Stark ve Martell Aptallığı

Starklar serinin en karakterli hanesidir.Bunun aptallık olarak gösterilmeye çalışılması doğru değildir.O yüzden buraya yazılan ve aptallığa kanıt olarak sunulmaya çalışılan çoğu durum aslında stark hanesinin karakterini ve onurlu duruşunu yansıtmaktadır.Varsın 7 krallık onların olsun bize onurumuz, sadakatimiz, karakterimiz yeter.

Kudursun Lannister fanları.

Aptal değil mi? Ned Stark Cersei-Jaime ensestini öğrenince bunu ilk olarak Cersei’yi söylüyor. Hemde Robert Baratheon avdayken. Bu aptallık değil de ne? Sonra en iyi arkadaşım Robert neden yaralandı. Robert ile baş başa kalınca ay üzülmesin diyerek söylemedi. O an Robert’ın üzülüp üzülmemesi mi daha önemli yoksa krallığın geleceği mi? Bu aptallık değil de ne? Renly kendini kral ilan etmesini söyleyince, yok Stannis gerçek kralmış, sen Robert’ın en küçük kardeşisin vs vs. Renly’yi kral ilan edip Lannisterları kovduktan sonra Stannis’i Taht’a oturtma planları yapabilirdin mesela? Savaşa hiç gerek kalmazdı? Bu aptallık değil de ne? Gidiyorsun krallığın en tehlikeli adamı olan Baelish’e mi güveniyorsun? Bu aptallık değil de ne? Onlarca neden sayabilirim burda. Dikkat ederseniz Varys’de aptal olduğunu anladı ilk kitapta Eddard’ın. Robb Stark’a geçecek olursak, Kuzeylilerden gaza gelip kendini kral ilan etmesi ilk olarak. Stannis ile birleşseydi tüm savaşın kaderi değişirdi. Bu aptallık değil de ne? Kendi annesi şiddetle reddetmesine rağmen o gitti Theon Greyjoy’u yani Balon’a karşı olan tek kozunu İron İslands’e gönderdi. Sonra kardeşleri “öldü” ve Winterfell harabelere gömüldü. Bu aptallık değil de ne? Jeyne Westerling ile birlikte oldu sonra onunla evlenerek Freylere olan sözünü bozdu. Sözünü bozmak çok mu onurlu bir hareket Robb? Bu aptallık değil de ne? Catelyn’de Jaime’yi, diyarda ki en tehlikeli adamlardan birini sadece bir kız için saldı. Savaşta duyguyla hareket edilmez. Bu aptallık değil de ne? Son olarak, İkizlere hiç önlem almadan gitti. Sonucu hepimiz biliyoruz. Bu aptallık değil de ne? Starklar kendi kendilerini bitirdi. Bende çok çok seviyorum lakin aptal olduklarını da inkar etmiyorum.

keşke Martel aptallığınada cevap verseydin
2. olarak merhamet onur gibi konuları da karıştırmışsın

kralın ölüm döşeğinde döneceğini bilmiyordu normal dönse ne olurdu ?
tüm adamlarını Nehirovaya göndermesi ve LF güvenmesi evet aptallıktı onun dışında katılmıyorum
Freylere söz veren Robb değil annesiydi ama yinede daha zayıf bir hane için Feyleri kenara atması saçmaydı kesinlikle o konuda Robbtan taraf kimseyi bulamazsın
ama her ailenin şansız yada aptal olduğu zamanlar vardır
Nehirova lordu Tullyler ne zaman diyarı etkileyen bir savaş olsa hep doğru tarafta saf tutmuşlar bu jenarasyonu aptal belki şuana kadar öyle gördük
yine Marteller Doran hariç hepsi aptal büyük hatalarının önünde duran hep Doran ama o da fazla bekledi

‘‘Aptal’’ kelimesinin kelime anlamını bilmeyenler Stark ve Martell’lere ‘‘Aptal’’ sıfatını uygun görüyor.

aptal ile abdal karıştırıştırılıyor bence
Starklar Abdal, Marteller aptal bence başkası içinde durum farklıdır elbette

Oberyn Martell aptal mı?

