ve savaşçı komutanlar var.
Ve en önemlisi iki tarafı da sevmiyorum kim ölürse bana uyar :smiley:
Stannis Ramsay Roose Theon Asha 2-3 tanesi ölse bunların yeter :smiley:

Stannis bu savaşta ölmez.

Ben de Stannis’in son kitaba yaşamayacağını düşünsem de bu savaştan sağ kurtulacağına inanıyorum. Stannis’in bildiği birşeyler var son bi şov yapacaktır Frey ve Bolton’lara karşı.

Justin Massey’e ben ölürsem kızımı Demir Tahta oturtmak için savaş diyor. Bir nevi vasiyetini açıklamış fakat mektup doğru olsa Ramsay gelinine ve Theon’a kavuşmuş olurdu ama mektupta onları geri istedi.

Stannis’in bir plan oluşturdurduğu kesin. Theon kampta esirken burda hiç savunulacak yer yok dediğinde Stannis ‘Henüz yok’ cevabını vermişti. Belki buz çukurları kazdıracak tekrardan, ama kendinden emin bir ruh hali içerisinde umuyorum bir bomba patlatacaktır. Fakat burda kazansa bile Kışyarı’nın ele geçirilmesi çok büyük bir sorun, ordusu Kışyarı’na kuşatma kuracak kadar yeterli adama ve donanıma sahip değil, erzağı yok, hava koşulları berbat umarım bir hileyle almayı başarır Kışyarı’nı. Eğer Stannis gibi onuru ve adaleti temsil eden bir karakter Ramsay kuduzu tarafından öldürülürse Martin’e olan tüm saygımı kaybederim.

Jon Arya’yı istiyordu ya hani Stannis’de kıyak geçeyim hem de güvende olsun diyerekten Jeyne’i(sahte aryayı), esirleri Theon ve Asha’yı Jon’a yollamıştır belkide. Belkide bu yüzden Ramsay kızıp Jon’dan onları geri istediğini söylemiştir şu an aklıma geldi ve iyice kafama yattı sen ne dersin?

[quote=“Young_Griff, post:6, topic:2115”]Stannis’in bir plan oluşturdurduğu kesin. Theon kampta esirken burda hiç savunulacak yer yok dediğinde Stannis ‘Henüz yok’ cevabını vermişti. Belki buz çukurları kazdıracak tekrardan, ama kendinden emin bir ruh hali içerisinde umuyorum bir bomba patlatacaktır. Fakat burda kazansa bile Kışyarı’nın ele geçirilmesi çok büyük bir sorun, ordusu Kışyarı’na kuşatma kuracak kadar yeterli adama ve donanıma sahip değil, erzağı yok, hava koşulları berbat umarım bir hileyle almayı başarır Kışyarı’nı. Eğer Stannis gibi onuru ve adaleti temsil eden bir karakter Ramsay kuduzu tarafından öldürülürse Martin’e olan tüm saygımı kaybederim.
[/quote]

Ben Stannis’in görevinin kuzeyi Bolton ve Frey’lerden arındırmaya yardım etmekle ve bir de olursa Gendry’le karşılaşıp ona kendi yeğeni olduğunu açıklamasıyla biteceğine inanıyorum. Şimdi şu var ki 5.kitabın ortalarından beri Davos’tan ses yok. O çoktan varıp Rickon’u bulmuştur bana göre. Hatta 6.kitabın epilogue u falan olabilir Rickon. Yani bu şu demekki Rickon’un dönüşü / kuzeyin Stark çatısı ve Stannis yardımında birleşmesi + Bravos’tan gelecek askerler ile kuzey temizlenecek (yani Ramsay’e yar olmayacak), ancak Stannis sonrasında ölecek, son kitaba kalmayacaktır.

kesinlikle Stannisin bir planı var ama Rose Boltonın da bir planı vardır.

Stannisin bize vay be dedirtecek ilginc bir plani oldugunu sanmiyorum. Tecrubeli bir komutan olarak elinden geleni yapacaktir tabi. Bolton hanesinin sonunu Stannis degil de Umberler ve Manderleyler getirecek bence.

Roose’u Ramsay harcamasın da olacağına bak sen şahsen öyle bişey sezdim biraz onda Ramsay’in de bi planı var bana göre. Hatta mektup gerçekten onunsa babasını falan çoktan piyasadan silmiş gibi konuşuyor onun kılıcını kendisinin almaları kuzeyin reisi gibi konuşmaları falan.

