Stannis'in kitaptaki durumu

Martell Hanesi olanları öğrenmek için Arianne’i gönderiyor savaşa girmediler daha bu 1.

Söylentileri kaynak alırsak eğer Stannis ölmüş oluyor, Frey’ler kayp oluyor (Nehir Toprakları’ndaki freyler öldürüldü ve kuzeydekiler yemek oldu) Nymerianın kurt sürüleri ile köy bastığı söyleniyor. Aegon’u Fırtına Burnu’nda görmeden bu söylentiye inanmıyorum. Bunun sebebini üstte yazmıştım ama sen o kadar Aegon taraftarı olduğun için görmedin. Aegon’un toplan 5 6 bin askeri ile korunaklı Fırtına Burnu’nu kuşatıp alması imkansız. Çünkü Mace Tyrell ve ordusu on binlerce kişi olmasına rağmen kaleyi ele geçiremediler. Stannis taraftarıyım evet ama kör değilim, Ejderha Kayası’nın Cersei’nin askerleri tarafından alındığını kabul ediyorken neden Cersi’den daha fazla tahhta hak iddia eden Aegon’un hakkını inkar edeyim.

@“Ulu_Kurt” ama o zaman başında Stannis vardı. İnatçı komutan. 50 defa söylendi o kalede Stannis olmasa Mace Tyrell alırdı diye. Stannis bile düşünüyordu. Bıraktığım adam sağlam bir adam ama muhtemelen tutamaz diye.

Sadece Stannis’le alakası yok bu seride bazı şeyler büyülüdür ve bunlardan biri Fırtına Burnu. Ben kuşatma sonucu ele geçirilemeyeceğine inanıyorum @Queen Arianne

@“Ulu_Kurt” ama Stannis Fırtına Burnu’nu almayı başarmıştı. Büyüyle de olsa sonuçta başarılı oldular.

işte kendin dedin büyüyle, saldırarak değil. Aegon’un gölge bağcısı (Melisandra’nın gerçekte mesleği gibi birşey) yok diye biliyorum. @Queen Arianne

@“Ulu_Kurt” tamam da duvarları sağlam. Yeterli erzağın varsa duvarların da iyi ve kuşatma topları falan getirilmediyse istediğin herhangi bir kaleyi tutabilirsin. Ona bakılırsa Nehirova da o kadar çok direndi. Ya da Casterly Kayası Zeki Lann’in zekası sayesinde alınmış. O zaman oralarda mı büyülü?

Anlatamadım ben sanırım. Casterly Kayası bir kuşatma almadı yada Kartal Yuvası. Nehirova stratejik bir bölgede ve su kapaklarını açtığında ada şekline geliyor. Fırtına Burnu’nun duvarları büyülü olduğu söyleniyor. Ve tarihte hiçbir zaman kuşatmayla alınmadı ben bunu söylemek istiyorum. Bu zamana kadar alınmadıysa 5 6 bin kişilik bir orduya mı teslim olacak.

JonConun son povundan Fırtına Burnunu almak için çok iyi bir planı olduğunu biliyoruz. Ve bence bu planın kuşatmayla alakası yok. Ya gece vakti ani bir saldırı ya da bir aldatmaca ola bilir. Belki de bir anlaşma ama kesinlikle kuşatma olmaz.

@“Ulu_Kurt” Fırtına Burnu kaç kez kuşatıldı ki?

Fatih Aegon kuşatmadan aldı çünkü kale halkı Harenhall kaderine uğramamak için kendisini kraliçe ilan eden kızı Orys Baratheon’a teslim etti.

Benim bildiğim bundan sonra Robert’ın isyanı sırasında Mace Tyrell kuşatıyor. Normalde kale düşecekti. Duvarları sağlamdı ama kuşatma yoluyla kaleye erzak girmesine engel oldular. Stannis dışındaki herhangi bir adam kaleyi teslim ederdi zaten. Stannis inatçılığı yüzünden fare yemeyi bile kabul etti ama kaleyi teslim etmedi. Mace Tyrell de kuşatma kulesi gibi kuşatma aletleri kullanmadan kaleyi almak istediği için kuşatma başarıya ulaşmadı.

