Stannis Baratheon - Koca Reis

Arkadaşlar en baştan söyleyeyim ben bir dizi fanıyım yani kitapları okumadım inanılmaz merak ediyorum ama bir yerden sonra çok bağımsız olduğu söyleniliyor dizi ile kitabın bağımsız oldukları. Kitap ta stanis için kendini kesecek fanatik tipler gördüm ''yaaa neymış bu stannis ‘’ dedim hatta. Youtube girdim stannis reis aşağı stannis reis yukarı…

Dizide ise çok ama çok pasif gösterildi bize ! Stannisi reis yapan nedir ? en temel özellikleri ?

Ve kitapta hala yaşıyor mu stannis ? hadi biraz Stannis reisten konuşalım …

Benim sevdiğim tek baretheon’dur ama kitaptaki hali. Azor ahai falan değil kitapta da dizide de. üstat aemon’da anladı bunu zaten ama yinede ak gezen tehdidini umursayan tek kraldı. Kendisi en çok sevdiğim karakter Robb stark’a kan büyüsü yapmıştır ondan nefret ettiğim bir tek o zaman olmuştur. Dizden çıkma sebebi oyuncu ile anlaşamadıkları için diye biliyorum. Dizide kızını yaktı ama daha sonra aslında bu fikrin martin’e ait olduğu kitapta da böyle yapmayı planladığı açıklandı martin kendi söyledi. Yapımcılar ilk duyduğumuzda şok olduk filan dediler. Kitapta olaylar nasıl gelişir bilmem çünkü kızı kitapta kara kalede hala. Eğer kitapta da kızını yaktırırsa yine nefret ederim ondan (kimse diyar için fedakarlık falan demesi zira böyle bir şeye kılıf bulunamaz.) ama kitapta böyle bir şey olursa haberi dışında olacağına inanıyorum çünkü dizide apar topar hikayesini bitirelim diye yaptılar bunu. Adaletli bir insandır ama soğuktur. Askeri dehası tartışılamaz zira fırtına burnunu açlığa rağmen 1 sene tutmayı başarmıştır. Greyjoy isyanının bastırılmasında çok büyük bir role sahiptir. Sırf dany ve viserys’i öldürmeye yetişemediği için abisi tarafından suçlanmış ve hakkı olan fırtına burnu yerine ejderha kayasında kalmıştır. Hayatta sevdiği tek insan kızıdır kardeşlerinden bir sevgi görmemiştir hele abisinden hiç. Abisi onun düğününde onun yatağında karısının kuzeni ile birlikte olmuştur adam buna rağmen sesini çıkarmamıştır. Abisi için hanesi için elinden geleni yapmış ama abisi gram saygı göstermedi ona. Robert Ned yerine stannis’i kral eli olarak seçse her şey daha mantıklı olurdu. Joffrey,tommen ve myrcella’nın robert’ın çocuğu olmadığından ilk o şüphelenmiştir. Tahta geçse adil bir hükümdar olurdu o kesin ama varys’in dediği gibi stannis’ten daha sıcak ve güler yüzlü biri lazım. Stannis buz maşallah :smiley: o yüzden halk tarafından çok sevilmeyebilirdi zaten halk bağnaz bir yedi inancına sahip olduğu için stannis’te din değiştirdiği için muhtemelen hiç sevilmezdi. Kızıl cadıyı bu kadar dinlemese her şey daha iyi olurdu. Üstadının dediği gibi bu kadın onu kazanamayacağı bir savaşa soktu. Kitapta da öleceğini düşünsem de dizideki gibi basit bir şekilde öleceğine inanmıyorum kuzeyliler taraf değiştireceği için ölecek bence. Yani dizide adamın tüm askeri dehasını çöpe attılar resmen. Kitapta gloverların kalesini falan Stannis aldı hep. Karısını da hiç sevmem bu arada.

BAŞBUĞ STANNIS o zaman :biggrin: Bu arada anlatım harika oldu !

Peki diziyi 7 sezon sonuna kadar geirmiş birine gerçekten kitapları tavsiye eder misin ? yani bambaşka bir lezzet alır mıyım ? yoksa beynimde bu hikaye dizi ile var olduğu için ısınamam mı dersiniz ?

Bu arada Stannis kitapta ölmemiş anlaşılan ama öleceğine kesin gözüyle mi bakılıyor ?

Ve şuan kaçıncı kitapta yazar amcamız ?

Yazar amcamız tembellik yapıyor yıllardır 6.kitabı çıkaramadı :D. Stannis’in ben öleceğini düşünüyorum kesin gözü ile bakılıyor diyemeyeceğim. Kitapları okumanı kesinlikle tavsiye ederim. İlk kitap ilk sezon ile hemen hemen aynı diyalogları bile aynı o yüzden ilk kitabı okurken biraz sıkılabilirsin ama sonraki kitaplar dizi ile farklılaşıyor o yüzden daha çok keyif alırsın. Diziye eklenmeyen bir sürü karakter, hikayesi değiştirilen bir sürü karakter var. Sevmediğin, sevdiğin karakterlerin gözünden olayları okuyarak onların duygu derinliklerini öğrenebilirsin. Hemde geçmiş olaylarla ile ilgili daha çok bilgiler var. O yüzden mutlaka oku bence :). Zaten dizi 5.sezondan sonra kitaptan ayrıldı zira martin 6.kitabı hala çıkaramadı.

Dizide en çok harcanmış karakter.Romanlarda karizması,gücü ve etkisi epey yoğun biri.Yanlış bir oyuncu seçimi etkiside var.Daha iri yarı sert karizmatik bir aktör çok iyi giderdi.2011 yazında aklımda olan Mark Strong rolü oynasaydı efsaneler arasına girerdi.

Bende karakter seçiminin yanlış olduğunu düşünüyorum bunca yazıla ve kişiye duyulan saygıdan sonra.