Bence mektup doğru değil mektupta 7 gün süren savaş diyor o hava şartlarında yarı aç adamlar nasıl 7 gün savaştılar.
Roose Ramsaynin adamları (Bastard Boys) için kendi adamları olduğunu öne sürmüştü Ramsay bir şey denerse onlardan biri Roose’a ötebilir.Ya da savaş sırasında kendi adamları Ramsayi öldürebilir.

Ramsay’in hikayeden çıkışı daha muhteşem bi çıkış olacaktır hatta Theon tarafından olup da daha dramatik bi son da olabilir Ramsay için. Babasından ise kesinilkle daha uzun yaşayacaktır diye düşünüyorum ama uzun olsa olsa ne kadar olabilir ki kuzey er geç temizlenecek ve bence bunu Stannis yapacak yani mektupta bi hinlik var bence de.

Ben Stannis’in görevinin kuzeyi Bolton ve Frey’lerden arındırmaya yardım etmekle ve bir de olursa Gendry’le karşılaşıp ona kendi yeğeni olduğunu açıklamasıyla biteceğine inanıyorum. Şimdi şu var ki 5.kitabın ortalarından beri Davos’tan ses yok. O çoktan varıp Rickon’u bulmuştur bana göre. Hatta 6.kitabın epilogue u falan olabilir Rickon. Yani bu şu demekki Rickon’un dönüşü / kuzeyin Stark çatısı ve Stannis yardımında birleşmesi + Bravos’tan gelecek askerler ile kuzey temizlenecek (yani Ramsay’e yar olmayacak), ancak Stannis sonrasında ölecek, son kitaba kalmayacaktır.
[/quote]

Bence Stannis Kuzeyi Boltonlardan Nehir Diyarını Freylerden temizledikten sonra Gendry’e gerçeği açıkladıktan sonra ölür.Yani Stannis’in yapacağı 3savaş daha var gibi duruyor.Stannis’in ölümü 6.Kitap sonu yada 7.Kitap başına kalabilir.
[hr]

Burada Gendry soyunu nasıl öğrenecek sorunu ortaya çıkıyor malum Gendry’nin soyunu bilen üç kişi var.Varys ve Demirci Ustası söylemeyeceğini düşünürsek tek seçenek Stannis ortaya çıkıyor.

Ağır Spoiler!
Kuşatanlardan sonrasını okumadım. :smiley:

Kışyarı Kuşatmasının serinin başından bu yana gelişen en heyecanlı savaş olmasının sebebi ortada sürekli dönen planlar, orduların ve kumandanların birbirine denk olmasıdır. Toplasan 10.000 asker etmez iki tarafında orduları fakat çok büyük bir savaştan ziyade iki tarafta birbiriyle oyun oynuyor. Roose Bolton en az Stannis kadar iyi bir stratejist, sinsi hamleler atıyor. Stannis kendinden çok emin, rahat hareket ediyor. Ordular arasında çok az fark var, Bolton ordusunda sadakat yok Stannis’in ordusu aç ve yorgun ve en önemlisi sürekli taraf değiştirmeye hazır kuvvetler var. Wyman Manderly, Hother Umber gibi isimler savaşın sonucunu belirleyecek.

bekliyoruz bakalım.sanşlar eşit.galibi ayrıntılar belirleyecek.boltonlar avantajlı gözüküyor.ama stannis’in alacağına inanıyoruz

Ntvsporda ki taraftar yorumu gibi olmuş :smiley:

bence savaş 2 biter xD

e yani boltonların ev sahibi olmaları avantaj olsa da (beşiktaşın ttarena’yı istemesi gibi winterfell’in üstüne yattılar) stadın asıl sahipleri ve taraftarları tarafından istenmiyorlar.bu galibi belirleyecek bir etken

[quote=“imp, post:18, topic:2115”]

e yani boltonların ev sahibi olmaları avantaj olsa da (beşiktaşın ttarena’yı istemesi gibi winterfell’in üstüne yattılar) stadın asıl sahipleri ve taraftarları tarafından istenmiyorlar.bu galibi belirleyecek bir etken
[/quote]boltonlar fiziken daha iyi durumdalar(açlıktan ölmüyorlar) mücadele sertleşirse bu boltanları üç puana yaklaştırabilir.

Rickon’un Davos tarafından müthiş bi zamanlamayla geri getirilmesi haberi veya Alayne Stone’un Sansa olduğu gerçeği haberi ya da Arya’nın sahte olduğunun haberi öğrenilir öğrenilmez Stark’lara bağlı hemen hemen bütün haneler taraf değiştirmek zorunda kalacağından savaşın dönüm noktası burası olacaktır.