Bundan sonra 5 kralın savaşında Stannis kuşattı. Stannis kuşattığı zamanda orada Renly’e aşırı bağlı bir adam vardı. Kaleyi teslim etmeyi kabul etmiyordu. Renly ölse bile orayı onun adına tutmaya devam ediyordu. Stannis de kuşatma kulesi kurarak ya da kaledekilerin açlıktan ölmesini bekleyerek teslim olmasını sağlayacak zamanı yoktu. Kral Topraklarına yürümek istiyordu o yüzden büyü yoluyla inatçı adamı öldürdü. Onun yerine geçen adam daha ılıman olduğu için kaleyi teslim etti.

Bundan sonra yine 5 kralın savaşında Cersei Mace Tyrell’i uzaklaştırmak için kaleyi kuşatmaya gönderdi. Yanlış hatırlamıyorsam bu kuşatma daha gerçekleşmedi ya da biz sonucunu bilmiyoruz. Sadece Cersei gönderdi Mace’i. Mace Tyrell çok iyi bir komutan olmadığı için kuşatma başarılı olmayabilir ya da Aegon engeline takılabilir burası meçhul.

Ve Aegon kuşatması daha olmadı ya da yeni başlayan bir şey. Tam hatırlamıyorum Aegon’un durumu neydi diye. Ve biz yine sonucunu bilmiyoruz.

Neyse bunları anlatma nedenim şu. Fırtına Burnu birçok kez kuşatılmış ama sıkıntı şu ki asla kuşatma aletleriyle olan bir kuşatma yaşamamış. Yani açlıktan öldürmeye çalışmışlar bu taktik de Stannis gibi inatçı bir adama denk gelince çöken bir taktik. Bu kalenin büyülü olup kuşatmayla alınamayacağını göstermez. Bak eğer şöyle bir olay olsaydı sana hak verirdim. Kuşatma yapılıp top atıldığı halde duvarlar yıkılmasaydı ya da kuşatma yapan kişi esrarengiz bir şekilde ölseydi ya da kuşatma yapan tarafın ani bir sorunu ortaya çıkıp orayla ilgilenmek için kuşatmayı terk etmek zorunda kalsaydı. Ama böyle bir olay yok. Kuşatmalar Fırtına Burnu’na değil her hangi bir kaleye de yapılsaydı aynı sonucu verirdi. Fırtına Burnu büyülü bir yer. Hatta hikayesi de vardı Fırtına tanrısı ve deniz tanrısının kızını çalıyordu bir adam ondan sonra Fırtına Burnu’nu yapıyordu diye. Bu hikayenin doğruluğu yok muhtemelen. Büyüler de Fırtına Burnu’nun başka büyücüler tarafından ele geçirilmesini önlüyor bence. Yani büyüye karşı bir koruma sistemi insana karşı değil.

Mace Tyrell kaleyi yine Robert’ın Ayaklanmasında kuşattığı gibi kuşattı, yani garnizonun açlıktan ölmesini beklemeye başladı. Ama kale teslim olmadan önce İnanç, Margaery’yi tutukladı. O yüzden Mace, Kral’ın Şehrine geri döndü. Şu anda da Margaery suçlamalardan aklanmazsa Fırtına Burnu’nu kuşatmayacağını söylüyor.

@ Queen Arianne bu kitap serisinde büyünün varlığı kesin aslında. Çok alakasız birçok örnek gösterebilirim gerçekten büyü örnekleri var. Ve büyülü yerlerde var. Fırtına Burnu yada Kışyarı yada Sur veya Eski Kule taşlarının arasında büyünün aktığı bilinen yerler var. Ejderhaların doğumuyla büyü doruğa ulaştı. Ben kalenin ele geçirilmesinin kuşatmayla olamayacağını söylüyorum aslında. Kitapta da görürsek nasıl ele geçirildiğini veya geçirilemediğini o zaman tartışmaya devam ederiz bence.