Oberyn Martell ergen gibi hareket etti kendine fazla güvendi
Dağ ın cüssesini hesap etmedi küçümsedi ve heyecan yaptı sonuç kazanırken kaybetti bu aptallık değil mi

Dağnın yanında mal mal hareketler yapması aptallık değilde ne, pat diye adamın işini bitir sonra konuş konuşacağını

İşini bitirse nasıl itiraf ettirecekti o kadar insanın içinde? Onun amacı en korkulan adamın (Cüsse güç) herkesin içinde en korkulan diğer adam (Tywin) hakkında gerçekleri söyletmek idi.

işte onu düşünerekte fazla yaklaşmayacaktı
dağ ı çok küçümsedi

Yaptığı küçümseme değildi. Kibir idi. Kibrinden öldü gitti.

Herif üstad zincirinin 6 halkasını dövmüş. Zehirde ve büyüde ustalaşmış, Red Viper lakabını alacak kadar efsane dövüşüyor. Elbette Gregor Clegane mevzusunda yaptığı aptallıktı ama genel olarak aptal bir karakter değil. Arianne mevzusu ise Doran onu bilgilendirmediği için oldu. Kendi kızına bile yalan söyleyen bir herif o. Yani Arianne’nin yaptıkları aptallıktan çok hatalar gibi.

Sen gidiyorsun Cersei Lannister’ın en büyük sırrını direk Cersei’ye söylüyorsun, hiç önlem falan almadan, bu benim görüşümde aptallık. Yani ön görmeliydi öyle bir şey olacağını. Ben bile okurken ön görmüştüm. Yani orda asıl dikkat çekmek istediğim nokta plan yapmadan direk Cersei’ye söylemesi.

ben dövüş konusunda aptal dedim, rakibi küçümseme o derece olgun birine yakışırmıydı
ve @Dalyaprak ha kibir ha küçümseme ikiside aynı kapı diyorum ben :smiley:

Cersie ye kral dönmeden git sana yaşama şansı veriyorum dedi ama kral hasta dönünce birşey yapamadı ipler Cersie ye geçti
evet herşeyi hesap etmeliydi ama merhameti aptallığı oldu

Şimdi lütfen… Tam bir Starkçı olarak arkadaşın eleştirilerinin çoğu haklı… Hepsi olmasa da çoğu… Ned’in yanlış kişilere güvenmesi gibi… Abi ve babasının yaptığı saçmalık gibi… Eğri oturacağız ama düz konuşacağız. He elbette aptal olarak nitelendiremem ama saftirikliğin dik alası var, azcık salaklığa kaçıyorlar zaman zaman.

Martteller de ayrı bir olay zaten, Starklar kadar çok hata yapmasalar da Oberyn’nin kibirli hareketi ölümüne sebep olduğu gibi Doran’ın aşırı sır küpü oluşu da biraz sorunlara sebep oldu.

Elbette tüm bu saçma sapan şeyleri sadece Stark ve Martell’lere yıkamayız; Tully’den tut Barthlara kadar geniş bir saçmalıklar yelpazesi bizi bekliyor. Lakin şu hayata baktığımızda da bizi zor duruma sokan, mahveden de bu saçma sapan seçimlerimiz, hatalarımız değil mi? Yani akıllı seçim yapıp da zor duruma düşen adam mı var bu hayatta?

Starkların soyu tükenmez de maşallah 500 tane çocuk yapmışsın birini öldürüyosun başka yerden diğeri çıkıyor.
Ama Martell’lerin tek umudu Arianne, Doran zaten yarı ölü, Trystane de KL’ye giderse geri gelemez. Belki kum yılanları soyu devam ettirebilir. Sonuçta Dorne da piç, piç değildir.

O zaman niye Sand denen soy isim var :smiley: ne demek piç yok.

Yani piç var da, tüm Martell’ler ölse halk bence kum yılanlarını takip eder. Zaten Dorne halkı da onlar kadar deli.

Böyle olabilir.
20202020202020

Hiç sanmıyorum. Piçler Westeros için normal insanlardan bir tık daha yukarıda sadece. Martelların soyu kuruyacak olursa akraba olan başka bir aile geçer. Özellikle Yronwoodlar, gerçi evlilik var mı bilmiyorum ama Martellardan önce krallar bunlardı ve Blackfyre isyanlarında çoğunlukla Blackfyre destekçisi oldular.