@“Ulu_Kurt” Yari-Üstat deli değil canım kardeşim o kale alındı ve bunu sende biliyorsun. Griffin’s Root kalesinide acayip az kayıp vererek aldılar bu inanılmaz bir başarı. Orada bir büyü yok bence kesin zekice bir hamle var JonCon az buz bir kumandan değil. Artı kuşatmayı Aegon yönetti çocuğun neler yapabildiğini daha görmedik. Ama sen deseydinki şöyle bir Ali-Cengiz var:
JonCon diyara Storm’s End’i aldığını duyurttu Demir Taht’ın dikkatini çekti böylelikle de Golden Company pusu pozisyonu alacak ve kalede zannettikleri Aegon’un üstüne yürüyecek. Pusuda olan Golden Company bir anda gece baskınıyla herkesi biçecek. Ama yine de Haldon’ın Arianne’e yalan söyleyip Arianne’i Storm’s End’e davet etmesi mantıklı gelmiyor. Yani her olasılığa rağmen o kale alınmış durumda.

@JaqenHgar adlıu güzel kardeşim :slight_smile: ikinci dediğin çok mantıklı geliyor. Ayrıca sende biliyorsun Akbabağa Tüneğinin garnizonu Kral’ın Şehri’nde yani kaleyi koruyan adam çok az ama dediğin gibi bu bir başarı. Ama Fırtına Burnu ayrı bir mesele.

Sağlam bir savaşla ve taktikle Stannis Roose’u rahat yener ki Stannis şuan aşırı aciz durumda değil.Dizideki gibi ordunun yarısının onu terk etmesi gibi bir durum olmayacaktır hele de Theon’un yani Stark çocuklarının katilinin idam edilmesi kararı dağ klanlarını ve diğerlerinin bağlılıklarını arttıracaktır.
Bir de eğer savaşı kazanırsa Iron Bank of Bravoos faktörü var oradanda bir paralı asker grubu katılacak.Aurane Su var kraliyet donanmasını kaçırdı kendisi de Stannis’e katılabilir.Yani savaşı kazandığı takdirde Stannis’in önü baya bir açık.

katılmıyorum çünkü jon un ölüm zamanına dikkat diyorum jon dirilecek kesinlikle ve yemininden azat olduğu için kuzey kralı olacak ama targeryan olup olmaması bikerek dirilip dirillmesi soru her şekilde kuzey jon un ardına geçecek çünkü robb ölmeden onu hem stark hem meşru varis yaptı winterfeldede starklara çok sadık olup meşru lord olmadığından etrafta mecburen boltonlara biat eden mendirliler var bence stanis saldıracak yada saldırmaya yakın jın dirilip gelecek bu kuzeyin tam destei demek olacak çünkü karakaledede çok kişi şahit olaacak bu dirilmeye içeri dışarı derken savaştan galip çıkacaklar ama davos tam o anda rickonla gelirse ne olur bilmem
2. bir durum kitapraki olaylar ve ailelerin konumu öyle bir değiştiki targeryanları tahttan indiren 4 aile jonun etrafında toplanacak gibi ve targeryanlara destek olan yada tarafsız kalanlarda karşı cephe olacak gibi bu sebeblede stanisin ölmeyeceğini düşünüyorum

prenses dedikleri kız (duvarın öbür tarafından gelen adını hatırlayamadım ) shreen için hastalığı uyuyor o hastalık gitmez gibi bişey demiş ve ondan çok ürkmüştü ben gri hastalığın onda hortlamasını ve bir dert olarak önlerine gelmesini bekliyorum stanisene olur bilmem ama shreen ölecek kesin kez bence

Başbuğlar Ölmez, Rip